banner-nexus-6p
Vyhľadávací gigant a zároveň jedna z najhodnotnejších spoločností sveta, Google, sa rozhodol pochovať zaužívanú tradíciu, ktorú ťahal viac ako 6 dlhých rokov. Od predstavenia HTC Google Nexus One sme sa rok čo rok dočkali aktualizovanej verzie zariadenia, ktoré vyrábali rôzni výrobcovia pod záštitou spoločnosti Google. Všetky dodnes predstavené smartfóny či tablety tak niesli spoločné označenie, Nexus, čo sa však dnešným dňom nadobro mení.

Je miernym prekvapením, že nové správy o premenovaní modelovej rady prichádzajú tesne pred predstavením novej dvojice zariadení. Tie by po novom mali spadať pod rovnakú značku ako nekompromisný tablet Pixel C. Vyhľadávací gigant sa tak rozhodol zjednotiť svoje portfólio zariadení pod jeden názov, čím chce docieliť väčšie povedomie o svojich výrobkoch. Takáto mierna zmena môže dopomôcť k získaniu väčšej pozornosti technologického sveta. Taktiež sa nezabúda ani na to, že prvé zariadenie predstavené pod týmto označením, tablet Pixel C, bol vyrobený samotným Googlom, bez nejakej výraznej spolupráce s výrobcom tretej strany. Tento fakt môže naznačovať, že o výrobu budúcej generácie Nexus Pixel zariadení sa taktiež postará samotný Google. To však ešte neplatí pre očakávanú dvojicu modelov, ktoré sme doteraz nazývali ako Nexus Sailfish a Nexus Marlin.

Huawei Nexus 6P 32 GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

pixel-c-hero

Google Pixel C

Referenčné smartfóny vyrábané spoločnosťou HTC podľa najnovších správ ponesú jednoduché označenia Pixel a Pixel XL. Podľa veľkostí prístrojov môžme usúdiť, že 5-palcový Sailfish bude premenovaný na Google Pixel, zatiaľ čo 5,5-palcový Marlin s týmto názvom ponesie aj dvojicu písmenok XL. Tieto správy so sebou prinášajú aj poriadne veľa otázok, keďže rada Nexus zariadení si za 6 rokov získala nespočetne veľa podporovateľov po celom svete. Najpálčivejšou otázkou zo všetkých však zostáva softvérová podpora novej rady smartfónov. Kým zariadenia Nexus predstavovali ten najlepší pohľad na čistý Android spolu s pravidelnými aktualizáciami, pri smartfónoch rady Pixel môžu byť veci mierne pozmenené. Jeden zo zdrojov informácií totižto uvádza, že novinky budú mať oproti čistému Androidu pár funkcií navyše.

nexus-marlin-mockup

Google Pixel XL (Nexus Marlin)

Ak si to celé zhrnieme, tak spoločnosť Google vidí za zmenou označenia svojich smartfónov lepšie možnosti pri ich navrhovaní, či následnom predaji. Taktiež bude zrejme viac dozerať na samotnú výrobu a v budúcnosti si s veľkou pravdepodobnosťou bude vyrábať zariadenia sama. Pixel zariadenia tak budú predstavovať silu čistého operačného systému Android, ku ktorému sa pridá aj zopár funkcií navyše. Taktiež sa treba zamyslieť aj nad tým, aký pocit majú z tejto zmeny výrobcovia tretích strán, pre ktorých bola výroba smartfónov pre Google veľkou výhrou. To však odteraz neplatí a meno samotného výrobcu v názve smartfónu viac figurovať nebude. Netreba však zabúdať, že sa jedná o neoficiálne správy, ktoré sa s veľkou pravdepodobnosťou potvrdia už 4. októbra, kedy má byť táto dvojica odhalená. Čo si myslíte o tejto zmene?

TIP: Nexus Marlin v AnTuTu: Snapdragon 820, 4 GB RAM a 3450 mAh batéria

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom