Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
9.0
Displej
8.5
8.9
Výkon
7.0
8.1
Operačný systém
9.0
9.0
Fotoaparát
8.0
8.3
Výdrž batérie
9.0
9.4
Zhodnotenie

Oplatí sa teda Motorola one zoom za 429 €? Nuž, na jednej strane je to už cena, s ktorou sa pomaly blížime do vôd vlajkových lodí a hneď niekoľko čínskych výrobcov má v tejto cene svoje želiezka v ohni, no k Motorole ma viac ťahá nostalgia a reálne výsledky, či hlavne, a toto musím zdôrazniť, možnosť kúpy cez operátorov. Práve to bude najväčším predajným "motorom".

8.4
Hodnotenie redakcie
8.8
Užívateľské hodnotenie
20 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Motorola sa v minulom roku rozhodla vytvoriť novú rodinu smartfónov, ktoré majú spoločný názov Motorola One. V tejto kategórii sa nachádza už viacero modelov, pričom jedným z nich je smartfón s názvom Motorola One Zoom, z ktorého ti teraz ukážem tie najlepšie vlastnosti. 

Nakoľko je však v tejto cenovej kategórii veľké množstvo smartfónov a samotná Motorola disponuje hneď viacerými, rozhodli sme sa zamerať najmä na vlastnosti, ktorými v určitých oblastiach vyniká alebo sa odlišuje od konkurencie. Už názov napovedá, že v tomto prípade Motorola stavila na fotoaparát, ktorý v súčasnosti predstavuje hlavnú oblasť vylepšení u viacerých výrobcov.

Je výnimočný práve fotoaparát, alebo v sebe Motorola One Zoom za niečo viac ako 400 € skrýva aj iné skvelé vlastnosti ? Každý smartfón má, samozrejme, svoje silné a slabé stránky a nižšie sa dozvieš, ako je na tom v tejto oblasti práve Motorola One Zoom.

Vzadu unikátny krásavec, spredu padá do šedého priemeru

Zadná strana, ktorej povrch imituje leštený kov (v skutočnosti matné sklo), zaujme predovšetkým štvoricou objektívov, ktoré sú spolu s logom usadené do vyčnievajúceho obdĺžnika. Na prvý pohľad tento modul vyzerá síce pekne, no z praktického hľadiska zbytočne prekáža pri držaní a používaní smartfónu.

Problém však aspoň čiastočne dokáže vyriešiť priložený obal priamo v balení. Zaujímavosťou je, že logo Motoroly dokáže svietiť, buď pri používaní, alebo pri príchode notifikácií. Tieto vlastnosti sa dajú spravovať podľa osobnej preferencie v nastaveniach.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Na zadnej strane budete zbytočne hľadať skener na odtlačky prstov, nakoľko je umiestnený priamo v displeji, čo pri smartfónoch v tejto cenovej kategórii nebýva zvykom.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Samozrejme, nemožno očakávať rovnakú kvalitu a presnosť ako ultrazvukový ekvivalent kórejskej konkurencie, svoju úlohu si rozhodne splní a medzi optickými snímačmi patrí k tomu najlepšiemu na trhu. V reči konkrétnejších čísiel, z 10 pokusov sa maximálne dva-trikrát stalo, že mi smartfón neodomklo.

Motorola One Zoom sa oproti svojim rodinným príslušníkom vrátila ku klasickému pomeru 19:9, pričom oproti predchodcom ide o mierne ťažší a celkovo väčší smartfón. V súčasnosti sa však čoraz väčšie smartfóny stávajú bežnou súčasťou a aj tento kúsok sa teda v ruke drží pohodlne, ak si odmyslíme spomínaný vyčnievajúci modul s objektívmi a logom. V ruke nepôsobí ťažko a v tomto smere je používanie naozaj príjemné.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Bočné strany v ničom neprekvapia, nakoľko na ľavej sa už klasicky nachádza tlačidlo uzamknutia a hlasitosti. Mierna zmena však nastane pri pohľade na hornú časť, kde je umiestnený slot pre SIM karty a mikrofón. Zostáva teda už len USB-C port, ktorý je spolu s obľúbeným 3,5 mm audio jackom umiestnený v spodnej časti.

Skvelou správou je, že Motorola sa v tomto prípade rozhodla skoncovať so starým LCD displejom, ktorý nahradila 6,3-palcovým špičkovým OLED displejom s rozlíšením 2 340 x 1 080 pixelov. O úplne bezrámikovom displeji zatiaľ nemôžeme hovoriť.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

V displeji je okrem spomínaného skenera na čítanie odtlačkov prstov umiestnená aj selfie kamera v malom okrúhlom výreze vo vrchnej časti. Predná časť je po dizajnovej stránke, žiaľ, slabšia voči tej zadnej. Hrubšie rámiky nie sú esteticky najkrajšie a chcelo by to miernu „diétu“.

Návykové Motoakcie

Motorola One Zoom prichádza s predinštalovaným operačným systémom Android 9.0 Pie, no v budúcnosti by používateľom mali byť zaručené aj najnovšie aktualizácie Android 10 a Android 11. Na druhej strane je však nevýhodou to, že zariadenie nie je súčasťou Android One.  Ide o čistý systém bez predinštalovaných aplikácií, ktorého prídavkom sú však určité softvérové vychytávky, známe aj ako Moto akcie. Za zmienku stojí napríklad funkcia Always on displej či gestá, ktoré zabezpečia efektívnejšie používanie.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

V tejto cenovej kategórií používateľov určite poteší aj 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 675, ktorý spolu s 4 GB RAM pamäťou a 128 GB interným úložiskom zabezpečia veľmi hladký chod. Nejde síce o najvýkonnejší čipset, no na druhej strane funguje veľmi svižne a drvivej väčšine používateľov bude úplne postačovať. V neposlednom rade je internú pamäť možné rozšíriť pomocou microSD karty až na 512 GB.

Medzi najznámejšie a najužitočnejšie Moto akcie patrí napríklad zapnutie batérie rýchlym dvojitým seknutím alebo spustenie fotoaparátu dvojitým potočením zápästia, pričom rovnakým gestom sa prepínate aj medzi selfie režimom a zadným fotoaparátom.

Okrem toho si zatrasením viete fotografie dosvietiť zapnutím LED blesku. Takisto stíšite zvonenie jednoduchým položením telefónu displejom dole. Tieto drobné vychytávky sa však v určitých situáciách osvedčili ako celkom dobrý pomocník.

4 fotoaparáty a kvalita najlepších

Motorola sa rozhodla ísť cestou, kedy ponúkne ľuďom primárne to najlepšie v oblasti fotoaparátu. Fakt, že výrobca dbal najviac na tento aspekt smartfónu, badať na každom kroku. Fotoaparát je totiž celok, ktorý láka ľudí pri One Zoom najviac. K dispozícii sú celkovo až 4 fotoaparáty v nasledujúcom rozložení – 48 MPx, 8 MPx snímač až s 3-násobným optickým zoomom a optickou stabilizáciou obrazu, respektíve dva posledné snímače, ktoré majú 16 a 5 MPx. Prvý menovaný je ultra-širokouhlý s decentnou clonou f/2.2. 

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Hardvér je teda naozaj dobrý. No čo softvér? Motorola išla cestou minimalizmu a praktických doplnkov či funkcií. One Zoom tak disponuje napríklad výborným nočným režimom, ktorý sa dokonca automaticky prepne, keď objektív detekuje zhoršené svetelné podmienky. K dispozícii máš aj rýchle možnosti prepnutia rozlíšenia fotografií či ich pomer strán. Výsledné zábery z hlavného fotoaparátu rozhodne patria k špičke v tejto cenovej kategórii a laikovi na nich nebude absolútne nič chýbať. 

Majú verné a neprepálené podanie farieb, pričom veľmi dobre funguje aj automatické HDR, ktoré dokáže z fotografií vytiahnuť tú pravú dávku saturácie a kontrastu. Trochu ma potrápil pri používaní portrétový režim, ktorý nie vždy dokázal vykresliť obrysy objektu v popredí správne. Stávalo sa, že boli miesta na objekte rozmazané či rozpixelované. 

Rovnako nezabúdaj na fakt, že či už objektív s 3-násobným optickým zoomom, alebo širokouhlý funguje najlepšie za dobrých a jasných svetelných podmienok. V zásade platí, že okrem hlavného snímača všetky začínajú výraznejšie strácať, keď padne šero a zhoršuje sa množstvo svetla v okolí. 

Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze

Video dokáže Motorola One Zoom nahrávať v maximálnom rozlíšení 4K, ale len pri 30 fps. Vyššie snímková frekvencia (60 fps) je k dispozícii len v prípade Full HD videa a rovnako nemáš možnosť natáčať s inými objektívmi ako tým hlavným. Toto je naozaj pre mňa osobne veľké sklamanie a škoda nevyužitého potenciálu. 

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Cítiť masívnu kapacitu

4 000 mAh akumulátor znie na papieri naozaj dobre. Realita tieto výsledky len a len potvrdzuje a jeden deň naozaj náročného používania nebude problémom.

Vo výsledku som si večer vždy ľahol minimálne s 30 – 35 % zvyšnej kapacity. Môj deň zahŕňal neustále pripojenie na mobilný internet / WiFi, streamovanie hudby cez Spotify, vybavovanie pracovných emailov a 2 hodiny používania sociálnych sietí. 18 W nabíjačka v balení je však sklamaním a plné nabitie rozhodne pod 2 hodiny neočakávaj, trvá to naozaj dlho. 

Nie je to len marketing, máme tu prvotriedneho hráča

Mnohí si možno pomysleli, že tie 4 fotoaparáty sú len akési marketingové lákadlo na menej znalých používateľov. Našťastie, opak je pravdou a Motorolu One Zoom môžem právom zaradiť medzi to lepšie, čo svet smartfónov v oblasti fotoparátov ponúka. Veľkou výhodou v dnešnej dobe je stále aj prítomnosť 3.5 mm audio jacku či dokonca FM rádia, ktoré sa pomaly zo všetkých smartfónov vytratili.

Nezabudnem opomenúť krásny OLED displej, ktorý konečne nahradil LCD panely a pri používaní je to naozaj cítiť. Trochu mi je ľúto, že výrobca zabudol pribaliť stereo reproduktory. Kombináciou týchto prvkov by rozhodne vznikol takmer dokonalý smartfón na konzumáciu multimediálneho obsahu.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Oplatí sa teda tento fešák za 429 €? Nuž, na jednej strane je to už cena, s ktorou sa pomaly blížime do vôd vlajkových lodí a hneď niekoľko čínskych výrobcov má v tejto cene svoje želiezka v ohni, no k Motorole ma viac ťahá nostalgia a reálne výsledky, či hlavne, a toto musím zdôrazniť, možnosť kúpy cez operátorov.

Práve to bude najväčším predajným „motorom“. Možnosť kúpy cez operátorov tak považujem za niečo, s čím sa iní musia potrápiť na maloobchodnom trhu, kým Motorola bude zatiaľ spokojne slúžiť zákazníkom či už pod vianočným stromčekom, alebo v ďalších mesiacoch svojho životného cyklu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom