Duna je opojným korením milovníkov vedecko-fantastickej literatúry už od roku 1965. Dielo spisovateľa Franka Herberta predbehlo dobu svojimi myšlienkami o ekológii a poukázaním na dôsledky ľudskej chamtivosti na planétu, aby sa v roku 2021 konečne pozrelo na plátna kín tak, ako sa na revolučný magnum opus patrí.

Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok s TOP zvukom?

Kúp si TV Philips Performance spolu so soundbarom alebo bezdrôtovým reproduktorom a po registrácii môžeš získať späť až 50 % ceny soundbaru alebo reproduktoru.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Kniha dlho zastávala status nesfilmovateľnej látky pre svoju komplexnosť a v minulosti si na nej vylámali zuby takí režisérski velikáni ako David Lynch či Alejandro Jodorovsky, ktorému robil grafické návrhy napríklad otec Votrelca H. R. Giger. Svet ale vtedy nebol pripravený na niečo tak veľkolepé po obsahovej, vizuálnej ani technologickej stránke.

Continental film

Až uznávaný kanadský režisér Denis Villeneuve predstavil Dunu v zaslúženej dôstojnosti, grácii a s nuansami, ktoré sa predtým nikomu nepodarilo zachytiť čo i len v podobnej miere. Veľký fanúšik Herbertovej práce sa už dlhšie pohrával s myšlienkou priniesť fanúšikom neopakovateľný zážitok z filmovej Duny, aby sa navždy zaradila k nesmrteľným sci-fi velikánom.

Majestátna predloha vyžadovala citlivý prístup a uchopenie tak, aby si filmové spracovanie mohli užiť ako čitatelia, tak aj knihou nepoškvrnení diváci. Obklopil sa preto majstrami vo svojich oboroch a priniesol film, na aký sa posledné roky až žalostne dlho čakalo, a pravdepodobne sa aj čakať bude, až kým nedorazí pokračovanie a zavŕšenie príbehu prvej knihy.

Duna: Časť prvá

Villeneuve mal od začiatku jasno v tom, že knihu na plátne spracuje do dvoch častí. V štúdiu Warner Bros. sa jeho vízia stretla s okamžitým pochopením a práce na filme mohli začať naberať reálne kontúry. Sci-fi román ho ovplyvnil už ako malého chlapca, takže mal na čom stavať a svoje nápady zrealizovať s potrebným rešpektom k predlohe.

Aj napriek tomu bol miestami nútený mnohé vypustiť, pretože oproti knihe nemal, pochopiteľne, toľko času ani priestoru. Duna má úctyhodných 155 minút, s ktorými režisér naložil najlepšie, ako vedel. Skôr než po najmenších detailoch preto siahol po zachytení atmosféry sveta odohrávajúceho sa v ďalekej budúcnosti roku 10 191.

Continental film

V rámci obmedzenej dĺžky filmu s materiálom pracoval inteligentne a je až neuveriteľné, ako jednoducho, no zároveň ucelene, vysvetlil zložité rodové vzťahy, imperiálny systém, technológie či ekosystém. Aj vďaka tomu môže film fungovať samostatne, len to chcelo kumšt režisérskeho velikána. A, samozrejme, voľnú ruku, ktorú napríklad Lynch pri svojej Dune z roku 1984 nedostal (aj to je jeden z dôvodov, prečo dal svoje meno zo záverečných titulkov odstrániť).

Čitatelia môžu vo veľa bodoch namietať, že do pozadia dal až príliš mnoho, a majú na to plné právo. Napríklad ani Peter Jackson v Spoločenstve prsteňa nevyužil dôležitú postavu Toma Bombadila a film aj napriek tomu fungoval tak, že sa z neho po rokoch stal doslova kult. A to pokojne bude môže byť prípad aj Villeneuveho Duny.

Continental film

Zástupy knihou nedotknutých divákov dokonca môžu mať pocit, že filmu vo veľkej miere chýba akcia. Že sa na svoju jednoduchosť až príliš vliekol a nebudú sa mýliť. Alebo budú odchádzať s pocitom nenaplnenia, akéhosi neidentifikovateľného prázdna. Je preto lepšie očakávať pomalší prístup k príbehu, než veľké strety armád. Pár chuťoviek muža proti mužovi sa ale predsa len nájde a dôjde aj na masívnu deštrukciu.

O spoločnosti, jej fungovaní, ale aj zrade, vyvolenom a… korení

Na Dune je pozoruhodné, že sa síce odohráva vo vzdialenej budúcnosti, no zároveň, miestami až príliš nepríjemne, pripomína súčasnosť. Zložitá politika, náboženstvá a kulty, environmentalistika, drogy, ľudské emócie či dokonca technológie sú podané tak, aby v čo najväčšej možnej miere odzrkadľovali svet dneška.

Continental film

Ak nepočítame začiatok, Duna sa odohráva výsostne na púštnej planéte Arrakis – nevraživom, no pre chod civilizácií kľúčovom mieste. Nekonečné piesočné pláne sú domovom obrovských červov produkujúcich korenie zvané Melanž nevyhnutné pre ľudskú rasu.

Nielen že má výnimočné vlastnosti na ľudskú psychiku, ale predlžuje aj život a slúži ako jediná komodita na rýchle premiestňovanie sa vesmírom. Až doteraz mal od Imperátora na starosti ťažbu korenia drsný rod Harkonenov, no nadišiel čas na výmenu stráží. Púšť majú po novom skrotiť Atreidi na čele s vojvodom Letom a jeho synom Paulom, aby zabezpečili produkciu korenia pre všetkých.

Continental film

Tí síce cítia, že môže ísť o nastraženú pascu a v pozadí sa rysuje zrada, ale ani napriek najpokročilejším technológiám či informáciám od Mentata – človeka modifikovaného na matematické výpočty vyššieho rádu schopného odhadnúť príčiny a následky udalostí –, nedokážu zabrániť blížiacej sa katastrofe.

No a potom tu máme proroctvo o vyvolenom zvanom Kwisatz Haderach, domorodých, a pre príbeh dôležitých Fremenov, ako aj záhadný rád ctihodných matiek Bene Gesserit. Šachovnica je pripravená, figúrky sú v pohybe. Prichádzajúci sled dávno prorokovaných udalostí môže zmeniť tvár celej galaxie, kde na každom rozhodnutí záleží. Podrobnejšie sa pozadiu knižnej aj filmovej Duny venujeme v našom obsiahlom článku.

Continental film

Režisérske majstrovstvo Villeneuva

Samotný dej Duny je pomerne jednoduchý a jej čaro sa ukrýva vo filozofických otázkach bytia a spolunažívania, ako aj v minimalistickej práci s kamerou a fungujúcom vyobrazení fiktívneho sveta. Práve tu je Villeneuve najviac doma, o čom sme sa už mohli presvedčiť v jeho predošlých snímkach Arrival či Blade Runner 2049.

Cit pre detail a podanie veľkolepých vecí komorným podaním hrá v Dune obrovskú rolu a našťastie aj veľmi vydarene. Svoje určite spravila aj prítomnosť Herbertovho syna Briana, ktorý sa na filme priamo podieľal (po smrti otca pokračoval v písaní kníh).

Continental film

So scenárom Denisovi pomáhala dvojica Eric Roth a John Spaihts, pričom druhý menovaný sa v minulosti podieľal napríklad na písaní Promethea od Ridleyho Scotta. Spojitosť je najviac viditeľná pri tmavších, temnejších záberoch aj megalomanských vesmírnych lodiach.

Zimmer je mohutnejší a dunivejší, než kedykoľvek predtým

Ponurý svet feudálnej budúcnosti vo veľkom stmeľuje aj Zimmerova hudba. Snaží sa byť čo najabstraktnejší, využíva dunivejšie, basové pasáže s chytľavými motívmi či domorodým spevom a mnohým scénam tak vnáša element veľkoleposti. Čo je paradoxne aj problémom Duny, pretože niektoré pasáže akoby toho nemali až tak veľa čo povedať a soundtrack v týchto momentoch ešte pridá na intenzite, aby pôsobil až rušivo, ohlušujúco.

Continental film

Hans Zimmer vytvoril pre film niekoľko výnimočných skladieb aj viacero zabudnuteľných. Hudobná stránka je v Dune aj tak bezpochyby nevyhnutnou súčasťou pre vykreslenie pôvabného sveta, no s blížiacim sa záverom jej akoby dochádzal dych a motívy sa až príliš často opakovali bez nových nápadov a prvkov. Rozhodne ale ide o zážitok, ktorý sa oplatí zažiť buď v kine, alebo doma s poriadnou zvukovou súpravou.

Excelujúca herecká smotánka

Stret rôznych kultúr a poukázanie na kultúrnu či jazykovú bariéru, ako aj na problematické spolunažívanie, by nefungovali bez premysleného uchopenia príbehu, ako ani bez vynikajúcich hercov. A že je nimi Duna prešpikovaná sme vedeli už dávno.

Hlavná postava Paula Atreida má v knihe 15 rokov, no vo filme ho stvárňuje o desať rokov starší herec Timothée Chalamet. Pre jeho útlu postavu a výrazné črty predstavuje ideálnu voľbu, nehovoriac o jeho hereckých schopnostiach, ktorými v Dune len potvrdzuje povesť výnimočného mladého talentu.

Continental film

Vidíme v ňom mladého chlapca, ktorý má podľa proroctva predpoklady na to stať sa vyvoleným mesiášom a pred kamerou nádherne spája pochabosť s vyzretým uvažovaním, mladícku krehkosť s aristokratickou tvárou.

Nízky vek sa prejavuje najmä pri interakciách s jeho priateľom Duncanom Idahom (Jason Momoa), mimochodom najlepším bojovníkom Atreidov. Charizmatický Momoa vnáša do postavy hrubú silu s akčnosťou, ľudskosť a miestami vtip. Ako Paulov otec Vojvoda Leto Atreides sa predstavil Oscar Isaac s majestátnou bradou a rozvážnosťou, akú si postava zaslúži.

Continental film

Paulova matka Lady Jessica (Rebecca Ferguson) je zároveň aj členkou mocného sesterstva Bene Gesserit, no vo filme zastáva najmä úlohu nápomocnej a strachujúcej sa matky. O jej úlohe v sesterstve sa dozvedáme len málo a film tak diváka necháva v sladkej nevedomosti.

Hneď po Chalametovi dostala z hercov najviac priestoru a niet scény, kde by nehrala prvú ligu. Ženské postavy celkovo zohrávajú vo filme dôležité úlohy, a v pokračovaní by mali byť v centre diania ešte o čosi viac. Najmä Chani (Zendaya), dievča z Paulových vízií, s ktorým má previazaný osud.

Continental film

Vzhľadom na veľký počet postáv je viacero špičkových hercov daných do pozadia. Premena Stellana Skarsgårda na nechutného Baróna Harkonnenov je ódou na prácu maskérov, no tiež si nepohral tak, ako by si možno zaslúžil. Ani postavy ako Stilgar – vodca Fremenov (Javier Bardem), Gurney Halleck – majster zbraní rodu Atreidov s dušou poeta (Josh Brolin) alebo Rabban – synovec baróna a jeden z najväčších surovcov vôbec (Dave Bautista) nedostanú viac priestoru a Villeneuve si ich pravdepodobne šetrí do pokračovania.

Ich čas tak bol možno podstatne kratší, než by si zaslúžili, no na druhej strane prispeli k vybudovaniu príbehu celistvo a čo možno najmenej skratkovito. A to je pri začiatkoch akéhokoľvek filmového univerza veľmi dôležité, ba priam kľúčové. Viac priestoru by si rozhodne zaslúžili aj postavy Mentatov, napríklad Piter de Vries (David Dastmalchian). Režisér sa ale pre prvý diel rozhodol ich funkciu v rodoch príliš nerozmazávať.

Continental film

Rozdiely medzi knižnou predlohou a filmom

Duna sa zákonite drží všetkých hlavných liniek predlohy, v čom môže pre niekoho tkvieť problém. V Herbertovej Dune často nájdeme vrstvy, ktoré sa do filmu buď previesť nedajú, alebo len veľmi náročne a za cenu obetovania niečoho ďalšieho.

Chýbajú tak napríklad myšlienkové pochody postáv pre knihu mimoriadne podstatné, nevidieť ani inšpiráciu islamom a zahrnutá nebola ani veľká hostina, kde si Leto získava rešpekt imperiálneho paleontológa a ekológa Liet-Kynesa, pôvodne mužskej, no vo filme ženskej postavy.

Continental film

Rovnako sa nedozvieme viac ani o motívoch zrady a miernou úpravou prešiel aj Paulov súboj muža proti mužovi. Podobne by sme mohli pokračovať aj ďalej, no všetko sú to zmeny, ktoré výraznejšie nezasahujú do príbehovej linky a, čo je najdôležitejšie, filmová Duna aj napriek nim funguje ako samostatné veľdielo.

Z čoho film ťaží najviac

Keď prepáčime pochopiteľné orezanie knihy o poriadny kus obsahu, stále tu máme sci-fi hodné 21. storočia s nádherným vizuálom, vlastnou ťaživou atmosférou a medzi riadkami predostretým posolstvom. Niekomu môže prísť tempo rozprávania pomalé, iný v ňom zase objaví krásu celého, postupne sa otvárajúceho sveta.

Continental film

Z náročnej knihy na sfilmovanie vytvoril Villeneuve epický sci-fi zážitok prístupný širokej verejnosti, pričom sa mu podarilo zachovať ducha predlohy. S ľahkosťou vysvetľuje fungovanie ochranných štítov pomocou presne mierených záberov alebo na začiatku pomaly podsunie Paulovu schopnosť ovládať druhých hlasom, aby to neskôr diváci brali ako samozrejmosť. Nenútene a inteligentne.

Možno zámerne, možno nedopatrením filmu ubral emócie, aby pôsobil chladnejším dojmom. Aj preto sa na to síce nádherne pozerá a všetko má v Dune svoje pevné miesto, ale o vzťahu k postavám príliš nemožno uvažovať. Ak niekto zomrie, nebolí to.

Continental film

To by sa mohlo zmeniť s pokračovaním, pretože Duna sa začala výraznejšie rozbiehať až ku koncu. Paulove vízie budúcnosti naberali na intenzite, ukázal sa jazdec na červovi a bližšie predstavené boli aj zvyky Fremenov – všetko prísľuby ešte impozantnejšej druhej časť filmovej Duny, ktorá už bude stavať na pevných základoch.

Zatiaľ to vyzerá, že sa filmu v kinách darí, a od toho by mala závisieť aj budúcnosť celej ságy. Dlho očakávaná Duna splnila vysoké nároky fanúšikov a do budúcnosti kráča s prísľubom franšízy, ktorá sa môže zaradiť k divákmi milovaným a kultovým maratónom ako Pán prsteňov alebo Hviezdne vojny. Sme síce na začiatku, ale zato opojnom.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

HODNOTENIE

9/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú