Plusy

+ Nový HyperMotion V
+ Možnosť vývoja hráčov vo FUT režime prostredníctvom Evolutions
+ Playstyles v režime Kariéry
+ Vylepšená fyzika hráčov

Mínusy

- Kontroverzné zmeny v Ultimate Team
- Nedotiahnutá AI brankárov a obrancov
- Niektoré režimy dostali len kozmetické úpravy

Cesty EA Sports a organizácie FIFA sa po 30 rokoch rozišli, ich spoločný herný odkaz však bude futbalových nadšencov baviť aj ďalšie roky. Nový licencovaný formát s názvom EA Sports FC 24 sľubuje novú éru futbalového realizmu, ktorá má posunúť level herného zážitku najpopulárnejšej športovej hry na vyššiu úroveň.

Väčšia autentickosť prostredníctvom technológie HyperMotion V, vylepšeného enginu Frostbite či viacerých nových mechaník robia z novinky už tradične jednu z najočakávanejších herných udalostí roka. Najznámejší futbalový simulátor tak začína písať kompletne nový príbeh.

Napriek tomu, že „FIFA“ stratila licenciu na používanie označenia svetovej futbalovej organizácie vo svojom názve, na využívanie ďalších práv v hre to nemá významný vplyv.

EA už dávnejšie vyvrátila na svojej stránke obavy fanúšikov o tom, že by mali prísť o licencovaných hráčov a tímy. EA Sports FC 24 tak aj naďalej obsahuje viac než 19 000 skutočných hráčov, 700 tímov, 100 štadiónov a 30 líg, ktoré si hráč môže otestovať v tradičných módoch.

V základnom menu, ktorého dizajn po dlhých rokoch prešiel výraznejšou zmenou tak opäť nájdeme Ultimate Team, Pro Clubs, Voltu či možnosť niekoľkých typov Kariéry.

Fontech.sk

Po úvodnom výkope v klasickom testovacom zápase na konzolovej platforme PS5 je v novom ročníku okamžite cítiť náročnejšiu úroveň citlivosti prihrávok, ktorá síce vyžaduje krátky cvik, no otvára nové a efektívnejšie možnosti spolupráce s ostatnými hráčmi.

Podobne je to aj s gólmi, ktorých miera opakovateľnosti oproti predošlému ročníku výrazne klesla a nepôsobia dojmom vopred vytvoreného skriptu. Faktor citlivosti páčky pri strele posunuli vývojári na vyšší level a aj preto je bežným javom, že z rovnakej šance, z ktorej ste pred pár minútami bez problémov skórovali, sa vaša lopta tentokrát stala suvenírom niektorého diváka sediaceho ďaleko od brány.

Realistickú futbalovú atmosféru sa tvorcovia tento rok snažia priniesť herným nadšencom aj viacerými novinkami, ktoré okrajovo vylepšujú pôžitok zo zápasu. Aj keď grafická stránka samotnej hry sa zlepšila len minimálne, EA Sports FC24 ponúka oproti predošlému ročníku viacero nových detailov, ktoré obohacujú dianie na ihrisku či dokonca mimo neho.

Fontech.sk

Počas zápasu tak môžeme zažiť momenty, keď počas polčasovej prestávky nazeráme do diania kabíny, priestoru komentátorov alebo sledujeme z prvej osoby rozhodcu udeľujúceho kartový trest.

Výrazné oživenie a zmena konečne prichádza aj na strane samotných komentátorov, okrem legendárnej dvojice Darek Rae a Steward Robson spolukomentuje tento ročník aj Guy Mowbray a prvýkrát aj ženská komentátorka Sue Smith.

Zaujímavými novými doplnkami sú aj krátke interaktívne zobrazenia štatistík počas zápasu, ako je napríklad počet striel vyslaných na bránu či záznam o únave hráčov.

Fontech.sk

Vďaka novej technológii HyperMotion V sa opäť výrazne vylepšila aj celková fyzika hráčov. Poznať to hlavne pri realistickejších stretoch hráčov či vylepšenej dynamike animácií hráčov pri ich pohybe s loptou.

Animačná technológia dokonalo využíva analýzu zozbieraných skutočných pohybov, štýlov či zakončení tých najväčších futbalových hviezd a práve ich ovládanie je v hre obvykle tou najväčšou zábavou.

Príkladom je nezastaviteľná mašina na góly, nórsky útočník Haaland a jeho neuveriteľný minuloročný spôsob zakončenia v Lige Majstrov, ktorý vývojári aplikovali aj pri jeho hernej podobe.

Fontech.sk

Nová technológia tak umožňuje zakončenia stovkami rôznych spôsobov, ktoré možno efektívnejšie dosiahnuť aj za pomoci dlhšie promovanej novinky Playstyles, známej len z FUT režimu.

Tá dokáže vylepšiť existujúce atribúty zručností hráčov špecifické pre ich štýl hry. EA Sports FC24 ponúka celkovo 32 štýlov PlayStyles, ktoré sú rozdelené do šiestich kategórií – Streľba, Prihrávky, Obrana, Kontrola lopty, Fyzická pripravenosť a Brankárska činnosť. V role manažéra tak budete musieť zase o niečo detailnejšie premýšľať o zvolenej stratégii.

Fontech.sk

Nedostatkom a opätovným bolestivým miestom najnovšieho titulu je stále pomerne pokrivkávajúca umelá inteligencia spoluhráčov, ktorí nie sú práve aktívne ovládaní.

Cítiť to hlavne pri niektorých spomalených reakciách obrancov a pomerne nízkej predvídateľnosti brankára, ktorý občas postáva bokom, aby následne uvoľnil väčšiu časť svojej brány útočiacemu hráčovi.

Čo sa však vývojárom podarilo po dlhých rokoch odstrániť je pomerne veľká benevolentnosť rozhodnutí rozhodcov, ktorí v minulosti často tvrdé zákroky na červenú kartu buď úplne prehliadali alebo trestali len žltou kartou.

Fontech.sk

Hra sa celkovo pochopiteľne nevyhýba ani občasným bugom či glitchom, keď napríklad občas nevidieť bežiaceho hráča s loptou alebo jednoducho hra zamrzne počas preklikávania sa v Menu. Očakáva sa však, že „day-one-patch“ by mal väčšinu miernych technických  nedostatkov odstrániť.

Vítané či kontroverzné aj tak fanúšikovia hodnotili ohlasovanú a najvýraznejšiu zmenu pre ešte viac kontroverzný no rovnako populárny režim Ultimate Team. Kritizovaný mód, známy mikrotransakciami dostal novinku, ktorá rozdelila herných nadšencov na dva tábory.

Fontech.sk

Po tom, čo vývojári zakomponovali minulý rok do hry prvýkrát dve ženské ligové súťaže sa tvorcovia rozhodli v novom ročníku ísť ešte ďalej a futbalové hráčky opačného pohlavia rovno zamiešali k mužským futbalistom do režimu Ultimate Team.

Na to, aby tento krok nestratil úplnú logiku, zjednotili sa hráčske atribúty a tak sme svedkami rôznych bizarných a ťažko uveriteľných situácií, ako keď si ženská hráčka dokáže počas zápasu hravo odtlačiť alebo prešprintovať ostrého obrancu typu Sergia Ramosa.

Fontech.sk

Režim, ktorý sa pre milióny fanúšikov na svete stal jediným dôvodom, prečo si každý rok kupujú hru, obsahuje aj novú zaujímavú funkciu známu ako Evolutions, vďaka ktorej sa dajú vylepšiť štatistiky určitých hráčov a ich kariet, ktoré sa v minulosti bežne zahadzovali.

Tento nešťastný krok síce môže priviesť k hraniu milióny nových hráčov, no frustruje ďalších tým, že spojenie mužov a žien v najpopulárnejšom režime nie je možné vypnúť, alebo využívať len ako vedľajšiu voľbu.

Fontech.sk

FUT mód ponúka desiatky rôznych výziev a špecifických kategórií mimo hlavných režimov a zápasy medzi ženami by boli ďalším príjemným prírastkom medzi nimi, nie však ako jeho kľúčová časť.

Vývojári, bohužiaľ, ani v tomto prípade nezabudli na možnosť aplikácie prvku „pay to win“ a potenciál hráča je možné urýchliť napríklad aj za mince alebo z peňaženky zakúpenými bodmi.

Niekoľko vítaných aktualizácií dostal aj režim Kariéry. Ako manažér môžete napríklad angažovať trénerov s rôznymi stupňami zručnosti na zlepšenie ktorejkoľvek hráčskej pozície. Ďalšou zaujímavou novinkou, ktorá pomáha formovať spôsob a stratégiu, akou tím hrá na ihrisku sú Tactical Visions.

Fontech.sk

Či už chceš hrať „Tiki-Taka“ ako Barcelona alebo brániť svoj drahocenný stav 0:0 ako Chelsea s možnosťou „Park the Bus“, nová metóda pomáha hrať tímu podľa tvojich vysnívaných predstáv. Ak by si si chcel náhodou zhodnotiť aplikáciu zvolenej metódy v praxi, EA Sports FC24 ponúka aj novú, no pomerne nudnú možnosť sledovania zápasu z postrannej čiary či z tribúny.

Zvyšok režimov ako Sezóny, Turnaje či zábavný mód Volta ostali viac menej nezmenené a menšie kozmetické úpravy dostal iba Pro Clubs, ktorý bol premenovaný na Clubs.

Nová „FIFA“ prináša síce novú éru, žiaľ, pre slovenského fanúšika stále neprináša vytúženú úpravu, ktorou je možnosť zahrať si za slovenskú reprezentáciu či akékoľvek slovenské ligové mužstvo.

Národný tím absentuje v najpopulárnejšej futbalovej hre od roku 2014, keď sa objavil ešte v rozšírenej verzii v podobe režimu Majstrovstiev sveta.

Fontech.sk

Predtým sa dokonca objavil naposledy ešte v roku 2002. Podľa vyjadrení SFZ v rozhovore pre Šport.sk prebiehali v minulosti medzi slovenskou stranou a EA Sports už viaceré rokovania, no neúspešne.

Rovnako sa nedarí ani našim slovenským klubom, ktoré sa ocitli vo verzii FIFA naposledy ešte v roku 2000, kedy v nej figuroval ŠK Slovan Bratislava.

Ten je aktuálne taktiež mimo hľadáčika tvorcov z EA Sports aj napriek tomu, že účinkuje už tri roky po sebe v skupinovej fáze Európskej konferenčnej ligy a je aktuálne najpopulárnejším slovenským klubom v Európe.

Fontech.sk

Jedinou zaručenou možnosťou ako sa dostať pre slovenský ligový tím do novej edície EA Sports FC je účasť v skupine Ligy Majstrov, ktorá je automatickou vstupenkou.

Licencovaný režim Ligy Majstrov sa totiž stal už bežnou súčasťou hry od roku 2019. Treba len dodať, že posledným slovenským účastníkom v najprestížnejšej futbalovej súťaži bola MŠK Žilina ešte v sezóne 2010/2011 a teda zvýšená atraktivita je jedinou možnosťou ako prilákať pozornosť vývojárov z EA.

Bolo by naivné myslieť si, že každý ročník najpopulárnejšej futbalovej hry bude prinášať revolučné zmeny, ktoré by kompletne menili celý koncept hry.

Škriniar
Fontech.sk

Pri takom veľkom a komplexnom množstve režimov je to prakticky nemožné. EA Sports však napriek tomu doručuje kvalitnú dávku početných aktualizácií, ktoré opäť zvyšujú úroveň autentickosti a herný zážitok.

Napriek tomu, že hra stratila svoju hviezdnu licenciu a nevyhla sa niektorým nedostatkom spojeným s AI či netradičným a možno kontroverzným zmenám, opäť nastavila meradlo toho, ako by mali futbalové simulátory vyzerať. EA Sports FC 24 je tak stále kráľom herného futbalu, ktorý dokáže prilákať tradičných hráčov, ako aj úplných nováčikov.

HODNOTENIE

8/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP