Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

hodnotenie moto x force final2Jeden z vôbec prvých výrobcov mobilných zariadení, Motorola, má za sebou naozaj bohatú históriu. Napriek tomu má však výrobca za sebou aj ťažké roky, pri ktorých jej pomohol investíciou aj americký gigant Google. Netrvalo však dlho a značku si nakoniec zobralo do rúk čínske Lenovo. Pre nás to prinieslo aj jednu výhodu. Smartfóny tohto výrobcu sa totiž doteraz na Slovensku oficiálne nepredávali. Lenovo však začiatkom roka ohlásilo zánik tejto značky, pričom rada Moto smartfónov a hodiniek ostala zachovaná. Vďaka tomu sa Moto zariadenia neskôr stali dostupnými aj na Slovensku a preto vám postupne môžeme prinášať ich recenzie. Začiatkom mája sme vám ako prvú priniesli recenziu na smartfón strednej triedy – Moto G tretej generácie.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Pokračujeme vlajkovou loďou, ktorou je Moto X Force (môžete ho nájsť aj pod názvom Droid Turbo 2, pod ktorým sa predáva v USA). Modely Moto X už určite dobre poznáte, no tentokrát nás zaujíma prívlastok „Force“. Smartfón si ho získal vďaka úplne prvému nerozbitnému displeju. Áno, na trhu sa síce nachádza veľa odolných telefónov, no väčšinou sú tieto zariadenia dizajnovo nepríťažlivé (väčšia hrúbka, hranatý tvar) a svojou výbavou sú určené hlavne pre menej náročných používateľov. Motorola sa však rozhodla zvoliť inú cestu, a tak prináša smartfón, ktorý disponuje vraj nerozbitným displejom, no napriek tomu si zachováva vkusný dizajn a viac než slušnú hardvérovú výbavu. Všetko sa na prvý pohľad môže zdať super, až kým sa nepozrieme na cenovku, ktorá bola oficiálne stanovená na 699 €. Oplatí sa teda priplácať si za nerozbitnosť?

Motorola Moto X Force môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>



Kľúčové špecifikácie Moto X Force:

  • Všeobecné:
    • 2G sieť: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
    • 3G sieť: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz
    • 4G LTE sieť: 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
  • Rozmery a váha: 149.8 x 78 x 9.2 mm , 169 g
  • Displej: 5.4″ AMOLED displej s rozlíšením 1440 x 2560 pixelov, 540 ppi, ShatterShield
  • Čipset: Qualcomm Snapdragon 810
  • CPU: Štyri jadrá Cortex-A53 s taktom 1.5 GHz & štyri jadrá 2.0 GHz Cortex A-57
  • GPU: Adreno 430
  • RAM: 3 GB
  • OS: Android 6.0 Marshmallow, natívne používateľské prostredie
  • Pamäť: 32 / 64 GB (pre užívateľa dostupných 23 GB), MicroSD karty do 2 TB
  • Fotoaparát: 21 MPx, clona f/2.0, autofokus, Auto HDR, veľkosť pixelu 1.4 µm, Rýchle spustenie kamery zatrasením, dvojfarebný LED blesk, Dotykové snímanie fotografií
  • Predný fotoaparát: 5 MPx, clona f/2.0, Auto HDR, LED blesk
  • Videokamera: 2160p@30 fps, 1080p@30fps, 720p@120 fps (spomalené video)
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot, Bluetooth v4.1 LE, microUSB v2.0, USB Host, GPS s A-GPS a GLONASS
  • Batéria: 3760 mAh
  • Ostatné: Minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, gyroskop, proximity senzor, kompas

Balenie

Veľké, ale skromné

DSC_0412
Všetky nové smartfóny rady Moto prichádzajú s novým dizajnom svojich balení. Je relatívne veľké a pre každý smartfón je v inom farebnom prevedení. V prípade Moto X Force je oranžovo-žlté a napriek veľkým rozmerom je v ňom menej ako by sme očakávali. V balení nájdeme len nabíjačku, príručky a nástroj pre vybratie slotu pre nanoSIM a microSD kartu. Možno si myslíte, že v zozname som zabudol spomenúť USB kábel, no ten sa v balení skutočne nenachádza. Ak teda doma nemáte žiadny USB kábel naviac, budete si ho musieť dokúpiť zvlášť.

DSC_0413
Tým obsah balenia končí a žiadne slúchadlá, či ochranné príslušenstvo v ňom nenájdeme. Po dizajnovej stránke sa však balenie podarilo a už na prvý pohľad dáva najavo, že sa v ňom nachádza hodnotný smartfón.

Konštrukcia a dizajn

Tradičný Moto dizajn 

Motorola pri nových smartfónoch nastolila nový pozmenený dizajnový koncept, ktorého sa drží ako Moto X Force, tak aj Moto X Style či Moto G4. Rozdiel v dizajne medzi týmito smartfónmi je len minimálny a výrobca sa nijako výrazne nesnažil smartfóny odlíšiť. Predsa len však telo Moto X Force bolo navrhnuté skôr na zvýšenú odolnosť, ako na elegantný dizajn.

DSC_0409

DSC_0408
Predná strana smartfónu je celá čierna, pričom väčšinu jej plochy predstavuje 5,4-palcový displej. Nad ním sa nachádza reproduktor pre hovory, 5 MPx fotoaparát, ktorý je dokonca vybavený LED bleskom. Nemusíte sa tak už báť o selfie fotky pri horšom osvetlení. Na spodnej strane je to dvojica mriežok, pričom v tej pravej sa nachádza hlavný reproduktor a v ľavej mikrofón. Za menší nedostatok môžeme považovať absenciu notifikačnej LED diódy. Po pripojení nabíjačky sa síce vedľa predného LED blesku malá dióda na malú chvíľu rozsvieti, no nie je primárne určená na informovanie používateľa o upozorneniach. Túto absenciu Motorola vyriešila funkciou Moto Displej, ktorá mávnutím ruky v blízkosti smartfónu displej rozsvieti. Na displeji sa následne zobrazia hodiny a spomínané notifikácie (na prichádzajúce správy a podobne). Okolo displeja sa nachádza pomerne hrubý rámik, ktorý je tam ale pravdepodobne úmyselne kvôli zvýšenej odolnosti displeja. Jeho prítomnosť mi však neprekážala a pri kúpe odolného telefónu sa treba zmieriť s tým, že pri jeho výrobe nebol prvoradý dizajn, ale odolnosť. Dôkazom toho je aj hrúbka smartfónu, ktorá sa pohybuje od 7.6 do 9.2 mm. Najtenšie miesto nájdeme na bokoch smartfónu, keďže je mierne zahnutý. Jeho držanie v ruke je tak o niečo lepšie.

Telo smartfónu chráni po bokoch tmavý hliníkový rám. Na jeho pravom boku sa nachádzajú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a tlačidlo pre zapnutie/vypnutie, bohužiaľ, s netradičným rozmiestnením. Tlačidlo pre zapnutie/vypnutie je totiž umiestnené nad tlačidlami pre ovládanie hlasitosti, čo je celkom ťažko dostupné miesto (prispieva k tomu aj veľkosť smartfónu) a trvalo mi pár hodín, kým som si na túto skutočnosť zvykol. Tlačidlá však disponujú dobrou odozvou. Ľavý bok je bez akýchkoľvek prvkov, a tak prejdime priamo k hornej a spodnej strane smartfónu. Na hornej nájdeme klasický 3.5 mm audio jack a slot pre nanoSIM, a microSD kartu. Možno ste očakávali, že slot je hybridného typu (2x SIM/ 1x SIM + microSD), no bohužiaľ, tomu tak nie je a do slotu môžete dať naozaj len jednu nanoSIM kartu a jednu microSD kartu. V spodnej hrane sa v strede nachádza microUSB konektor a ak sa naň pozrieme detailnejšie, spozorujeme aj nejaké nápisy, ktoré si ale pri bežnom používaní nebudeme všímať.

DSC_0396

Najzaujímavejšou je zadná strana, ktorá je vyrobená z balistického nylonu. Jeho použitie určite považujem za výhodu, nakoľko takýto materiál sa v bežných smartfónoch len tak nevidí a žiadneho zachytávania odtlačkov a iných nečistôt či škrabancov sa nemusíte báť. Jedinou menšou nevýhodou je, že smartfón sa v rukách trochu šmýka. Na tom sa ale najviac podieľa veľký displej a tým logicky aj veľké rozmery smartfónu. Ak však budete smartfón používať s dvomi rukami, čo pri 5,4-palcoch asi aj budete, tak s krytom nebudete mať žiadny problém. Zo zadnej strany mierne vystupuje 21 MPx hlavný fotoaparát, pod ním duálny LED blesk a logo Motoroly. Škoda len, že sa tu nenašlo miesto aj pre snímač odtlačkov prstov, čo je už v dnešných smartfónoch takmer povinná výbava. Konštrukčne je ale smartfón spracovaný špičkovo a so žiadnym vŕzganím či inými nepríjemnými javmi sa nestretnete. Celkové rozmery zariadenia sú inak 149.8 x 78 x 9.2 mm a hmotnosť príjemných 169 g.

Displej

Biela chýba k dokonalosti

AMOLED displeje, ktoré poznáme predovšetkým zo smartfónov značky Samsung, sa pýšia perfektným podaním farieb (hlavne čiernej) a nízkou energetickou náročnosťou. Toto tvrdenie môžem potvrdiť aj pri testovanej Moto X Force. Podanie väčšiny farieb je naozaj na špičkovej úrovni a na displej je jednoducho radosť pozerať. Potešilo ma aj dokonalé podanie čiernej, ku ktorej naozaj nemám žiadne výhrady.

DSC_0395
Bielu som si nechal schválne nakoniec, pretože s touto farbou zvykne mať AMOLED technológia problém. Už pri prvom pohľade som na displeji spozoroval žltý nádych a na miestach, kde sa nachádza biela farba, sa vlastne o bielej hovoriť až tak nedá, pretože je výrazne zažltnutá. Najsmutnejšie na tom je, že samotný displej by možno lepšiu bielu aj vedel poskytnúť, no v systéme sa nenachádzajú žiadne nastavenia displeja. Užívateľ je teda odkázaný na výrobcom nastavené hodnoty farieb displeja, ktoré podľa môjho názoru nie sú nastavené najlepšie. Pri dlhodobom používaní sa na tento fakt určite dá zvyknúť, no po prechode z môjho dvojročného Xiaomi Mi4 s klasickým IPS displejom som tento rozdiel v bielej pocítil. Chýbala mi aj možnosť zmenšenia obrazovky pre pohodlnejšiu prácu s telefónom jednou rukou. Aby sme sa však vrátili ku kladom, tak z nich ešte spomeniem dobrú minimálnu aj maximálnu hodnotu jasu. Na maximálnu bohužiaľ mierne vplýva žltý nádych a určite by mohla byť lepšia. Skvelou vlastnosťou displeja je QuadHD rozlíšenie, teda 1440 x 2560 pixelov. Výsledná jemnosť je tak 540 pixelov na palec (ppi) a smartfón je plne pripravený aj pre použitie vo virtuálnej realite.

V nastaveniach si nie je možné prispôsobiť farby displeja

V nastaveniach nie je možné prispôsobiť farby displeja

ShatterShield

Jedným z hlavných lákadiel Moto X Force je podľa výrobcu nerozbitný displej. Výrobca ho nazýva ShatterShield a je tvorený z až piatich ochranných skiel. Jeho odolnosť sme sa samozrejme rozhodli vyskúšať aj my.



Výkon a pamäť

Snapdragon 810 bez prehrievania

Po špičkovej konštrukcii a dobrom displeji tu máme výkon, o ktorom môžem povedať to isté. Smartfón je síce vybavený hardvérom vlajkových lodí z minulého roka, no Snapdragon 810 v kombinácií s 3 GB RAM vie poskytnúť ohromný výkon aj dnes. Svoj podiel na tom má určite aj prítomnosť čistého Androidu, o ktorom si povieme neskôr. Procesor disponuje ôsmimi 64-bitovými jadrami, z ktorých sú štyri Cortex-A53 taktované na 1,5 GHz a ďalšie štyri Cortex A-57 na 2 GHz. Náročné hry hravo zvládne grafika Adreno 430. S touto výbavou si teda môžete byť istý, že smartfón zvládne všetko, čo mu nadelíte. Od náročnej práce so systémom, cez multitasking, až po graficky najnáročnejšie 3D hry.

Možno si ale poviete, že týmto všetkým vás bude sprevádzať prehrievanie, ktorým bol tento procesor tak známy. Na moje prekvapenie som sa však so žiadnym prehrievaním nestretol, a to napriek tomu, že jadrá nie sú podtaktované. Počas bežnej práce smartfón nevykazoval žiadne náznaky tepla a mierne zahriatie som pocítil až pri dlhšom hraní graficky náročných hier. Zvýšená teplota sa prejavila najmä na ľavej hornej časti kovové rámu, no nejednalo sa o nič závažné a teplota mi absolútne neprekážala. Svoje vám o tom povedia aj bechmarkové aplikácie, ktorých výsledky nájdete nižšie.

V prípade internej pamäte máme na výber z 32 GB alebo 64 GB verzie smartfónu. Ak by vám nestačila ani verzia s najväčšou pamäťou, k dispozícii je aj rozšírenie pomocou microSD karty až do 2 TB. MicroSD kartu s takouto kapacitou však na trhu zatiaľ nenájdete a aktuálne je k dispozícii maximálne 200 GB hodnota pamäte. Problém nebudete mať ani s pripojením USB kľúča, myši, či iných podobných zariadení vďaka podpore OTG.

Screenshot_20160527-152021

Už pri prvom spustení telefónu som mal voľných len okolo 23 GB z celkových 32 GB. Samotný systém totiž zaberá skoro 9 GB

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf

Operačný systém

Pre niekoho ideálny, pre niekoho obmedzujúci

Ako už dobre vieme, Motorola vo svojich smartfónoch dlhú dobu používa čistý Android, teda systém bez akýchkoľvek výraznejších úprav. Väčšina ľudí síce takýto Android považuje za obrovskú výhodu, no pre mňa bol skôr nevýhodou. Má to však dve strany mince. Na jednej strane je systém plynulý a rýchly, keďže je takmer bez akýchkoľvek úprav a pochádza priamo od Googlu, no na druhej strane disponuje len základnými funkciami a mnoho ďalších mi v systéme veľmi chýbalo.

Vstupnou bránou do systému je uzamykacia obrazovka, na ktorej sa nám zobrazujú notifikácie a priamo z obrazovky môžete získať prístup buď do aplikácie fotoaparátu, alebo k hlasovému vyhľadávaniu Google. Po odblokovaní zariadenia sa nám naskytne pohľad na klasický Android launcher, na ktorom sa nám zobrazujú ikony a môžeme naň pridávať aj miniaplikácie. K dispozícii je aj drawer so zoznamom všetkých aplikácií, v ktorom môžeme aplikácie vyhľadávať podľa názvu a na jeho samom vrchu sa zobrazujú najpoužívanejšie z nich. Funkcie launcheru zakončuje asistent Google Now, ktorý sa zobrazuje vždy na prvej obrazovke zľava. Na akékoľvek efekty prechodu medzi jednotlivými obrazovkami, či ďalšie podrobnejšie nastavenia môžete zabudnúť.

Čo sa týka výbavy aplikáciami, tak tradičnú výbavu Motorola doplnila len dvomi vlastnými aplikáciami – Moto a Connect. V prvej menovanej si môžeme aktivovať rôzne funkcie smartfónu pridané výrobcom. Medzi ne sa radí napríklad spustenie prisvetlovacej diódy dvojitým zatrasením telefónu, funkcia Attentive Display (ponechá obrazovku zapnutú, kým sa ňu pozeráte), rýchle spustenie fotoaparátu dvojitým otočením smartfónu a spomínaný Moto Displej. Ak náhodou vlastníte nejaké príslušenstvo od Motoroly, ako napríklad hodinky Moto 360, tak s ich správou, ale aj správou ostatných inteligentných zariadení od Motoroly vám pomôže aplikácia Connect. V nej nájdete informácie o stave batérie, či polohe zariadenia.

O čistom Androide je známe, že neprichádza so žiadnymi zbytočnými predinštalovanými aplikáciami a všetko čo budete chcieť si môžete doinštalovať. Paradoxom však je, že v systéme je predinštalované neuveriteľné množstvo Google aplikácií (napočítal som ich skoro 20) a základné aplikácie chýbajú. Mám tým na mysli napríklad správcu súborov, hlasový záznamník, poznámky, atď. Každopádne operačný systém určite zle hodnotiť nebudem, keďže si myslím, že je to vec vkusu. Niekomu môže čistý Android vyhovovať, niekto radšej siahne po alternatívnej ROM ako napríklad CyanogenMOD, kde má používateľ oveľa viac slobody.

Výdrž batérie

Dobrá výdrž a veľmi rýchle nabíjanie

Medzi najväčšieho žrúta batérie pri smartfónoch sa radí jednoznačne displej. Pri pomyslení na veľkosť a najmä na rozlíšenie displeja sa môžu naskytnúť obavy o výdrž. Motorola však na toto všetko myslela a smartfón vybavila veľkou 3760 mAh batériou. Táto kapacita už dokáže zabezpečiť slušnú výdrž aj napriek spomínanému displeju. Pri testovaní sme už tradične vyskúšali dva druhy používania. Náročné a bežné. Počas náročného používania som sa nebál používať vyššie úrovne jasu a smartfónu som dal naozaj zabrať. Používal som ako Wi-Fi, tak aj 4G pripojenie (viac 4G), hral náročné hry (Modern Combat 5), chatoval cez rôzne aplikácie (Viber, Messenger) a raz za čas som urobil aj nejakú tú fotku. Pri takomto používaní mi na konci dňa zostalo 20 % zostávajúcej kapacity batérie. Smartfón by teda ešte zvládol aj nejakú časť nasledujúceho dňa, no myslím si, že málokto by pri takejto kapacite nezapojil smartfón na noc do nabíjačky. Nasledovalo miernejšie, teda bežné používanie, pri ktorom som už používal len Wi-Fi pripojenie, občas som niekomu odpísal na správy, pozeral videá a počúval hudbu. Displej bol oproti náročnému používaniu v pohotovosti len polovičný čas. V tomto prípade mi vo večerných hodinách zostávalo ešte 58 % batérie, teda smartfón by bez problémov zvládol ešte jeden celý deň. Ak by ste však predsa len z nejakého dôvodu zabudli cez noc smartfón nabiť a nezostávalo by vám veľa percent z kapacity batérie, v tom prípade môžete výdrž predĺžiť vďaka šetriacemu režimu. Ten je integrovaný priamo v Androide už od verzie 5.0 Lollipop, pričom novšie verzie ho neustále zlepšujú. Tento režim sa vám môže spustiť aj automaticky buď pri 5 % alebo pri 15 % zostávajúcej kapacity.

Bežné používanie

Náročné používanie

Veľká batéria potrebuje aj rýchle nabíjanie a práve v tomto si Motorola odviedla svoju prácu výborne. Už pri prvom pohľade na nabíjačku ma upútal obrosvký nápis „TURBOPOWER“. Presne tak sa volá technológia rýchleho nabíjania, ktorou výrobca smartón vybavil. Výrobca uvádza, že len 15-minútové nabíjanie dokáže zabezpečiť výdrž na ďalších 13 hodín používania. Perfektnú rýchlosť nabíjania môžem potvrdiť aj ja. Nabitie z 15 % na 100 % som dosiahol len za 1 hodinu a 13 minút. Takýto čas je síce pri vlajkových lodiach bežný, keďže väčšinou disponujú okolo 3000 mAh batériou. Pri 3760 mAh batérii sa tento čas zachováva, čo je teda veľmi dobrá správa. Možné to je hlavne vďaka nabíjačke s výstupmi 5V / 2.85 A, 9V / 2.85 A a 12V / 2.15 A.

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf


Fotoaparát

21 MPx s perfektnými výsledkami

DSC_0404
V smartfónoch vyššej triedy a najmä vyššej ceny by mal byť kvalitný fotoaparát samozrejmosťou. O kvalitu fotografií sa nemusíte obávať ani v prípade Moto X Force, keďže použitý 21 MPx snímač podáva výborné výsledky. Snímač prichádza s clonou f/2.0 a funkciami ako PDAF zaostrovanie, 4x digitálne priblíženie, automatický HDR režim a dopomáha mu aj duálny LED blesk. Kvalita fotografií za dobrého osvetlenia je naozaj na špičkovej úrovni a bez problémov sa vyrovná väčšine vlajkových lodí. Fotografie sa pýšia veľmi peknými farbami a skvelou ostrosťou. Najlepšie si ich vychutnáte priamo na použitom AMOLED displeji, na ktorom vyzerajú farby ešte živšie.

Originál vs. HDR

Makro fotky

Predný fotoaparát

Horšie osvetlenie

 

Nočné fotky

Video fotoaparát zvláda natáčať v najvyššej kvalite 4K (2160p) pri 30 snímkach za sekundu, pričom k dispozícii je aj FullHD pri rovnakej snímkovej frekvencii a spomalené video je možné nahrávať v rozlíšení 720 pri 120 snímkach za sekundu. K dispozícii je aj stabilizácia videa a HDR režim.

Prostredie aplikácie fotoaparátu je veľmi jednoduché, pre mňa osobne dokonca až priveľmi. Zaostrovanie prebieha presunom zaostrovacieho poľa na dané miesto a následné vyhotovenie fotografie vykonáme jednoduchým ťuknutím na akékoľvek miesto. Na takýto spôsob fotenia som si ale veľmi rýchlo zvykol a príde mi veľmi intuitívny. Na druhej strane je však aplikácia dosť obmedzená funkciami. Nastavenia sa nám zobrazia potiahnutím zľava a nájdeme v nich len: nastavenia HDR režimu, režim blesku, kvalitu videa, veľkosť fotografie, časovač, panorámu, uloženie polohy, zvuk uzávierky a funkciu zapnutia fotoaparátu dvojitým otočením telefónu. Ak sme však priamo v aplikácií, dvojitým otočením prepneme na predný fotoaparát.

Multimédiá

Len priemerný reproduktor

Práve multimediálna výbava je jednou z mála slabších stránok Moto X Force. Na prednej strane nás môže upútať dvojica mriežok, čo môže byť náznak prítomnosti stereo reproduktoru. Ako som však spomenul už vyššie, reproduktor sa nachádza len v jednej z nich a v tej druhej je len mirofón. Reproduktor svojou kvalitou navyše až tak neohúri. Pri nižšej až strednej úrovni hlasitosti bude reproduktor bežnému používateľovi bohato stačiť, no pri vyšších úrovniach je už počuť výrazné skreslenie. Zvuku chýba najmä basová zložka. V nastaveniach ekvalizér síce nenájdeme, no ak sa rozhodnete na počúvanie používať predinštalovanú aplikáciu Hudba Google Play, vaše problémy sa čiastočne vyriešia. Samotná aplikácia totiž disponuje vstavaným ekvalizérom a určite v ňom odporúčam nastaviť režim Výrazné basy, v niektorých prípadoch možno aj Extrémne basy. Tým sa už kvalita zvuku o dosť zlepší, no stále to nie je ono a určite od reproduktora nečakajte výkony ako napríklad od HTC One M9, či Lenova Vibe X3. So slúchadlovým výstupom som však nemal žiadny problém a žiadne úpravy v ekvalizéri vykonávať netreba.

V systéme môžete používať ako galériu dve aplikácie. Už od prvého zapnutia telefónu na vás bude čakať aplikácia Fotky od Google a Galéria z čistého Androidu so zopár funkciami navyše. Je už len na vás, ktorú sa rozhodnete používať. Pri aplikácii Fotky od Google je však výhodou možnosť automatickej zálohy fotografií. V klasickej galérii zas nájdete štandardné funkcie ako pridávanie filtrov, rámov, orezávanie, či kreslenie na fotografie. V prípade videa môžete vykonávať jeho orezávanie a úpravu spomaleného pohybu. Zaujímavou funkciou sú filmové kotúče. Táto funkcia vyberie tie najlepšie fotografie a videá z vašej galérie a vytvorí z nich akúsi prezentáciu, ktorú potom môžete napríklad zdieľať s priateľmi. Prehrávač videa veľmi rozpisovať nebudem, keďže jediné čo dokáže je len jeho hlavná funkcia, teda prehrávanie videa. Žiadne ďalšie funkcie v ňom nenájdete.

Screenshot_20160526-213643

Konektivita

Nechýba mu absolútne nič

Moto X Force prichádza aj po stránke konektivity s takou výbavou, ako sa na vlajkovú loď patrí. Neexistuje teda nič, čo by jej chýbalo. Poďme na to teda postupne. Wi-Fi sa tu nachádza vo verzii 802.11 a/b/g/n/ac, pričom disponuje pásmami 2.4 GHz aj 5 GHz. Samozrejmosťou je aj Bluetooth vo verzii 4.1 LE a GPS s AGPS, a GLONASS. Čo sa týka GPS, disponuje naozaj rýchlym fixom a je dokonale presné. Prvý fix prebehne už do troch sekúnd a maximálne do šiestich sekúnd som získal fix s presnosťou na 3 metre. Nižšie nájdete aj rôzne screenshoty z aplikácií, ktoré dokazujú veľmi presné GPS.

Keďže Moto smartfóny sa už vďaka Lenovu oficiálne predávajú aj na Slovensku, úplná 4G konektivita je samozrejmosť a s pripojením nebudete mať problém u žiadneho operátora, či už sa nachádzate na dedine alebo v meste.

Screenshot_20160524-120144

Test rýchlosti 4G internetu od 4-ky v Galante

Záver

Moto X Force: Nerozbitnosť, za ktorú sa platí

Tak čo teda? Je skutočným ťahákom Moto X Force len nerozbitný displej alebo nesklame ani zvyšnou výbavou? Jednoznačne nie. Prvý smartfón s nerozbitným displejom sa Motorole podaril a obavy nemusíte mať ani o displej, ani o výkon, fotoaparát či batériu. Pochváliť musím určite prítomnosť samotného nerozbitného displeja, jeho rozlíšenie, ale aj relatívne dobré podanie farieb. Smartfón nesklame ani po stránke výkonu a Snapdragon 810 v kombinácii s 3 GB RAM na dnešnú dobu bohato stačí a pár rokov ešte aj bude. Fotoaparát vám bude skvelým spoločníkom pri momentkách, no ak si náhodou zabudnete na dovolenku vziať zrkadlovku, fotografie z Moto X Force určite nebudú sklamaním. V prípade, že ste nadšencom čistého Androidu, pri používaní smartfónu budete ako doma. Ak vám však funkcie čistého Androidu nestačia a radi si systém aj prispôsobujete, pravdepodobne sa nezaobídete bez nahrania alternatívnej ROM. Za výhody považujem aj perfektnú výbavu po stránke konektivity a poteší aj dobrá výdrž s naozaj rýchlym nabíjaním.

DSC_0394
Samotné AMOLED displeje sú známe horším podaním bielej farby a týmto nedostatkom trpí aj Moto X Force. Reproduktor bude každému priemernému používateľovi bohato postačovať, no ak hudbu počúvate aj cez reproduktor a nie je vám ľahostajná jej kvalita, v tom prípade by som odporučil siahnuť buď po Lenove Vibe X3 alebo aj Ulefone Vienna, ktorého recenziu prinesiem už čoskoro. Ak vám telefón náhodou spadne, s pokojným svedomím ho môžete zdvihnúť, pretože displej sa s najväčšou pravdepodobnosťou nerozbije. Bez škrabancov a odrenín to však nejde, keďže nad kovovým rámom sa nachádza ešte plastová časť, ktorá je náchylná na odreniny.

DSC_0393To je teda z našej recenzie všetko. To, či sa rozhodnete priplácať si za nerozbitnosť displeja, je len a len na vás. Konkurenciu pre tento smartfón by sme hľadali veľmi ťažko, keďže ne trhu nenájdeme žiadny iný smartfón s nerozbitným displejom.

Motorola Moto X Force môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


+Plusy -Mínusy
+Nerozbitný AMOLED displej s 2K rozlíšením -Vyššia cena
+Výkon a odladenosť systému -Priemerný reproduktor
+Kvalitný fotoaparát -Pre niekoho čistý Android
+Dobrá výdrž a rýchle nabíjanie -Náchylnosť na odreniny pri pádoch

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú