+ Konštrukcia a dizajn
+ Výkon
+ Fotoaparát
+ Zvuk
+ Rozpoznávanie tváre
- Absencia Google služieb (pre niektorých je to nepodstatné)
- Absencia 3,5 mm jacku
- Iba jeden reproduktor
- Zmena farieb a podsvietenia pri zaoblených okrajoch
- Ovládanie hlasitosti nemusí vyhovovať každému
Huawei Mate 30 Pro nemá Google služby. Chýbajúce aplikácie a softvérové prvky však dokáže kompenzovať svojimi vynikajúcimi hardvérovými vlastnosťami a prémiovo spracovanou konštrukciou. Vysoký výkon a odladený softvér dopĺňa niekoľko funkcií, ktoré ale nemusia spríjemňovať každodenné používanie. Na druhej strane je tu špičkové biometrické zabezpečenie, ktoré sa vyrovná aj iPhonom, a mnoho ďalších pozitív. Škoda len, že ho mnohí odcudzujú už kvôli chýbajúcim Google aplikáciám.
Svet smartfónov sa mení. Za posledný rok sa toho v tomto segmente udialo naozaj veľa. Prišli nielen nové modely a prvé skladacie smartfóny, ale aj nová veľká kauza, ktorá dopadla na jedného z najväčších výrobcov, ktorý bol jednu chvíľu ašpirantom na úplne najväčšieho producenta týchto zariadení. Reč je samozrejme o Huawei a jeho konfliktne so Spojenými štátmi, ktoré voči nemu vyrukovali s viacerými vážnymi obvineniami a zákazmi.
Problém sa tiahne už takmer rok a stále sa zdá, že riešenie nie a nie prísť. Spoločnosť sa tak musela začať obzerať po iných možnostiach a pomaly sa odpútať od závislosti na amerických technológiách. Dokázala, že vie vyrábať aj bez hardvéru zo zámoria, no stále sa spolieha na najpoužívanejší operačný systém Android.
Tu však zasiahol Trump a jeho administratíva. Po strate možnosti na používanie Google služieb sa však Huawei nevzdal a napriek tomu predstavil nové smartfóny, aj keď bez Gmailu, YouTube a podobných populárnych aplikácií.
Azda najznámejším a najkontroverznejším smartfónom minulého roka sa kvôli tomu stal Huawei Mate 30 Pro, ktorý prišiel so skvelo vyzerajúcim dizajnom, no na trhy za hranicami Číny sa dostával len pomaly.
Nakoniec však do februári zavítal aj k nám na Slovensko. Keďže môžu mať mnohí záujemcovia obavy, ako to pri používaní smartfónu bez Google služieb bude, spísali sme všetky detaily, ktoré ti odborník spoločnosti prezradí už pri nákupe tohto modelu. Taktiež som si vyskúšal, aký je život s touto vlajkovou loďou a moje dojmy nájdeš v samostatnom článku.
Tentokrát sa pozrieme na hardvérovú stránku, vďaka ktorej sa Mate 30 Pro môže stále radiť medzi to najlepšie na trhu. Používateľa zaujme už na prvý pohľad a skutočne má niečo do seba, aj keď mu chýbajú kľúčové softvérové prvky. Po stránke hardvérovej výbavy je to však stále plnohodnotná vlajková loď, ktorá aj po pol roku dokáže tromfnúť nejedného silného rivala. Poďme sa už ale pozrieť na to, čo ponúka.
Jeden z najkrajších dizajnov vôbec
Ako som spomínal už v samotnom úvode, Huawei Mate 30 Pro je z môjho pohľadu jedným z najkrajších smartfónov za posledný čas. Nemá žiadne výstrednosti v podobe dier v displeji pre selfie fotoaparát a miesto toho tu nájdeme klasický výrez, ktorý skrýva prekvapivo dobrý hardvér, no o tom potom. Celá konštrukcia zariadenia je spracovaná na najvyššej úrovni a je naozaj pevná.
Avšak, celý smartfón je z drvivej väčšiny pokrytý sklom. Či už ide o prednú stenu alebo zadnú časť, väčšinu času sa používateľ dotýka iba skla, ktoré, ako vieme, sa pri pádoch rado poškodí. Obal ale príde vhod, pretože zadné sklo je magnetom na odtlačky prstov a bez neho sa smartfón v rukách šmýka, čo vo mne vzbudzovalo pocit neistoty. Pri rozmeroch 158,1 x 73,1 x 8,1 mm a hmotnosti 198 g by mohol mať pád na zem naozaj vážne dôsledky.
Navyše, kvôli veľkosti je používanie jednou rukou v mnohých prípadoch nemožné. V prípade tohto zariadenia si výrobca pripravil jednu nezvyčajnú zmenu a odstránil fyzické tlačidlá pre ovládanie hlasitosti.
Po celom obvode konštrukcie teda nájdeme len tlačidlo napájania, slot pre microSD kartu a pamäťovú nanoSD kartu, infračervenú diódu, USB-C port a mriežku pre spodný mono reproduktor. Huawei vypustil klasický reproduktor pre volania a stavil na technológiu, kedy je hlas volajúceho prenášaný cez obrazovku.
Displej „preteká“ až k dlaniam
Huawei natiahol displej smartfónu na všetky strany a svojimi rozmermi dosahuje pomer ku konštrukcii až 94,1%. Tlačidlo napájania muselo ustúpiť veľkému 6,5“ OLED panelu s rozlíšením 2400 x 1176 pixelov a hustotou pixelov 409 ppi, ktorý Huawei príhodne pomenoval ako Waterfall, teda „vodopád“.
Svoje „vodopádové“ označenie si jednoznačne zaslúži, a to kvôli výraznému zaobleniu, ktoré síce pomáha dotvárať futuristický dizajn smartfónu, no okraje displeja zašli až takmer do zadnej časti konštrukcie, preto muselo byť posunuté aj tlačidlo napájania.
Celá táto časť smartfónu je chránená odolným sklom Gorilla Glass 6. generácie. Rovnako ako predné sklo, tak aj sklo vzadu je dostatočne odolné a ani používanie bez ochranného obalu nezanechalo viditeľné škrabance.
Počas používania sa okraje obrazovky neustále dotýkali dlane a prstov, no nedochádzalo k žiadnym náhodným stlačeniam. Výrazné zaoblenie zobrazovacieho panela však ukázalo aj jednu nevýhodu. Na prvý pohľad to nemusí byť hneď vidieť, no pri prechode displeja na bočné strany je badateľná zmena obrazu a v daných oblastiach je obrazovka tmavšia a dochádza aj k zmene vykreslenia farieb.
Zvyšná časť panela ale ponúka sýte farby a vysoký jas, s ktorým je obsah dobre čitateľný aj za slnečného dňa. Keď som už pri bočných zaobleniach displeja, hardvérové ovládanie hlasitosti vymenil Huawei za vlastné riešenie, ktoré ponúka nastavenie hlasitosti len poklepaním prsta po boku obrazovky.
Na tento účel výrobca využil snímače tlaku, ktoré vo vyznačenom mieste reagujú na poklepanie. Spočiatku bola táto funkcia kritizovaná pre svoju nepresnosť, no po aktualizácii bolo ovládanie zvuku týmto spôsobom bezproblémové.
Rozpoznávanie tváre à la iPhone
V spodnej časti panela sa navyše nachádza ultrazvukový snímač odtlačkov prstov, ktorý je naozaj rýchly a autorizácia prebehne behom zlomku sekundy. Nikdy som sa počas používania pri odomykaní týmto spôsobom nestretol so zaváhaním smartfónu. Nie je to však jediný spôsob biometrickej identifikácie používateľa. Po vzore iPhonov využil Huawei kontroverzný výrez, ktorý ale nie je tak výrazný ako u posledných troch generácií Apple smartfónov.
Ponúka však spoľahlivé snímače, ktoré dokážu skenovať tvár v 3D zobrazení a bleskovo odomknúť smartfón. Dovolím si tvrdiť, že toto „čínske Face ID“ v podaní Huawei je rovnako tak spoľahlivé a rýchle ako Face ID v iPhonoch. Dokonca aj prvotné skenovanie tváre náramne pripomína proces ako v iPhone. Odomknúť Mate 30 Pro ale nebolo žiadnym problémom ani v úplnej tme. Výrobca si teda za takéto odomykanie tvárou zaslúži veľkú pochvalu.
Výkon mu rozhodne nechýba
Hoci je Huawei Mate 30 Pro smartfónom z druhej polovice minulého roka, ani teraz mu nechýba dostatočný výkon. O ten sa stará procesor Kirin 990 vyrábaný 7 nm procesom, vďaka čomu je ešte energeticky úspornejší. Tvorí ho 8 jadier, z čoho 2 jadrá Cortex-A76 pracujú s frekvenciou 2,83 GHz a 2 rovnaké jadrá s taktom 2,06 GHz a ďalšia štvorica jadier Cortex-A55 už funguje s 1,86 GHz frekvenciou.
K tomu sa pridáva aj 8 GB operačnej RAM pamäte, ktorá pohodlne zvládne aj náročný multitasking. Grafický akcelerátor Mali-G76 MP16 zasa hravo zvláda aj najnáročnejšie hry. Ani počas používania náročných aplikácií som sa ale nestretol s prehrievaním smartfónu. Celé fungovanie systému bolo aj pri ťažších podmienkach absolútne rýchle. Huawei dokázal odladiť Android 10 s EMUI 10 tak dobre, že v rýchlosti ovládania a spúšťania aplikácií Mate 30 Pro často predbehol aj iPhone XS Max.
Navyše, jeho výkonové schopnosti potvrdzujú aj výsledky benchmarkových testov, ktoré nájdeš v priloženej grafike. Pokiaľ si ale jeden z tých, ktorí si smartfón vyberajú na základe najvyšších čísel v Antutu či Geekbench, s Mate 30 Pro nepochodíš, no môžem s čistým svedomím prehlásiť, že aj polročný hardvér má stále obrovský potenciál a žiadny z budúcich majiteľov tohto kúsku nepocíti nedostatok výkonu.
Od Google služieb sa dá odvyknúť. Stačí len chcieť
V oblasti systému teda spoločnosť stavila na známu nadstavbu, na ktorej naďalej pracuje a využila aj novú verziu Androidu. Avšak, bez Google služieb je používateľ v niektorých smeroch obmedzený a neužije si plnohodnotný zážitok ako pri ostatných Androidoch. Prvotné pocity sa ale po pár dňoch používania zmenili a ako som už potvrdil v našom predošlom článku, na Google služby som vďaka riešeniam tretej strany rýchlo zabudol a Mate 30 Pro mi skutočne prirástol k srdcu.
Isteže, nezapneš si na ňom YouTube apikáciu, nenainštaluješ Gmail či Fotky Google, no všetko má svoje alternatívne riešenie, a pokiaľ je niekto ochotný vyskúšať si niečo nové, čo sa odlišuje od doterajšieho zabehnutého stereotypu, táto vlajková loď je na to ako stvorená.
Fičúra, ktorá nenájde veľa využitia
Huawei v tejto vlajkovej lodi využil aj bezdotykové ovládanie, ktoré je možné realizovať len pomocou jednej ruky. V nastaveniach sa totiž nachádza nezvyčajná funkcia pomenovaná ako „Vzdušné gestá“. O niečo podobné sa pokúšali už viacerí výrobcovia, no úprimne, spoľahlivosť takéhoto ovládania nebola práve najlepšia. Bohužiaľ, rovnako je to aj v tomto prípade. Hoci nie je prvotné nastavenie funkcie zložité, prax ukázala, že takéto ovládanie funguje len v jednom z približne 5 pokusov.
Posúvanie stránky nahor či nadol alebo vytvorenie snímky obrazovky zovretím dlane bolo funkčné len pri precízne vykonaných gestách. Dokonca si smartfón niekedy gestá poplietol a pri mávnutí rukou pre posunutie stránky nadol vytvoril snímku obrazovky. Možno príde takéto ovládanie vhod pri niektorých situáciách, no vo väčšine prípadov ho používateľ aj kvôli nespoľahlivosti ani len nevyužije.
Kvalitný fotoaparát s prehnaným priblížením
Svojho času bol Huawei Mate 30 Pro najlepším fotosmartfónom sveta. Aj keď ho po pár mesiacoch z trónu zosadil iný čínsky konkurent, stále dokáže so 4 fotoaparátmi vytvárať špičkové fotografie a videá. Umiestnené v kruhu, ktorý mierne vytŕča z konštrukcie, ponúkajú fotoaparáty vysokú kvalitu obrazu a aj stabilizácie videí.
Huawei využil ako hlavný 40 Mpx širokouhlý objektív s clonou len f/1.6 a veľkosťou senzoru 1/1.7“, ktorý je vybavený aj optickou stabilizáciou obrazu. Druhým fotoaparátom je 8 Mpx teleobjektív s clonou f/2.4 a senzorom veľkým 1/4.0“, ktorý dokáže vytvárať zábery s rozmazaným pozadím, a to aj pri 3-násobnom optickom priblížení. Druhým 40 Mpx fotoaparátom je ultraširokouhlý objektív s nízkou clonou f/1.8, senzorom o veľkosti 1/1.54“, ktorému ale chýba optická stabilizácia. Posledným zo štvorice fotoaparátov je 3D ToF senzor pre meranie hĺbky záberu.
Mate 30 Pro sa pýši aj veľkým priblížením, ktoré síce nie je na takej úrovni ako v prípade periskopu modelu P30 Pro s 50-násobným zoomom či Samsungu Galaxy S20 Ultra so 100-násobným zoomom, no svojimi možnosťami dokáže prekvapiť.
Pozitívne, ale aj negatívne. V prvom rade si treba uvedomiť, že tak veľké priblíženie môže byť zo strany výrobu aj marketingový ťah a netreba sa spoliehať, že smartfón vytvorí tak dokonalé zábery pri veľkom zoome rovnako, ako je to na propagačných materiáloch.
V tomto modeli môžeme využiť 3-násobný optický zoom, ktorý funguje bez straty kvality obrazu, ale aj 5-násobný hybridný zoom, ktorý je už kombináciou spolupráce 3 objektívov smartfónu. Výsledné fotografie sú aj pri takomto priblížení špičkové. Pri „bokeh“ efekte však toho niekedy fotoaparát rozmaže viac ako je vhodné.
Bez priblíženia vs. 30-násobný zoom
[twenty20 img1=“208888″ img2=“208889″ offset=“0.5″]
Huawei ale pútal pozornosť aj na 30-násobné priblíženie, s ktorým je možné priblížiť fotografovanú scénu vzdialenú aj niekoľko desiatok metrov. Pri tomto zoome sa však už výrazne stráca ostrosť obrazu a na záberoch sa objavuje viditeľný šum. Detaily objektov sa pri takomto priblížení zlievajú a fotografie vytvorené s týmto zoomom by som rozhodne nenazval kvalitnými.
Klasický režim vs. Nočný režim
[twenty20 img1=“208881″ img2=“208882″ offset=“0.5″]
Klasický režim vs. „Bokeh“ efekt
[twenty20 img1=“208884″ img2=“208885″ offset=“0.5″]
Ďalšie fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze.
Po stránke videa ma Mate 30 Pro prekvapil optickou stabilizáciou, ktorá dokáže „spevniť“ obraz aj pri chôdzi. Prepínanie medzi jednotlivými objektívmi pri približovaní počas nahrávania je však príliš výrazné. Videá dokáže nahrávať aj v 4K pri 60 fps. Fotografovanie a natáčanie videí v noci ale nie je dokonalé. Napriek zabudovanej funkcii pre používanie fotoaparátu v nočných podmienkach sa objavil šum a fotky boli občas rozmazané.
V tomto prípade príde vhod statív. Bez dostatku svetla totiž smartfón vytvára snímky aj niekoľko sekúnd a v rukách je naozaj zložité vytvoriť neroztrasenú fotografiu. Počas dňa a pri využití optického a hybridného zoomu však boli zábery na výbornej úrovni, plné farieb a ostré. Aj po priblížení bolo viditeľných množstvo detailov. Umelá inteligencia navyše rozoznáva fotografované objekty, pre ktoré prispôsobí aj nastavenia fotoaparátu, aby bol vytvorený čo najkvalitnejší záber.
Basy rozvibrujú aj zadné sklo
Tradične sa už na trhu so smartfónmi nestretávame s veľa modelmi, ktoré by boli vybavené 3,5 mm jackom. Pár výnimiek sa síce ešte nájde, no Mate 30 Pro medzi ne žiaľ nepatrí. Aj tu je teda jednou možnosťou pre počúvanie hudby cez káblové slúchadlá USB-C port. Osobne ma však na tomto smartfóne zaujal zabudovaný mono reproduktor. Huawei síce využil iba jeden reproduktor v spodnej časti konštrukcie, no ten svojimi vlastnosťami dokáže prehrávať hudbu nielen nahlas, ale aj kvalitne.
Mate 30 Pro je jedným z mála, ktorý dokáže pri počúvaní hudby podávať slušné hĺbky. „Basy“ sú tak výrazné, že pri položení smartfónu do dlane je cítiť jemné vibrácie zadnej steny. Kvalita prehrávania hudby poteší aj náročných, no iba do určitej úrovne hlasitosti.
Pri maximálnom nastavení už dochádza k skresleniu. Škoda len, že výrobca nevyužil aj klasický reproduktor pre volania a nevytvoril stereo sústavu, ktorá je dovolím si tvrdiť pri smartfóne v tejto kategórii už nevyhnutnosťou.
Batéria netrhá rekordy. Poslúži ale spoľahlivo
Ako mnohí dobre vedia, displej smartfónu je najväčším žrútom batérie, ktorý si počas používania zoberie najviac energie. Ani s veľkým panelom som však vďaka 4 500 mAh batérii nepociťoval nedostatok výdrže a na jedno nabitie. Mate 30 Pro pri náročnejšom používaní vydržal približne 2 dni. Nabíjanie je potom s výkonným 40 W otázkou niekoľkých desiatok minút. Z 20 % kapacity na 90 % trvá dopĺňanie energie 1 a pol hodiny na zvyšných 10 % si používateľ počká necelých 20 minút.
Samozrejmosťou je potom rýchle bezdrôtové nabíjanie, ktoré je ale s výkonom 27 W citeľne pomalšie. Mate 30 Pro však môže dopĺňať energiu ostatným zariadeniam, o čo sa stará reverzné bezdrôtové nabíjanie. V takom prípade je potrebné správne umiestniť bezdrôtové slúchadlá či druhý smartfón priamo do oblasti, kde sa nachádza indukčná cievka pre bezdrôtové nabíjanie, inak stačí malý pohyb a nabíjací proces sa preruší.
Mate 30 Pro je podceňovaný smartfón, ktorý mnohí odsúdia skôr ako ho spoznajú
Pokiaľ by som mal Huawei Mate 30 Pro opísať iba niekoľkými slovami, povedal by som, že je to nedocenený smartfón s obrovským potenciálom, ktorý mnohí nevidia skrz chýbajúce Google služby. Mate 30 Pro ako zariadenie ponúka vlastnosti pravej vlajkovej lode a nechýba mu takmer nič, čo by požadoval náročný používateľ (okrem Google aplikácií).
V tejto poslednej časti z našej série recenzií na tento model som však chcel poukázať na to, že hoci je tento model považovaný za najkontroverznejší smartfón minulého a možno aj tohto roka, dokáže toho ponúknuť veľa. Nielen veľa výkonu, ale aj veľa naozaj slušných fotoaparátov, veľa výdrže a majiteľovi prinesie tiež veľa radosti pri každodennom používaní.
Absenciu kľúčového softvéru rázom prestane pociťovať a začne si vychutnávať všetky jeho možnosti, prémiový dizajn s úchvatným displejom, kvalitné prehrávanie zvuku, ale aj spoľahlivé bezpečnostné prvky.
Huawei dokázal v tomto kúsku skombinovať špičkový hardvér, ktorý jednoznačne bude ešte dlho patriť medzi špičku. Pred kúpou by si si teda mal položiť len otázku, či dokážeš vystúpiť z komfortnej zóny a kúpiť si smartfón, ktorý ťa donúti naučiť sa používať Android inak ako doteraz.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Dlhovekosť je v našej moci: Tieto návyky dokážu predĺžiť život až o 24 rokov, tvrdí prevratný vedecký výskum
Skryté nebezpečenstvo smart hodiniek: „Večné chemikálie“ nosí denne na tele 25 % Slovákov. Tieto značky prešli testom
Len 1 hodinu od Bratislavy vznikla špičková samoobslužná výberová kaviareň s „Porsche medzi kávovarmi“
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Nemci priznali krutú realitu. Bez technológií Američanov by sme dlho neprežili
Jednoduchú fotku premení na 3D a je zadarmo. Tento AI nástroj je pre profíkov aj bežných ľudí
Každý človek má svojho nečakaného strážcu. Nové zistenia zmenia pohľad na baktérie
Jadrová ponorka USA nasadila podvodné drony. Vyšle ich na tajné misie proti nepriateľom
Je veľký ako semienko jahody. ESA vyvinula vesmírny čip, ktorý bude mať dôležitú úlohu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Dlhovekosť je v našej moci: Tieto návyky dokážu predĺžiť život až o 24 rokov, tvrdí prevratný vedecký výskum
Skryté nebezpečenstvo smart hodiniek: „Večné chemikálie“ nosí denne na tele 25 % Slovákov. Tieto značky prešli testom
Len 1 hodinu od Bratislavy vznikla špičková samoobslužná výberová kaviareň s „Porsche medzi kávovarmi“
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené