Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Srdcom celej rakety a zároveň jej najzaujímavejšou a z technického hľadiska najkomplikovanejšou súčasťou je práve raketový motor. Keď sa USA predbiehali so Sovietskym zväzom o kozmické prvenstvá, pristátie na Mesiaci sa stalo posledným veľkým míľnikom, ktorý rozhodne o víťazovi. Obe veľmoci sa vydali úplne rozdielnymi cestami.

Kým Sovieti vyvíjali v konečnom dôsledku neúspešnú raketu N1, ktorej prvý stupeň poháňalo až 30 motorov NK-15, Američania zvolili iný prístup. Prvý stupeň rakety Saturn V malo poháňať len päť obrovských motorov F-1.

Tento systém mal svoje výhody aj nevýhody, v konečnom dôsledku však, na rozdiel od rakety N1, uspel. Prečo bol teda život týchto raketových motorov tak krátky a po programe Apollo prakticky okamžite zanikli?

Najsilnejšie na svete – na krk im dýchali Sovieti

F-1 je najsilnejší jednokomorový raketový motor na svete, spaľujúci tekuté palivo. Jediný z nich dokázal vyvinúť ťah až 6 770 kN pri tlaku okolitého prostredia rovnajúcom sa jednej atmosfére (približne 101 kPa). Vo vákuu je to dokonca až 7 770 kN, čo je viac, než celý prvý stupeň modernej rakety Falcon 9, ktorá dosahuje pri štarte približne 7 600 kN.

Test jedného z raketových motorov F-1. Zdroj: NASA

F-1 navyše vákuum reálne dosiahli, pretože po štarte rakety poháňali raketu Saturn V asi 2 minúty a 41 sekúnd, pričom ju vyniesli do výšky 68 km a následne sa od nej odpojili.

Výkon raketových motorov F-1 dokázali spomedzi motorov na tekuté palivo prekonať len sovietske RD-170 – tie sa však skladajú až zo štyroch spaľovacích komôr a aj keď majú niektoré komponenty spoločné, v zásade ide o systém viacerých raketových motorov.

Dôvodom, prečo sa Sovietsky zväz vydal cestou menších motorov vo väčšom počte, bola najmä neschopnosť vyriešiť problém so spaľovaním, ktoré je pri veľkých spaľovacích komorách nestabilné. Aj preto využíva RD-170 štyri spaľovacie komory, píše Russian Space Web.

Diagram raketového motora F-1, bez predĺženia Lavalovej dýzy. Zdroj: Rocketdyne/NASA

Tony paliva za sekundu
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú