Plusy

+ Ľahké a ergonomicky tvarované telo
+ Dlhá výdrž batérie
+ Prepracovaná aplikácia s množstvom režimov
+ Držiak na stenu
+ Výkonný motor

Mínusy

- Prvotné problémy pri spárovaní kefky
- Chudobné balenie
- Pre niekoho jazyk aplikácie (angličtina)

Elektrické zubné kefky nie sú na trhu žiadnou novinkou. Spomedzi nich sú najviac obľúbené sonické, ktoré ponúkajú najlepší výsledok pri čistení zubov. Jedna taká dorazila aj k nám do redakcie. 

Testovaným kusom bola novinka od Xiaomi, respketíve od jej partnerskej firmy Oclean, model Oclean X. Táto kefka zaujme už hneď na prvý pohľad, nakoľko má na svojom tele umiestnený 0,96″ farebný dotykový displej. O jeho význame či potrebe si povieme trochu neskôr. V širšom kontexte sa jedná o relatívne lacnú sonickú zubnú kefku, s vymeniteľnými hlavicami a mobilnou aplikáciou, v ktorej si môžeš prezrieť všetky dôležité informácie.

Kúpiť sonickú kefku Oclean X s displejom len za 50 €
Použi kupón GB-HBZOCLEAX

Motor kefky dokáže vyvinúť až 40 000 kmitov, čím sa kefka radí medzi tie lepšie. Obsahuje vstavaný gyroskop, ktorý v ústach monitoruje 8 oblastí a po každom vyčistení ti aplikácia povie, ktormiestam na chrupe si sa najviac venoval. Prepojenie s mobilom prebieha cez Bluetooth 4.0.

V aplikácii si môžeš vybrať z viac ako 20 plánov na čistenie, prípadne si môžeš zostaviť vlastný. Celkový počet možností je viac ako 100, takže je kefka vhodná naozaj pre každého. Batéria má kapacitu 800 mAh a na jedno nabitie (cca 2h) vydrží až jeden mesiac. Nechýba podpora operačných systémov Android a iOS.

Balenie

Xiaomi tradične balí svoje produkty veľmi jednoducho a inak tomu nie je ani teraz. V podlhovastej krabičke sa nachádza samotná kefka Oclean X, nabíjací kábel a nabíjací dok a držiak v jednom. Balenie je tak trochu ochudobnené a za danú cenu by nebolo na škodu, ak by sa v balení nachádzal napríklad sieťový adaptér, prípadne náhradná hlavica.

Samotná kefka je vyrobená z príjemného ABS plastu a prekvapila ma jej váha, ktorá je podľa výrobcu len 99 gramov (overené). Vďaka ergonomickému tvarovaniu sa tak veľmi dobré drží a to aj pri dlhšom čistení zubov. Oproti bežnej kefke je však výrazne rozmernejšia, avšak nie je to nič, na čo by sa nedalo zvyknúť už hneď po prvom čistení.

Nabíjanie prebieha bezdrôtovo pomocou priloženej nabíjačky, ktorá je zároveň aj držiakom, ktorý má na zadnej strane lepiacu plochu.

Zobraziť celú galériu (29)
Dávid Igaz / FonTech

Nalepiť ho tak môžeš na zrkadlo či obkladačky, aby si mal kefku stále po ruke. Tá v ňom drží pomocou magnetu, ktorý je dostatočne silný.

Mobilná aplikácia a význam displeja

Začnem najskôr displejom, nakoľko ten zaujíma asi väčšinu ľudí. Ide o podobný panel, aký má napríklad nový Mi Band 4. Je to teda farebný dotykový TFT displej s veľkosťou 0,96„.

Zobraziť celú galériu (29)
Dávid Igaz / FonTech

Domovská obrazovka zobrazuje aktuálny čas v 12 hodinovom formáte, dátum a čas dňa (ráno, obed, večer). Okrem toho však ide o dôležitú súčasť, vďaka ktorej môže kefka fungovať aj bez prítomnosti telefónu.

Zobraziť celú galériu (29)
Dávid Igaz / FonTech

Vieš si pozrieť úroveň nabitia, nastaviť režimy čistenia, intenzitu či dokonca bezprostredne po vyčistení zistiť, ako veľmi si sa venoval jednotlivým oblastiam chrupu. Avšak len málo ľudí bude neustále meniť nastavenia a v podstate je tak displej len takým bonusom, než aby bol skutočne potrebný.

Zobraziť celú galériu (29)
Dávid Igaz / FonTech

Technologických nadšencov určite nadchne, no pre bežného používateľa ide o niečo, bez čoho sa bez problémov zaobíde. Musíš si však zvyknúť na jeho ovládanie a presúvanie vyžaduje trochu sily, nakoľko displej nie je príliš citlivý na dotyk.

Dávid Igaz / FonTech

Zaujímavá je aj samotná aplikácia, ktorá nesie rovnaké meno ako kefka. Prvotné nastavenie spočíva v zadaní veku, pohlavia, návykov (či piješ kávu, čaj, víno a či fajčíš). Na záver si zvolíš aktuálny odtieň tvojho chrupu. Na základe týchto údajov ti aplikácia vytvorí najvhodnejší plán čistenia.

Nemusíš sa ho striktne držať, nakoľko v samotnej aplikácii si môžeš zvoliť, či už z niekoľkých predefinovaných režimov, alebo si nastaviť svoj vlastný, pričom si môžeš zadať až 6 rôznych krokov s rôznou intenzitou a dĺžkou trvania.

Každé umytie zubov je bodované, pričom presne vidíš, ktorej časti chrupu si sa ako venoval. Oclean X to dokáže hlavne vďaka vstavanému gyroskopu. Zabudovaný senzoru tlaku ťa zase kefka upozorní v prípade, ak by si na zuby priveľmi tlačil. Podrobný výsledok uvidíš v reporte po každom čistení.

Nezvyk vystriedalo nadšenie

Osobne patrím medzi ľudí, čo sú verní tradičnej zubnej kefke. Používam tie kvalitnejšie verzie, a preto som bol veľmi zvedavý na to, aký rozdiel poskytne sonická kefka. Dobrá rada na začiatok, ak už máš na kefke pastu, zapni ju až vtedy, ak ju budeš mať v ústach. Inak budú čiastočky pasty všade po kúpeľni. Kefka ako taká poskytuje až 40 000 kmitov za minútu a patrí tak medzi tie výkonnejšie.

Zobraziť celú galériu (29)
Dávid Igaz / FonTech

Úprimne, prvé čistenie by som nenazval príjemným. Je nutné si zvyknúť na nové pohyby kefkou po chrupe a každý zlý pohyb je „odmenený“ pošteklením ďasien, čo nie je nič príjemné. Každým čistením sa však situácia výrazne zlepšovala, pričom naozaj stačia 3 – 4 čistenia a hneď si na novú kefku zvykneš.

Zobraziť celú galériu (29)
Dávid Igaz / FonTech

Nespornou výhodou je, že ide o oveľa menej namáhavý spôsob ústnej hygieny, pretože tú najväčšiu časť práce odvedie samotná kefka Oclean X. Na každé čistenie sa tak budeš tešiť. Možno to je len môj subjektívny pocit, ale čistenie sonickou kefkou mi prišlo efektívnejšie, než tou klasickou. Taktiež je aj k zubom citlivejšia a kým pri bežnom čistení sa mi stávalo, že som vypľúval krv, so sonickou kefkou sa mi to nestalo ani raz.

V závislosti od zvoleného režimu kefka jemne zavibruje, čím ti tak naznačí, aby si zmenil polohu čistenia (napríklad sa presunul z vnútornej strany na vonkajšiu). Dobrou možnosťou v aplikácii je aj sledovanie opotrebenia hlavice, ktorej životnosť je stanovená na 400 minút.

Zobraziť celú galériu (29)
Dávid Igaz / FonTech

Pri čistení 2x denne po dobu dvoch minút je životnosť približne 100 dní. Náhradná hlavica pritom stojí len okolo štyroch eur. Dajú sa však objednať len z Číny, preto odporúčam spraviť naraz väčšiu objednávku, aby si mal aj do zásoby.

Recenzia Oclean X

Oplatí sa?

Určite áno. Vo všeobecnosti sa oplatí každá lepšia sonická kefka, nakoľko rozdiel vo vyčistení zubov je pomerne výrazný. A určite by som odporučil aj túto Oclean X. Ponúka široké možnosti prispôsobenia, dlhú výdrž batérie a displej, vďaka ktorému môžeš väčšinu nastavení vykonať bez toho, aby si musel vyťahovať telefón.

Zobraziť celú galériu (29)
Dávid Igaz / FonTech

Navyše to nie je až také drahé riešenie ako v prípade konkurencie (Philips, Oral B…). Aj náhradné hlavice sa dajú zohnať za veľmi dobrú cenu a pritom vydržia dostatočne dlho na to, aby ťa ich kupovanie nezruinovalo. Kefka v podstate nemá žiadne negatíva.

Kúpiť sonickú kefku Oclean X len za 50 €
Použi kupón GB-HBZOCLEAX

Zobraziť celú galériu (29)
Dávid Igaz / FonTech

Zamrzela síce absencia náhradnej hlavice a sieťového adaptéra, no to nemá s jej funkčnosťou nič spoločné. Osobne sa tak rýchlo k bežnej kefke nevrátim. Stačilo mi pár dní testovania a okamžite som si ju zamiloval.

Kúpou tejto kefky potešíš nie len seba, ale aj svojho dentálneho hygienika či v neposlednom rade aj peňaženku (pri pravidelnom čistení). Kúpiť si ju môžeš za 50 € pri použití kupónu GB-HBZOCLEAX.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom