Technologický nadšenci či programátori určite poznajú zariadenie Raspberry Pi. Tento mini počítač toho dokáže skutočne veľa a možnosti jeho použitia sú rozsiahle.

Počítače Raspberry Pi sú skvelé zariadenia, ktoré stoja len pár eur, avšak ponúkajú mnoho funkcií. Využiť sa dajú ako pri programovaní rôznych súčiastok, tak aj ako domáci server. Široké využitie má ale aj pri zariadeniach IoT. Dnes, keď sa ‚‚oslavuje’’ Deň Pí (podľa amerického zapisovania 3/14), britská spoločnosť Raspberry predstavila nový model. Ide o Pi 3 Model B+, ktorý prináša viaceré významné zmeny.

Cena aj naďalej ostáva nezmenená

Na prvý pohľad sa môže zdať, že novinka sa po vizuálnej stránke od svojho predchodcu takmer vôbec nezmenila. To však môže byť výhodou, nakoľko rôzne prislušenstvá budú využiteľné aj pri novinke. Vylepšenia však nastali hlavne po hardvérovej stránke. Štvorjadrový procesor má teraz takt až na úrovni 1,4 GHz, pričom po dosiahnutí teploty 70 stupňov sa jeho rýchlosť automaticky zníži na 1,2 GHz. Operačná pamäť disponuje kapacitou 1 GB a je typu LPDDR2 SDRAM.

Nenechaj si ujsť!
Najlacnejší PC na svete stojí len 14 €. Neuveríš, čo všetko dokáže

Najväčšie zmeny však nastali v prípade konektivity. Pribudla podpora pre Bluetooth 4.2 a hlavne dvojpásmovú Wi-Fi (2,4 GHz aj 5 GHz). Nový čipset navyše podporuje aj verziu 802.11ac, čím sa maximálna prenosová rýchlosť zvýšila takmer trojnásobne. Zlepšenia sa dočkal aj Ethernetový port, ktorý je po novom gigabitový. Stále však funguje prostredníctvom USB 2.0, takže maximálna rýchlosť je obmedzená na 300 Mb/s.

Novinkou je napájanie prostredníctvom Ethernetu, čo však vyžaduje dodatočné rozšírenie pomocou PoE HAT (Power over Ethernet). Ten bude obsahovať konvertor zo 48 V na 5 V. Ostatné špecifikácie ostali nezmenené.

Na doske tak nájdeš HDMI, 4x USB 2.0, 40-pinový GPIO konektor, CSI a DSI port pre kameru a displej a nakoniec aj slot pre microSD karty. Cena Raspberry Pi 3 Model B+ ostáva nezmenená, a to 35 dolárov (na Slovensku sa bude predávať za približne 40 €).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom