iNew L3 final hodnotienie

Spoločnosť iNew sa zameriava na výrobu smartfónov nižšej strednej triedy, ktoré však vybavuje špeciálnymi funkciami, dizajnom a tiež modro podsvieteným tlačidlom domov, ktoré sa prvý raz objavilo na veľmi úspešnom modeli iNew V3 a teraz ho už nájdeme takmer všade. Do rúk sa nám teraz dostáva jeden z najnovších smartfónov od iNew a to iNew L3.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

iNew sa snaží robiť smartfóny netradične. Hlavne rôznymi extra funkciami, o ktoré nie je ani L3 ukrátená. iNew L3 je už na prvý pohľad netradičný smartfón. Ponúka vodotesnú sklo-kovovú konštrukciu s certifikáciou IPX2 a cenovka sa zastavila na hodnote 139 € v e-shope Gearbest.com.

Kľúčové špecifikácie iNew L3:

 • Všeobecné:
  • GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
  • WCDMA (3G): 900 / 2100 MHz
  • LTE (4G):  800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz  (20, 3, 1, 7, 8)
 • Rozmery a váha: 144 x 71.8 x 7.1 mm, 132.4 g
 • Displej: 5″, IPS displej s rozlíšením 1280 x 720 pixelov a OGS technológiou, kontrast 1100:1 Multitouch, 294 ppi, ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3
 • Čipset: MediaTek MT6735 (64-bit)
 • CPU: Štvorjadrový, takt 1.3 GHz, jadrá Cortex-A53
 • GPU: Mali-T720
 • RAM: 2 GB
 • OS: Android 5.0
 • Pamäť: 16 GB (používateľa dostupných 12,11GB)
 • Fotoaparát: 13 MPx Sony IMX 214, optická stabilizácia, LED blesk, detekcia tváre, HDR, clona f/2.0
 • Predný fotoaparát: 5 MPx OmniVision snímač, clona f/2.2
 • Video kamera: 1080p@30 fps,
 • Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display, HotKnot, Bluetooth 4.0, microUSB, OTG, GPS s AGPS, štandardný 3.5mm audio jack
 • Batéria: 2150 mAh
 • Ostatné: multitasking, akcelerometer, notifikačná dióda, gravitačný senzor, proximity senzor, IR vysielač, vodotesnosť IPX2, Dual SIM (microSIM, dual 4G, dual stand-by)

iNew L3 kúpite najvýhodnejšie v e-shope Gearbest.com!

Balenie

Zásuvka so všetkým na prežitie a možno aj trochu navyše

DSC_0435

Aj použité balenie je charakteristické pre iNew, ide o zásuvku z kartónu, ktorá je v tomto prípade pokrytá koženou vzorkou z papiera. V balení nájdeme okrem smartfónu aj 1,5A nabíjačku, slúchadlá, ochrannú fóliu, plastový kryt, spinku na otvorenie dvierok na sim a manuál v angličtine.

DSC_0549

Nabíjačka je trochu väčšia, ale za to pôsobí kvalitným dojmom. Slúchadlá iNew kvalitou zvuku neohúria, hlavný problém vidím v hrkajúcich častiach, ktoré počas chôdze vydávajú nepríjemné zvuky. Majú však dostatočne pevnú konštrukciu, aby prežili aj tvrdšie zaobchádzanie. Jedna ochranná fólia je už aj nalepená od výroby. Obe fólie majú nevýhodu, že nemá hydrofóbny efekt ako zvyšok zariadenia, takže po nalepení stratíte tieto výhody, kvapky už nebudú tak ľahko stekať. Plastový obal ako pri väčšine lacnejších smartfónov je z tvrdého plastu, veľmi náchylného na praskanie.

Konštrukcia a dizajn
Kov, sklo a teflon?

[/blockquote]

DSC_0470

Konštrukčnú stránku tohto modelu zvládlo iNew veľmi dobre. Hrany nie sú ostré, a zariadenie sa príjemne drží v ruke. Bočné hrany sú vyrobené z horčíkovej zliatiny s matnou povrchovou úpravou, vďaka čomu sa na nej nezachytávajú odtlačky prstov. Z oboch strán je smartfón pokrytý tvrdeným sklom Corning Gorilla Glass tretej generácie. Zadná strana obsahuje guľôčkovú vzorku. V rohu našiel svoje umiestnenie 13MPx fotoaparát od Sony IMX 214 a jednofarebný ale veľmi silný blesk. V hornej polovici nájdeme ešte aktuálne logo iNew.

DSC_0510

V spodnej časti je umiestnený hlasný reproduktor a vedľa neho sú uvedené značky certifikátov a web výrobcu (www.inewphone.com). Prednej strane dominuje veľký 5″ displej ohraničený 3mm čiernym rámikom, nad displejom je slúchadlo, selfie kamera a nad slúchadlom ešte aj svetelný senzor. Nájdeme tu aj farebnú RGB LED notifikačnú diódu, ktorej farbu je možné podľa potreby meniť. Pod displejom nájdeme 3 podsvietené kapacitné tlačidlá.

DSC_0425

Tlačidlá sú rozmiestnené po oboch stranách. Na ľavej strane sú tlačidlá hlasitosti a zásuvka pre 2 microSIM. Aj povrch tlačidiel je vybrúsený. Tlačidlá sú umiestnené pevne, nehýbu sa a poskytujú dostatočne dobrú odozvu po stlačení. Na pravej strane nájdeme mierne vnorené, ale aj tak vypuklé okrúhle tlačidlo napájania.

Svoju pozornosť si právom zaslúži aj horný bok, kde sa nachádza okrem 3,5 mm jacku aj infračervený vysielač, vďaka ktorému je možné ovládať aj TV. Na spodnej strane je umiestnený klasický microUSB konektor.

Čerešničkou na torte z pohľadu konštrukcie je určite certifikát IPX2, ktorý sľubuje, že do zariadenia nevnikne kvapkajúca voda pri naklonenom zariadení max 15° od základnej polohy. Mobil má tiež špeciálnu povrchovú úpravu, vďaka ktorej doslova odpudzuje vodné kvapky, ktoré už pri miernom naklonení stečú okamžite dole. V balení je pribalený letáčik, ktorý o tejto technológii podrobnejšie píše. Uvádza sa, že ide o veľmi malú vrstvu PTFE (polytetraflouretylénu), známejšieho aj ako teflón. Teflón má veľmi veľké povrchové napätie, vďaka čomu dokáže zabraňovať priliehaniu vody a aj tuku, čo znižuje šancu zanechania odtlačkov prstov. V praxi tam tie odtlačky sú, ale stačí úplne jemne prejsť kusom látky a všetko je preč. Práca v daždi je úplne jednoduchá. Väčšie kvapky okamžite stekajú po displeji dole a neovplyvňujú dotyk.

DSC_0575

Voda sa ale nezaprie a keď chce, vie sa dostať do štrbín, ako sú dierky na reproduktor, jack, či microUSB. Podľa pribaleného letáčika sa toho netreba obávať, mobil obsahuje túto vrstvu aj z vnútornej strany a na komponentoch. Zároveň na oficiálnej Facebookovej stránke spoločnosti iNew bol zverejnený príspevok, ktorý podrobnejšie rozpisoval informácie o vodotesnosti tohto smartfónu. Uvádza sa tam, že zariadenie môžete používať vo vlhkom prostredí, ale nemali by ste ho ponárať pod vodu. V prípade že sa dostane voda do reproduktora a mikrofónu, môže byť mierne ovplyvnená kvalita zvuku, než voda vyschne. Rýchlejšie je možné vodu odstrániť prudkými pohybmi hore a dole. USB port by sa nemal používať až do chvíle kedy úplne vyschne, čo môže v závislosti od prostredia trvať aj niekoľko hodín.

DSC_0556

Displej

Dostačujúce minimum

DSC_0398
iNew L3 obsahuje 5″ displej so zobrazovacou technológiou IPS a OGS konštrukciou. HD rozlíšenie je v tejto cenovej kategórii bežné a pri 5″ dosahuje hustotu 294 ppi. Keď sa veľmi dobre pozrieme na displej, je možné vidieť mriežku, v ktorej sú pixely. Farby sú živé a prirodzené. Pozorovacie uhly sú tiež na veľmi dobrej úrovni. Maximálny jas je na výbornej úrovni a zachováva si viditeľnosť aj na priamom slnku. Problém však nastáva neskoro večer, minimálna hodnota je veľmi vysoká a pohľad na displej je nepríjemný.

DSC_0425

Výkon a pamäť
| Staré známe MT6735

Pri tomto zariadení bolo potrebné urobiť veľmi veľa kompromisov. Kvôli tenkému telu nemôže mať veľkú batériu a aby bolo zariadenie použiteľné, musí dokázať prežiť chvíľu bez nabíjačky. iNew z toho dôvodu uprednostnilo 64-bitový MT6735 od Mediateku, ktorý svojim výkonom úplne stačí pre príjemný a plynulý beh systému aj so 150 aplikáciami. MT6735 má 4 jadrá ARM Cortex-A53 s taktom 1,3Ghz. O grafický zážitok pri hraní skôr menej náročnejších hier sa postará grafika ARM Mali-T720. Prikladám tiež výsledky z populárnych benchmarkov. Plynulý multitasking zabezpečujú 2 GB RAM a k dispozícii je tiež 12,11 GB ROM (16GB) bez možnosti rozšírenia pomocou microSD.

  

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf.

Operačný systém

Čistý Android 5.0 + 2x launcher

DSC_0526

iNew sa pri tomto smartfóne rozhodlo, že požije trochu starší Android 5.0. Nastali však mierne nezhody pri voľbe launchera a tak v zariadení nájdete rovno 2. Oba z nich ukladajú aplikácie priamo na domovskú obrazovku, čo môže byť trochu nepríjemné pri väčšom množstve aplikácií.

Launcher3

Určite ho skoro všetci poznáte. Od toho, čo nájdeme v úplne čistom Androide ukladá aplikácie priamo na plochy. Dôležitý je z toho dôvodu čas aj na upratovanie aplikácií do priečinkov, aby ste sa nestratili v mori svojich aplikácií. iNew pridalo tiež vlastné ikony pre niektoré aplikácie. Inak neponúka žiadne špeciálne funkcie.

Launcher

Tento neznámy launcher je výrazne odlišnejší. Z vášho prsta vychádza veľmi veľa rôznych kruhov. Pri otáčaní je vidieť veľmi veľa pokročilých efektov a animácií, ktoré sa plno prispôsobujú polohe prsta. Najlepšie na tom všetkom je, že všetko je úplne plynulé aj napriek zložitým efektom. Prvá strana obsahuje špeciálny widget na prehrávanie hudby v tvare gramofónovej platne, ktorá sa počas prehrávania hudby roztočí. Na poslednej strane je časová os s vašimi fotkami a zároveň možnosťou urobiť nové bez potreby spúšťania fotoaparátu.

Systém podporuje ešte aj odomykacie gestá, ktoré sú už skôr štandardom a obsahuje ich skoro každý mobil. Ich používanie však môže skrátiť výdrž batérie, pretože je nutné udržiavať dotykovú vrstvu zapnutú. S optimalizáciou systému som spokojný, nezaznamenal som samovoľné reštarty ani pády aplikácií. Po prvom spustení prišla jedna aktualizácia systému, a tiež aj počas testovania bola vydaná druhá. Išlo len o malé balíčky, pravdepodobne nejaké malé opravy.

Výdrž batérie

Skôr horší podpriemer

DSC_0410

V iNew L3 si našla miesto celkom malá, iba 2150 mAh batéria, ktorá aj napriek použitiu úspornému čipsetu a iným snahám, nedokáže ušetriť dostatok na dosiahnutie aspoň priemerných výsledkov. Problém vidím aj vo veľmi vysokom minimálnom jase, ktorý väčšina z nás používa v kritických situáciách, kedy vyžadujeme výdrž čo najdlhšiu. Baterka pri náročnejšom používaní vydrží menej než jeden deň. Napríklad pri počúvaní rádia cca 2 hod. kombinovane cez WiFi a FM, prehliadanie internetu a s Dual SIM som mal na konci dňa 17% a obrazovka bola zapnutá 2 hod a 9 minút.

Screenshot_2015-12-09-22-55-57

Nechýba ani test batérie cez PC Mark, kde iNew L3 preukázal výdrž 5 hodín aj 23 minút. PC Mark test prebiehal pri vypnutej WiFi, v režime lietadlo a minimálnom jase displeja. Celý proces vybíjania je lineárny bez viditeľných výkyvov. Okrem toho bol vykonaný aj test cez Geekbench 3 a jeho výsledky sú verejné na internete.

iNew L3 podporuje rýchle nabíjanie prúdom až 1,5 A, vďaka čomu je možné nabiť zariadenie z 15% na 90% za 1 hodinu a 16 minút.

 
TIP: Pre zobrazenie dát prejdite myšou ponad graf

Fotoaparát
Po iNew V3 som očakával niečo lepšie

DSC_0576

Okrem skvelého dizajnu sa jeho predchodca iNew V3 preslávil aj výbornými fotografiami. iNew L3 by malo byť vybavené jedným z najlepších senzorov od Sony a to IMX214, ktorý nájdeme v mnohých starších vlajkových lodiach ako napríklad Xiaomi Mi4, UMI Zero, Elephone P7000. Dobrý senzor je však len časť úspechu. Fotky z iNew L3 ma sklamali, nielen, že sa nedajú kvalitou porovnávať s predchodcom, ale sú aj veľmi rozmazané, akoby malo zapnuté nejaké vyhladzovanie vrások. Vrásky vám však na tvári ešte pribudnú, keď prejdete nastaveniami a zistíte, že nič také zapnuté nie je. Predvolená aplikácia fotoaparátu ponúka aj funkciu redukcie chvenia fotoaparátu (ďalej len MZChF). Jej použitie však spôsobí, že na fotke bude veľké množstvo šumu. Na druhú stranu niekedy je lepšie trochu šumu než rozmazaná fotka.

Toto zvýšené rozmazávanie sa prejavuje hlavne pri fotkách s priemerným osvetlením, pretože pri fotkách, ktoré boli vytvárané na priamom slnečnom svetle, nie je veľmi viditeľný tento problém. Teraz v zime je však veľmi ťažké tieto podmienky dosiahnuť a preto bude väčšina fotiek vyzerať ako ostatné.

Nočné fotky tiež neobsahujú žiadny šum (s deaktivovaným MZChF), ale tiež sú náchylné na rozmazanie detailov.

Všetky fotky v plnom rozlíšení nájdete tu.

iNew L3 dokáže nahrávať videá v rozlíšení FHD s frekvenciou snímok 29-30 fps.

Počas testovania som si tiež všimol, že niekedy má problém fotoaparát zaostriť na zvolené miesto. Občas treba kliknúť aj 4-krát, aby správne zastril, aj pri dobrom osvetlení. Aplikácia fotoaparátu je klasická, bez zásadných zmien s 9 filtrami a 7 módmi fotenia.

Mutlimédiá
Veľmi hlasný reproduktor

DSC_0514

Hlavný reproduktor je umiestnený klasicky na zadnej strane zariadenia. Reproduktor je veľmi hlasný a hlavne jeho minimálna hlasitosť je veľmi vysoká. Zvuk je trochu plochý ale nie je ani veľmi zlý, je čistý, bez šumu. Na veľmi dobrej úrovni je tiež zvukový výstup cez 3,5 mm jack aj Bluetooth. Základný prehrávač hudby ponúka ekvalizér a 6 priestorových efektov.

Screenshot_2015-12-12-20-39-21

Aj napriek nižšiemu rozlíšeniu displeja a jeho veľkosti sa dá použiť aj na pozeranie filmov. Kvôli už spomínanej vysokej minimálnej úrovni jasu odporúčam vyhnúť sa pozeraniu filmov v tmavom prostredí.

Konektivita

Naše LTE frekvencie mu nie sú cudzie

DSC_0540

iNew L3 zvláda konektivitu úplne výborne a profesionálne. Ponúka celú škálu 4G LTE frekvencií používaných na Slovensku. Pripojiť sa na 4G je možné z akejkoľvek SIM zásuvky. Nemusíte karty vymieňať, stačí len zmeniť predvolenú kartu SIM pre dáta v nastaveniach a všetko potrebné urobí za vás. Okrem toho podporuje tiež Bluetooth 4.0, HotKnot, OTG.

Dôkladnému testu neuniklo ani GPS. Prvý čistý fix len pomocou GPS trvá cca 2-3 minúty. Po zafixovaní polohy je signál stály a „nelieta“ po okolí.

Poteší tiež nadpriemerný FM signál, ktorý smartfón zachytí na miestach, kde konkurencia zlyháva.

Záver

Mobil, ktorý sa nebojí vody, ale voda jeho

DSC_0447

iNew L3 je určite zaujímavý smartfón, ktorý má samozrejme svoje klady aj zápory. Vyzdvihnúť musím určite veľmi pevnú konštrukciu, ktorá prekvapí svojou hydrofóbnou schopnosťou vďaka tenkej nanovrstve z teflonu. Milovníkov rýchleho internetu tento smarfón tiež nesklame, LTE chytíte na každej SK frekvencii. Úplným prekvapením bol FM signál môjho obľúbeného rádia na miestach, kde som ho nikdy mobilom nechytil. iNew sa snažilo dožičiť používateľom veľmi veľa. Všetkého však veľa škodí a tak nemôžem hodnotiť pozitívne minimálne hodnoty jasu a zvuku. Tenká konštrukcia si zobrala daň v podobe slabej výdrže batérie a fotoaparát by chcel ešte vyladiť po softvérovej stránke.

iNew L3 kúpite najvýhodnejšie v e-shope Gearbest.com!

+Plusy -Mínusy
+ Plná podpora LTE – Minimálna úroveň jasu
+ Notifikačná RGB LED – Minimálna hlasitosť
+ Čistý systém – Výdrž batérie
+ Výborná konštrukcia – Slabý fotoaparát

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP