Prehľad
Rozmery a hmotnosť

47,7 x 47,7 x 13,5 mm
58 g

Displej

1,3 ”AMOLED, Rozlíšenie 360 ​​x 360

Operačný systém

Amazfit OS

Konektivita

Bluetooth 5.0
Android 5.0 a novší alebo iOS 10.0 a novší

Batéria

390mAh LiPo

Ostatné

BioTracker TM PPG Bio-Tracking optický senzor, 3-osový snímač zrýchlenia, Geomagnetický senzor, Snímač okolitého svetla, GPS + GLONASS, Vodeodolnosť - 5ATM, podporuje plávanie

Plusy

+ Dizajn
+ Spracovanie
+ Odolnosť
+ AMOLED displej
+ Výdrž
+ Cena

Mínusy

- Menej presné GPS
- Absencia VO2max
- Nemožnosť odpovedať na notifikácie
- Absencia úložiska pre hudbu

Spoločnosť Huami je najväčším výrobcom nositeľnej elektroniky na svete. Jej výrobky sú známe predovšetkým vďaka produktovému radu Amazfit, pričom niektoré zariadenia vyrába aj pre spoločnosť Xiaomi. Na nedávnej technologickej výstave CES 2020 predstavila spoločnosť okrem iného smart hodinky Amazfit T-Rex, ktoré zaujali nielen svojim vzhľadom, ale aj špecifikáciami a cenou.

Hodinky boli predstavené len začiatkom januára, no prvé kusy sa už objavili aj na Slovensku v jednom z e-shopov. Dostupná však bola len čierna farba, pričom ďalšie kusy sa očakávajú až koncom februára. Niet sa však čomu čudovať, nakoľko ide o úplnú novinku a riadne zásobenie všetkých trhov ešte nejaký čas potrvá.

Športový dizajn inšpirovaný ikonickými Casio G-SHOCK

Amazfit T-Rex prekvapili hlavne svojim dizajnom, ktorý sa nápadne podobá na známe japonské hodinky CASIO G-SHOCK. Hodinky majú robustný tvar a vďaka 47,7 mm ciferníku sa hodia skôr na väčšie pánske zápästia. Telo hodiniek je vyrobené z kvalitných plastov a naživo pôsobí veľmi kvalitne. O odolnosť sa postará armádna certifikácia STD-810G a vodeodolnosť na úrovni 5ATM.

Výrobca uvádza, že hodinky Amazfit T-Rex majú až 12 osvedčení vojenskej triedy, pričom podrobené boli rôznymi záťažovými testami ako napríklad 96 hodinový pobyt v kyslom alebo zásaditom prostredí, 240 hodín vo vlhkom prostredí či v extrémnych teplotách od – 40 °C do + 70 °C.

Hodinky by mali taktiež bez problémov zvládnuť bežné nárazy, vibrácie, slnečné žiarenie a kontakt s pieskom či prachom. Remienok je vyrobený z kvalitnej elastickej gumy, ktorej vnútorná strana je upravená pre lepší odvod potu. Nosenie hodiniek je príjemné, k čomu prispieva do istej miery aj ich váha, ktorá je len 58g.

Luneta zaujme štyrmi červenými značkami a štyrmi vyčnievajúcimi skrutkami, ktoré ešte viac dotvárajú robustnosť hodiniek. Na oboch stranách sa nachádzajú dve kovové tlačidlá s perforovaným povrchom a označením UP, DOWN, SELECT a BACK. Tlačidlá majú veľmi dobrú odozvu a pôsobia naozaj veľmi kvalitným dojmom. Vďaka nim budeš môcť hodinky ovládať aj mokrými prstami či rukavicami.

Množstvo funkcií, vrátane GPS

Amazfit T-Rex disponujú hneď niekoľkými snímačmi a funkciami. Spomenúť treba optický senzor BioTracker TM PPG Bio-Tracking, vyvinutý spoločnosťou Huami, 3-osový snímač zrýchlenia, geomagnetický senzor a snímač okolitého svetla. Zabudnúť však nemôžeme ani na GPS/GLONASS čip Sony, od ktorého si Huami sľubuje rýchlejšie a hlavne presnejšie určovanie polohy.

Hodinky majú aj niekoľko ďalších zaujímavých funkcií ako napríklad pripomienky neaktivity, odomknutie telefónu pomocou hodiniek, budík, výpočet kalórií, upozornenie na udalosti, oznamovanie nastavených cieľov, kompas, vyhľadávanie hodiniek či zdieľanie aktivity srdcového tepu. Budík som skúšal niekoľkokrát a musím povedať, že funguje spoľahlivo. Vibrovanie je dostačujúce, takže sa netreba báť, že zaspíš do práce.

Hodinky disponujú NFC čipom, no, žiaľ, platiť s nimi nebudeš. Táto funkcia je totiž dostupná zatiaľ len v Číne cez AliPay. Mne to však nevadilo, nakoľko na platenie už dlhodobo využívam telefón a aj napriek noseniu hodiniek mám telefón takmer vždy po ruke. Chýba aj funkcia priameho telefonovania či zodvihnutie hovoru. Hovor však môžeš zložiť alebo len stíšiš zvonenie.

Funkčnosť GPS a monitoring spánku

GPS som vyskúšal zatiaľ len počas chôdze. Musím povedať, že polohu a celkovú trasu ukazujú hodinky podstatne lepšie ako pri iných modeloch značky Amazfit či Huawei. Avšak stále to nie je úplne stopercentné. Zaznamenanie polohy je dobré hlavne, ak máš pri sebe svoj smartfón. Pokiaľ ho pri sebe nemáš, tak sa priprav na občasné vypadávanie signálu a značne nepresné zaznamenanie tvojej polohy.

Musím však podotknúť, že GPS (ak máš pri sebe smartfón) ukazuje trasu, až na pár drobných odchýlok celkom presne, a ďalšie zlepšenie bude možno docielené prípadnou aktualizáciou.

Monitoring spánku ukazuje časovú os počas ktorej máš znázornené v akých časoch bol tvoj spánok ľahký alebo hlboký. Aplikácia ti okrem toho ukáže aj čas zaspania či prebudenia. Okrem toho si po dlhšom používaní všetky časy zapamätá, pričom sa budú zobrazovať informácie o tom, či vstávaš alebo sa zobúdzaš ako obvykle, prípadne či sa v tvojom spánkovom režime našli nejaké odchýlky.

Množstvo športových funkcií a meraní

Vzhľadom na to, že hodinky sú určené na outdoorové aktivity, podporujú viacero športových režimov. Hodinky sú preto vhodné pre všetkých športovcov, ktorí vyznávajú beh, trailový beh, chôdzu, beh na bežeckom páse, turistiku, lezenie, trenažér, lyžovanie, cyklistiku, triatlon, rotoped, plávanie v bazéne, plávanie v otvorenej vode či fitness.

Amazfit T-Rex dokážu merať nielen čas, dĺžku, spálené kalórie či srdcový tep, ale aj aeróbny či anaeróbny prah. Tabuľka s hodnotami VO2max je v aplikácii aj v hodinkách dostupná, no v skutočnosti hodinky tento parameter merať nedokážu, čo je veľká škoda. Všetky hodnoty však hodinky merajú relatívne presne a bez väčších odchýlok.

Hodinky sú využiteľné pri plávaní vďaka vodotesnosti 5ATM, takže sa s nimi bez problémov môžeš aj sprchovať či športovať počas dažďa. Ja som hodinky testoval aj v termálnej vode a zvládli to veľmi dobre. Taktiež aj ovládanie hodiniek s mokrými prstami bolo na moje počudovanie veľmi dobré, no ak by si s tým predsa len mal problémy, nič sa nedeje, nakoľko ich môžeš ovládať aj bočnými tlačidlami.

Dominantou veľký AMOLED displej

O zobrazovanie údajov sa stará veľmi pekný 1,3-palcový AMOLED displej s rozlíšením 360 x 360 pixelov, ktorý je veľmi dobre čitateľný aj na priamom slnku. Displej je navyše chránený tvrdeným sklom Gorilla Glass 3 s povrchovou úpravou proti odtlačkom prstov. Vybrať si môžeš z dvoch prednastavených ciferníkov, pričom v aplikácii sa ti zobrazí ďalších 31 motívov. K dispozícii je aj funkcia Always-On Display, ktorá má však zásadný dopad na výdrž batérie.

Samozrejmosťou je zobrazovanie notifikácii, telefonátov a SMS, no, žiaľ, nie je možné na ne odpovedať. Výhodou však je, že sa ti vždy zobrazí logo aplikácie z ktorej ti notifikácia prišla. Pri hodinkách od čínskych výrobcov sa zvykne stávať, že písmená s diakritikou sú zamieňané za rôzne znaky, prípadne takéto písmená sú úplne vynechané.

Podobný problém som mal aj ja. Keď mi prišla správa z niektorej zo sociálnych sietí, písmeno na ktorom bol dĺžeň alebo mäkčeň jednoducho na hodinkách vynechávalo a čítanie správy tak bolo celkom náročné, miestami až nemožné. Zaujímavé však je, že ak mi prišiel e-mail alebo SMS, hodinky písmená ponechali, no bez diakritiky.

Celý problém sa však dá vyriešiť veľmi rýchlo a jednoducho. Stačí, ak si v tvojom telefóne zmeníš jazyk na taliančinu a prejdeš do aplikácie hodiniek Amazfit. Tú aktualizuješ a opäť si zmeníš jazyk v telefóne na pôvodný slovenský. Od tohto momentu ti bude fungovať diakritika absolútne bez problémov pri všetkých správach. Na tento návod upozornil portál Xiaomiplanet.

Hodinky dokážu na ciferníku zobrazovať aj počasie, ktoré až na pár výnimiek zobrazovalo reálne hodnoty. Okrem toho môžeš pomocou hodiniek ovládať hudbu, čo určite ocení každý športovec. Nemôžeš si ju síce nahrať priamo do hodiniek, no dokážeš ju spustiť, zastaviť alebo prepínať, takže nebudeš musieť neustále vyťahovať svoj smartfón.

Aplikácia Amazfit funguje viac ako dobre

Ešte pred spustením hodiniek je potrebné ich spárovanie so smartfónom. Na tento účel ti poslúži aplikácia Amazfit, ktorú si stiahneš z obchodu Play alebo AppStore. Po jej inštalácii naskenuješ z hodiniek QR kód a počkáš na synchronizáciu.

Mne sa podarilo hodinky spárovať až na tretí pokus, ale predsa. Hodinky sa k smartfónu budú pripájať pomocou Bluetooth 5.0 a spáruješ ich s akýmkoľvek smartfónom s operačným systémom Android 5.0 a vyšším alebo iOS 10.0 a vyšším. Aplikáciu Amazfit budeš navyše potrebovať aj na rôzne ďalšie nastavenia či sledovanie aktivít.

Na aplikáciu Amazfit je potrebné si zvyknúť, no akonáhle sa v nej zorientuješ, nebudeš mať s jej používaním žiadny problém. Okrem aktuálnych údajov nájdeš v aplikácii históriu tvojich cvičení, či iných zaznamenaných aktivít, nastavuješ si ciele a spravuješ všetky nastavenia hodiniek a samotnej aplikácie.

Pri bežnom používaní na 20 dňovú výdrž zabudni

Hodinky disponujú 390 mAh batériou, pričom pri predstavení výrobca uvádzal, že pri bežnom používaní s miernymi obmedzeniami niektorých funkcií vydržia 20 dní a pri vypnutých všetkých funkciách až neuveriteľných 66 dní. Ak by si používal snímač srdcového tepu spolu s GPS, výdrž hodiniek sa rapídne zníži na aj tak veľmi slušných 20 hodín.

Po týždňovom používaní hodiniek je stav batérie 30 %. Je potrebné spomenúť, že hodinky som využíval na rôzne športy, 24-hodinové meranie srdcového tepu, snímanie kvality spánku a občasné GPS. Dovolím si tvrdiť, že hodinky vydržia bez akýchkoľvek problémov dva týždne, no 20 dní s najväčšou pravdepodobnosťou nečakaj.

Amazfit T-Rex sú dostupné v piatich farebných prevedeniach, ktoré sú inšpirované prírodou. Dostupná je preto Rock Black (čierna), Gun Gray (šedá), Army Green (vojenská zelená), Khaki a Camo Green (maskáč). Hodinky sú dostupné za cenu od 149 €, pričom v slovenských a českých e-shopoch sa aktuálne nachádza len obmedzený počet kusov. Ich dostupnosť sa však bude samozrejme zlepšovať.

Záverečné hodnotenie

Smart hodinky Amazfit T-Rex sú vzhľadom k svojmu robustnému telu vhodné predovšetkým pre mužov, ktorý chcú na ruke nosiť elektroniku, ktorá niečo vydrží. Prednosťou hodiniek je hlavne ich dizajn, spracovanie, krásny displej, výborná výdrž a množstvo športových funkcií. Za mínus môžem označiť menej presné GPS, absencia VO2max, nemožnosť odpovedať na notifikácie či absencia úložiska pre hudbu.

V každom prípade sú hodinky Amazfit T-Rex skvelým doplnkom pri amatérskom športovaní a navyše výborne vyniknú aj ako módny doplnok. Plusom je extrémna výdrž v náročných podmienkach, ktorú ocenia hlavne športovci praktizujúci náročnejšie športy v exteriéry. Ak sa pozrieme na pomer cena/výkon, Amazfit T-Rex budú len ťažko hľadať nejakú konkurenciu. Pokiaľ teda hľadáš odolné smart hodinky s množstvom funkcií a za skvelú cenu, tieto sú rozhodne pre teba.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP