Nemysliteľné sa stane skutočnosťou. Spoločnosť Apple nedávno oznámila, že už v priebehu budúceho roku príjme štandard RCS (Rich Communication Services) pre iPhone. Funkcia vstúpi do platnosti prostredníctvom softvérovej aktualizácie, ktorá bude do sveta vypustená „niekedy neskôr v budúcom roku“ a prinesie širokú paletu funkcií v štýle iMessage do správ medzi používateľmi so zariadeniami iPhone a Android. Na tému upozornil portál 9to5mac.

Prekvapivý krok

Oznámenie Apple prijať RCS štandard je vzhľadom na to, že spoločnosť ešte pred pár mesiacmi tvrdila, že tento štandard do iPhonov nezavedie, pomerne prekvapivé, avšak načasovanie jeho prijatia nie je úplná náhoda. Ako píše v samostatnej správe portál 9to5mac, týmto krokom totiž Apple predbehne protimonopolnú legislatívu.

Rozhodnutie zároveň prichádza po tlakoch regulátorov, ale aj veľkých technologických firiem ako Google či Samsung. Navyše v čase, kedy sa RCS stáva omnoho vyspelejšou platformou než bola v minulosti.

Kde je problém?

RCS štandard uzrel svetlo sveta ešte v roku 2007, pričom jeho cieľom bolo nahradiť SMS správy. Jeho plnú implementáciu však brzdil Apple, ktorý štandard jednoducho bojkotoval, čo viedlo k udržiavaniu SMS ako primárnej formy správ medzi platformami Android a iPhone (ak nepočítame aplikácie tretích strán).

Hoci CEO Apple Tim Cook tvrdil, že nevidí veľký dopyt zo strany zákazníkov po RCS, skutočný dôvod mal byť ten, že iMessage výrazným spôsobom prispieva k predajom iPhonov. Európska únia ale zaviedla zákon o interoperabilite správ, ktorý by mal spoločnosti ako Apple prinútiť zaviesť medziplatformovú komunikáciu. Presnejšie by sa podľa tohto zákona malo umožniť používateľovi jednej aplikácie (napr. iMessage na iOS) komunikovať s používateľmi iných aplikácií (napr. Správy na Androide).

Čo sú to RCS správy?

Rich Communication Services, v praxi skrátene RCS správy, sú prirodzenou evolúciou tradičných SMS a MMS správ. Ide o modernejší komunikačný štandard, ktorý prináša celý zástup rozličných vylepšení. Vďaka nim môžeš napríklad zabudnúť na limit 160 znakov či poplatky a poslať vieš aj pekné fotky. Tento štandard zároveň pridáva aj šifrovanie.

Apple sa teda rozhodol predísť prípadným problémom so zákonom tým, že oznámil podporu RCS, ktorá má prísť niekedy v priebehu 2024. Týmto spôsobom si v podstate vytvoril „poistku“ a predbehol protimonopolnú legislatívu.

Unsplash/Thai Nguyen/Alexander Andrews

Apple totiž už skôr tvrdil, že by novému zákonu o interoperabilite správ nemal podliehať, pretože v Európe nemá dostatok používateľov. Spoločnosť však zrejme neočakáva, že by tento argument mohol obstáť, a tak teraz oznámila podporu RCS správ.

To znamená, že aj keď EÚ v budúcnosti povie, že iMessage má dostatok používateľov na to, aby podliehal zákonu o inetroperabilite správ, Apple môže otočiť kartu a jednoducho povedať, že interoperabilitu zabezpečuje prostredníctvom RCS. Podľa expertov Apple tento krok teda zvolil skôr ako preventívne opatrenie.

Za zmienku stojí aj fakt, že prijatie RCS správ nezasiahne správanie farebných bublín. Dnes už ikonické modré bubliny totiž budú naďalej signalizovať správy iMessage, zatiaľ čo zelené bubliny budú reprezentovať správy RCS.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP