Toto už nie je úlet pre pár bláznov. Najnovší skladací Samsung ma pri používaní ohromil
Nový rok, nová séria skladacích smartfónov od Samsungu. Klobúk dole. Kórejský gigant tento mesiac predstavil už štvrtú generáciu (roz)skladacieho tableto-smartfónu Galaxy Z Fold4 aj štvrté vydanie Galaxy Z Flip4, plnohodnotného smartfónu s možnosťou zložiť ho na polovicu a pohodlnejšie vložiť do vrecka či kabelky.
Môžu sa ti páčiť alebo ich môžeš ignorovať, no toto tempo naznačuje, že Samsung už skladacie smartfóny nevníma ako exkluzívny unikát, ale ako bežné modely, po ktorých môžeš na trhu siahnuť ako alternatíve napríklad ku klasickej Galaxy S22.
Fold alebo Flip? Pre každého je voľba asi jasná
Oboch skladacích súrodencov nemôžeš navzájom veľmi porovnávať. Galaxy Z Fold 4 alebo staršie vnímam ako ultimátne pracovné zariadenie, ktoré si môžeš roztvoriť a na veľkom displeji zvýšiť svoju produktivitu, aj vďaka podpore pre dotykové pero. Za cenu od 1 799 eur je to však poriadne drahá hračka.
Tento Galaxy Z Flip4 zaujme rozumnou cenovkou na úrovni 1 099 eur, no použiteľnosť trochu ustupuje exkluzívnemu dizajnu.
Budem konkrétny – malý vonkajší displej sa síce snaží informovať o aktuálnom čase aj notifikáciách, no ak chcem čokoľvek urobiť, musím telefón otvoriť. V mojom prípade, kedy je mobil hlavne pracovný nástroj, by to boli desiatky (zbytočných) pohybov, na ktoré potrebuješ obe ruky.
Lenže môj scenár nie je scenár každého Slováka alebo Slovenky. Niekto mobil nedrží v ruke hodiny denne, ale najmä volá a fotí, alebo po telefóne dokonca v pracovnej dobe vôbec nesiahne. Ďalší preferuje hlavne exkluzívny dizajn a tretí zas má závislosti na notifikáciách a internete pokrk, takže možnosť „odpojiť sa“ aj fyzickým zaklapnutím obrazovky privíta ako spasenie. To všetko sú scenáre, v ktorých Galaxy Z Flip4 dáva zmysel. A zrejme nemá na trhu konkurenciu.
Už nie je len pre ženy
„Skladá sa ako dámske zrkadielko alebo pudrenka“ – najväčšie klišé recenzií Galaxy Z Flip mám z klávesnice. Mal som príležitosť vidieť naživo všetky farby dostupné u nás a hoci si bude Flip4 určite najmä v dámskych kabelkách, minimálne v čiernej a našej modrej rozhodne nejde o vyslovene dámsky telefón. K dispozícii bude aj fialová a zlatá. Možnosť nakonfigurovať si Bespoke edíciu, kedy si horný a dolný štvorec namiešaš z piatich a rám z troch rôznych farieb, pričom tak získaš 75 unikátnych kombinácií, pre náš trh otvorená nebude.
Dobrý dojem však mám aj zo solídnej konštrukcie, kedy na roztvorenie a zaklapnutie potrebuješ určitú silu, kovového rámu a solídneho skla parádne prekrývajúceho malý vonkajší displej.
Samsung tvrdí, že pánty (a najmä prekladací displej) testoval na až 200-tisíc zložení a otvorení, takže všetko vydrží celú dobu životnosti telefónu. Ak by to mali byť tri roky, môžeš ho otvoriť viac než 180-krát denne.
Čo však zrejme dva roky nevydrží, je fólia, ktorá nahrádza pevné krycie sklo. Na starších Foldoch a Flipoch sa niektorým majiteľom začala odliepať, prípadne sa opätovným skladaním zlomila v polovici. Samsung by však aktuálne mal jednu výmenu robiť v rámci záruky zadarmo, prípadne to zvládneš aj vo vlastnej réžii, podľa informácií z internetu za 10 až 20 eur.
Viac mi teda prekáža, že vnútorný 6,7-palcový displej s rozlíšením 2 640 x 1 080 bodov poriadne zachytáva prach a ťažko sa čistí. Ostatné mobily totiž majú krycie sklo v jednej rovine s rámom, no tu je kvôli ochrane o pár milimetrov nižšie, takže prach len rozmetáš do krajov a nespadne z displeja na zem.
Na druhej strane by som sa však zatvorený mobil nebál hodiť na stôl či len tak do tašky medzi kľúče a perá, takže ochrana displeja je, paradoxne, zabezpečená ešte lepšie, ako na iných zariadeniach. Zaujímavosťou je aj vodeodolnosť (IPX8), čo je rovnaká trieda ako Galaxy S22 – pri pohlade na konštrukciu, hoci už s príkladne zakrytými pántami proti padaniu nečistôt pod displej, by som to rozhodne nečakal.
Okrem možnosti zložiť ho ničím nešokuje
Hlavný displej má vďaka technológii AMOLED parádne farby a kontrast, ktorý vynikne najmä v tmavej téme. Podporuje dokonca aj 120 Hz technológiu a aktívne obmedzovanie modrého svetla.
Galaxy Z Fold4 dostal nový Android 12 a grafické rozhranie One UI, takže všetko vyzerá ako v ktoromkoľvek novom smartfóne značky. Zaujme tak hlavne plávajúca ponuka aplikácií z pravého horného rohu, kde si vieš vybrať svoje obľúbené a zobrazovať ich aj v režime rozdelenej obrazovky.
Výpočet zmien oproti predchádzajúcej generácii – málo, ale to podstatné tu je
Kým Z Fold4 ponúka širší vonkajší displej, pri Galaxy Z Flip4 je výpočet medziročných zmien pomerne štíhly. Vnútorný ani vonkajší 1,9″ displej nijako nenarástli, nemení sa ani ich rozlíšenie. Hlavný foťák je síce iný s väčším čipom pre viac dopadajúceho svetla, ale rozlíšenie je rovnaké. Pribudla 512 GB verzia do ponuky a mierne sa zmenšili vonkajšie rozmery, no len v rádoch 1 až 2 milimetrov.
Najpodstatnejšou zmenou na papieri je tak výmena Snapdragonu 888 za Snapdragon 8+ so 4 nm technológiou výrobného procesu, ktorý by sa mal menej zahrievať a viac šetriť energiou. Nadšený však budeš hlavne z navýšenia kapacity batérie na 3 700 mAh z pôvodných 3 300 mAh, čo je naozaj masívny prírastoch. Na 187-gramovej hmotnosti sa však takmer nijako neprejavil. Treba však pripomenúť, že batéria Flipu3 veľmi presvedčivá nebola a išlo o najväčšiu slabinu zariadenia.
Teraz sa telefón spoľahlivo dostáva na celodennú výdrž, no že budeš zaspávať s viac ako 20-30 % batérie, stále nečakaj. Ide o jednodennú výdrž a to aj napriek tomu, že mobil možno budeš používať trochy menej, ak sa ti ho nebude chcieť otvárať. Využívať tak budeš aj bezdrôtové nabíjanie a rýchle káblové nabíjanie, ktoré môže 50 % energie doplniť len za 30 minút. Nabíjačku s 25 W výkonom si však budeš musieť kúpiť samostatne, Samsung už po vzore Apple žiadny adaptér nepribaľuje.
Vonkajší displej vylepšili, no stále to nie je plnohodnotná plocha
Spomínal som, že vonkajší displej je stále rovnako veľký ako v minulej generácii Z Flip3. Samsung však venoval mimoriadne veľa pozornosti tomu, čo môže zobrazovať. Pribudli nové farebné pozadia a hodiny, dokonca možnosť použiť vlastného avatara (AR Emoji), ktorý bude vyzerať presne ako ty. Pozadia malého displeja teraz podporujú aj videá do 15 sekúnd alebo GIFy.
Takže, na pohľad vyzerá všetko úžasne. Páči sa mi najmä možnosť zapnúť na vonkajšom paneli funkciu Always-on, vďaka ktorej stále uvidím aktuálny čas a spotreba batérie bude minimálna. Posúvaním prsta do strán odhalíš ďalšie obrazovky pre ovládanie hudby, budíkov, diktafónu, kuchynského časovača, kalendára, počasia, odkráčaných krokov a dokonca aj možnosti platiť v obchode či vytáčať obľúbené kontakty – všetko bez otvárania mobilu a veľkého displeja. Potiahnutie zhora-dolu potom patrí prepínačom pre Wi-Fi, Bluetooth, vibračný režim a podobne, čo by tiež mala byť novinka.
Jas vonkajšieho displeja som si musel zvýšiť, no potom som naň aj v ostrom letnom slnku videl výborne. Problémom tak zostáva už len to najpodstatnejšie – notifikácie. Zobrazia sa priamo pri príchode a potom na zmeškané udalosti upozorňuje oranžový kruh. Upozornenia potom nájdeš po posunutí obrazovky doprava.
Aj tu sa Samsung snažil, na Instagram či Messenger dokonca môžeš odpísať niekoľkými prednastavenými vetami (Áno, Nie, Som na ceste a podobne), prípadne hlasovou správou či smajlíkom. Dá sa povedať, že z malého vonkajšieho displeja inžinieri softvérom a dobrými nápadmi vyťažili maximum.
Lenže, vieš, čo by bolo ešte oveľa lepšie a praktickejšie? Väčší displej! Napríklad cez celú polovicu prednej steny. Jasné, technicky to zrejme možné nie je, pprípadne by to ovplyvnilo veľkosť batérie a cenu. Skrátka, dizajn ustúpil praktickosti a je na tebe, či je to OK, alebo skladačka nie je nič pre teba.
Parádny foťák. Ten „predný“
Nečakane spokojný som bol s fotoaparátmi. Hlavný fotoaparát má byť o 65 % svetelnejší vďaka väčšiemu senzoru, no stále ponúka „len“ 12 Mpix rozlíšenie, rovnako ako 12 Mpix širokouhlý fotoaparát. Teleobjektív by si v uzučkom tele hľadal márne a tak na zoomovacie orgie z Galaxy S22 Ultra musíš zabudnúť.
Hlavný snímač má však výborný dynamický rozsah a tak sa nemusíš báť prepálenej oblohy ani v najťažších svetelných podmienkach a pri zamračenom počasí. Zábery majú dostatok detailov a minimum šumu.
Vyhráš sa dokonca aj s režimom Portrét, ktorý efektne a najmä rozostruje pozadie, prípadne možnosťou zapauzovať nahrávanie 4K 60 FPS videa, čím si do jedného klipu nastriháš viacero záberov – toto nedokáže bez apky na spájanie videí ani iPhone. Kvalitný je aj širokouhlý objektív.
Radosť však budú mať najmä všetci priaznivci selfies, pre ktorých je tento mobil ako ušitý. Nad hlavným displejom síce máš aj 10 Mpix foťák, no ten v praxi asi budeš používať len na odomykanie tvárou.
Skladacia konštrukcia ti totiž umožňuje využiť predný displej ako zrkadlo a fotiť sa hlavným 12-megapixelovým snímačom, ktorý má nižšiu hĺbku ostrosti, vyššiu kvalitu optiky aj čipu a, samozrejme, automatické zaostrovanie, ktoré bežné maličké predné kamery neponúkajú.
Flip4 je tak zrejme najlepším selfie mobilom na trhu, hoci vo výreze predného displeja kvôli rozdielnym pomerom strán nevidíš úplne celý záber, ktorý bude potom na fotke, dá sa na to zvyknúť pomerne rýchlo.
Všetkých influencerov a influencerky to bude baviť a som presvedčený, že tu Samsung trafil klinec po hlavičke. Možno ide dokonca o najväčší ťahák celého zariadenia. Ani možnosť používať telefón v tvare L ako zabudovaný statív ma až takto nenadchla.
Záverečný verdikt je teda jasný: Samsung Galaxy Z Flip4 nie je telefón pre každého. Na rozdiel od Fold4 však nestojí až tak bláznivé peniaze a cieľová skupina môže byť oveľa väčšia, než sa na prvý pohľad zdá.
Medziročné zmeny sú možno trochu sklamaním, očakával by som aspoň väčší vonkajší displej, ktorý je, vďaka stále komplikovanej práci s notifikáciami, stále slabinou. Ani vylepšený procesor, vyleštený dizajn a hlavne výrazne väčšia batéria však nie sú úplne márne. A najväčšie lákadlo? Možnosť stále využívať hlavné fotoaparáty.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
recenzia Epické bitky, temnota a chaos. Nový Pán prsteňov má všetko, no aj tak mu chýba to najpodstatnejšie (RECENZIA)
Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
Spotreba pod 5 litrov je len začiatok. Nový Ford je nabitý technológiami a v jednej veci poráža aj nemecké prémiovky (TEST)
Slováci ani netušia, že existuje. Našiel som zázračný gadget, ktorý ti okamžite zlepší život
Nissan odstránil najväčší neduh japonských áut. Nový Qashqai ponúka skvelú výbavu za bezkonkurenčnú cenu
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Vedci po rokoch dešifrovali záhadné signály z vesmíru. Skrývali niečo, čo doteraz považovali za nemožné
- V strede oceánu zachytili tajomné zvuky. Vedci už tušia, čo ich môže spôsobovať
- Zamestnanec OpenAI šokuje: Dosiahli sme svätý grál umelej inteligencie. Čoskoro prekoná človeka vo všetkom
- Farmári bijú na poplach: Z vesmíru prišiel signál a naše traktory „sa začali správať ako posadnuté démonom“
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
-
- Vedci po rokoch dešifrovali záhadné signály z vesmíru. Skrývali niečo, čo doteraz považovali za nemožné
- V strede oceánu zachytili tajomné zvuky. Vedci už tušia, čo ich môže spôsobovať
- Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
- Chceli ju vypnúť, tak ich oklamala. Umelá inteligencia vydesila expertov, začala sa správať ako človek
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
Elektromobil nabiješ o 100 eur lacnejšie. Slovenský operátor prekvapil zákazníkov, rozdáva štedrú zľavu (+NÁVOD)
Vedci neverili vlastným očiam. Vráskavec musel preplávať až tri oceány kvôli jednej veci
ECB sa pripravuje na rok neistoty. Dočkáme sa znižovanie úrokových sadzieb?
Vlakmi bude cestovať zadarmo nová skupina ľudí. Stačí splniť jednu podmienku
„Vianočný darček“ od USA. Nad Slovenskom už lieta tretia F-16
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené