Plusy

+ Pútavý príbeh
+ Nádherný vizuál
+ Rôznorodé lokality s jedinečnými prvkami
+ Využitie výkonu PlayStation 5
+ Obsah na zhruba 50 hodín
+ Česká lokalizácia

Mínusy

- Pre niekoho málo noviniek oproti pôvodnému dielu
- Využitie DualSense ovládača mohlo byť lepšie

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pred štyrmi rokmi prišlo Santa Monica Studio s prírastkom do série God of War. Titul, ktorý opätovne rozbehol príbeh o bohovi vojny sa okamžite stal hitom a dnes už ho môžeme označiť za kultovú záležitosť.

Priniesol úplne novú hrateľnosť a presunul sa z gréckej mytológie do tej severskej. Zabodoval dospelejším príbehom, výraznou zmenou hrateľnosti i otvorenými svetmi, ktoré si mohol navštíviť pomocou Bifröstu, pričom každé z herných prostredí sa vyznačovalo originálnym nádychom i nepriateľmi.

Teraz prišiel čas na odhalenie ďalšej časti príbehu v pokračovaní God of War s podtitulom Ragnarök. Ten sa začína tri roky po udalostiach svojho predchodcu, počas Fimbulwinteru – veľkej zimy predznačujúcej príchod apokalypsy, známej tiež ako Ragnarok.

FonTech / Sony

Dej novinky priamo nadväzuje na svojho predchodcu – Atreus zistil, že je Loki a teraz sa s tou vedomosťou pokúša pracovať – snaží sa dozvedieť, čo je jeho úlohou, pričom Kratos trvá na neustálom tréningu. Hneď v úvode stretávaš aj Ódina s Thorom, ktorí prichádzajú vyjednať mier za sľub, že Atreus upustí od hľadania pravdy.

FonTech / Sony

To sa však nepodarí a Kratos s nevôľou pristupuje k hľadaniu Týra, severského boha vojny, ktorý by im mohol poskytnúť odpovede. Vzťah otca so synom sa prehĺbil, Atreus pomaly dospieva a Kratos musí byť generálom aj otcom zároveň .

FonTech / Sony

Okrem nových bohov bažiacich po ich krvi sa objavuje aj Freya, ktorá sa chce pomstiť za smrť jej syna Baldura. Popri ústrednej dvojici sa ukážu aj známe postavy ako hlava Mimira, či duo trpaslíkov Brok a Sindri, ktorí pomáhajú s vylepšovaním vybavenia. Určite sa preto oplatí mať vedomosť o predošlej hre.

FonTech / Sony

Chémia medzi postavami funguje priam dokonale, pričom každá postava má svoj originálny charakter. Sindriho puntičkárstvo vytvorí mnoho humorných situácií pri interakcii s Kratom alebo Brokom. Je taktiež hlavným spojencom Atrea pri hľadaní informácii o Lokim a jeho nových schopnostiach.

FonTech / Sony

Kratos už nie je tak zatrpknutý, ako bol počas predošlých udalostí. Svojským spôsobom vie Atrea pochváliť a dokáže pri ňom prejaviť emócie. To však neznamená, že by zmäkol, pretože v boji je rovnako silný a obratný ako za starých čias.

FonTech / Sony

Pokiaľ si hral predošlú časť, tak nečakaj mnoho noviniek v súbojovom systéme. Autori vsadili na istotu a niet sa čomu čudovať. Boje sú perfektne vybalansované, súperi ťa dokážu potrápiť a predstavujú dostatočnú výzvu.

FonTech / Sony

Nepriatelia sú tiež rôznorodí, nájdeš tu niekoľko rás, vrátane plazov s jedovatými útokmi či Ásov, ktorí útočia aj Asgardskou mágiou. Súboje s obyčajnými súperimi oživia minibossovia a štandardní bossovia. Zo začiatku si napríklad zmeriaš sily aj so samotným Thorom, ktorý sa však vôbec nepodobá na toho z Marvel univerza (jedine tak z Endgame).

FonTech / Sony

Na každého nepriateľa platí niečo iné. Sú tu štandardní nepriatelia, na ktorých platí akýkoľvek útok, no nájdeš aj využitie elementov, keď ľadových súperov musíš najskôr rozmraziť pomocou ohňa z čepelí či ohnivých nepriateľov, proti ktorým je zas najlepší mraziaci útok.

Pozri aj
Neskutočný zážitok. The Last of Us je po 9 rokoch ohromný, má len jednu chybu

Pomocnú ruku ti v boji podá aj Atreus. Jedným tlačidlom mu prikážeš, aby vystrelil štít na zameraného nepriateľa. Atreove šípy rýchlo naplnia súperov ukazovateľ omráčenia, vďaka čomu môžeš použiť drvivý útok zblízka, ktorý instantne zabije ľahších súperov.

FonTech / Sony

Pri súbojoch s bossmi dokážeš týmto spôsobom ukrojiť veľký kus súperovho života a preklopiť tak misky váh na svoju stranu. V Ragnaröku nájdeš aj kamene oživenia, ktoré tiež poznáš z jednotky. Ak ti klesne život na nulu a máš tento kameň v inventári, Atreus ťa dokáže oživiť a môžeš pokračovať v prebiehajúcom súboji.

FonTech / Sony

Tvojimi hlavnými tromfami proti súperom budú teda Čepele Chaosu, sekera Leviathan a štít Guardian. Rovnako ako v predchodcovi, aj tu sú k dispozícii runy, ktoré ti odomknú nové útoky, no po ich aktivácii musíš istý čas počkať na opätovné použitie. Čepele a sekeru vylepšuješ pomocou špeciálnych materiálov, ktoré však padajú iba zo vzácnych nepriateľov.

FonTech / Sony

Oproti predchodcovi tu nájdeš niekoľko typov štítov, medzi ktorými si môžeš prepínať a už štandardné zbroje na hruď, nohy a ruky. Každému typu zbroje môžeš tiež zvyšovať úrovne a pokiaľ si u Broka vyrobíš celú zbroj z jednej sady, prinesie ti aj nejakú špeciálnu vlastnosť.

FonTech / Sony

Suroviny nájdeš pohodené pri mŕtvolách, no padajú aj z bežných nepriateľov alebo sa nachádzajú v truhliciach, ktoré sú často dobre skryté. Vďaka tomu sa oplatí objavovať prostredia a vracať sa na miesta, ktoré boli predtým nedostupné kvôli chýbajúcemu predmetu.

FonTech / Sony

Vracajú sa aj dobre známe zamknuté runové truhly, na ktorých odomknutie potrebuješ nájsť v okolí tri symboly na vázach, zvonoch, či podstavcoch. Po ich aktivácii ti bude odmenou Idunnovo jablko alebo roh Krvavej Medoviny, ktoré predĺžia ukazovateľ života, respektíve zúrivosti.

FonTech / Sony

Novinkou v sérii sú pasáže, v ktorých preberieš úlohu Atrea. Je to azda najväčší skok v hrateľnosti, pretože namiesto veľkých zbraní, ktorými bojuje Kratos, používaš iba svoj luk a to aj na útoky zblízka. Preto sa oplatí investovať body skúseností aj do Atreovho stromu schopností.

FonTech / Sony

Tieto pasáže vytvárajú úplne novú príbehovú líniu, kde skúmaš Atreovu rolu pri páde sveta a pomaly zasahuješ aj do hlavného diania. Nečakaj však plnohodnotné prepínanie medzi postavami, ale skôr niečo ak pasáže Ciri v Zaklínačovi 3.

FonTech / Sony

V hre nájdeš mnoho rôznych puzzle, od známeho mrazenia ozubených kolies pomocou sekery, cez mrazenie vody, až po presúvanie plošín pomocou čepelí. Častokrát zostaneš v tej istej oblasti aj po vyriešení, pretože inak nakombinovaná cesta môže viesť ku skrytým pokladom.

FonTech / Sony

V Álfheime, domove elfov, narazíš na zaujímavé puzzle, pri ktorom treba hodiť sekeru na mágiou nabitý kameň a tá sa odrazí podľa zvolenej trajektórie, pričom nabije sekeru svetlou mágiou. Využiješ ich v situáciách, kedy potrebuješ zasiahnuť objekt za zábranou alebo tiež pri ničení kryštálov, ktoré slúžia ako zámok dverí.

FonTech / Sony

Tvorcovia opäť dokázali, že sú majstrami remesla a lepšie nadizajnované levely len tak ľahko nenájdeš. Preskúmavanie je pútavé a nebude ti vadiť ani občasné vracanie sa za korisťou na miesto, kde už si bol.

Čítal si už
Hral som zatiaľ najlepšiu hru tejto jesene. Grafikou ma posadila na zadok

Zmenou prešlo aj cestovanie pomocou Bifröstu. Už sa nebudeš musieť hnať k Yggrasilu, aby si odomkol most do iného sveta. Trpaslíci prišli s elegantným riešením a tentokrát budeš môcť cestovať medzi svetmi pomocou štandardných brán, známych z jednotky.

FonTech / Sony

Okrem hlavného príbehu za poznaním sa stretneš aj s vedľajšími úlohami. Tie ti zadajú rôzne postavy alebo sa ti sprístupnia po získaní nejakého predmetu. Úlohy sú pestré a nikdy sa pri nich nenudíš. Takmer na začiatku dostaneš v Nidavellire, trpasličom svete, za úlohu zničiť tri vyhne, ktoré kontaminujú vodu.

FonTech / Sony

Musíš sa tak vybrať loďkou na tri rôzne miesta, vysekať nepriateľov a zničiť svoje ciele. Každé z miest je však originálne a núti ťa objavovať, aby si našiel cenné suroviny. Nejde teda o nudné úlohy typu zanes list inej postave alebo vyvraždi 20 nepriateľov v tejto oblasti.

FonTech / Sony

Oproti jednotke sa rozšírila aj ponuka svetov, ktoré môžeš navštíviť. Iste si pamätáš, že v predchodcovi si mohol navštíviť iba päť z deviatich svetov, no tentokrát už môžeš preskúmavať všetky z nich. Nemusíš sa pritom obávať, že budú vyzerať rovnako ako predtým, pretože Ragnarök zasiahol všetky z nich a napríklad elfský Álfheim je strhaný piesočnými búrkami a bojmi medzi svetlými a temnými elfami.

FonTech / Sony

Každý svet ponúka vlastnú faunu a flóru, či rozmanité objekty, no vždy čerpá zo severskej mytológie, takže ťa budú sprevádzať runové nápisy a architektúra. Trpasličí svet napríklad pôsobí viac ako Midgard z jednotky, je plný slnečných lúčov a zelene, pričom si aj zavesluješ na loďke.

FonTech / Sony

Po technickej stránke nie je hre čo vytknúť. Odrazy svetla od materiálov podčiarkujú realistickosť každého objektu, detaily hlavných postáv sú neskutočné a motion capture pripomína moderné animované filmy.

FonTech / Sony

Je pozoruhodné, ako dobre dokázali vývojári hru nadizajnovať a optimalizovať, keďže vychádza zároveň na nové aj staré konzoly. V minulosti sa tento ťah tvorcom príliš nevyplatil, pretože verzia na PlayStation 4 ťahala dole grafiku a zväčša nevyužívali plný potenciál nového zariadenia.

FonTech / Sony

Tu je však vidieť, ako dobre dokážu first party vývojári prepracovať detaily a odlíšiť od seba obe verzie. Keď sa pozrieš na hlavné postavy, okamžite zbadáš iskru v ich očiach a špeciálne je potrebné vyzdvihnúť motion capture Sindriho, pri ktorom je najlepšie vidieť, s akými nadčasovými technológiami pracuje Santa Monica Studio.

FonTech / Sony

Všetky budovy, jazerá, či lesy sú vymodelované do posledného detailu. Jediná výčitka padá na odrazy na vode, ktoré nie sú tak kvalitné, ale keďže v titule nie je zakomponovaný ray-tracing, dokážeme to autorom odpustiť.

FonTech / Sony

Ako už býva zvykom, nájdeš tu dva vizuálne režimy – Rozlíšenie a Výkon. Prvý z nich ti odomkne natívne 4K rozlíšenie pri nižšom snímkovaní. Odporúčame ti však hrať v režime Výkon, kde je síce rozlíšenie upscalované na 4K, no súboje si viac užiješ pri 60 snímkach za sekundu.

FonTech / Sony

Funkcie ovládača DualSense sú taktiež zakomponované. Vďaka haptickej odozve ucítiš v rukách každý záber vesla, otočenie pákou mechanizmu a aj útoky pri súboji s monštrami. Miernym sklamaním je slabšie zakomponovanie adaptívnych triggerov a to hlavne v Atreových pasážach.

FonTech / Sony

Pri napnutí tetivy luku pocítiš iba slabé klepnutie, ktoré by mohlo byť radšej nahradené postupne zosilňovaným odporom tlačidla. To isté platí pri nabíjaní Kratovho silného útoku, kde trigger nerobí absolútne nič.

FonTech / Sony

Svoje miesto si zastal aj SSD disk, vďaka ktorému budeš hrať v priebehu niekoľkých sekúnd. Autori nezabudli ani na hendikepovaných hráčov, v nastaveniach nájdeš aj zvukové signály, ktoré sa prehrajú pri každej interakcii, či už ide o súboj, prieskum alebo lezenie po stenách.

Verdikt

Ak si sa už nevedel dočkať nového God of War, máme pre teba dobrú správu. Hrateľnosťou príliš nevybočuje z trendu, ktorý nastavil jeho predchodca a stavia na ňom nový, kolosálny zážitok. Dokonalý súbojový systém prešiel iba malými zmenami, takže je lepšie vybalansovaný, do ponuky pribudli nové runové útoky a niekoľko nových komb.

Preskúmavanie krajiny pôsobí tiež veľmi podobne, ale nájdeš tu nové puzzle, v ktorých budeš musieť napríklad použiť správny odraz sekery od magickej rudy. K tomu je tu niekoľko nových interakcii pri lezení vďaka čepeliam chaosu.

FonTech / Sony

Prostredia ponúkajú mnoho odmien za ich prebádanie, od obyčajných truhiel so striebrom, až po runové truhly obsahujúce predmet na zvýšenie zdravia alebo zúrivosti. Zbierať budeš tiež materiály slúžiace na vylepšenie zbroje a jednotlivých zbraní.

Príjemným spestrením sú pasáže, v ktorých preberieš úlohu Atrea pri objavovaní samého seba. Príbeh priamo nadväzuje na predchádzajúci diel a všetky otázky, ktoré si so sebou nosíš už štyri roky budú snáď zodpovedané. Vzťah Kratosa so synom je emotívny a sám boh vojny sa pokúša byť čo najlepším otcom.

FonTech / Sony

Objavovanie je tentokrát ešte rozsiahlejšie vďaka ďalším odomknutým svetom, pričom každý z nich sa vyznačuje vlastnými úlohami a spôsobmi prekonávania prekážok. Nájdeš tu mnoho typov nepriateľov, minibossov, ale aj bossov s originálnymi typmi útokov.

Grafika sa posunula o veľký kus dopredu a vyberieš si z dvoch štandardných vizuálnych režimov. Zakomponovanie DualSense ovládača mohlo byť aj lepšie, keď si vezmeme do úvahy fakt, že ide o first party titul vytvorený priamo pre konzoly od Sony.

Tak či tak platí, že God of War Ragnarok si nesmieš nechať ujsť. Kvalita, akú hra doručuje v každej jednej oblasti, sa totiž nehľadá ľahko a tvorcom poklona za predstavenie technicky bezchybného produktu už v deň vydania. Nový God of War si s českou lokalizáciou môžeš zahrať už 9. novembra na oboch konzolách od Sony a o niekoľko mesiacov pravdepodobne aj na PC.

HODNOTENIE

9.5/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú