Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

moto-g-hodnotenieZačiatkom roka sa v americkom Las Vegas konal veľtrh spotrebnej elektroniky CES 2016. Okrem predstavenia množstva zaujímavých smartfónov sme sa dozvedeli aj bližšie informácie o značke Motorola. Spoločnosť Lenovo, ktorá odkúpila Motorolu už v roku 2014 oznámila definitívny zánik tejto populárnej značky. Línia smartfónov s označením Moto prežila klinickú smrť a môžeme sa s ňou stretávať naďalej, už však pod výrobcom Lenovo.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Hoci bolo Moto G predstavené už pred takmer rokom, oficiálne dostupným pre slovenský trh sa tento smartfón stal len pred necelým mesiacom. Poďme sa spoločne pozrieť  na to, či je už 3. generácia Moto G dôstojným nástupcom predošlých zariadení línie Moto a či sa aj tento low-end môže rovnať oveľa drahším zariadeniam.

Kľúčové špecifikácie Moto G:

  • Všeobecné:
    • 2G sieť: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
    • 3G sieť: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz
    • 4G LTE sieť: 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
  • Rozmery a váha: 142.1 x 72.4 x 11.6 m, 155 g
  • Ochrana: IPX7 (vodeodolnosť proti náhodnému ponoreniu do 1 metra po dobu 30 minút)
  • Displej: 5″ IPS LCD displej s rozlíšením 720 x 1280 pixelov, 294 ppi, Gorilla Glass 3
  • Čipset: Qualcomm Snapdragon 410
  • CPU: Štyri jadrá Cortex-A53 s taktom 1,4 GHz
  • GPU: Adreno 306
  • RAM: 2 GB
  • OS: Android 6.0 Marshmallow, natívne používateľské prostredie
  • Pamäť: 16 GB (pre užívateľa dostupných 11,8 GB), MicroSD karty do 32 GB
  • Fotoaparát: 13 MPx, Clona f/2.0, autofokus, Auto HDR, Rýchle spustenie kamery zatrasením, dvojfarebný LED blesk, Dotykové snímanie fotografií
  • Predný fotoaparát: 5 MPx, clona f/2.2, Auto HDR
  • Videokamera: 1080p@30fps, slowmotion video
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, WLAN, hotspot, Bluetooth v4.0, A2DP, microUSB v2.0, USB Host, GPS s A-GPS a GLONASS
  • Batéria: 2470 mAh
  • Ostatné: Minimalizácia aplikácií, multitasking, proximity senzor,

Motorola Moto G 3rd Gen môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Balenie

Menej ako potrebné minimum

moto-g-recenzia (20)
Moto G je dodávané v pomerne malej, bielo-fialovej krabičke z klasického lesklého kartónu. Na jej prednej strane je vyobrazený samotný smartfón a logo spoločnosti Motorola. Po otvorení prednej strany vidíme obsah balenia. Navrchu sa nachádza smartfón Moto G 3. generácie a pod ním, po otvorení papierovej priehradky, nájdeme usb kábel a používateľské príučky.

moto-g-recenzia (10)
Balenie neobsahuje nabíjací adaptér a ak teda náhodou doma nemáte nejaký nazvyš, pripravte sa na ďalšiu investíciu, lebo váš nový smartfón nenabijete.


Konštrukcia a dizajn

Škoda použitého plastu


Tento rok sa akoby roztrhlo vrece s kovovými unibody konštrukciami, no Moto G je v tomto smere výnimkou a telo smartfónu tvorí plast. Tretia generácia neprináša výrazne rozdiely v dizajne oproti svojim predchodcom, menej zbehlý používateľ by na prvý pohľad možno ani nespozoroval rozdiel.

moto-g-recenzia (7)
Konštrukčné spracovanie je na výbornej úrovni a smartfón vôbec nepôsobí lacno. Treba však dodať, že plast je plast. Pri silnejšom stlačení nepočuť praskanie, jednotlivé časti sa neprehýbajú a perfektne do seba zapadajú. Aj napriek nie úplne najkompaktnejším rozmerom padne dobre do ruky.

moto-g-recenzia (2)
Prednej časti dominuje 5″ displej s HD (720 x 1280) rozlíšením. Vo vrchnej a spodnej časti môžeme vidieť dve mriežky, no reproduktor je skutočne ukrytý len v tej nižšej, čo je na škodu, keďže z predošlých generácií Moto sme zvyknutí na dvojicu reproduktorov. Na pohyb v systéme využijete štandardne 3 navigačné tlačidlá, ktoré sú umiestnené priamo na displeji. Tento fakt mi osobne až tak nevyhovoval, no asi to je o zvyku. Ich rozmiestnenie a dizajn sa oproti predchodcom tretej generácie nezmenil. Vľavo sa nachádza navigačné tlačidlom Späť, v strede je tlačidlo Domov, ktorého dlhým podržaním otvoríte asistenta Google a trojicu uzatvára tlačidlo multitaskingu v podobe štvorca. V pravom hornom rohu sa nachádza predná 5 MPx kamera, hneď vedľa je proximity senzor a senzor na snímanie okolitého jasu. Notifikačná dióda, žiaľ, absentuje.

moto-g-recenzia (16)
Na pravej strane si svoje miesto našlo tlačidlo odomykania resp. zapínania a tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Ako je už pri značke Motorola zvykom, tlačidlo na odomykanie je vyššie ako tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Nemám najmenšie dlane, no pri odomykaní jednou rukou som si vždy musel smartfón prechytiť, aby som na tlačidlo odomknutia dosiahol. Určite tomu dopomohol fakt, že Moto G s hrúbkou 11,6 mm rozhodne nepatrí k najštíhlejším na trhu. Ľavá strana ostala prázdna. Po týždni používania som si všimol, že bočné plastové hrany sú veľmi citlivé na škrabance. Nižšiu odolnosť je v tomto prípade nevyhnuté posilniť ochranným puzdrom. Vrchná hrana patrí klasickému 3,5 mm jacku a mikrofónu, microUSB vstup na nabíjanie je umiestnený v tej spodnej.

Zadná strana patrí tradične šošovke fotoaparátu, ktorá je do zariadenia perfektne zapracovaná a pri položení na nerovný povrch nehrozí poškriabanie. Pod snímačom je dvojfarebný LED blesk, resp. prisvetľovacia dióda. Svoje miesto si tam našlo aj logo Motoroly.

moto-g-recenzia (5)
Zadný kryt, vyrobený z tvrdého plastu, je odoberateľný, no batéria sa nedá svojpomocne vymeniť. Odoberateľný zadný kryt je prekvapením aj preto, že Moto G prichádza na trh s certifikáciou IPX7, ktorá by mala telefón ochrániť pred striekajúcou vodou a ponorením po dobu 30 minút v hĺbke 1 meter. V praxi to znamená, že smartfón nemôžete ponárať a používať pod vodou a ak vám náhodou do vody padne ostáva vám len dúfať, že mu nič nie je. Tento krok nás napriek tomu teší a aspoň takúto „vode odolnosť“ by sme mali vidieť častejšie u viacerých výrobcov.

Zo zariadení minulých rokov s certifikáciou odolnosti sme zvyknutí, že zadný kryt sa nedal odobrať a všetky sloty a vstupy chránili špeciálne krytky. Zdá sa, že je to minulosť. Po odobratí zadného krytu vás Moto G samo upozorní, že smartfón je vodotesný, len ak je kryt založený správne. Pod krytom, v ľavom hornom rohu nájdeme dvojicu slotov, jeden je určený pre kartu SIM, druhý slúži na rozšírenie internej pamäte pomocou MicroSD karty. Batériu si, samozrejme, sami nevymeníte. Lepší úchop a akúsi „protišmykovosť“ zabezpečí príjemná textúra na zadnej strane.

Moto G odolnosť voči vode

Displej

Lepší priemer

Zobrazovacou jednotkou v poradí tretieho Moto G smartfónu je znova  5″ IPS displej, ktorý ponúkne HD rozlíšenie, teda 1280 x 720 pixelov. Tí z vás, ktorí očakávali nárast pixelov ostanú sklamaní. Hustota pixelov je prijateľných 293 ppi. Displej je zvyčajne jemný a ostrý, no ak by ste veľmi chceli, občas môžete objaviť raster. Pred prípadnými škrabancami chráni odolné sklo Corning Gorilla Glass 3. Na prehliadanie webu, sociálne siete, prípadne jednoduchšie hry je táto hodnota úplne postačujúca, aj vzhľadom na úsporu energie. Maximálna hodnota jasu je na uspokojivej úrovni, teda čitateľnosť na priamom slnku je bezproblémová, na druhej strane minimálny jas v tmavom prostredí nedráždi zrak.

moto-g-recenzia (1)
Samozrejmosťou je aj automatická regulácia pomocou snímača okolitého svetla. Tento smartfón neponúka rozšírené nastavenia kontrastu, teploty farieb alebo čítací režim ako je tomu u drahších zariadení, takže o nejakej personalizácii nastavení nemôže byť reč. Jedným dychom však dodávam, že výrobcom prednastavené hodnoty sú na dobrej úrovni.

Moto G ponúka len najjednoduchšie nastavenia displeja

Moto G ponúka len najjednoduchšie nastavenia displeja



Výkon a pamäť

Má jednoznačné rezervy, no nenáročným stačí

Tretia generácia priniesla jednoznačné zlepšenie výkonu. O plynulý chod sa stará štvorjadrový Snapdragon 410 z dielne Qualcomm s taktom 1,4 GHz. Moto G prichádza v dvoch verziách. Variant s 1 GB RAM prináša vnútorné úložisko s veľkosťou 8 GB, model s 2 GB RAM ponúka dvakrát vyššiu internú pamäť, 16 GB. Naša redakcia mala k dispozícii zariadenie s 2 GB pamäťou RAM. O grafickú stránku sa stará grafický akcelerátor Adreno 305. Hrubý výkon sme zmerali aj v benchmarkových aplikáciách. Výsledky si môžete prezrieť v grafoch nižšie.

Nami testovaná verzia smartfónu disponuje 16 GB internou pamäťou, z ktorej je pre používateľa reálne pripravených približne 11,8 GB. Moto však obsahuje slot na MicroSD a tak môžete pamäť zariadenia rozšíriť až do veľkosti 32 GB.

Moto G vnútorná pamäť

Ak sa pozrieme na dvojicu procesor Snapdragon 410 a 2 GB RAM, mohlo by sa nám zdať, že smartfón nezvládne náročnejšie úlohy. Pravdou však je, že multitasking fungoval vo väčšine prípadov prekvapivo dobre a prepínanie medzi aplikáciami bolo takmer bezprostredné. Niektoré z nich sa museli znova načítať, čo má na svedomí nižšia kapacita RAM, no napriek tomu som spozoroval minimum zaváhaní. Pri testoch som, samozrejme, skúšal aj hry. Menej náročné hry fungovali veľmi dobre. Graficky náročnejšie a podstatne novšie hry zvládala Moto G ťažšie, sprievodným javom hrania bolo čiastočné prehrievanie, no veľa z nich bolo stále hrateľných. Celkovo hodnotím výkon tretej generácie ako dostatočný, prevažne pre jednoduchších používateľov, ktorí ho budú využívať na sociálne siete, prehliadanie internetu, prípadne jednoduchšie hry.


Operačný systém

Svižná jednoduchosť

moto-g-recenzia (3)
Všetkým fanúšikom OS Android je známy fakt, že spoločnosť Motorola sa rozhodla neimplementovať do svojich zariadení vlastnú používateľskú nadstavbu. Ani Moto G 3. generácie nie je výnimkou a prichádza s takmer čistým Androidom. Dôležitou súčasťou úzkej spolupráce s gigantom Google sú aj aktualizácie, vďaka ktorým si môžete vychutnávať najnovšie verzie OS Android medzi prvými. Moto G bolo predstavené s Androidom vo verzii 5.1 Lollipop, no momentálne beží na nami testovanom zariadení najnovší Android 6.0 Marshmallow.

Moto G prichádza s najnovším Androidom 6.0 Marshmallow

Moto G prichádza s najnovším Androidom 6.0 Marshmallow

Prostredie najnovšieho čistého Androidu 6.0 je vskutku jedno z najjednoduchších aké som videl, skrátka čistý Android. Po odblokovaní tlačidlom sa zobrazí úvodná obrazovka, z ktorej môžete okamžite prejsť k hlasovému asistentovi Google alebo otvoriť aplikáciu fotoaparátu, a to potiahnutím z pravého resp. ľavého spodného rohu smerom k stredu. Asistenta Google aktivujete aj posunutím vpravo na odblokovanej úvodnej obrazovke. Dlhým podržaním prsta na obrazovke vyvoláte menu, v ktorom môžete nastaviť tapetu alebo pridať rôzne widgety aplikácií. Viac nastavení, ako napr. prechody medzi jednotlivými domovskými obrazovkami však v smartfóne nenájdeme. Po stiahnutí vrchnej lišty sa najprv zobrazia upozornenia, resp. informácie o počasí, panel s rýchlym prístupom k najčastejším nastaveniam zobrazíte opätovným potiahnutím lišty nadol. Týmto krokom sa dostanete k nastaveniam jasu, wifi, bluetooth, polohy, režimu nerušiť a lietadlo, nastaveniam orientácie displeja a možnosti spustiť prisvetľovaciu diódu. Osobne mi prišlo riešenie dvojitého sťahovania vrchnej lišty pre prístup k panelu najpoužívanejších funkcií nepraktické.

Do menu s aplikáciami sa prenesiete stlačením centrálneho tlačidla Menu. Driver s aplikáciami je podobne ako celý systém jednoduchý. Aplikácie sú zoradené abecedne na bielom pozadí. V prvom riadku sú zobrazené najčastejšie používané aplikácie. Okrem klasického menu sa jednotlivé aplikácie dajú pripínať aj na domovské obrazovky, odkiaľ ich možno potiahnutím hore odstrániť alebo úplne odinštalovať zo systému.

Ako som už spomínal vyššie, základ systému tvorí čistý Android vo verzii 6.0. Mierne úpravy sa dotkli len aplikácie Moto a tzv. aktívnej úvodnej obrazovky, ktorá nahrádza notifikačnú diódu. Vždy keď vyberiete mobil z vrecka, rozsvieti sa čierna obrazovka, na ktorej uvidíte čas, resp. notifikácie a to všetko bez toho, aby ste smartfón museli odblokovať. Je len na vás, či upozornenie zobrazíte alebo ho posunutím do strany budete ignorovať. V nastaveniach si môžete zvoliť aplikácie, ktorých notifikácie sa budú zobrazovať na aktívnej obrazovke a taktiež rozsah ich upozornení. Aplikácia ďalej ponúka možnosť vypnutia aktívnej obrazovky, takže vo vybranom čase vás rozsvecovanie displeja nebude rušiť. Z tejto funkcie mám po chvíli používania zmiešané pocity. Po vytiahnutí z vrecka nohavíc sa displej rozsvietil takmer vždy. Na druhej strane sa displej rozsvecoval viackrát za deň, aj bez akéhokoľvek pričinenia, a tak dostal celý koncept aktívnej obrazovky trochu chaotický ráz a doteraz som neprišiel na to, na akom princípe funguje. Tak či onak, aktívna obrazovka má evidentný vplyv na výslednú výdrž batérie.

Systém Moto G 3. generácie neponúka množstvo nastavení, no je dôležité spomenúť mód Nerušiť, v ktorom si môžete presne nastaviť, kto, čo a kedy vás môže „otravovať“. Zvoliť môžete z troch možností: Úplné ticho zablokuje všetky zvuky, vibrácie a budíky. Mód Iba budíky ponechá zapnuté len budíky a mód Iba prioritné povolí iba vami povolené zvuky, napr. hovory od vybraných ľudí. Výborným doplnkom módu sú automatické pravidlá, kde si môžete zvoliť automatické zapínanie módov v istý čas.

Za zmienku určite stojí aj ovládanie gestami. Dvojitým zvislým potrasením zapnete baterku a dvojitým krúživým pohybom spustíte fotoaparát. V praxi fungovali gestá na výbornú, no neviem si predstaviť, že by som mal fotoaparát takýmto spôsobom spúšťať stále.

Smartfón neprichádza so žiadnym balastom od výrobcu, čo zabezpečuje jeho plynulosť a svižnosť. V zariadení nájdeme len predinštalované Google aplikácie spolu s prehliadačom Chrome, ktoré všetci dobre poznáme. Všetky ďalšie potrebné aplikácie si budete musieť doinštalovať dodatočne z Obchodu Play.

Screenshot_20160427-170523

Celkovo na mňa systém pôsobil príjemne a hlavne optimalizovane. Pri náročnejších úlohách bolo občas badať minimalistické trhnutie, no v tejto cenovej kategórii si systém viedol výborne.

Výdrž batérie

Neoslní, no najhoršia nie je

O výdrží batérií v smartfónoch sa toho napísalo skutočne veľa. Výrobcovia stoja nad nepríjemnou dilemou. Zachovať prijateľnú hrúbku zariadenia na úkor kapacity batérie alebo sa vykašlať na dizajn a priniesť  zákazníkovi výdrž po akej jeho srdce piští? V prípade Moto G sa v spojení s kapacitou batérie stali paradoxne na oko dve najhoršie možnosti. S hrúbkou viac ako 11,5 mm nepatrí rozhodne k najštíhlejším, no napriek tomu je vybavené len 2470 mAh batériou.

moto-g-recenzia (17)
Pri bežnom používaní, kedy som používal prevažne wifi pripojenie, vybavil pár e-mailov a telefonátov, prípadne surfoval na webe a sociálnych sieťach, som sa s výdržou bez problémov dostal takmer na hranicu dvoch dní. K lepšej výdrži by mohol dopomôcť aj systémový šetrič batérie, ktorý však zníži celkový výkon zariadenia a zastaví procesy na pozadí. Pri náročnejšom používaní, ktoré okrem nepretržitého wifi pripojenia zahŕňalo aj používanie mobilného internetu, prezeranie videí v službe Youtube alebo počúvanie hudby, som sa každovečernému dobíjaniu batérie nevyhol.

Novšie technológie rýchleho nabíjania v smartfóne budeme hľadať márne. Z 15% na 90% dobitie batérie trvalo priemerne 120 minút, teda 2 hodiny. Z úplného vybitia na maximálnu kapacitu batérie to boli takmer 3 hodiny.

Batériu som otestoval aj v benchmarkových aplikáciách na meranie výdrže batérie.

Fotoaparát

Vo svojej cenovej triede sa určite nestratí

Moto G prichádza s 13 MPx Sony IMX214 snímačom s clonou f/2.0, čo je oproti minulej generácii, ktorá ponúkala 8 MPx snímač, obrovský posun vpred. Mimochodom, rovnaký snímač používal aj Xiaomi Mi4 alebo OnePlus One. Sony ako popredný dodávateľ fotoaparátov do smartfónov opäť nesklamal a ak by som mal na tomto smartfóne niečo vyzdvihnúť, určite by to bol fotoaparát.

moto-g-recenzia (15)
Za denného svetla dosahuje fotoaparát výborné výsledky. Ponúka vierohodné farby i skutočne ostrý detail, teda atribúty, ktoré sú typické pre oveľa drahšie smartfóny. V horších svetelných podmienkach už fotoaparát na výkone stráca, no to nie je ničím výnimočné. Aplikácia fotoaparátu je jednoduchá a neponúka žiadne extra nastavenia, s výnimkou HDR režimu, ktorý odporúčam používať v automatickom móde, pretože vždy zapnuté HDR môže fotografie sem-tam prepáliť.

Čo sa týka videa, kamera testovaného smartfónu dokáže nahrávať  v rozlíšení 1080p pri 30fps. Vychytávkou je možnosť natočiť populárne slowmotion video. Aplikácia kamery je tak ako celý systém jednoduchá. Nenájdete tu žiadne filtre, či dodatočné nastavenia.


foto

Screenshot z aplikácie fotoaparátu



Multimédiá

Chudobná výbava zvláda všetko

V otázke multimédií vie smartfón splniť takmer všetky želania používateľa. Hoci čistý Android 6.0 neponúka žiaden vstavaný prehrávač hudby, tento nedostatok môžete vyriešiť dodatočným stiahnutím prehrávača z Obchodu Play, kde si všetko potrebné nastavíte. V riadkoch vyššie som spomínal, že Moto G obsahuje dve mriežky na reproduktor, no ten nájdeme iba v tej spodnej. Škoda, krok späť oproti predošlým verziám, ktoré priniesli stereo reproduktory. Kvalitu a hlasitosť výstupu považujem za postačujúcu. Pri vyššej hlasitosti sa však nevyhnete nepríjemnému šumu.

moto-g-recenzia (12)
Pri prezeraní videa nemal smartfón problém ani s FullHD videom, aj keď displej disponuje „len“ HD rozlíšením. So žiadnymi prekážkami pri jeho sledovaní som sa počas testovania nestretol.

Aplikácia galérie nevybáča z jednoduchosti a ponúka len možnosti zobrazenia obsahu podľa kategórií: Snímky, Albumy a Videá. Obsah je následne usporiadaný podľa dátumu vytvorenia. V aplikácii sa taktiež nachádza jednoduchý editor fotografií a videa, vďaka ktorému je možné obrázky orezať alebo pridať rôzne filtre. V prípade videa zas poteší možnosť stlmenia zvuku alebo jednoduchého orezania.

Konektivita

Všetko potrebné bez NFC a lenivé GPS

Z hľadiska konektivity ponúka smartfón všetko čo potrebujete, okrem NFC technológie, ktorá však nenaplnila svoj potenciál. Okrem neho v zariadení nájdeme Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Bluetooth vo verzii 4.0 a samozrejme GPS. Mnohých poteší podpora plných 4G LTE sietí, iných zase sklame neprítomnosť dvoch slotov na kartu SIM. Internet ako aj kvalita hovorov a príjem signálu boli na dobrej úrovni.

moto-g-recenzia (19)
Menšie vrásky na čele spôsobovalo „lenivé“ GPS, ktoré prvý fix chytilo až po viac ako minúte. V opakovaných meraniach sa výsledný čas zmenšil, problémy sa stále opakovali. Fix sa pohyboval v čase 10-20 sekúnd, čo je nie je veľa, no niekedy sa ho nepodarilo získať vôbec. Najlepšia nebola ani presnosť GPS. Pri teste, kde smartfón nehybne ležal na mieste, prešiel podľa testu 14 metrov, čo nie je najhoršie.

Záver

Moto G: Tretia generácia, ktorá neprekvapí


Moto G hodnotím ako výborný smartfón pre nenáročných. Poteší čistým Androidom 6.0 Marshmallow, ktorý je naozaj svižný a zvláda aj náročnejší multitasking. K plusom môžeme rozhodne zaradiť aj fotoaparát, ktorý produkuje snímky za aké by sa nehanbili ani dvojnásobne drahšie smartfóny. V poslednom čase sa veľa hovorí o podpore LTE sietí a ani v tomto ohľade smartfón nesklame, keďže ponúka ich plnú podporu.

moto-g-recenzia (11)
Body smartfónu strhnem za chaotické GPS, ktorého fungovanie si neviem vysvetliť. Je obecne známe, že smartfóny s procesorom Snapdragon majú najpresnejšie GPS, no v tomto prípade to neplatí. Trochu ma sklamala konštrukcia, ktorá sa napriek použitému plastu zdala byť dostatočne odolná, no používanie ukázalo pravý opak. K ďalším nevýhodám patrí absencia Dual SIM, snímača odtlačkov prstov a nižší výkon, ktorý ale neberiem príliš v úvahu vzhľadom na cenu smartfónu. Bude zaujímavé sledovať ako sa Moto G pobije o svoje miesto v tejto cenovej kategórii. Veľmi silným konkurentom pre Moto G je Xiaomi Redmi 3, ktorý tento smartfón poráža hneď v niekoľkých smeroch.

Motorola Moto G 3rd Gen môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


+Plusy -Mínusy
+ Čistý Android, svižný a plynulý systém – Konštrukcia náchylná na škrabance
+ Kompletná podpora LTE – Problémové GPS
 + Odolnosť IPX7 – Rezervy vo výkone

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú