Značka PlayStation sa čerstvo rozrástla o nový kus hardvéru PlayStation Portal. Zariadenie vyzerá ako konzola, v skutočnosti však konzolou vôbec nie je a ide čisto o externú obrazovku, ktorá premieta obraz z konzoly PlayStation 5.
PlayStation Portal preto určite nie je konkurentom pre handheldy ako Steam Deck či Nintendo Switch a nezahráš si ňom hry, kedy chceš. Podmienkou na hranie sú dve veci – PlayStation 5 a stabilný vysokorýchlostný internet.
Hneď v úvode je tiež potrebné vyvrátiť dvojicu mýtov, ktoré príchod PlayStation Portal sprevádzajú. Množstvo „odborníkov“ na fórach a internete tvrdí, že zariadenie je funkčné iba doma a nie je určené na cesty. Nie je to však pravda a hardvérovú novinku môžeš využívať kdekoľvek mimo domova či pokojne v inej krajine. Treba však myslieť práve na internet, ktorý sa najväčšou mierou podpíše na výslednom zážitku.
Druhý mýtus hovorí o tom, že PlayStation Portal je zbytočným zariadením s vysokou cenovkou, keďže ide iba o vzdialený prehrávač, ktorý samostatne nič nespustí. Aj v tomto prípade si dovolím nesúhlasiť. Nový hardvér nie je pre každého, no cieľovú skupinu hráčov rozhodne má čím osloviť.
PlayStation Portal na trh prichádza s cenou 220 eur, čo je vzhľadom na skutočnosť, že ide iba o externý displej, pomerne odvážne. Na streamovanie hier, tzv. Remote Play, predsa slúžia tony iných zariadení, Remote Play si navyše môžeš spustiť aj na svojom mobile či tablete.
Čo je Remote Play?
Remote Play je funkcia na PlayStation a ďalších konzolách, ktorá umožňuje hráčom streamovať a hrať hry na ďalších zariadeniach, ako sú smartfóny, tablety alebo počítače. Táto funkcia prenáša obrazový a zvukový signál z PlayStation konzoly na iné zariadenie, čo umožňuje hráčom pokračovať v hraní hier mimo ich obývacej izby alebo dokonca z iných miest. Základným predpokladom pre Remote Play je stabilné internetové pripojenie.
Mnohí hráči, ktorí si Remote Play vyskúšali v praxi, dobre vedia, že nie vždy je to ružové a od hrania na gauči s ovládačom v rukách má skúsenosť hodne ďaleko. Práve tu vstupuje do hry PlayStation Portal, ktorý sa snaží čo najvernejšie kopírovať zážitok z hrania PS5 aj mimo televízora.
Je to jasné už pri prvom pohľade na nový hardvér, ktorý je takmer identickou kópiou ovládača DualSense. Jediným výrazným rozdielom je, že namiesto dotykovej plochy v strede disponuje 8-palcovým LCD displejom, na ktorom sa premietajú hry.
PS Portal teda ponúka všetky vymoženosti, akými disponuje aj originálny ovládač PS5. Máme tu pokročilú vibračnú odozvu, adaptívne spúšťače na zadnej strane, ktoré pri hraní reagujú identicky, ako keď v rukách držíš DualSense. Dokonca aj štruktúra povrchu je identická s originálnym ovládačom a vo väčšine prípadov ide o kópiu jedna k jednej.
V žiadnom prípade nejde o drobné zariadenie a veľkosťou sa PS Portal približuje Steam Decku a je citeľne väčšie ako napríklad Nintendo Switch. Šírka novinky je približne 30 cm, jej výška 15 cm. Milým prekvapením preto je, že celý handheld váži iba niečo málo viac ako pol kila. Váha je pri držaní skvele rozložená a vôbec neotravuje ani pri dlhších, niekoľkohodinových herných maratónoch.
Pod displejom je schovaný USB-C port na nabíjanie a tiež USB jack na zapojenie slúchadiel. Tu zároveň narážame na prvý vážnejší dizajnový nedostatok, keďže PS Portal nepodporuje Bluetooth zariadenia mimo oficiálne licencovaných slúchadiel PlayStation.
Ak nechceš hrou otravovať okolie, je nutné ich dokúpenie, čo nie je celkom lacné. Napríklad také Pulse Explore Wireless Earbuds ťa vyjdu na 220 eur, čo už celkovú cenu PS Portal vynáša na úroveň novej PS5.
Alternatívou môžu byť aj periférie podporujúce Jack-Bluetooth, takéto riešenie som však počas testovania neskúšal. Bez ohľadu na to je chýbajúca podpora Bluetooth slúchadiel (mimo PS) veľkým sklamaním, keďže pri handheldoch by mala byť samozrejmosťou.
Pri hraní si však hravo vystačíš aj so zabudovanými reproduktormi, ktoré sú umiestnené na zadnej strane. Tie sú prekvapivo výkonné a ponúkajú veľmi slušný výkon, aj keď hlboké basy miestami vyznievajú trocha plechovo. Stále ide o dostačujúce riešenie, čo dokazuje napríklad aj skutočnosť, že pri testovaní som dostal viacero varovaní, nech uberiem z hlasitosti.
PS Portal nutno pochváliť ja za FullHD displej, ktorý je na vysokej úrovni. Narovinu hovorím, že som sa LCD mierne obával a nechápal som, prečo Sony do zariadenia neintegrovalo OLED (samozrejme, je to kvôli cene), obavy v tomto prípade však neboli na mieste – displej ponúka skvelú hĺbku aj paletu farieb a dobrú viditeľnosť.
Kvalite obrazu na špičkovom televízore sa síce PlayStation Portal nevyrovná, rovnako tak sa úplne plnohodnotne nevyrovná ani OLED displeju. Vo výsledku však displej ponúka viac než uspokojivý obraz a herný zážitok.
Displej je (sčasti) dotykový, dotyková funkcionalita je obmedzená na špecifické oblasti na obrazovke, ktoré napodobňujú dotykový panel DualSense ovládača. V praxi to znamená, že v menu zariadenia si možno dotykom vyberať z nastavení, ručne naťukať heslo do Wi-Fi siete, pri prechode do PlayStation Store alebo do hry už ale ovládanie dotykom nepodporuje.
Zariadenie nemá žiadny úložný priestor, softvér je nastavený len na základné funkcie ako pripojenie na internet, nastavenie svietivosti displeja či intenzity vibrácií. Po pripojení na internet je nutné PS Portal spárovať s PlayStation 5, ktorá musí byť zapnutá, alebo sa nachádzať v režime odpočinku s prístupom na internet. Pokiaľ je PS5 vypnutá, Portal nespáruješ a tým pádom si nič nezahráš.
Dobrou správou je, že spárovanie je veľmi jednoduché a celkové nastavenie trvá nanajvýš pár minút. Pri hraní je zakaždým zapnutá aj PS5, aby si mohol hru spustiť, musí byť nainštalovaná aj v konzole. Cloudové hranie Portal zatiaľ neponúka, čo je trochu škoda.
Spustiť si, naopak, môžeš aj hru, ktorú máš fyzicky v mechanike. Na hranie nie je potrebné žiadne predplatné PS Plus. Jednoducho platí, že čo rozbehneš na PS5, budeš môcť hrať aj na PS Portal.
Poďme už však k tomu najdôležitejšiemu a tým je samotný herný zážitok. Ten môže byť prvotriedny, ale tiež katastrofálny. Záleží iba od toho, aký internet máš aktuálne k dispozícii. Sony pri zariadení uvádza najmenšiu rýchlosť 5 Mb/s, pre optimálny zážitok výrobca odporúča pripojenie 15 Mb/s.
V tomto prípade sa však na odporúčané rýchlosti veľmi nespoliehaj, keďže realita je niekde inde a na plynulé hranie potrebuješ ešte vyššiu rýchlosť. Asi nikoho neprekvapí, že Portal najspoľahlivejšie bude fungovať doma, ideálne s optickým internetom.
V takomto prípade je skúsenosť doslova špičková. Ľahnúť si do postele a konečne nechať obrazovku v obývačke dostupnú ďalším členom domácnosti má niečo do seba, predovšetkým, keď sa hranie na PS Portal bez väčších kompromisov vyrovná aj hraniu na gauči a veľkej obrazovke.
Scenáre testovania
- PS5 – kábel / PS Portal – domáca Wi-Fi (5 GHz): ideálna situácia, ktorá skvele funguje. Obraz je krásne plynulý, netrhá, necítiť takmer žiadny input lag. Najvýraznejší rozdiel je pri hraní rýchlych FPS, kde PS Portal miestami jemne zaostal, všetky hry (vrátane FPS) sú však plnohodnotne hrateľné.
- PS5 – Wi-Fi (5 GHz) / PS Portal – domáca Wi-Fi (5 GHz): rovnako fantastický zážitok. Párovanie prebiehalo dlhšie, menších zaseknutí obrazu pri hraní bolo o niečo viac, nešlo ale o nič zásadné. Naďalej skvelá skúsenosť, a to aj pri pripojení PS Portal na Wi-Fi extender či sledovaní Netflixu na hlavnom televízore. Funguje dobre a spoľahlivo.
- PS5 – Wi-Fi (5 GHz) / PS Portal – verejná Wi-Fi (2,4 GHz): prekvapivo solídna skúsenosť. Čakal som, že na verejnej Wi-Fi hranie nebude možné, ale fungovalo bez problémov. Rýchle FPS hry by som celkom neodporučil, ostatné novinky, vrátane dynamického rogue-like režimu God of War, fungovali výborne. Ak by som PS5 pripojil na kábel, výsledok by bol pravdepodobne ešte lepší.
- PS5 – Wi-Fi (5 GHz) / PS Portal – verejná Wi-Fi (5 GHz): najhorší zážitok spomedzi všetkých testovaných scenárov. Aj napriek 5 GHz pripojeniu obraz neustále sekal a hry, bez ohľadu na žáner, boli nehrateľné. Zariadenie ma viackrát upozornilo na zlyhanie pripojenia, pravdepodobne kvôli preťaženej Wi-Fi v reštaurácii.
- PS5 – kábel / PS Portal 5G hotspot: scenár, ktorý ma zaujímal asi najviac, fungoval veľmi solídne. Všetky hry plne hrateľné, opäť najväčší rozdiel cítiť pri rýchlej akcii. Nepoteší ale spotreba – za hodinu hrania ti Portal bez problémov zhltne 6 až 7 GB dát.
Zo scenárov testovania je jasné, že skúsenosť záleží predovšetkým na kvalite pripojenia. Najlepší a ideálny variant je zapojiť PS5 do routra cez kábel a pripojiť PS Portal na domácu sieť. Takto som vyskúšal viacero hier – od rýchlych FPS ako Call of Duty, Warzone, cez graficky náročné Gran Turismo 7, až po čerstvé novinky v podobe remasteru The Last of Us 2 či God of War: Ragnarok. Všetko išlo bez problémov.
Pokiaľ nemáš istotu stáleho a rýchleho pripojenia, PS Portal je čistý hazard. Počas testovania ma síce zariadenie sklamalo jediný raz, nebudem sa ale čudovať, pokiaľ mi niekto povie, že handheld je pre neho úplne nehrateľný. Všetko záleží od internetu.
Aj keď som si Portal počas testovania vyložene užíval, sklamaním je kompletná absencia podpory médií. Bez ohľadu na to, či na PS5 spustíš Netflix, YouTube alebo Blu-ray film, na novinke si nič z toho nepozrieš. Podpora multimédií je zatiaľ nulová, čo je pomerne veľký nedostatok. Dúfam, že to neskôr vyrieši update.
V Sony by rovnako mohli popracovať aj na podpore cloudového hrania. Predplatné programu PS Plus Premium napríklad na PS5 umožňuje aj streamovanie hier, na PS Portal však zatiaľ nefunguje. Aj v tomto prípade verím, že ide len o časové obmedzenie a neskoršie aktualizácie túto možnosť odomknú.
Batéria zariadenia je veľmi slušná a môžeš počítať s výdržou okolo päť hodín. Nabíjanie nezaberie viac ako hodinu, samozrejme záleží od typu nabíjačky. Tú, mimochodom, v balení nenájdeš, priložený je iba USB-C kábel.
Výdrž je síce uspokojivá, ukazovateľ batérie ale zaspal dobu. Na displeji uvidíš iba tri paličky, z ktorých vôbec nevieš odhadnúť, koľko času na hranie ti ešte zostáva. Percentuálne zobrazenie stavu batérie by určite bolo na mieste.
Zvykať si pri hraní treba aj na absenciu dotykovej stredovej plochy z ovládača DualSense. Tú je možné aktivovať ťuknutím na displej, následne sa na oboch stranách zariadenia táto plocha ukáže, no treba ju dodatočne aktivovať dvojitým ťuknutím. Je to pomerne nepraktické, aj keď viac-menej o zvyku.
V tomto momente už teda vieš, na čo PlayStation Portal slúži, aj to, aké sú jeho silné a slabé stránky. Zostáva teda zodpovedať poslednú otázku, a to, pre koho je PS Portal vlastne určený.
V prvom rade ide o domácnosti, v ktorých sa ľahko strhne bitka o televízor v obývačke. PlayStation Portal je ideálnou príležitosťou, ako si vychutnať hry v skvelej kvalite bez kompromisov aj inde ako na veľkej obrazovke. Pre zariadenie môžu nájsť využitie aj cestovatelia, ktorí sa na cestách môžu spoľahnúť na stabilný a rýchly internet.
PlayStation Portal je tiež zaujímavou alternatívou k hraniu na mobilnom telefóne, pri ktorom viac neotravujú notifikácie. Dizajn aj funkcie zariadenia sú šité na mieru pre verných fanúšikov PlayStation, ktorí hľadajú pohodlný spôsob, ako si užiť hry mimo obývacej izby a domova.
Pokiaľ do tejto skupiny patríš aj ty, PlayStation Portal za investované peniaze určite stojí. Dve stovky nie sú málo, streamovacia konzola ma ale v milom prekvapila. Na konci testovania som ju už dokonca zapínal viac ako televízor v obývačke, ktorý som radšej prenechal členom domácnosti.
K hardvérovej novinke som sa pri oznámení sám staval trocha skepticky, týždeň strávený so zariadením ma však vyviedol z omylu a už po druhom dni som si sám spravil predobjednávku. Výhody v zariadení určite nevidím sám, PlayStation Portal je totiž v slovenských aj českých obchodoch momentálne beznádejne vypredaný.
Čítajte viac z kategórie: Hry
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Škoda vylepšila všetko, čo sa dalo. Vyskúšali sme nový Enyaq, má TOP spotrebu a žiadnu chybu
RECENZIA Našli sme dokonalý plug-in hybrid? Za prekvapivú cenu dostaneš TOP výkon a spotrebu
Videli sme najkontroverznejší film roka. Má omnoho väčší problém ako snedú Snehulienku
Mal byť najlepší, no potopili ho staré chyby. Assassin’s Creed Shadows očarí hlavne v jednom smere
Spája luxus a výnimočný výkon. BMW 550e xDrive má adekvátnu cenovku a len jedinú chybičku
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Island zasiahla silná sopečná erupcia: Vznikla 500-metrová trhlina, vyhlásili červený poplach
Vlaky meškajú viac ako 100 minút: Nehoda na železničnej trati skončila tragicky
300-tisíc mŕtvych a milión ľudí bez domova. Japonsku hrozí najničivejšie zemetrasenie v dejinách
Európska komisia stopla Slovensku 27 miliónov z plánu obnovy: Dôvodom je krok Tomáša Tarabu
Obľúbené potraviny pomáhajú znížiť riziko rakoviny hrubého čreva. Nájdeš ich v každom obchode
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Pokorili hranice vedy. Nový motor nepotrebuje žiadne palivo, využíva nepochopenú vlastnosť fyziky
- Žiadna pokuta, rovno ti zoberú vodičák. Tieto činnosti za volantom nikdy nerob (PREHĽAD)
- Štát všetkých zaskočil: Tisíce Slovákov nepotrebujú PZP (PREHĽAD)
- Ohromne zbohatnú. Známa veľmoc našla nálezisko so 100 miliónov tonami ropy
- Slovenský konkurent Netflixu rozdáva predplatné zadarmo, má len jednu podmienku
-
- Pokorili hranice vedy. Nový motor nepotrebuje žiadne palivo, využíva nepochopenú vlastnosť fyziky
- Vedci prelomili hranice fyziky. Energia, na ktorú čaká celý svet, bude čoskoro konečne realitou
- Čína dostala tvrdý odkaz. Ostrov v Ázii predstavil zbraň proti invázii za 24 miliárd dolárov
- Základná potravina bude pre Slovákov luxus. Nová daň má zachrániť planétu a ušetriť miliardy
- Žiadna pokuta, rovno ti zoberú vodičák. Tieto činnosti za volantom nikdy nerob (PREHĽAD)
-
- Väčšina Slovákov o nej ani netuší. Ak porušíš túto povinnosť, hrozí ti pokuta 1200 €
- Vedci neverili vlastným očiam. 1200 metrov pod pyramídami objavili 38 000 rokov staré mesto
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- Kraľujú v rebríčkoch spoľahlivosti. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
Európa si pred zimou vydýchne. Nórsko zvýši letný export plynu
Klimatická zmena mení správanie Slovákov. Viac šetria a investujú do úspor
Zatvorené navždy. Fínsko sa rozlúčilo s jedným typom elektrární
Zázrak pod pieskom. Vedci odhalili starobylú studňu plnú tajomstiev
Česko si testuje odolnosť. Strategické zásoby ropy vystačia na dva mesiace
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Island zasiahla silná sopečná erupcia: Vznikla 500-metrová trhlina, vyhlásili červený poplach
Vlaky meškajú viac ako 100 minút: Nehoda na železničnej trati skončila tragicky
300-tisíc mŕtvych a milión ľudí bez domova. Japonsku hrozí najničivejšie zemetrasenie v dejinách
Európska komisia stopla Slovensku 27 miliónov z plánu obnovy: Dôvodom je krok Tomáša Tarabu
Obľúbené potraviny pomáhajú znížiť riziko rakoviny hrubého čreva. Nájdeš ich v každom obchode
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené