Prehľad
Mobilná sieť

2G: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only)
3G: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
4G LTE: 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600)

Rozmery a hmotnosť

160 x 75,5 x 8 mm
167 g

Displej

IPS LCD displej s rozlíšením FullHD+(1080 x 2160 pixelov), 5,9-palcový s pomerom strán 18:9, pomer obrazovky k telu takmer 75 %,

Čipset

Qualcomm Snapdragon 630, osemjadrový, frekvencia 2,2 GHz, jadrá Cortex A53, grafický čip Adreno 508

RAM

4 GB

Operačný systém

Android 8 Oreo

Pamäť

64 GB, s možnosťou rozšírenia prostredníctvom microSD karty do 256 GB (vlastný slot)

Fotoaparát

Duálny: 12 MPx (f/1.7) + 5 MPx (f/2.2), dual pixel PDAF zaostrovanie, duálny dvojtónový blesk, automatické HDR

Predný: 12 MPx (f/2.2), video FullHD

Video: 4K pri 30 fps, FullHD pri 60 fps

Konektivita

Dual SIM, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
Bluetooth 5.0, A2DP, LE, EDR
GPS s podporou A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
podpora NFC, FM radio, USB Typu-C

Batéria

3200 mAh s rýchlem nabíjaním Turbo Charge

Ostatné

Snímač odtlačkov na prednej strane s podporou gest, odolnosť voči pošpliechaniu, kovová konštrukcia so zadnou stranou zo skla, v balení ochranný silikónový obal

Plusy

+ Jasný a detailný displej
+ Rýchly snímač odtlačkov s podporou gest
+ Slušná výdrž batérie
+ Veľmi slušný duálny fotoaparát
+ DualSIM s vlastným slotom pre microSD kartu

Mínusy

- Inak uhladený dizajn zo skla a kovu narúšajú mikrofóny a vystupujúci fotoaparát
- Konkurencia v niektorých prípadoch ponúka viac výkonu

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.0
9.2
Displej
8.0
9.8
Výkon
8.0
8.6
Operačný systém
8.5
9.6
Fotoaparát
8.0
8.9
Výdrž batérie
8.5
9.4
Zhodnotenie

Moto G6 Plus je smartfón, do ktorého Motorola vkladá veľké nádeje. Oprávnene opäť môže súperiť s najlepšími v strednej triede. G6 Plus ponúka veľmi pekný LCD displej, ktorý je zo softvérového hľadiska doplnený o zaujímavé a návykové gestá. Nechýba veľmi slušná dvojica fotoaparátov. Jemným narušením konštrukcie sú len dva doplňujúce mikrofóny a vystupujúca šošovka fotoaparátu. Procesor vystačí na bežné denné používanie, no konkurencia v tejto oblasti vie ponúknuť aj viac. Pri kúpe treba ešte zvážiť veľkosť zariadenia, keďže Moto G6 Plus nie je rozhodne malým smartfónom. Pre oblasť strednej triedy však rozhodne patrí k vydareným kúskom.

8.2
Hodnotenie redakcie
9.3
Užívateľské hodnotenie
5 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Motorola na začiatku mája na Slovensku oficiálne predstavila svoju rodinu zariadení Moto G6. Trojica nových smartfónov pokrýva širokú oblasť strednej triedy, ale najvyššie mieri model Moto G6 Plus. Práve tento kúsok sme teraz otestovali.

Aj na slovenskej oficiálnej prezentácii zazneli z úst predstaviteľa Lenova, Mareka Tótha, jasné slová: Rad zariadení Moto G je pre Motorolu/Lenovo najdôležitejší z celého portfólia smartfónov. Práve v tejto kategórii strednej triedy spoločnosť dokazuje, že môže byť lídrom. Lídrom, ktorý ponúka vysoko kvalitný a bohate vybavený kúsok za dostupnú cenu. Lenže sektor strednej triedy môže byť často veľmi krutý, konkurencia je silná a každú chvíľu prichádzajú noví a noví súperi. Ako sa darí Motorole Moto G6 Plus obstáť v neľútostnom súboji?

Zobraziť aktuálnu cenu Moto G6 Plus

Prémiové sklo a stopy po mikrofónoch

Zariadenia strednej triedy sú v oblasti konštrukcii čoraz lepšie a často sa výrazne približujú prémiovým smartfónom. Moto G6 Plus zaostávať rozhodne nechce a Motorola pracovala na jeho dizajne prakticky nezávisle na predchádzajúcej generácii. Rozhodne sa ale konštruktéri nechali inšpirovať u Moto X4. V Moto G sérii sa zmenila najmä zadná strana. Tu už nájdeme konštrukciu zo skla s príjemným zaoblením, čo je v súčasnosti jasná voľba aj u vlajkových modelov iných výrobcov.

Riešenie Moto G6 Plus je presne také, aké by si očakával – dodáva prémiový pocit, zabezpečuje pohodlné držanie, no a zvyknúť si budeš musieť na odtlačky. Vpredu zaberá približne 75 % plochy displej, pričom hore aj dole nájdeme na dnešné pomery trochu väčšie rámiky. Ten dolný ale oprávnene okupuje snímač odtlačkov prstov, ktorého umiestnenie je vhodnejšie než vzadu. Odomykanie smartfónu položeného na stole či pri navigovaní v aute je s týmto riešením oveľa pohodlnejšie. No a snímač funguje skvele, v rýchlosti odomknutia boli zariadenia Moto vždy medzi najlepšími.

V ďalších oblastiach má ale Moto G6 Plus prvky, ktoré môžu používateľov rozdeľovať na dva tábory. Je totiž koncepčne trochu iný než vídame u väčšiny zariadení strednej triedy. Prvým rozdielom je zadný fotoaparát, ktorý výrazne vystupuje. Vystupujúci senzor nie je problémom pri položení na stôl, telefón sa ani pri písaní nekýve na strany, lenže vyčnievanie celého snímača je z dizajnového hľadiska trochu príliš.

Druhou záležitosťou, ktorá ma trochu prekvapila je umiestnenie mikrofónov. Tie síce majú zmysel z výkonového hľadiska, lenže z dizajnového už opäť nie. Nachádzajú sa v dolnom rámiku na prednej strane, ale aj vzadu. Dobré pre zvýšenie kvality zvuku pri hovoroch a nahrávaní videa (a zvýšenie kvality funguje), lenže ich riešenie narúša inak uhladený dizajn.

Obeta dizajnu za síce citeľné, ale stále nie kľúčové, zlepšenie zvuku nemusí byť pre používateľov to pravé. Toto je teda jediná výčitka k inak veľmi podarenému konštrukčnému spracovaniu výrobcu.

Na gestá nemusíme čakať, Moto ich má už dnes

Moto gestá nachádzame v zariadeniach Motoroly niekoľko generácií a pre mňa veľmi prekvapivo, žiadny výrobca sa nimi bližšie neinšpiroval a hlbšie ich neimplementoval do svojho zariadenia. Obzvlášť dvojnásobné potrasenie telefónom, ktoré spustí zadné svetlo, je neskutočne návykové a následne aj užitočné. Vyzerá to ako drobnosť, ale v reále naozaj využiteľné. Potom sú tu ešte rýchle možnosti ako spustiť fotoaparát, ale aj ďalšie akcie, ktoré už nastavujú napríklad režim nerušiť a poznáme ich aj od iných výrobcov.

V oblasti softvéru je ďalej k dispozícii (takmer) úplne čistý Android, ktorý pri Motorole poznáme dlho. Momentálne je otázkou, akú podporu výrobca pre nové zariadenia Moto G6 poskytne. Výrobca pri predstavení v New Yorku prisľúbil jednu väčšiu aktualizáciu. To by malo znamenať podporu pre nový Android P, čo je samo o sebe dobrou správou, pretože ide o najinovatívnejšiu úpravu, ktorú nám Google za posledné obdobie priniesol. Vzhľadom na takmer úplne čistý systém sa snáď Motorola posnaží viac, minimálne jedna väčšia aktualizácia je ale povinosť.

Zážitok podobný Androidu P je však možné na Moto G6 Plus zažiť už teraz. Motorola totiž pridala do softvéru aj podporu gest pre snímač odtlačkov prstov. Po spustení funkcie tak môže stlačenie na snímač nahradiť tlačidlo domov. Potiahnutie sprava doľava ťa zas vráti späť a „swipe“ opačným smerom vyvolá ponuku nedávnych aplikácií. Skvelý ťah od Motoroly, ktorý bude ešte aspoň niekoľko mesiacov (do príchodu a nasadenia Android P) dávať veľký zmysel. Na toto sa naozaj veľmi rýchlo zvyká.

Jasný a veľký

Obrazovku výrobca na Moto G6 Plus poriadne natiahol. Rozmerovo dosahuje úroveň 5,9″, avšak zariadenie je pri porovnaní s 5,7-palcovým Moto G6 veľkosťou takmer identické. Moto G6 Plus napriek tomu/vďaka tomu nie je malé zariadenie. Rozmerovo je cítiť a odporúčam ho tak tým, ktorým po väčšom smartfóne túžia.

Displej dosahuje rozlíšenie FullHD+ a aj pomer strán 18:9. Takéto rozloženie už nemusíme označovať ako nový trend a je skôr štandardom. Lenže dobrým štandardom, ktorý nám umožňuje stále ešte pohodlne držať väčšie zariadenia. No a displej na novinke Motoroly je veľmi zaujímavý. Ponúka dnes prakticky maximálne využiteľné rozlíšenie FullHD+, keďže QHD je na dnešné možnosti batérií luxusom, je pritom jedno v akej triede.

Displej je tak rozhodne jednou z predností Moto G6 Plus, hustota pixelov, svetelnosť aj farby spĺňajú vysoké kritéria. No a Motorola mnohých poteší aj pokračovaním v presadzovaní vlastného dizajnu. Na Moto G6 Plus nenájdeme žiadny výrez v displeji. Ten sa stal témou mnohých debát a keďže zariadení s ním je čoraz viac, je dobré mať po ruke stále možnosť voľby.

Výkon pre denné požiadavky

Výkonovo je smartfón nadizajnovaný presne na strednú triedu. Procesor Snapdragon 630 nie je síce tým úplne najvýkonnejším kúskom pre túto kategóriu, každopádne, svoju úlohu si plní spoľahlivo. Dostaneš dostatok výkonu pre každodenné potreby a plynulý chod čistého Androidu. Pri graficky náročných hrách je síce potrebné trochu ubrať z rozlíšenia, ale Moto G6 Plus bude v oblasti výkonu tvojím spoľahlivým partnerom.

Ešte dôležitejší je ale tento faktor pri výdrži batérie. Tu preukazuj model Plus výhodu v porovnaní so štandardným modelom G6. Má totiž o 200 mAh väčšiu batériu a pri podobnej náročnosti procesorov a FullHD+ rozlíšení displeja (rozdiel vo veľkostiach nie je výrazný, 0,2″) prináša aj vyššiu výdrž. Najdôležitejšie kritérium, pohodlný prechod cez jeden plný deň, sa darí smartfónu plniť spoľahlivo. Na konci dňa štandardného používania ale budeš s 20-30 % zrejme pripájať Moto k nabíjačke.

K dispozícii je však rýchle nabíjanie, ktoré spĺňa súčasné štandardy. Nabíjanie je pri nižšej zostávajúcej kapacite rýchlejšie, za približne 15 minút dosiahneš takmer 20 %. S narastajúcou úrovňou nabitia sa proces spomalí, celkovo trvá plné nabitie niečo pod dve hodiny. To samozrejme nie je úplne najrýchlejšie, ale dôležitejšia je práve tá úvodná fáza, keď potrebuješ rýchlo nahnať do zariadenia niekoľko percent kapacity.

Fotoaparát zvládne s tvojou pomocou veľa

Fotoaparáty sú v strednej triede v podstate prvkom, na ktorom často začína a padá celý úspech zariadenia. Motorola už v predchádzajúcich generáciách série Moto potvrdila, že dokáže priniesť v tejto oblasti jedno z najlepších riešení. Platí to opäť aj pri Moto G6 Plus, aj keď sa tu prejavujú práve špecifiká tejto triedy zariadení.

Smartfón je totiž schopný vytvoriť veľmi pekné zábery, v porovnaní s prémiovou triedou však platí, že používateľ musí na takúto snímku oveľa viac spraviť. Nedávno som vzájomne porovnával Huawei P20 Pro a Galaxy S9 Plus, pri týchto kúskoch len jednoducho zoberieš zariadenie a cvakneš záber. S veľkou pravdepodobnosťou dosiahneš vysokú kvalitu s minimálnou námahou, pri strednej triede treba už oveľa viac rozmýšľať nad kompozíciou fotky, kde sa nachádza zdroj svetla či aký režim zvoliť. Po úvodnom zoznámení s Moto G6 Plus pôjde aj kvalita záberov vyššie.

Presne daný faktor sa prejavil aj pri porovnaní Moto G6 Plus a Galaxy A8, ktoré sú v súčasnosti cenovo podobné zariadenia. Keď som s nimi spravil niekoľko porovnávacích fotografií, tak si pri jednotlivých snímkach doslova striedali pozície. Raz bol lepší jeden, v ďalšej snímke zas druhý, čo v podstate odzrkadľuje, že so smartfónmi strednej triedy treba na dosiahnutie lepších fotografií aj viac s nimi pracovať.

Moto G6 Plus (vľavo) vs. Samsung Galaxy A8 (vpravo)
fotografie v porovnaní majú znížené rozlíšenie na FullHD

A tak sú tu fotografie, kde Moto G6 Plus proti Galaxy A8 ťahá za kratší koniec. Niektoré nočné snímky totiž strácajú na kvalite kvôli šumu. Motorola sa trocha zbytočne snaží vykresliť aj veľmi tmavé miesta na okrajoch fotografie a následkom toho vzniká viditeľný šum.

[twenty20 img1=“127422″ img2=“127421″ offset=“0.5″]

[twenty20 img1=“127434″ img2=“127435″ offset=“0.5″]

No potom sú to fotografie od Moto G6 Plus, za ktoré by sa nehanbila ani vlajková loď. Na snímke nižšie ponúka Motorola perfektný výkon. Skvelé svetlo, reálne farby a najmä množstvo detailov, ktoré je v porovnaní s Galaxy A8 neporovnateľne vyššie. Už sa ani nesnaží osvetliť veľmi tmavé miesta, ktoré prinieslo do snímok vyššie citeľné množstvo šumu.

[twenty20 img1=“127426″ img2=“127425″ offset=“0.5″]

V ďalšom zábere zas vidíme veľmi kvalitné vyváženie bielej a silného svetla, ktoré naopak Samsungu narobilo problémy. Aj tieto fotografie sú teda potvrdením, že Moto je schopné naozaj kvalitných snímok.

[twenty20 img1=“127424″ img2=“127423″ offset=“0.5″]

Rozhodne zaujímavá je funkcia, kde fotoaparát umožňuje zvýrazniť určitú farbu a ďalšiu časť snímky vytvorí v čiernobielom režime. S týmto sa môžeš dosýta vyhrať a opäť vytvoriť o čosi zaujímavejšie fotografie bez nutnosti postprodukčných úprav v grafických programoch. Rýchle, jednoduché a zaujímavé.

Čo sa týka denných fotografií, tak tam je Moto G6 Plus veľmi presný. Jediný problém je občas v HDR režime. Aj na fotografii detského ihriska nižšie, má algoritmus trochu problém vyhodnotiť jasnú oblohu, ktorá je prepálená. Inak je možné Motorolu veľmi pochváliť za podanie farieb, ktoré sa približuje realite a nie je zbytočne presaturované.

Všetky fotografie v originálnej kvalite si môžeš pozrieť na tomto odkaze

Je to aj o „maličkostiach“

Moto G6 Plus tak potvrdzuje, že aj v oblasti fotoaparátov je jeden z hlavných adeptov na lídra strednej triedy. Rozhodovanie používateľ v tejto kategórii však často závisí aj na trochu menej viditeľnej výbave. Motorola napríklad zachovala 3,5 mm audio jack, čo je stále pre mnohých otázka toho, či si smartfón nakoniec kúpia alebo nie.

Nechýba ani podpora NFC, s čím sa trápia najmä potenciálny konkurenti od čínskeho Xiaomi. Škoda, že chýba vyššia certifikácia odolnosti voči vode, ktorá by ešte viac pridala na atraktívnosti. Moto G6 Plus je odolný len voči pošpliechaniu a teda prežije nevyhnutné použitie napríklad počas dažďa, pri páde do vody však nastane problém. Smartfónu však nechýba plná podpora LTE, čo môže opäť znamenať rozdiel najmä s čínskymi konkurentmi.

Nesmieme ešte zabudnúť na funkciu pre úpravu zvuku Dolby Audio. Je to funkcia skôr pre nadšencov do zvuku, ale aj bežný používateľ si s ňou skutočne dokáže vylepšiť audio výstup, respektíve upraviť podľa vlastných preferencií.

Kvalitný kúsok s dobrými súpermi

Zo všetkých pohľadov patrí séria Moto aj tento rok k tomu najlepšiemu v strednej triede. Najväčší model G6 Plus pritom z môjho pohľadu ponúka za o trocha vyššiu cenu citeľnú výhodu. Má väčší displej, lepšiu výdrž batérie a o čosi výkonnejší procesor než štandardná G-šestka (aj tento model ešte budeme bližšie testovať). Ako som už hovoril na začiatku, trh týchto zariadení  je medzi výrobcami mimoriadne konkurenčný a súperi prichádzajú z každej strany. Huawei (P20 Lite), Honor (7X či dokonca Honor 9), Samsung (Galaxy A8) či Nokia 6 a Xiaomi (Mi A1) sú kvalitnými kúskami, s ktorými je vhodné rátať.

Zobraziť aktuálnu cenu Moto G6 Plus

Samozrejme, Moto má aj svoje problémy. Trochu zbytočné je narušenie dizajnu dierami po mikrofónoch a s fotoaparátom sa treba zo začiatku zoznámiť, aby si dosiahol najlepšie výsledky, no za cenu do 300 € (ktorá bude časom klesať) dostaneš výraznú kvalitu. Pevná konštrukciu s prémiovým sklom, slušný displej, spoľahlivú výdrž a (po zoznámení) jeden z najlepších fotoaparátov v triede. K tomu treba prirátať aj napríklad podporu gest, plné LTE a NFC. To všetko robí z Moto G6 Plus jedného z najdôležitejších hráčov v strednej triede.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú