Jedna z najväčších značiek a priekopníkov e-sportu nedávno predstavila horúcu novinku vo svete herných notebookov – optickú hernú klávesnicu. Ide vôbec o prvé podobné zariadenie implementované do notebookov a ako v oficiálnej správe hovorí samotný Razer, klávesnica hráčom poskytne až „nešportové“ výhody. 

Klávesnica totiž namiesto doposiaľ zaužívaných fyzických spínačov využíva na detekciu stlačenia infračervené lúče, ktoré ponúkajú omnoho rýchlejšiu odozvu a spoľahlivosť. Dráha stlačenia sa síce prehĺbila o 50% na úroveň 1,7 mm, aktivačný bod klávesu je však iba 1 mm, vďaka čomu je signál zaznamenaný takmer okamžite po stlačení klávesy. Aktivačná sila pritom predstavuje iba 55 g.

Prečítaj si aj
Razer predstavil nový herný smartfón. Jeho Phone 2 je s náskokom jeden z najzaujímavejších kúskov na trhu

Pod každou klávesou sa nachádza optický spínač, ktorý umožňuje rýchlejšie a presnejšie zaznamenávanie príkazu. V porovnaní so starými klávesnicami budú môcť hráči podľa výrobcu za krátky čas aplikovať väčšie množstvo príkazov. Zvýšená citlivosť a aktivačný bod klávesnice však môže znamenať aj viac chybných (náhodných) príkazov, Razer ale myslel aj na túto skutočnosť a klávesnica je vybavená pokročilým systémom N-Key Rollover (NKRO) s anti-ghostingom.

Výsledkom je, že aj keď klávesy namiesto fyzických spínačov využívajú svetlo, klávesnica je nastavená tak, aby v jednom čase spracovala iba jeden príkaz. Tým výrobca odstraňuje nepríjemné problémy, ktoré vznikajú pri náhodnom stlačení viacerých kláves.

Samozrejmosťou je tiež podsvietenie. Každá klávesa je samostatne podsvietená technológiou Razer Chroma RGB a na výber ponúka  paletu 16,8 milióna farieb. S výsledným vzhľadom sa teda budeš môcť vyhrať od výmyslu sveta, výrobca sľubuje prednastavené možnosti podsvietenia, ako aj stovky ďalších možností dostupných v Razer Chroma Workshop.

Zatiaľ iba jeden notebook

Nová klávesnica bude nateraz implementovaná iba do jedného herného notebooku Razer, konkrétne do modelu Razer Blade 15 Advanced. Ten podľa výrobcu naďalej zostáva najoceňovanejším herným laptopom v rámci značky, okrem novinky v podobe klávesnice sa ale môžeš tešiť aj na poriadne nabitú mašinu.

Blade 15 sa totiž nenechá zahanbiť ani v rámci výkonu a ponúkne napríklad NVIDIA GeForce RTX (2070 GPU), 6-jadrový procesor i7-9750, 16 GB RAM (DDR4) a 512 GB SSD disk. Okrem toho bude laptop vybavený 15,6-palcovým Full HD displejom s mimoriadne rýchlou odozvou. Cena? Smiešnych 2,650 dolárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom