Čína už teraz dominuje vo využívaní a výrobe obnoviteľných zdrojov a podľa najnovších plánov chce svoj náskok nad svetom ešte zvýšiť. Na púšti Gobi totiž vyrastie obrovské pole solárnych a veterných zdrojov energie. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Ako píše portál Interesting Engineering, šiesta najväčšia púšť sveta, rozprestierajúca sa na hraniciach Číny a Mongolska, sa v najbližších rokoch stane domov pre elektrárne vyrábajúce energiu z obnoviteľných zdrojov.

ScreenShot/SunDrive/YouTube

Vzhľadom na aktuálnu situáciu s klimatickými zmenami a neustálim zmenšovaním ornej pôdy ide o skvelé riešenie, ktoré vo svete vzbudilo množstvo pozornosti. Čína a obnoviteľné zdroje energií pritom idú ruka v ruke už dlhšiu dobu.

Svedčí o tom aj fakt, že inštalovaný výkon z obnoviteľných zdrojov v Číne pre rok 2020 dosiahol neuveriteľných 895 GW, čo je viac ako v celej Európskej únii, USA a Austrálii dokopy. Samozrejme, Čína je známa aj výrobou elektriny z uhlia, ktorá v posledných rokoch taktiež neustále narastala.

Darí sa však aj obnoviteľným zdrojom. V Číne dokonca medzi rokmi 2011 až 2018 klesla cena fotovoltaických systémov až o 63 %. Pochopiteľne, zároveň s poklesom cien narástlo využitie solárnej energie až natoľko, že tretina solárnej energie na Zemi je generovaná práve v Číne.

Najnovšie však táto dominancia vo svete obnoviteľných zdrojov energií ešte vzrastie. V púšti Gobi totiž Čína vybuduje najväčšiu kapacitu solárnej a veternej energie, ktorá dosiahne závratných 450 GW.

rawpixel.com/freepik (ilustračný)

Celá výstavba je v súlade so záväzkami prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý chce zvýšiť celkovú kombinovanú kapacitu zo solárnych a veterných zdrojov na 1200 GW. Tento ambiciózny cieľ by mal byť pritom splnený do konca tohto desaťročia.

Koncom minulého roka disponovala Čína kapacitou 306 GW solárnej energie a 328 GW veternej energie, pričom v púštnych regiónoch má už teraz vo výstavbe ďalších 100 GW kapacity solárnej energie. Zdá sa tak, že Čína zvyšuje kapacitu z obnoviteľných zdrojov energie rýchlejšie ako ktokoľvek iný na svete.

Zatiaľ čo približne 43,5 % celkovej inštalovanej kapacity v krajine pochádza z obnoviteľných zdrojov, kvôli viacerým problémom a dodávkam energie, reálne množstvo energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov sa pohybuje na úrovni zhruba 26 %, zvyšok pochádza prevažne zo spaľovania uhlia.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú