Spoločnosť Raspberry patrí jednoznačne k najväčším priekopníkom v moderných jednodoskových počítačoch. Android Authority upozorňuje na nový produkt, na ktorom si konečne zgustnú aj technicky menej zdatní konzumenti.

Línia počítačov Raspberry Pi sa rozšírila o nový produkt s označením Rapsberry Pi 400. Ten sa hutne inšpiroval nedávno predstavenou revíziou historickej konzoly Commodore C64 Mini, kedy sa všetky potrebné komponenty vtesnali pod veľkostne neokresanú klávesnicu.

Tá v závislosti od regiónu disponuje 78 alebo 79 klávesmi. Rozloženie klávesnice je momentálne dostupné v anglickej, americkej, nemeckej, francúzskej, talianskej a španielskej verzii. V blízkej budúcnosti sa k ním pridá aj lokalizácia pre nórsky, švédsky, dánsky, portugalský a japonský trh.

Raspberry ukázalo nevšedný počítač priamo v klávesnici

V samotnej podstate tak ide o jeden z najúspešnejších produktov spoločnosti, Raspberry Pi 4, ukrytý pod klávesmi. Srdce počítača tvorí vylepšený štvorjadrový procesor ARM Cortex-A72, ktorý oproti minuloročnému modelu (1,5 GHz) pracuje na frekvencii 1,8 GHz. Ten dopĺňa 4 GB LPDDR4 pamäte RAM, nechýba ani možnosť konektivity s okolitým svetom skrz Bluetooth 5.0 alebo Wi-Fi 802.11b/g/n/ac.

Celkové rozmery zariadenia činia 286 mm × 122 mm × 23 mm a operovať môže pri teplotách od 0 °C do 50 °C. Zatiaľ čo vrchná strana je okupovaná dostatočne veľkou klávesnicou bez numerickej sekcie, všetky potrebné porty sú umiestnené na zadnej strane.

Tam nájdeš vstup na gigabitový ethernet, dva USB 3.0 porty, jeden vstup pre USB 2.0, dvojicu micro HDMI portov s podporou až 4K rozlíšenia pri 60 Hz, slot na microSD karty, slúžiaci ako jediné interné úložisko, a zdrojový konektor v podobe USB-C. Samozrejmosťou je aj GPIO konektor využívaný k pripojeniu rôznych externých periférií.

Nové kompaktné balenie obľúbených jednoduchých počítačov je tak mierené práve na väčšiu masu konzumentov, ktorých v prípade predchádzajúcich modelov odrádzala od kúpy potreba prvotnej hardvérovej aj softvérovej konfigurácie zariadenia.

Raspberry Pi 400 bude dostupné v polovici novembra, pričom jeho štartovacia cena je 70 dolárov. Tá sa môže v závislosti od jednotlivých predajcov mierne líšiť. Pre slovenský trh je zariadenie zatiaľ v predpredaji len u jediného oficiálneho predajcu a aj to len v Českej republike.

Vzhľadom na cenovú politiku európskych obchodov sa u nás môže Raspberry Pi 400 predávať za zhruba 75 €. V ponuke je rovnako aj štartovací balík, ktorý navyše obsahuje aj USB-C zdroj, myš, všetky potrebné káble a microSD kartu s predinštalovaným Raspberry Pi OS. Ten bude dostupný za necelých 115 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom