Plusy

- Špičkový Super AMOLED displej
- Excelentná výdrž batérie
- Nadpriemerný fotoaparát
- Stylus S-Pen
- Nadstavba Androidu OneUI

Mínusy

- Dve generácie starý procesor
- Rozporuplná konštrukcia
- Nie najspoľahlivejší senzor odtlačkov prstov
- Cenovka by mohla byť o čosi nižšia

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
7.0
6.6
Displej
9.0
8.0
Výkon
7.5
7.8
Operačný systém
8.5
7.4
Fotoaparát
8.0
6.9
Výdrž batérie
9.0
7.5
Zhodnotenie

Telefón som si však svojou svižnosťou, vynikajúcim fotoaparátom, excelentnou batériou a nádherným displejom zamiloval, no nikdy som nemohol prestať myslieť na nepekne pôsobiacu plastovú zadnú časť a na odolnosť voči technologickému posunu, ohrozujúcemu staršiu technickú špecifikáciu procesora Galaxy Note 10 Lite.

8.2
Hodnotenie redakcie
7.4
Užívateľské hodnotenie
22 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Do rúk sa mi dostala novinka od Samsungu, ktorá ako prvá predstavuje odľahčený model najvyššej rady smartfónov Note. Samsung Galaxy Note 10 Lite je lacnejšou variantnou minuloročnej vlajkovej lode Note 10, prinášajúca viaceré vítané zmeny hodné roku 2020. Na druhej strašne však pri cenovke takmer 600 € prináša pár kompromisov, ktoré si kórejský gigant mohol odpustiť.

Odľahčený Note je už pri vzdialenom bádaní nádherným, veľkým a zaujímavým produktom. Ako prvé mi pri Galaxy Note 10 Lite do oči udrel nádherný Infinity-O displej, ktorý už tradične robí dobré meno Samsungu.

Zobraziť celú galériu (20)
Dávid Igaz / FonTech

Na ploche veľkej 6,7-palcov telefón ponúka Super AMOLED obrazovku s rozlíšením Full HD+, ktorú Samsung využil napríklad pri minuloročnom Note 10. Ide o jedno z razantných rozpočtových škrtov smartfónu, no môžem ťa ubezpečiť, že tie chýbajúce pixely prítomné pri QuadHD displejoch na niektorých vlajkových lodiach chýbať nebudú.

Zobraziť celú galériu (20)
Dávid Igaz / FonTech

Druhou oblasťou, kde Galaxy Note 10 Lite ušetril pár eur je využitie procesora s označením Exynos 9810. Pozorné oko si všimne, že tento typ procesora bol používaný dva roky dozadu pri vlajkových lodiach Samsungu, a to konkrétne pri modeloch Galaxy S9 a Galaxy Note 9. Starší procesor mi pri testovaní slúžil náramne dobre, no tu však prichádza otázka, ako si Note 10 Lite s takmer dvojročným procesorom poradí o rok-dva.

Zobraziť celú galériu (20)
Dávid Igaz / FonTech

Vieme, akou rýchlosťou sa trh s telefónmi pohybuje dopredu, a tak aj keď tento procesor dnes plní svoju úlohu nadštandardne, o pár mesiacov môže zaostávať, čo je pri takejto investícii nie veľmi ružová predikcia. Cenu takisto pomáha znižovať aj 6 GB RAM, ktorá bola len pred niekoľkými týždňami štandardom pri Android zariadeniach, no v roku 2020 sa špička trhu prikláňa už skôr k 8 GB kapacite.

Excelentná batéria a displej, no Samsung šetril aj tam, kde nemusel

Čo by som chcel telefónu vypichnúť, je jeho batéria o veľkosť 4500 mAh, ktorá v kombinácii s optimalizovaným operačným systém a ,,horším“ displejom doťahuje Galaxy Note 10 Lite do kategórie dvojdňových smartfónov.

Zobraziť celú galériu (20)
Dávid Igaz / FonTech

Pri plnom testovaní, sledovaní videí a konštantnom počúvaní streamovanej hudby, zariadenie na konci dňa nemalo problém ukazovať niečo málo pod 50 % kapacity, čo je pri telefóne s obrazovkou 6,7-palcov obrovské plus. Za čo však Samsung nedokážem pochváliť, je voľba materiálov. Zadný kryt je totiž z plastu, čo je pri telefóne s cenou oscilujúcou okolo 600 € značné mínus.

Kórejci ušetrili niekoľko centov aj na slúchadlách, ktoré aj keď sa v balení nachádzajú, ide o lacnejšiu variantu slúchadiel známych z balení A-čkovej rady Samsungu s klasickým 3,5 mm jack konektorom. Luxus pod krídlami AKG sa teda pri Galaxy Note 10 Lite nekoná. Na druhej strane chválim Samsung za kompletnú USB-C výbavu, keďže v balení sa nachádza sieťový 25 W adaptér s vývodom práve pre tento konektor.

Zobraziť celú galériu (20)
Dávid Igaz / FonTech

Vedľa tradičného 3.5 mm jacku a USB-C portu nabíjania sa nachádza už legendárny S-Pen. Ten je príjemný na používanie a u mňa konkrétne použiteľný len v prípade robenia selfie fotiek, ktoré vieš urobiť stlačením dedikovaného tlačidla na pere, respektíve jeho rýchlym dvojklikom prepnúť kameru zo zadnej na prednú.

Gestá predstavené v lete pri klasickej Galaxy Note 10 však chýbajú. Ja osobne do cieľovej skupiny používateľov stylusu nepatrím, no pre tých, ktorí využitie pera nájdu, ide o príjemný a priamočiary zážitok, ako tomu je u vlajkových lodiach Samsungu zvykom.

Pri vytiahnutí pera na teba už tradične vyskočí menu S-Pen, ktoré ti s okamžitosťou sprístupní rýchle poznámky, funkcionalitu snímania obrazovky s možnosťou doplňovania poznámok do tejto snímky alebo inteligentný výber, vďaka ktorému môžeš zosnímať len určitú časť displeja. Menu takisto skrýva dynamické správy, ktoré boli predstavené už pred nejakou dobou so staršou iteráciou línie Note.

V týchto správach ide v podstate o vytvorenie jednoduchej scenérie, ktorá zaznamenáva pohyb stylusu po obrazovke. Vďaka fotoaparátu môžeš zachytiť požadovaný objekt alebo si vybrať jedno z implicitných pozadí a pomocou pera tak doplniť jednoduchú správu, ktorú aj s procesom zápisu môžeš odoslať ako klasické video. Samozrejme, efekt procesu zápisu si môžeš vybrať.

Zobraziť celú galériu (20)
Dávid Igaz / FonTech

Ďalšou zaujímavou funkcionalitou je takzvaná AR Kresba. V aplikácii na teba vyskočí hláška, aby si zosnímal seba a následne pomocou S-Pen vytvoril tebou žiadané obrazce na zosnímanej tvári. Tie pomocou rozšírenej reality určia, ako sa hlava hýbe a začnú tento pohyb nasledovať presne tak, ako keby si takúto masku mal namaľovanú priamo na svojej tvári. Nechýba ani dynamickejší editor kreslenia nazvaný PENUP, ktorý dodáva väčšiu hĺbku kreslenia v porovnaní s klasickými poznámkami. Menu takisto pridáva prístup k praktickej lupe alebo prekladu textu a nechýba ani podpora Bixby Vision

Rozporuplné prevedenie dobre myslenej myšlienky

Až na plastovú zadnú stranu je telefón po konštrukčnej stránke zvládnutý dobre. Samsung urobil viaceré rozhodnutia po vzore najnovších telefónov z rovnakej stajne, ako napríklad odstránenie dedikovaného tlačidlá Bixby. Asistenta je teraz možné spustiť tlačidlom na uzamykanie zariadenia, ktoré je šikovne umiestnené na rovnakej strane ako tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Toto rozhodnutie výrobcovi smartfónu rozhodne kvitujeme aj napriek tomu, že svojho asistenta sa ani tentokrát nerozhodol zbaviť.

V oblasti, v ktorej ma telefón mierne sklamal, je autentifikácia používateľa. Galaxy Note 10 Lite už tradične ponúka viacero možností odomknutia zariadenia a keďže optické snímanie tváre pri telefónoch iných ako Apple spravidla nepoužívam, bol som odkázaný na ultrasonický snímač odtlačkov prstov. Ten, ako v prípade klasickej Note 10-ky fungoval vo väčšine prípadov dobre, no s veľkým dôrazom na slovíčko väčšinou.

Fotoaparáty neprekvapia, no rozhodne nesklamú

Zobraziť celú galériu (20)
Dávid Igaz / FonTech

Na zadnej strane Galaxy Note 10 Lite nájdeme tri šošovky, z ktorých každý disponuje 12 MPx rozlíšením. Na poli smartfónov nejde v tomto segmente o nič svetoborné, no Samsungu sa aj pri zníženej cenovke podarilo udržať kvalitu na veľmi príjemnej úrovni. V mierne vypuknutom štvorci sa nachádza hlavný objektív ( clona f/1,7), teleobjektív pre dvojnásobný zoom (clona f/2,4) a širokouhlý objektív (clona f/2,2).

Fotoaparát je porovnateľný s klasickou Note 10/Redakcia

Galaxy Note 10 Lite môže kľudne viesť konkurencieschopný súboj s jeho drahšími súrodencami. Kvalita fotiek je až veľmi podobná tým z klasickej Note 10-ky, čiže môžeš očakávať obrovské množstvo detailov, takmer absolútnu absenciu šumu a širokú škálu farieb, pri ktorej som mal pocit, že Samsung sa konečne zbavil svojej rokmi tradovanej prepálenosti fotiek.

Smartfón dostatočne dobre fotí aj v prípade dvoch sekundárnych objektívov, no pri dvojnásobnom zoome pozorné oko môže spozorovať mierne zhoršenie kvality, prípadne zrnitosť. Obavy však nie sú namieste, pretože v prípade týchto fotiek ide vážne len o minimálny deficit kvality. Na druhej strane, excelentne sú na tom fotky zo širokouhlej šošovky, ktoré sa neduhom teleobjektívu vyhýbajú veľkým oblúkom.

Jemné sklamanie prišlo pri režime selektívneho zaostrovania. Portrétový režim u mňa chyboval pri detekcii hrán ako pri zložitejších objektoch, tak aj pri jednoduchších, rovných hranách. Výsledok môžeš vidieť na fotkách.

Vo veľkej miere ma prekvapila kvalita videa, ktoré som si vyskúšal hneď v niekoľkých módoch. U mňa najpoužívanejší formát videa bol 4K pri 30 fps, no Galaxy Note 10 Lite ponúka video aj pri 4K so 60 fps, čo okrem toho, že zaplní 128 GB vnútornej pamäte takmer okamžite, ponúka veľmi ostré a detailné videá.

Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze

Tie pôsobia prirodzene, sú plné farieb a rovnako ako fotky, ich kvalitu navyšuje prítomné HDR. V telefóne môžeš nájsť aj mód stabilizácie, ktorý ukľudní roztrasené ruky pri bežnom pohybe, je však prítomný len v prípade FullHD videa.

One UI 2.0 je najlepšia nadstavba Androidu od Samsungu. Bixby je však veľký bordel

Po softvérovej stránke nemôžem Samsungu Note 10 Lite vytknúť takmer nič, čo by som nespomenul v prípade ostatných smartfónov od tohto výrobcu. Nadstavba Androidu označená One UI 2.0 sa pomaly ale iste približuje dokonalosti, no stále je v telefóne dosť vlastných aplikácii Samsungu.

Spodnú lištu s tlačidlami som okamžite zamenil za gestá a už som sa k softvérovému domovu, kroku späť a multitaskingu nevrátil. Gestá fungujú takmer identicky ako na iPhone, čo je v tomto prípade značná pochvala. Kombinácia tmavého režimu naprieč všetkými aplikáciami v kombinácii so Super AMOLED displejom pôsobí minimalisticky a spôsobuje, že návrat k svetlému užívateľskému prostrediu snáď už nikdy nezvážiš.

Bixby je vďakabohu okresané len na dlhšie stlačenie tlačidla uzamknutia, takže po vypnutí Bixby panelu naľavo od domovskej obrazovky sa s mím pravdepodobne už nikdy nestretneš.

Ak sa ju však rozhodneš využívať, priprav sa na denné spravodajstvo, poznámky, pripomienky a kalendár na jednom mieste. K tomuto chaosu si navyše pripočítaj nechcené reklamné bannery z aplikácií od Samsungu a ďalšie zapnutie Bixby si už patrične premyslíš.

Zhodnotenie

Tak teda pre koho je Samsung Galaxy Note 10 Lite? Pri cenovke takmer 600 € to nie je až tak jednoduché určiť. Dobrému dojmu z cenovky, ktorá len pred pár rokmi bola atakovaná tými najšpičkovejšími zariadeniami nepomáha ani absencia certifikovanej odolnosti na prach a vodu a voľba jediného mono reproduktoru.

Telefón som si však svojou svižnosťou, vynikajúcim fotoaparátom, excelentnou batériou a nádherným displejom zamiloval, no nikdy som nemohol prestať myslieť na nepekne pôsobiacu plastovú zadnú časť a na odolnosť voči technologickému posunu, ohrozujúcemu staršiu technickú špecifikáciu procesora Galaxy Note 10 Lite.

Zobraziť celú galériu (20)
Dávid Igaz / FonTech

V konečnom verdikte je treba takisto zvážiť, či sa toto zníženie ceny naozaj niekomu vyplatí. Zatiaľ čo cena Lite variantu sa v oficiálnom Samsung obchode drží na 599 €, jej exkluzívnejší súrodenec, klasický Samsung Galaxy Note 10 začína na úrovni 949 €. Ide však o exkluzívnejšie zariadenie s dvojnásobne veľkým interným úložiskom, ktoré si svoju cenu vďaka aktuálnemu hardvéru udrží aj do budúcna.

Samsung Galaxy Note 10 Lite však so svojou nižšou cenovkou atakuje iné publikum, ktoré si takmer tretinový pokles ceny dokáže obhájiť. Na druhej strane je tu tak high-endový model Note 10+ s najväčším a najjemnejším displejom. Za ten si však priplatíš ešte o 150 € viac, ako v prípade klasickej Note 10.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom