no1-g4-hodnoteniePrinášame vám ďalšiu recenziu smartwatch od spoločnosti No.1, tentokrát na model No.1 G4. Výrobcu No.1 už určite dobre poznáte. V minulosti sme vám priniesli nejednu recenziu ich zariadení. No.1 sa špecializuje na inteligentné hodinky a odolné smartfóny. Na výber máte dokonca 2 typy inteligentných hodiniek. Drahšie, ktoré obsahujú plnohodnotný Android a tiež lacnejšie, ktoré cenou nikoho neurazia a obsahujú schopný, ale uzavretý operačný systém. Práve testované No.1 G4 patria do tej druhej kategórie.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Kľúčové špecifikácie No.1 G4:

  • Všeobecné: GSM (2G) 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
  • Rozmery a váha: 47 x 43 x 14 mm, 54,7 g
  • Displej: 1,2″ IPS okrúhla obrazovka s rozlíšením 240 x 240 pixelov, tvrdené sklo
  • Čipset: MediaTek MT6261
  • RAM:  32 MB
  • Pamäť: 128 MB (dostupných menej než 3 MB) s možnosťou rozšírenia pomocou SD karty do 16 GB
  • Konektivita: Bluetooth 3.0
  • Batéria: 350 mAh
  • Ostatné:  3DTouch, podpora microSIM, merač tepovej frekvencie, merač UV žiarenia, krokomer, meranie teploty tela


Balenie

Malá krabička, malý obsah

No.1G4-003
No.1 už tradične volí čo najmenšie krabičky v jednoduchom bielom dizajne. A tak ani hodinky G4 nie sú výnimkou. Hodinky tak obdržíte v maličkej krabičke o veľkosti 10 x 8 x 6,6 cm. Na vrchnej strane dominuje logo No.1 a ich tradičná grafika, ktorú predstavuje veľká jednotka zložená z malých ikoniek aplikácií. Na bočnej strane nájdeme vypísané základné špecifikácie. Veľkosť krabičky už tradične naznačuje aj obsah. Po otvorení nájdeme hodinky, ktoré sú umiestnené v štrbine plastového separátora. Pod ním nájdeme USB kábel, ktorý sa pripája priamo na hodinky. Okrem toho je k dispozícii aj manuál v angličtine a čínštine.


Konštrukcia a dizajn

Kovový remienok zázraky nerobí

No.1 G4

Smartwatch No.1 G4 sa snažia klásť veľký dôraz na konštrukciu. Ich hlavnou prednosťou je možnosť vymeniť remienok podľa potreby za akýkoľvek iný, pretože neobsahuje integrovanú anténu ako väčšina iných hodiniek. Vďaka tomu je možné kúpiť až 4 varianty farieb a remienkov. Na výber máte medzi koženým remienkom a remienkom nehrdzavejúcej ocele. Telo hodiniek je k dispozícii v čiernej, striebornej a zlatej farbe. V tejto recenzii sa pozrieme na zúbok striebornej verzie s kovovým remienkom. Na papieri a fotkách vyzerajú hodinky úžasne. V praxi som mal z hodiniek zmiešané dojmy. Predná, zároveň aj najhlavnejšia časť smartwatch No.1 G4, je vyrobená z kovu, ktorý pôsobí príjemným celkovým dojmom.

No.1G4-083
Za kameň úrazu som považoval zadnú časť hodiniek, ktorá obsahuje piny pre nabíjanie a kryt od batérie, spolu s malým reproduktorom a snímačom srdcového tepu. Celá táto časť je vytvorená z plastu. Prvý dojem to síce šťastný nenechalo, ale po 2 týždňoch používania som našiel aj pozitívne stránky. Vďaka použitému materiálu necítite studenú zadnú stranu, pri nasadení na ruku. Plast tiež umožňuje lepší príjem 2G signálu, vďaka čomu nepotrebujú hodinky externú anténu v remienku. Ďalšou výhodou je aj jednoduchší prístup k microSIM a microSD karte. V prípade celokovových hodiniek je potrebné kryty otvárať pribaleným skrutkovačom a zaberá to veľa času.

No.1G4-084
Táto výhoda je ale okamžite negovaná hneď, čo otvoríte zadný kryt. Batéria je pevne spojená so základnou doskou 2 vodičmi. Takéto spojenia sú veľmi náchylné na pretrhnutie a preto je dôležité obmedziť vyberanie batérie na minimum. Je to o to ťažšie, že sloty pre microSIM a microSD sú umiestnené pod batériou.

No.1G4-086
Prednej strane dominuje malý okrúhly 1,2″ displej. Ten je orámovaný cca 2 mm výstupkom, ktorý sa snaží chrániť displej pred poškriabaním. Napravo nájdeme 2 tlačidlá. Vrchné tlačidlo predstavuje tlačidlo späť a druhé je tlačidlo napájania. Na ľavej strane sa nachádza iba malý otvor pre mikrofón.

No.1G4-099
Pomaly sa dostávame k unikátnej časti týchto hodiniek, a to ku remienku z nehrdzavejúcej ocele. Za normálnych okolností si môžete zvoliť dĺžku v rozsahu 15 až 21 cm pridaním a odobratím jednotlivých kĺbov. Jemné ladenie na úrovni 3 bodov umožňuje úpravu veľkosti remienka +- 0,7 cm. Medzi jednotlivými kĺbmi je dosť výrazná vôľa v pohybe, ktorá umožňuje kdekoľvek zohnutie o 90°.

Spolu s väčšou vôľou idú ruka v ruke veľké medzery, ktoré sa navyše hýbu. Pri pohybe môže dochádzať k zasekávaniu sa chĺpkov na ruke do remienka. Oproti koženému remienku má výhodu, že si ho dokážete nasadiť za zlomok sekundy a má oveľa dlhšiu životnosť. Navyše, dodáva hodinkám ten správny šmrnc a nádych luxusu.

No.1G4-080

Displej

1,2″ IPS s podporou 3D Touch

No.1G4-096
No.1 G4 prichádzajú s iba 1,2-palcovým displejom. Rozlíšenie je 240 x 240 pixelov, vďaka čomu sa výsledná jemnosť vyšplhala na 282 ppi. Pozorovacie uhly sú dobré, miestami dochádza k deformáciám na šedých farbách pri pohľade z hora. Displej sa tvári, že je celý okrúhly, aj výrobca to deklaruje, ale pri podrobnom preskúmaní je možné spozorovať veľmi malú čiaročku nad lištou s indikátormi batérie a signálom.

No.1G4-097
Pri používaní si môžete zvoliť jednu z 5 úrovní jasu obrazovky. Minimálny jas je akceptovateľný, na slnku však neviditeľný. Maximálny jas je dostatočne intenzívny, aby ste s používaním hodiniek nemali problém ani počas slnečných dní. Zaujímavou vlastnosťou je 3D Touch, vďaka ktorému dokážu hodinky rozlišovať tvrdý a jemný dotyk. Žiaľ, vďaka použitému softvéru to využijete iba pri odomykaní zariadenia, viac si o tom povieme v časti Operačný systém.

Výkon a pamäť

Dostatok výkonu pre správne fungovanie hodiniek

No.1G4-070
Smartwatch No.1 G4 sú poháňané čipsetom MT6261 od MediaTeku. Na internete a na krabičke môžete nájsť niekde uvedené aj MT2502, ale výrobca nám oficiálne potvrdil, že sa jedná o MT6261. Ide o pomerne neznámy čipset, čo bude pravdepodobne spôsobené tým, že bol predstavený začiatkom roka 2014. To so sebou prináša dosť veľa komplikácií. Po stránke výkonu hodinky nemajú problém s behom operačného systému. Ten má k dispozícii 32 MB RAM a 128 MB interného úložiska. Z toho je pre užívateľa dostupných 4 kB. Ak si však chcete z hodiniek prehrať nejakú pesničku či uložiť pár spomienkových fotografií, môžete využiť podporu rozšírenia pamäte pomocou MicroSD karty až do 16 GB.

Hodinky potešia výbornou rýchlosťou zapínania a predovšetkým vypínania, ktorých hodnoty si môžete pozrieť v nasledujúcom grafe aj v porovnaní s inými smartwatch. Svojou rýchlosťou útočia na nami najrýchlejšie testované hodinky Zeblaze Rover.

 

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf

Operačný systém

Menší krok späť

No.1 G4
Ako už bolo spomínané, hodinky obsahujú svoj vlastný operačný systém, ktorý je úplne uzavretý a neumožňuje inštaláciu aplikácií ani ciferníkov. Tieto operačné systémy sú veľmi rozšírené v lacných smartwatch do 70 €. Dalo by sa očakávať, že spoločnosť akou je No.1 má všetky muchy vychytané a dizajn vyšperkovaný. No nie je to tak. Už len v porovnaní so starším modelom No.1 S3, ktoré sme recenzovali pred 4 mesiacmi, došlo k výraznému zhoršeniu celkovej jednoty grafického dizajnu systému, rovnako ako aj celkového správania systému. Najviac mi prekážalo pri používaní odomykanie zariadenia. Po stlačení tlačidla napájania sa vám zobrazí váš zvolený ciferník, následne musíte potiahnuť prstom do hocijakej strany alebo veľmi silno stlačiť displej (naozaj veľmi). Teraz sa zobrazí ďalší ciferník, tento raz nemenný a znovu musíte potiahnuť prstom. Ak pri prvom ciferníku len ťuknete, zmení sa vám za iný. Výsledkom je, že za deň zmeníte ciferník aj 20-krát, a navyše odomknutie zariadenia trvá zbytočne dlho. Priaznivou správou je, že do hodiniek je možné nainštalovať oficiálnu ROM od výrobcu s podporou češtiny.

Vzhľad hlavného menu si môžete prispôsobiť zmenou rozloženia. Pre účely prehľadnejšej recenzie sa zameriame na obrazovky so 4 aplikáciami, ktoré si bližšie rozoberieme.

No.1G4-020

1. Dialer – Aplikácia pre vytáčanie, oproti No.1 S3 prešla zmenou rozloženia, vďaka čomu je oveľa lepšie ovládateľná.
2. Messages – Aplikácia pre príjem a odosielanie správ SMS z hodiniek, aj vzdialene cez bluetooth.
3. Phonebook – Telefónny zoznam lokálnej karty SIM, po spárovaní aj vzdialeného mobilu.
4. Call logs – Zoznamy hovorov prehľadne roztriedené, tak ako to poznáte zo starých tlačidlových mobilov.

No.1G4-021

5. Bluetooth – Nastavenia pripojenia Bluetooth a párovanie
6. Remote n… – Zoznam prijatých notifikácií z vášho smartfónu.
7. App Download – Zobrazí QR pre stiahnutie aplikácie BTNotification
8. Settings – Nastavenia všetkého ohľadom smartwatch.

No.1G4-022

9. MainMenu Style – Zmení usporiadanie hlavného menu
10. Motion – Umožnuje zapnúť inteligentné gestá pre prebudenie pri pohľade na hodinky, pootočenie pre stíšenie hovoru alebo alarmu.
11. Video player – Prehrávač videí z microSD karty.
12. Image viewer – Zobrazovač obrázkov.

No.1G4-023

13. Audio player – Prehrávač hudby
14. BT Camera – Diaľkové ovládanie aplikácie fotoaparátu na vašom smartfóne.
15. Voice Me… – Záznam zvuku.
16. Theme – Umožňuje zmeniť farbu pozadia hlavného menu.

No.1G4-024

17. Alarm – Aplikácia pre budíky. Umožňuje vytvoriť až 5 budíkov súčasne.
18. Calendar – Veľmi pekne dizajnovo spracovaná aplikácia kalendára.
19. Calculator – Základná kalkulačka, podporujúca operácie +, -, *, /
20. Stopwatch – Jednoduché stopky.

No.1G4-025

21. Pedometer – Krokomer, ktorý počíta kroky až po zapnutí.
22. HeartRate – Merač tepu. Počas merania je potrebné mať celý čas na obrazovke prst.
23. Sleep Monitor – Veľmi jednoduchá aplikácia na sledovanie kvality spánku.
24. Grigio – Alarm pre dlhé sedenie.
No.1G4-026

25. BBT – Merač telesnej teploty. Meranie prebieha pomocou senzora tepu. Počas celého procesu merania je potrebné mať na displeji prst. Meranie trvá asi 30 sekúnd.
26. UV – Aplikácia sa pokúsi vyjadriť intenzitu ultrafialového žiarenia.
27. Profiles – Rôzne zvukové profily slúžiace pre rýchlu zmenu hlasitostí a zvukov.
28. Anti-lose – Umožňuje aktivovať alarm, keď sa preruší spojenie s mobilom.

No.1G4-027

29. Power saver – Jedným kliknutím znížite jas na minimum a znížite spotrebu zariadenia.
30. File manager – Prieskumník súborov v hodinkách i na microSD karte.
31. World clock – Aplikácia, ktorá používateľovi rýchlo povie, koľko je hodín na iných častiach Zeme.
32. Massor – Zapne a vypne vibrovanie.

Hodinky obsahujú 4 voliteľné ciferníky a jeden vynútený, nezmeniteľný.

No.1G4-019

Vytáčanie a volanie prebiehajú bez problémov. Počas hovoru môžete v reálnom čase meniť tón svojho hlasu vďaka funkcii Magic voice.

Na záver tejto kapitoly prichádza test krokomera. Vydal som sa teda znovu na krátku prechádzku a beh. Okrem No.1 G4 som mal MiBand 1S, ktorý sa neskôr ukázal presnejší než mechanický krokomer, ktorý hlavne pri chôdzi napočítal viac, než som reálne nachodil. Keď som začal bežať, MiBand mal už napočítaných 3998 krokov. Na konci som mal stav 5650 krokov, čo je rozdiel 1652. A presne toľko ukázali aj No.1 G4, čo značí 100% zhodu.

No.1G4-106
Chôdza bol už tvrdší oriešok. Aby som to teda ešte viac sťažil, držal som oboma rukami mobil. MiBand štartoval pri 6016 krokoch a skončil pri 8254 krokoch, rozdiel to predstavuje 2238 krokov. No.1 G4 namerali len 1053 krokov.

No.1G4-000

Výdrž batérie

Veľká batéria, veľká spotreba

No.1G4-090
No.1 G4 prichádzajú spolu s užívateľsky nevymeniteľnou 380 mAh batériou, ktorá je vo svete smartwatch mierny nadpriemer. S 1 microSIM dokážu hodinky vydržať 3 dni používania. Problémy začnú, keď spárujete hodinky s vaším smartfónom pomocou Bluetooth 3.0. Výdrž vtedy prudko klesla na 7 hodín. Pozor treba dávať aj na hodnotu batérie, ktorá sa zobrazuje na jednom z ciferníkov. Pri používaní sa ukázala nepresná a nemusí odzrkadľovať aktuálny stav. Nabíjanie prebieha pomocou špeciálneho USB kábla, ktorý by sa mal na hodinky prichytiť pomocou magnetu. V realite však kábel skoro vôbec nedrží na zariadení a je potrebné ho zaťažiť ďalšími predmetmi, prípadne remienkom.


Multimédiá

Kvalitou zvuku neohúria

No.1G4-072
Štandardnou vlastnosťou hodiniek je to, že po pripojení k smartfónu sa správajú ako Bluetooth reproduktor a automaticky začnú presmerovávať zvuk z mobilu a prehrávať ho z reproduktora na hodinkách. Ten svojou kvalitou naozaj neohúri, zvukový výstup je plochý a šumivý.

Konektivita

Bluetooth 3.0 už nie!

No.1G4-087
Už spomínaný postarší čipset MT6261 priniesol hodinkám aj Bluetooth 3.0. Ten má vyššie energetické nároky než napríklad moderný 4.0 a vyššie. 16.6.2016 bol dokonca predstavený Bluetooth 5.0, ktorý by sa mal objaviť v zariadeniach až začiatkom roku 2017. Spárovanie cez Bluetooth prebieha pomocou aplikácie BTNotification. Táto aplikácia má však slabú kompatibilitu, a preto si ju skúste nainštalovať z Obchodu Play už teraz.

[googleplay url=“https://play.google.com/store/apps/details?id=com.szfunyun.btnotification“]

Používatelia, ktorí nemôžu nainštalovať túto aplikáciu, môžu stiahnuť po alternatívnej aplikácii Mediatek Smart Device, ktorá si rozumie s každým smartfónom s Androidom 4.3 a vyššie, prídete však o niektoré funkcie, ako je napríklad Remote Camera.

[googleplay url=“https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mtk.btnotification“]

Hodinky podporujú tiež 2G telefonovanie a SMS komunikáciu. Príjem signálu je vďaka zadnej plastovej časti veľmi dobrý, lepší než pri predchádzajúcich modeloch.

No.1G4-100


Záver

No.1 G4: Už žiadne kožené remienky


no1-g4-smart-hodinky (7)

Kúpiť No.1 G4 za 33 €

No.1 G4 majú čím zaujať. Medzi ich hlavné prednosti považujem polokovovú konštrukciu a možnosť ľahkej výmeny remienkov. Dobrý dojem na mňa spravila kvalita príjmu 2G signálu, ktorá bola lepšia než pri väčšine smartwatch, ale aj tak za smartfónmi ešte zaostáva. No.1 stále pracuje na rozšírení funkcionalít svojich smartwatch, čo ste mohli vidieť aj v tomto prípade. Počet aplikácií v tomto uzavretom systéme dosahuje 32. Škoda len, že nepridá aj nejaké ciferníky, pretože výber ciferníkov je veľmi malý a nekvalitný. Nevýhodu vidím v slabej výdrži batérie a tiež v tom, že batéria je napevno pripojená k základnej doske. Hodinky No.1 G4 odporúčam každému, kto nevyžaduje stále Bluetooth spojenie so smartfónom a túži po hodinkách, ktoré nie sú závislé na jednom koženom remienku.

+ Plusy – Mínusy
+ Kovový remienok – Užívateľsky nevymeniteľná batéria
+ Možnosť doinštalovať češtinu – Nabíjací kábel nechce držať
+ Kvalitný 2G signál – Málo ciferníkov
+ Cena len 35 € – Uzavretý OS

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom