Plusy

+ Atraktívny dizajn
+ Veľmi zaujímavá cena
+ Množstvo športových režimov
+ Všetky dôležité senzory
+ Upozornenia zobrazujú aj smajlíky
+ Nadštandardná výdrž

Mínusy

- Chýbajú bezkontaktné platby
- Na správy nie je možné odpovedať písaním ani diktovaním
- Málo aplikácií v obchode
- Absencia eSIM

Huaweiu sa na našom trhu s telefónmi veľmi nedarí, a tak sa sústreďuje na iné zariadenia. Nositeľné smart príslušenstvo je momentálne veľmi silným biznisom a výrobca si to uvedomuje, preto pravidelne predstavuje novinky. Tou sú aj smart hodinky Huawei Watch GT 4, ktoré obsahujú najmodernejšie technológie v menšom tele a s väčším displejom.

História tejto série hodiniek je pomerne bohatá a Huawei má za sebou množstvo vydarených modelov. Tým najnovším doteraz boli dámske hodinky Huawei Watch GT 3 Pro, ktoré ponúkli nielen veľmi dobrú výbavu, ale aj kvalitnú konštrukciu a prémiové materiály. Lacné však neboli.

Dámsky model Huawei Watch GT 4 v prevedení 41 mm teraz prichádza nielen s novým dizajnom, ale aj nižšou cenou, keďže hodinky začínajú na 249 € za variant s bielym koženým remienkom. V ponuke je model s „milánskym“, kovovým remienkom a magnetickým úchopom, ktorý sa vyznačuje tým, že magnety sú na dvoch miestach. To znamená, že hodinky lepšie držia na ruke a je oveľa menšia šanca, že sa remienok odpojí. Tento model stojí 299 €.

No a ten posledný, najdrahší, prichádza za odporúčanú cenu 399 €, čo je o stovku viac. Ponúkne však kvalitný kovový remienok, ktorý samozrejme niečo stojí. Či je zákazník ochotný priplatiť si stovku za maximálnu mieru elegancie, je už samozrejme len na ňom. V prípade týchto dámskych hodiniek na dáme.

Dizajn a displej

Hodinky prichádzajú s úplne novým dizajnom. V porovnaní s dámskou verziou Huawei Watch GT 3 sú menšie a tenšie. Displej má síce rovnaký priemer (1,32“), no rámik okolo neho je menší, čo umožnilo celkové zmenšenie hodiniek, čo vyzerá naozaj veľmi dobre.

Hodinky sú elegantné a výborne sa hodia na ruku každej dámy. Súčasťou dizajnu je aj špeciálny úchyt na remienok na hornej aj dolnej strane hodiniek. V prípade jeho výmeny tak stačí odňať len samotný remienok, upínací mechanizmus zostáva na hodinkách.

Výhodou tohto riešenia je to, že nech si vyberieš akýkoľvek remienok, dizajnová línia hodiniek zostane zachovaná.

Displej s rozlíšením 366 x 366 pixelov a s priemerom len 1,32“ dáva skvelú hustotu 352 pixelov na palec, čo v preklade znamená pekný, ostrý obraz. V tomto smere sa nie je na čo sťažovať. Rovnako dobrá je aj čitateľnosť na priamom slnku, no v tomto smere je to už v prípade Huawei tradičné a neočakávali sme nič horšie.

Na pravej strane sa nachádzajú dve tlačidlá. To, ktoré je umiestnené vyššie, plní viacero funkcií. Jeho stlačením sa dostaneš do menu aplikácií, prípadne na domovskú obrazovku (ciferník). Dlhým podržaním môžeš hodinky vypnúť alebo reštartovať, no ide o korunku, ktorou je možné aj otáčať.

Otáčanie je sprevádzané jemným vibrovaním, ktoré je síce príjemné, no pohodlie konkurenčných hodiniek Apple Watch s haptickou odozvou nedosahuje. Na druhú stranu, systém je navrhnutý tak, že príliš často používať otočnú korunku potrebné nie je.

Druhé tlačidlo je už len štandardným tlačidlom a jeho stlačením sa dostaneš výberu športu, ktorý chceš práve v tomto čase vykonávať. Ide však o prednastavenú funkciu a namapovať si ho môžeš prakticky na čokoľvek. Či už na sledovanie srdcového tepu, zobrazenie počasia a podobne. Všetko sa dá pekne nastaviť priamo v hodinkách.

HarmonyOS v osekanej verzii, no so skvelou funkčnosťou

Operačný systém HarmonyOS je tu v uzatvorenej verzii, čo so sebou prináša opäť výbornú výdrž batérie, no o veľa funkcií ochudobnený nie je. Chýba tu prakticky len podpora eSIM a možnosť mobilných platieb (tie nefungujú ani v plnohodnotnej verzii HarmonyOS). V aplikácii síce položka s názvom „peňaženka“ existuje, no pre náš región platby k dispozícii nie sú.

Ak hodinky porovnáme s konkurenciou, ktorá ponúka plnohodnotný otvorený operačný systém (Wear OS alebo WatchOS), zaostávajú vo viacerých funkcionalitách. Okrem tých vyššie spomínaných ide hlavne o slabú podporu aplikácií tretích strán. Do hodiniek je síce možné nainštalovať niekoľko desiatok aplikácií, a to pomocou aplikácie Huawei Health, no to sa nedá porovnať s tisíckami aplikácií vytvorených pre Wear OS alebo WatchOS. To v konečnom dôsledku nemusí znamenať, že hodinky sú zlé. Existujú používatelia, ktorým práve takéto riešenie vyhovuje a na hodinkách využívajú len niektoré základné funkcie, ktoré potrebujú mať dotiahnuté do dokonalosti. A Huawei Watch GT 4 sú presne takéto hodinky.

Pochváliť musíme určite odozvu systému, ktorý je rýchly a neseká. Ak si už predtým vlastnil nejaké Huawei hodinky, budeš v ňom ako doma a ovládanie bude pre teba hračkou. Ak si Huawei hodinky ešte nemal, fungovanie systému pochopíš veľmi rýchlo.

Základom je ciferník (domovská obrazovka). V prípade nových hodiniek pribudlo niekoľko nových ciferníkov, ktoré sú k dispozícii výhradne pre Huawei Watch GT 4 a ponúkajú aj veľmi dobré možnosti úprav prvkov a dizajnu.

Práca s notifikáciami je pohodlná a ich zobrazovanie bezproblémové. Vibrácie sú pomerne príjemné a extra nerušia, no na druhú stranu, hodinky o sebe určite dajú vedieť. Huawei hodinky v minulosti mali problém so zobrazovaním smajlíkov v četovacích aplikáciách, no tentokrát je všetko v poriadku. Čo sa týka možností odpovedať na správy, tu to až také ružové nie je. K dispozícii je niekoľko preddefinovaných (upraviteľných) textov, prípadne môžeš poslať smajlíka.

Žiadne diktovanie či písanie na softvérovej klávesnici sa nekoná. Na druhú stranu, toto nie je funkcionalita, ktorú vyžaduje väčšina ľudí. A ak si ju praješ mať aj ty, Huawei má pre teba hodinky série Watch 4 s plnohodnotným systémom HarmonyOS, ktoré to dokážu.

Aplikácia sa neustále zlepšuje

Aplikácia Huawei Health funguje výborne. Je prehľadná a najmä funkčná. Stiahni si ju určite z obchodu Huawei AppGallery. My sme hodinky testovali s beta verziou aplikácie, keďže oficiálne ešte predstavené neboli, no aj napriek tomuto faktu všetko fungovalo ukážkovo. Tu je viditeľný pokrok, aký Huawei v posledných rokoch urobil. Uvedomil si, že smart hodinky sú dobrým biznisom a robí všetko pre to, aby prinášal kvalitné zariadenia, ale aj kvalitný softvér.

Fitness funkcie a senzory

Nepretržité meranie srdcového tepu, sledovanie SpO2, teploty pokožky, krokov, pokročilé sledovanie spánku. Toto sú funkcionality, ktoré Huawei naozaj vie. A inak tomu nie je ani v tomto prípade.

Už pri predstavení sa výrobca chválil vylepšenými senzormi, ktoré porovnával aj s konkurenciou. Vo výsledku to znamená lepšie a presnejšie merania srdcového tepu pri rôznych športových aktivitách, čo vedie k ešte lepším informáciám o tom, v akom stave je tvoje telo či kondička.

Systém GPS bol taktiež prepracovaný. Pri behaní popri budovách, prípadne pod mostom, smart hodinky často nevedia poriadne chytiť signál a daný úsek potom často vyhodnotia nesprávne. Huawei Watch GT 4 tomuto chcú zamedziť tým, že výkon jednotlivých antén zvýšia tam, kde je to potrebné a kde zaznamenávajú GPS signál. Naopak tam, kde signál neevidujú, v týchto častiach antény jednoducho vypnú, prípadne znížia ich výkon, pretože je to zbytočné. Výsledkom je ešte presnejšie sledovanie prejdenej trasy. 

Hodinky Huawei Watch GT 4 sa snažia byť aj tvojím trénerom a radcom. Stačí si nastaviť ciele, ktoré chceš dosiahnuť a budú ťa pravidelne informovať o tom, čo máš robiť. Koľko kalórií prijať, vydať a podobne. Pre začiatočníkov môže ísť o skvelý spôsob, ako so sebou začať niečo robiť. Poruke budeš mať vždy svojho asistenta, ktorý ti pomôže dostať sa „do formy.“

Samotných športových aktivít je tu viac ako 100 a vyberie si snáď každý. Oceňujeme prítomnosť 13 bežeckých kurzov pre rôzne úrovne, nechýba ani možnosť pridať si vlastné kurzy. Počas šporovania je vždy k dispozícii niekoľko obrazoviek, ktoré ukazujú všetky dôležité informácie. Či už ide o aktuálny tep, prejdenú vzdialenosť, spálené kalórie a omnoho viac. Neexistuje prakticky žiadna informácia, ktorú by hodinky počas cvičenia nevedeli zobraziť.

Ak k tomuto všetkému pridáme aj automatické zisťovanie vybraných aktivít, ako chôdza, beh, eliptické cvičenie a veslovanie, získavaš veľmi schopný športový nástroj. Ak hodinky zaznamenajú jednu zo spomínaných aktivít, informujú ťa o tom a tebe už len stačí potvrdiť, že naozaj vykonávaš konkrétne cvičenie.

A keďže ide o dámske hodinky, nechýbajú tu ani funkcionality, ktoré s dámami úzko súvisia, ako je napríklad sledovanie cyklu a podobne.

S Huawei Watch GT 4 si môžeš aj zatelefonovať

Hodinky obsahujú aj mikrofón a reproduktor, takže je možné uskutočňovať aj telefonáty. Vytočiť kontakt môžeš aj priamo z hodiniek, ak máš samozrejme kontakty synchronizované s telefónom. Vytáčanie čísla nie je možné. Nechýba samozrejme ani história hovorov, z ktorej taktiež môžeš uskutočniť nový hovor.

Kvalita zvuku pri telefonovaní sa síce nemôže rovnať so smartfónom, ale použiteľné to je. Sú prípady, kedy vieš pomocou hodiniek vybaviť nejaké rýchle veci bez toho, aby si musel vyťahovať svoj telefón. Počas hovoru sa na nízku kvalitu nesťažovala ani druhá strana a obaja sme si bez problémov rozumeli.

Batéria

Uzavretý operačný systém so sebou prináša veľkú výhodu, ktorou je dlhšia výdrž batérie. V prípade dámskej verzie to síce nie je až také dobré ako pri pánskom modeli, no vzhľadom na veľkosť hodiniek ide o nadštandard. Pri bežnom používaní sa môžeš spoľahnúť na týždeň bez nabíjačky, čo je výborné. Na pracovné cesty či predĺžené víkendy si tak nemusíš brať žiadnu nabíjačku.

V balení sa nachádza klasická bezdrôtová nabíjačka, no vďaka štandardu Qi je možné hodinky bezdrôtovo nabiť prakticky hocijakým zariadením s Qi nabíjaním. Napríklad telefónom, powerbankou alebo inou bezdrôtovou nabíjačkou. Celkové nabitie trvá hodinu aj 40 minút.

Záverečné hodnotenie

Huawei Watch GT 4 sú vydarené dámske hodinky, ktoré ponúkajú všetky dôležité funkcie zabalené v atraktívnom a kompaktnom tele. Dámy majú na výber z troch náramkov, pričom každý je vyrobený z iného materiálu. Od toho sa odvíja aj konečná cena hodiniek.

Ak nepočítame dobrú funkčnú výbavu, tak výhodou môže byť aj cena. Medzi ďalšie výhody hodiniek patrí viac ako stovka športových režimov, vylepšené GPS a hlavne veľmi dobrá výdrž.

Sú tu však aj nedostatky a nie je ich málo. Väčšinou ale ide o veci, ktoré nie každý používateľ využije. Napríklad slabší výber aplikácií v obchode alebo absencia eSIM. Najväčším nedostatkom tak stále zostáva absencia bezkontaktných platieb. Huawei Watch GT 4 majú aj napriek tomu podľa nás potenciál byť vianočným trhákom pre rok 2023.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP