RECENZIA: Trpkosť pri TOP luxuse. Prvé Huawei smart hodinky s HarmonyOS doplácajú na divné chyby
Situácia na trhu so smart hodinkami sa aj vlani vyvíjala pre mnohých výrobcov pozitívne. Celý segment si prilepšil v predajoch, a hoci v číslach je jednoznačným lídrom Apple so svojim hodinkami Apple Watch, hneď za ním je svetovou dvojkou Huawei. Ten už neraz ukázal, že má medzi smart hodinkami čo ponúknuť.
Najnovšie však priniesol na trh kúsok, ktorý zvyšuje latku svojimi vylepšeniami a dizajnom. Reč je o nových hodinkách Huawei Watch 3 Pro, ktoré sú aktuálne tým najlepším, čo spoločnosť v tejto sekcii nositeľných zariadení ponúka.
Luxusný dizajn s prémiovými materiálmi sú základom modelu, ktorý si trúfa poraziť aj tak ostrieľané hodinky ako Apple Watch. Navyše prichádza v premiére aj s vlastným operačným systémom HarmonyOS 2.0 od Huawei.
Elegancia je na prvom mieste
Nebudem chodiť okolo horúcej kaše, Huawei vie, ako dizajnom hodiniek zaujať. Elegancia v kvalitnom spracovaní s tými správnymi materiálmi vždy lákali oko zákazníka. Tentokrát som mal dočinenia s prémiovou titánovou verziou Huawei Watch 3 Pro, ktorá už na pohľad budí fantastický dojem. Veľký ciferník udrie každému používateľovi do očí okamžite po otvorení balenia, ktoré obsahuje aj niečo navyše.
Okrem samotných hodiniek totižto výrobca pribaľuje aj dva druhy náramkov. V mojom prípade bol k dispozícii silikónový čierny a titánový náramok, aby som si mohol dizajn hodiniek vždy prispôsobiť pre šport, alebo do spoločnosti.
Výmena remienkov je pritom nanajvýš jednoduchá a pri tom kovovom som si dokonca mohol bez problémov prispôsobiť dĺžku aj odobratím alebo pridaním jednotlivých článkov. Nemenej dôležitou súčasťou je aj bezdrôtová nabíjačka.
Perfektný dizajn, no vyššia hmotnosť
Po nasadení hodiniek na zápästie som však mal zmiešané pocity. Na jednej strane sa mi veľmi zapáčil ten elegantný dizajn, no na druhej strane ma prekvapila veľkosť a hmotnosť hodiniek. Tu musím potvrdiť, že vďaka ciferníku s AMOLED displejom o priemere 1,43“ nie sú Huawei Watch 3 Pro žiadnym drobcom, práve naopak. Pôsobia naozaj mohutne.
Zápästie si potom chvíľu zvykalo aj na vyššiu hmotnosť, ktorá sa vyšplhala na 63 gramov, no s kovovým remienkom je celková váha ešte o čosi vyššia. Skutočne som tak cítil, že na ruke nosím poriadny kus techniky.
Ako som už spomínal, fantastický dojem spraví aj samotné titánové telo, do ktorého je zasadená všetka výbava, vrátane displeja, ktorý chráni odolné zafírové sklo. Vďaka tomu je tak výrazne odolnejší voči škrabancom, čo príde vhod najmä pri športe.
Prekvapením bola aj nová korunka pre ovládanie, pri ktorej sa však Huawei zjavne inšpiroval u Apple Watch. Tento prvok sa spolu s tlačidlom ovládania nachádza na pravej strane konštrukcie. Spodok Huawei pokryl hypoalergénnou keramikou, v ktorej sídlia všetky senzory pre meranie tepu, teploty a ďalšie.
Za dizajn, materiály a konštrukciu odo mňa získavajú Huawei Watch 3 Pro len to najlepšie hodnotenie. Všetko ešte Huawei vylepšil množstvom rôznych ciferníkov, ktoré vyzerajú na AMOLED displeji fantasticky. Čo však nový operačný systém, výkon, výdrž batérie a monitorovanie športov?
Loading…
HarmonyOS v premiére nesklamal. Nebol však bezchybný
V tomto smere musím nový HarmonyOS 2.0 vychváliť. To, že Huawei stavil na vlastný OS a prvýkrát ho zákazníkom priniesol práve prostredníctvom týchto hodiniek, bolo skvelé rozhodnutie. Systém bol od samého začiatku absolútne plynulý a všetko fungovalo ako po masle.
Počas celého testovania som sa nestretol ani s jediným zaváhaním a reakcie na ovládanie boli bleskové. Či už som využil dotyk, alebo ovládaciu korunku, zakaždým sa mi dostalo rýchlej odozvy. Navyše, pri rolovaní korunkou je cítiť aj príjemnú haptickú odozvu.
HarmonyOS 2.0 ma svojou rýchlosťou naozaj prekvapil, avšak veľké sklamania prišlo, keď som sa pri používaní ponoril hlbšie do systému a zisťoval, čo všetko nefunguje, respektíve nie je vôbec optimalizované tak, ako by zákazník v danej cenovej kategórii očakával.
V prvom rade ma prekvapila nefunkčná lokalizácia. Nech som sa snažil hocijako, hodinky jednoducho nevedeli nájsť polohu aj napriek všetkým udeleným povoleniam a spárovaním s aplikáciou. Počas môjho testu som hodinky spároval s aplikáciou v iPhone, ktorý využívam ako svoj primárny smartfón. Samotné párovanie bolo jednoduché, intuitívne a rýchle. Navyše aj v češtine. Slovenčinu som však hľadal márne.
Pri pokuse o spárovanie s Android smartfónom (Samsung, POCO) však aplikácia určená práve pre tento systém prekvapivo nechcela v zozname nájsť tento najnovší model hodiniek. Huawei smartfón som v čase testu k dispozícii nemal, a tak som sa spoliehal výlučne na iPhone. Po spárovaní ma však prekvapilo, že aplikácia pre iOS síce bola v slovenčine (s miešanou angličtinou), no samotné hodinky boli iba v angličtine.
Jazyk systému nebolo možné vôbec zmeniť. Túto možnosť som ani len nenašiel v nastaveniach. Menšiu jazykovú „prekážku“ by som osobne zniesol bez problémov, no používateľ, ktorý angličtinu neovláda, rozhodne nechce zaplatiť stovky eur za hodinky, ktorých systém nie je dostupný ani len v češtine.
Niektoré základné funkcie nefungovali
Vrátim sa však k problémovej lokalizácii. Tento nedostatok som odhalil pri aplikácii počasia, ktorá nebola schopná ani po mnohých pokusoch a snažení nájsť presnú polohu a zobraziť predpoveď. Problém sa prejavoval aj pri aplikáciách tretích strán. Bohužiaľ, s lokalizáciou som sa tak musel rozlúčiť a na sledovanie predpovede počasia v hodinkách zabudnúť.
Neviem, kde presne nastala chyba, no problém s tak základnou funkciou, ako je predpoveď počasia pri hodinkách za vyše 500 eur, som jednoducho nemohol len tak prehliadnuť. Tento neduh dokonca nevyriešila ani aktualizácia systému, ktorá na hodinky dorazila krátko po začiatku testovania. Po trpkom „vytriezvení“ som sa pustil do ďalšieho skúmania hodiniek.
Okrem sledovania aktivít ponúknu aj niečo navyše
Predsa len, počasie a jazyk nie sú všetko, vo výbave je toho ešte omnoho viac. Štandardom v smart hodinkách je aj monitorovanie aktivít, kde má Huawei skutočne pestrú ponuku športov. Používateľ si môže vybrať so sledovania 19 rôznych aktivít, vrátane bicyklovania, behu, ale aj takého triatlonu, či plávania.
Pri monitorovaní behu hodinky dokonca ponúkali aj akýsi „kurz“ behania podľa obtiažnosti. Všetky výsledky aktivity sa potom zapisujú do denníka, ktorý už tradične počíta spálené kalórie, počet prejdených krokov, vzdialenosť, počet schodov, či aktívne hodiny.
Okrem športov tu nechýbalo ani klasické monitorovanie tepu, ktoré bolo pomerne presné (porovnané s Apple Watch Series 4). Vďaka snímaču pre meranie kyslíka v krvi som si vedel skontrolovať aj jeho hladinu počas dňa. Hodinky zvládajú tiež meranie stresu, monitorovanie spánku, či prekvapivo aj meranie teploty. Nejedná sa však o meranie telesnej teploty, ale povrchovej teploty kože, ktorá sa viditeľne líši od telesnej teploty.
Spočiatku ma namerané údaje zmiatli a nízku teplotu som zvaľoval na chybný snímač, no neskôr som sa dozvedel, že hodinky zvládajú merať len povrchovú teplotu kože, ktorá sa však líši v závislosti od okolia.
Z môjho pohľadu nebol tento údaj pre mňa takmer vôbec relevantný, teplota sa totiž rýchlo zmenila v klimatizovanom prostredí a úplne odlišný údaj bol nameraný počas aktivity vonku. Túto funkciu tak skôr vnímam ako zbytočnú „fičúru“ navyše. Miesto merania teploty kože by som však ocenil prítomnosť ECG pre meranie srdcového rytmu, avšak táto možnosť v Huawei Watch 3 Pro chýba.
Čo však nechýbalo bol celý rad ďalších užitočných appiek, medzi ktorými som našiel barometer, kompas, dychové cvičenia, ale aj poznámkový blok pre diktovanie poznámok. Pomocou hodiniek som mohol uskutočniť aj hovory. Či už cez Wi-Fi alebo vďaka eSIM (nemohol som počas testu využiť) sa dá s hodinkami aj telefonovať, pričom vytočenie kontaktu je možné priamo cez aplikáciu v hodinkách. Takéto možnosti sú však dnes už pomerne štandardné aj v lacnejších modeloch smart hodiniek.
Chýbali aj ďalšie základné funkcie
V prípade Huawei Watch 3 Pro mi však azda zo všetkého najviac chýbala možnosť reagovať na prichádzajúce upozornenia. Systém hodiniek jednoducho neumožnil akýmkoľvek spôsobom reagovať na prichádzajúcu správu, ktorú som si mohol iba pozrieť. A to aj napriek tomu, že pri takom prihlasovaní do Wi-Fi siete hodinky zobrazia QWERTY klávesnicu, ktorá je síce pomerne malá, no na prekvapenie veľmi dobre ovládateľná.
Neschopnosť odpovedať na správy formou textu, diktovania alebo rýchlej odpovede tak vnímam zvlášť v takejto prémiovej cenovej kategórii ako jedno veľké mínus. Problém bol aj v prípade počúvania hudby. Nakoľko dobre vieme, že Huawei nemôže využívať Google služby, hodinky prišli o možnosť využitia mnohých aplikácií a funkcií.
To neostalo bez odozvy ani pri tak obyčajnom prehrávaní a ovládaní hudby. Chýbalo mi Spotify, ktoré využívam dlhodobo. Huawei tu umožnil prehrávanie hudby len cez vlastnú aplikáciu, ktorú som ale kvôli iOS ani využiť nemohol. A nevyužil som ani Tidal či Deezer, ktoré sú síce v AppGallery pre smartfóny, avšak nie pre Huawei Watch 3 Pro.
AppGallery priniesol Huawei aj do týchto hodiniek, no obchod neobsahoval viac ako zhruba 40 aplikácií, z toho bolo množstvo pre mňa zbytočných appiek, ktoré som vôbec nepotreboval. Na ovládanie hudby hodinkami som tak mohol zabudnúť. To žiaľ platí kvôli absencii Google služieb aj pre bezkontaktné platby, hoci tlačidlo pre aktiváciu NFC hodinky zobrazia. Zaplatiť s nimi však jednoducho (zatiaľ) nemôžeme.
Často mi pritom prekážalo aj odpájanie hodiniek od Bluetooth pripojenia. Keď som si chcel z času na čas pozrieť údaje v mobilnej aplikácii Huawei Health, hodinky boli odpojené a nevyhol som sa manuálnemu pripojeniu, ktoré nebolo vždy zdarné. To všetko napriek tomu, že smartfón som mal hneď v ruke vedľa hodiniek.
Synchronizácia taktiež nebola okamžitá a aplikácií chvíľu trvalo, pokým načítala zaznamenané dáta z hodiniek. Samotná aplikácia je prehľadná a ako som už spomínal, je dostupná aj v slovenčine, pričom ponúka perfektný prehľad o všetkých monitorovaných aktivitách a histórii meraní.
Výdržou príjemne prekvapia
V čom však oproti najväčšej konkurencii od Apple Huawei Watch 3 Pro vyniknú, je výdrž batérie. Počas môjho testovania som sa dostal aj s aktivovaným Always On displejom na výdrž zhruba 5 dní, bez Always On displeja sa potom výdrž ešte o niekoľko dní predĺži. K dispozícii je aj ultra úsporný režim, s ktorým by mali hodinky dosiahnuť výdrž až 3 týždne, no obmedzí sa fungovanie aplikácií, či dátového pripojenia.
V núdzovom prípade však takýto režim rozhodne príde vhod. Čo by som však ocenil, je rýchlejšie nabíjanie. Pri vybití hodiniek totižto trvá ich nabitie bezdrôtovým „pukom“ vyše 2 hodín, čo nie je práve najrýchlejšie. Nabíjať tieto hodinky je preto najlepšie v noci.
Huawei začal s novým OS odvážne, množstvo detailov ale nedotiahol do zdarného konca
Nuž, ako by som teda Huawei Watch 3 Pro zhodnotil? Objektívne povedané, trh so smart hodinkami je dnes plný najrôznejších modelov od rôznych výrobcov, no v prémiovej kategórii, kde Huawei Watch 3 Pro v titánovej verzii s cenou nad 500 € rozhodne patria, zákazník očakáva absolútne bezproblémové fungovanie a nadštandard.
Huawei sa síce snažil priniesť aj náročným používateľom luxusný dizajn s prémiovými materiálmi, nový a bleskovo rýchly HarmonyOS 2.0, no v prípade mnou testovaných hodiniek zlyhal pri základných funkciách, ktoré jednoducho nefungovali, alebo z nepochopiteľných dôvodov boli mne ako používateľovi odoprené (napr. odpovedanie na notifikácie).
Hodinky Huawei Watch 3 Pro tak vnímam ako prémiový kúsok techniky, ktorým ale výrobca cieli na veľmi úzku skupinu zákazníkov. To, či skutočne stoja za tých 559 € (s titánovým remienkom), už nechám na individuálnom uvážení. Lacnejšia verzia s koženým remienkom je potom dostupná za rozumnejších 399 €.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
recenzia Konečne plug-in hybrid, ktorý dáva zmysel. Novú Škodu sme si totálne zamilovali (RECENZIA)
RECENZIA Takto sa majú robiť hry. Hrali sme novinku z ikonickej série a okamžite si ju zamiluješ
Je lepšie než autá, ktoré stoja o desiatky tisíc viac. Testoval som prelomové elektrické SUV od milovanej značky
AMD opäť zosmiešnilo Intel. Odhalili nový čip s enormným výkonom, ktorý nemá konkurenciu
Stojí 800 € a vyvoláva veľké vášne. Vyskúšal som PlayStation 5 Pro a mám jasno, či sa oplatí
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- ROZHOVOR s analytikom: Bitcoin by som teraz nekupoval. Prichádza úplne nová éra kryptomien
- Dojazd 700 km a na 80 % sa dobije za 10 minút. Európu ide dobyť nová značka, ukázala skvelý elektromobil
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Zamestnanci v neistote. Technologický gigant plánuje rušenie pracovných miest
Objav, ktorý mení dejiny. Egypťania miešali magické nápoje s drogami
Drahé kovy na vzostupe. Konflikt na Ukrajine dvíha ceny zlata a striebra
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené