Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Samsung si na dnes pripravila už druhý tohtoročný Galaxy Unpacked event, čo zároveň znamená druhú nálož high-endových smartfónov v roku 2022. Kým vo februári sme spoznali aktuálnu sériu Galaxy S22 (Galaxy S22+ aj Galaxy S22 Ultra), august patrí skladacím smartfónom a fitness hodinkám.

Fontech mal príležitosť všetky predstavené produkty vidieť a nakrátko sa s nimi zoznámiť už pár dní pred celosvetovou premiérou a globálnym livestreamom. Nižšie ti tak prinášame všetko podstatné aj s našimi prvými dojmami.

Tri série, tri jasne určené cieľové skupiny zákazníkov

Zároveň začína byť jasné, portfólio mobilných zariadení smeruje do troch jasne špecifikovaných línií: Séria Galaxy S má ponúkať maximálne inovácie a vždy tie najšpičkovejšie fotoaparáty, napríklad aj so 108 Mpix senzormi a technológiou Space Zoom.

Dnes výrazne aktualizovanú sériu Galaxy Z definujú odvážne a do istej miery stále revolučné skladacie zariadenia, no ako si vysvetlíme nižšie, aj určitá miera prispôsobiteľnosti. Tretia séria Galaxy A potom patrí cenovo dostupným zariadeniam „pre každého“. Je pravdou, že Samsung v marci, apríli a máji novými smartfónmi osviežil aj sériu Galaxy M, je však možné, že táto sa postupne úplne vytratí, alebo minimálne nedostane toľko pozonosti.

Galaxy Z Fold4 – ešte dokonalejšie skladacie zariadenie (za extrémnu cenu)

Kórejský gigant svojej myšlienke telefónov so skladacím displejom naozaj verí a absolútny vrchol v podobe Galaxy Z Fold dnes ukázal už v 4. generácii.

Áno, tá úplne prvá z roku 2019 mala problémy – displej príliš veľa nevydržal a dostával sa pod neho prach, ktorý po čase úplne z nefunkčnil celý zobrazovací panel. Druhý a najmä tretí Galaxy Z Fold3 však už boli takmer dokonalé. V redakcii sme „trojke“ vyčítali prakticky len vyššiu hmotnosť, trochu úzky vonkajší displej na ktorom sa horšie píše a softvér, ktorý mohol vnútorný displej využívať trochu šikovnejšie.

 

Galaxy Z Fold 4 (Samsung)

Galaxy Z Fold4 pre rok 2022 vylepšuje všetko vymenované – váha teraz ukáže 263 gramov (o 8 g menej ako Fold3, iPhone 13 Pro Max má 240 gramov), no najmä predný displej inžinieri rozšírili o 2,7 mm na šírku 57,2 mm, pričom šírka samotného zatvoreného zariadenia zostáva úplne rovnaká.

Na papieri to nemusí vyzerať ako príliš veľký nárast, no v praxi ho rozhodne cítiť už pri prvých ťuknutiach do softvérovej klávesnice. Všetko sa podarilo minimalizovaním prázdnej oblasti pri pántoch, displej tak „začína viac vľavo“.

Porovnanie predných displejov Galaxy Z Fold3 a Fold4 (Samsung)

Tie pravé výhody Galaxy Z Fold4 však začínajú po roztvorení 7,6-palcového vnútorného displeja, ktorý tiež trochu zmenil proporcie, pretože je o 3 milimetre širší a 3 mm nižší. Aj v ňom nájdeš integrovanú kameru, teraz dokonca ešte nenápadnejšie skrytú v pravom hornom rohu. Android tak dokáže oskenovať tvoju tvár a odomknúť zariadenie nazávisle na tom, či sa k nemu priblížiš v zatvorenom, alebo tabletovom režime.

Spomínali sme vylepšenie softvéru, ktorému novinka vďačí aj operačnému systému Android 12L upravenému pre veľké displeje. Tým najzásadnejším je nový Taskbar v tabletovom režime. Prirovnať ho možno k spodnej lište Windowsu, kde nájdeš niektoré najpopužívanejšie aplikácie. Multitasking tak Z Fold4 posúva na úplne inú úroveň a vyrovnáva sa ani tak nie tabletom, ako skutočným PC.

Galaxy Z Fold4 (Fontech)

Displej tiež znova podporuje pero S Pen Pro alebo S Pen Fold Edition so špeciálnymi zasúvacími špičkami pre ochranu skladacieho displeja chráneného „len“ fóliou, nie krycím sklom. Bohužiaľ, pero (na rozdiel od Galaxy S22 Ultra) stále nemožno vložiť priamo do zariadenia, pretože by výrazne zmenšilo batériu. Musíš si ho dokúpiť samostatne a prenášať napríklad v špeciálnom obale k telefónu. Aj toto príslušenstvo však vyzerá lepšie ako jeho vlaňajšie verzie.

Galaxy Z Fold4 (Fontech)

Pero uľahčuje prácu na vnútornom displeji, napríklad pri vytváraní screenshotov alebo prenášaní textu naprieč dvomi aplikáciami, ktoré používaš na rozdelenej obrazovke.

Zásadné vylepšenia sa tykajú aj fotoaparátov. Ten hlavný teraz ponúka 50 Mpix rozlíšenie a 3-násobný optický zoom ponúka až 30x Space Zoom, čím spolu s 12 Mpix širokouhlým foťákom dorovnáva Galaxy S22 a S22+ (S22 Ultra naďalej odskakuje). Vylepšenú stabilizáciu a o 23 % jasnejší širokouhlý čip máš spoznať najmä pri nočných fotografiách. Predné fotoaparáty majú 10 Mpix (cover display), respektíve 4 Mpix (tabletový displej).

Galaxy Z Fold 4 (Samsung)

S batériou sa v tomto prípade nič zásadné urobiť nedalo, stále ponúka 4 400 mAh kapacitu, rýchle káblové a bezdrôtové nabíjanie. Samsung však presedlal na nový 4 nm čip Snapdragon 8+ Gen 1. Samotné zariadenie by malo vydržať až 200 000 zložení a roztvorení, pričom predný displej a chrbát bude chrániť sklo Gorilla Glas Victus+. Fold4 je dokonca vodeodolný podla štandardu IPX8, teda vydrží 30 minút pod 1,5 m hladinou vody.

Galaxy Z Flip4 rozhodne nie je len pre dámy

Nový Z Flip4 má taktiež skladací displej, prehýba sa tak však presne v polovici ako dámske zrkadielko. Je výrazne lacnejší, no takýto koncept so sebou nesie niekoľko špecifík. Hoci je vnútorný displej extrémne dobre chránený a zariadenie vyzerá naozaj exkluzívne, musíš počítať s tým, źe na telefóne neurobíš takmer nič bez toho, aby si ho otvoril.

Galaxy Z Flip4 (Fontech)

Pre niekoho to bude otravné, niekomu odpojenie od všetkých notifikácií a sociálnych sietí urobí radosť. Spojenie so svetom v zatvorenom stave prináša len 2,1-palcový displej, ktorý Samsung síce nezväčšil, vylepšil však jeho ovládanie. Pozadie tejto malej obrazovky teraz bude môcť ladiť s pozadím na hodinkách alebo zobrazovať tvoji tvár v podobe AR Emojis, prípadne akýchkoľvek gifov alebo 15-sekundových videí.

Najmä však prináša prístup k rýchlym nastaveniam Wi-Fi, Bluetooth, zvuku, čítaniu celých správ a notifikácií vrátane možnosti na ne odpovedať niektorými z preddefinovaných odpovedí. Je tu aj možnosť ovládať domácu elektroniku (práčky, umývačky, TV) pripojené cez SmartThings, rýchlo zavolať až 3 kontaktom a vyberať karty, cez ktoré zaplatíš v obchode.

Galaxy Z Flip4 (Samsung)

Celý telefón je o pár milimetrov kompaktnejší, so 6,7-palcovým hlavným skladacím displejom, s podporou 120 Hz obnovovacej frekvencie a rozlíšením 1 080 x 2 640 bodov sa však nič zásadné nestalo.

Všetky zmeny smerovali k 12 MPx fotoaparátom (základný a širokouhlý). Hlavný čip sľubuje vylepšenú stabilizáciu, o 65 % jasnejší pixel senzor a nové režimy, respektíve softvér, ktorý dokáže skladaciu konštrukciu použiť ako statív, stojan pre selfies a podobne.

Galaxy Z Flip4 (Fontech)

Aj tu platí veta o prechode na nový, výrazne rýchlejší Snapdragon 8+ Gen 1, z pohľadu výkonu tak Flip4 pokročil asi najviac, no a batéria procesor nasledovala. Namiesto 3 300 mAh má teraz až 3 700 mAh, na 50 % ju však nabiješ už za 30 minút.. Skladací Z Flip4 bude dizajnom lákať oveľa viac ako Fold, preto ho Samsung prinesie v štyroch farbách – Graphite, Pink Gold, Bora Purple a Blue.

Na niektorých trhoch mimo Slovenska bude ešte jedna možnosť, a to nakonfigurovať si ho v tzv. Bespoke edícii, kedy si predný a zadný panel namiešaš z piatich a rám z troch rôznych farieb. Získaš tak až 75 unikátnych farebných kombinácií a hoci u nás firma Bespoke program ponúka pre chladničky a niektoré domáce spotrebiče, pre Flip sa s ním vraj nepočíta.

Galaxy Z Flip4 (Samsung)

Nové hodinky Galaxy Watch5 a Watch5 Pro

Čoraz populárnejší segment smart hodiniek dostal dva prírastky v podobe novej generácie Galaxy Watch5 a úplne nového modelu Watch5 Pro.

Watch 5 sa budú vyrábať v 40 mm verzii (Graphite, Pink Gold a Silver farba), respektíve 44 mm (Graphite, Sapphire a Silver), čo by mohlo naznačovať rozdelenie na dámske a pánske vydania. Galaxy Watch5 Pro prinášajú väčší 46 mm rozmer a najmä titánové telo v čiernej a šedej farbe.

Galaxy Watch5 a Watch5 Pro (Fontech)

Výrobca sľubuje, že budú o 60 % odolnejšie vďaka safírovému sklíčku – to je pri lepších analógových hodinkách prakticky štandardom, s odolnosťou vlastného „safíru“ voči škrabancom má však na smart hodinkách k dlhodobo problém aj Apple. V prípade verzie Pro by titánové telo malo byť prakticky nepoškriabateľné, čo sa o tom základnom hliníkovom povedať nedá.

Watch5 dostanú o 30 % rýchlejšie nabíjanie oproti Watch4, od mierne zväčšenej 284 mAh, respektíve 410 mAh (podľa veľkosti)  batérie však výdrž, akú ponúkajú napríklad hodinky od Huawei či Fitbit s uzavretým OS na úrovni 4 a viac dní, nečakaj. Tu je použitý WearOS od Google a konkurentom sú tak skôr Apple Watch s doinštalovateľnými aplikáciami, ale nepresvedčivou výdržou a prakticky každodenným dobíjaním.

Galaxy Watch5 (Samsung)

Titánové Watch5 Pro však ponúkajú až 590 mAh batériu a teda teoreticky dvojnásobnú výdrž oproti 40 mm verzii. Aj tu však Samsung hovorí o „celodennej“, nie „viacdennej“ výdrži. Pri neustálom používaní GPS verzia Pro vydrží podľa papierových špecifikácií 20 hodín neustáleho GPS záznamu trasy, respektíve 80 hodín bežného používania. To by v praxi mohli byť tri dni pri verzii Pro a jeden a pol dňa pri základných Watch5, počkajme však na reálne recenzie.

Špecifikom modelu Pro je aj magneticky uzatvárateľný remienok, možnosť nahrať si trasu tréningu vopred v .GPX formáte, turn-by-turn navigácia a funkcia Track Back, ktorá ťa odnaviguje naspäť do miesta štartu aktivity po presne rovnakej trase. Procesory, pamäte a displeje sa oproti predchodcovi nemenia.

Zaujala nás však funkcia Body Composition, vďaka ktorej hodinky už okrem tepu a EKG vedia odmerať aj svalovú hmotu, tuk a objem vody v tele. Merajú ho podobným princípom ako bežné smart domáce váhy. V mojom prípade boli hodnoty z oboch zariadení približne podobné.

Galaxy Watch5 Pro (Samsung)

Poteší aj množstvo remienkov a Watch Faces – 8 základných obrazoviek je úplne nových a 10 vylepšených, celkovo si tak vyberáš z 33 predinštalovaných vzhľadov a desiatok „komplikácií“ – teda funkcií ako krokomer, teplomer a pod., ktoré vložíš do jednotlivých okienok.

Možno najlepšie true wireless slúchadlá na trhu (Galaxy Buds2 Pro)

Poslednou novinkou sú vylepšené Galaxy Buds Pro, teda konkurent pre AirPods. Sú o 15 % kompaktnejšie a majú lepšie sedieť v ušiach. Zásadná zmena však prichádza v podpore 24-bitového Hi-Fi zvuku, čo je podľa Samsungu až 256-krát viac zvukových dát ako bežná konkurencia alebo predchádzajúca 16-bitová generácia Galaxy Buds Pro (2021). Hoci toto porovnanie treba brať s rezervou, dobre znie aj vylepšenie potláčania ruchov okolia a funkcia, kedy sa ANC automaticky vypne a naopak prepne na transparentný režim, ak zistí, že sa snažíš komunikovať s niekým vedľa teba.

Apple Samsung dobieha aj podporou pre 360° audio, kedy sa zvuk mení podľa toho, ako otáčaš hlavou. Musí to však podporovať aj zdrojová skladba, respektíve platforma cez ktorú počúvaš.

Galaxy Buds2 Pro (Samsung)

Slúchadlá budú dodávané v troch farbách (čierna Graphite, bielej a Bora Purple).  Ich výdrž sa takmer nemení, slúchadlá teda vydržia 5 hodín s ANC a 8 hodín bez neho na jedno nabitie, opakované vkladanie do dobíjacej krabičky z nich však dostane až 18, respektíve 29 hodín.

Slovenské ceny dnes predstavených noviniek od Samsungu
  • Galaxy Z Fold4 (12 GB + 256 GB) za 1 799 eur
  • Galaxy Z Fold4 (12 GB + 512 GB) za 1 919 eur
  • Galaxy Z Fold4 (12 GB + 1 TB) za 2 159 eur (iba na Samsung.sk)
  • Galaxy Z Flip4 (8 GB + 128 GB) za 1 099 eur
  • Galaxy Z Flip4 (8 GB + 256 GB) za 1 159 eur
  • Galaxy Z Flip4 (8 GB + 512 GB) za 1 279 eur
  • Galaxy Watch5 40 mm za 299 eur, LTE verzia za 349 eur
  • Galaxy Watch5 44 mm za 329 eur, LTE verzia za 379 eur
  • Galaxy Watch5 Pro za 469 eur, LTE verzia za 519
  • Galaxy Buds2 Pro za 229 eur

Od 10. augusta do 25. augusta 2022 budú prebiehať predobjednávky – v rámci nich k hodinkám môžeš dostať lacnejšie slúchadlá Galaxy Buds Live a ku dnes predstaveným slúchadlám Buds2 Pro zas bezdrôtovú nabíjaciu podložku.

K telefónom Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4 v rámci predobjednávky získaš 1 rok poistenia Galaxy Premier Service. Cez web novysamsung.sk tiež môžeš nechať odkúpiť svoj starý mobil (akejkoľvek značky) a získať tak bonus na Fold4 až 400 € a Flip4 až 300 €. V bežných obchodoch nájdeš nové smartfóny od 26. augusta.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú