Teraz čítate
Rada zariadení Nexus končí! Spoločnosť Google bude odteraz združovať svoje smartfóny pod označením Pixel

banner-nexus-6p
Vyhľadávací gigant a zároveň jedna z najhodnotnejších spoločností sveta, Google, sa rozhodol pochovať zaužívanú tradíciu, ktorú ťahal viac ako 6 dlhých rokov. Od predstavenia HTC Google Nexus One sme sa rok čo rok dočkali aktualizovanej verzie zariadenia, ktoré vyrábali rôzni výrobcovia pod záštitou spoločnosti Google. Všetky dodnes predstavené smartfóny či tablety tak niesli spoločné označenie, Nexus, čo sa však dnešným dňom nadobro mení.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Je miernym prekvapením, že nové správy o premenovaní modelovej rady prichádzajú tesne pred predstavením novej dvojice zariadení. Tie by po novom mali spadať pod rovnakú značku ako nekompromisný tablet Pixel C. Vyhľadávací gigant sa tak rozhodol zjednotiť svoje portfólio zariadení pod jeden názov, čím chce docieliť väčšie povedomie o svojich výrobkoch. Takáto mierna zmena môže dopomôcť k získaniu väčšej pozornosti technologického sveta. Taktiež sa nezabúda ani na to, že prvé zariadenie predstavené pod týmto označením, tablet Pixel C, bol vyrobený samotným Googlom, bez nejakej výraznej spolupráce s výrobcom tretej strany. Tento fakt môže naznačovať, že o výrobu budúcej generácie Nexus Pixel zariadení sa taktiež postará samotný Google. To však ešte neplatí pre očakávanú dvojicu modelov, ktoré sme doteraz nazývali ako Nexus Sailfish a Nexus Marlin.

Huawei Nexus 6P 32 GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

pixel-c-hero

Google Pixel C

Referenčné smartfóny vyrábané spoločnosťou HTC podľa najnovších správ ponesú jednoduché označenia Pixel a Pixel XL. Podľa veľkostí prístrojov môžme usúdiť, že 5-palcový Sailfish bude premenovaný na Google Pixel, zatiaľ čo 5,5-palcový Marlin s týmto názvom ponesie aj dvojicu písmenok XL. Tieto správy so sebou prinášajú aj poriadne veľa otázok, keďže rada Nexus zariadení si za 6 rokov získala nespočetne veľa podporovateľov po celom svete. Najpálčivejšou otázkou zo všetkých však zostáva softvérová podpora novej rady smartfónov. Kým zariadenia Nexus predstavovali ten najlepší pohľad na čistý Android spolu s pravidelnými aktualizáciami, pri smartfónoch rady Pixel môžu byť veci mierne pozmenené. Jeden zo zdrojov informácií totižto uvádza, že novinky budú mať oproti čistému Androidu pár funkcií navyše.

nexus-marlin-mockup

Google Pixel XL (Nexus Marlin)

Ak si to celé zhrnieme, tak spoločnosť Google vidí za zmenou označenia svojich smartfónov lepšie možnosti pri ich navrhovaní, či následnom predaji. Taktiež bude zrejme viac dozerať na samotnú výrobu a v budúcnosti si s veľkou pravdepodobnosťou bude vyrábať zariadenia sama. Pixel zariadenia tak budú predstavovať silu čistého operačného systému Android, ku ktorému sa pridá aj zopár funkcií navyše. Taktiež sa treba zamyslieť aj nad tým, aký pocit majú z tejto zmeny výrobcovia tretích strán, pre ktorých bola výroba smartfónov pre Google veľkou výhrou. To však odteraz neplatí a meno samotného výrobcu v názve smartfónu viac figurovať nebude. Netreba však zabúdať, že sa jedná o neoficiálne správy, ktoré sa s veľkou pravdepodobnosťou potvrdia už 4. októbra, kedy má byť táto dvojica odhalená. Čo si myslíte o tejto zmene?

TIP: Nexus Marlin v AnTuTu: Snapdragon 820, 4 GB RAM a 3450 mAh batéria

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
20%
Páči sa mi to
60%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
20%
Neznášam to
0%
O autorovi
Patrik Tarics
Pre technológie dýcham! Okrem toho ma však zaujímajú aj dobré filmy, seriály, hudba a šport každého druhu. Ak chceš so mnou prehodiť pár slov, môžeš ma kontaktovať na mail [email protected]
 • Adrián Lucinkin Kupčov

  nooo nechapem preco prave pixel ale ok :D hlavnou zmenou by mohla byt dlhsia podpora zariadeni, kedze 2 roky sw a 3 roky bezpecnost je podla mna malo, taky nexus 5, ktory uz skoncil by potiahol kludne aj nougat a aj dalsie androidy, no zasa hw nepodporuje danu vec, skoda

  co sa tyka napr nexus 5x, ten vraj konci o rok, co je ako dost divne, kedze po hw stranke mu nic nechyba, cize ked uz chce akoby zacat odznova ale uz s menom pixel, nech daju hlavnu sw podporu na aspon 3-4 roky a bezpecnostne 4-5 rokov

  jasne je tu cm, ale oni tiez nestihnu hned aktualizovat

  • Michal Baška

   Výrobcovia v 99% prípadov na podporu kašlú. Je úplne jedno či kupuješ fón, auto, vysávač, práčku, tlačiareň, TV.. po pol roku a viac máš problém kúpiť náhradné sáčky, baterky, tonery, nový Firmware a pod. im ide len o predaje ďalších nových kusov aby zákazník len točil peniaze. A najlepšie u tej istej značky. Bohužiaľ je to nový hnusný trend :(

 • Dynno

  Páni redaktori, myslím si, že správne spisovne to nie je „modelovej rady“, ale modelového radu. Totiž ak ide o výrobu a niekoľko modelov tak je to spisovne správne „modelový rad, nový rad výrobkov, či áut.
  Rada je napr. Slovenská národná rada, či keď Vám niekto chce niečo poradiť. Váš portál sa mi veľmi páči no udivuje ma, že chodíte a študujete na vysokých školách a pritom sa tu stále opakujú základné chyby spisovnej slovenčiny.