Počítače Raspberry Pi sú skvelé zariadenia, ktoré stoja len pár eur, avšak ponúkajú množstvo funkcií. Využiť sa dajú ako pri programovaní rôznych súčiastok, tak aj ako domáci server. Široké využitie má ale aj pri zariadeniach IoT.

Cieľom spoločnosti Raspberry je urobiť počítač tak, aby bol čo najlacnejší, no zároveň, aby umožňoval urobiť veľa vecí. To sa vzhľadom na ich popularitu podarilo a aj vďaka týmto počítačom sa dokázala spopularizovať technika, nakoľko ich nízka cena umožňuje, že si ich môže dovoliť kúpiť takmer každý. Je to tiež skvelá učebná pomôcka, ktorá spoločne s množstvom dodatočných zariadeniami ukazuje ako počítač funguje a učí žiakov základy programovania.

Odľahčená verzia A+

Spoločnosť Raspberry predstavila nedávno ďalšiu verziu tohto mini-počítača, ktorý je v podstate odľahčenou verziou modelu B+. Stojí o 10 dolárov menej, čo sa však odrazilo aj na výslednej konfigurácii. Došlo k odstráneniu Ethernetového portu (je tu prítomný WiFi modul), namiesto 1 GB RAM je to len polovičná veľkosť a počet USB portov klesá len na jeden jediný. Zachoval sa však štvorjadrový procesor Broadcom s taktom 1,4 GHz, Bluetooth 4.2 a dvojpásmové WiFi 802.11 ac.

Prečítaj si tiež
Video: Google premenil kus kartónu a mini počítač Raspberry Pi na najlacnejšieho virtuálneho asistenta všetkých čias

Určite sa pýtaš, aký zmysel má predstavenie takéhoto okresaného modelu. Nuž pre bežného človeka zrejme žiadny a radšej si priplatí 10 dolárov naviac a dostane tú najvýkonnejšiu dostupnú verziu. Význam to však má pre veľkých odberateľov, ktorí nepotrebuje nespočet USB portov a na ich činnosť im postačuje aj menšia operačná pamäť a WiFi. A pri veľkej objednávke už rozdiel 10 dolárov hrá významnú úlohu a pomôže tak ušetriť nemalé finančné prostriedky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom