V „pretekoch“ o predstavenie nového druhu smartfónov sa ocitli za posledné roky mnohé popredné spoločnosti z ďalekej Ázie, ktoré však ani po dlhom čase neukázali výsledky svojho vývoja. Miesto toho ich predbehol výrobca, ktorý sa v tomto priemysle výrazne neangažuje, no svojim počinom všetkým vytrel zrak. O svetovú premiéru tejto novinky sa postarala firma Royole FlexPai, ktorá vybavila svoj skladací smartfón perfektnými špecifikáciami a ohybným telom.

Neustále úniky informácií o pripravovaných skladacích smartfónoch od renomovaných výrobcov dávali milovníkom nových technológií nádeje na skorý príchod novej generácie týchto zariadení, ktoré majú zásadne zmeniť spôsob, akým ich ľudia doteraz používali. Mesiace a mesiace čakania však neprinášali žiadne plody. Popri veľkých spoločnostiach na takomto produkte s unikátnou ohybnou konštrukciou potajme pracovala aj nie príliš známa firma Royole FlexPai, ktorá teraz odhalila funkčný výsledok svojej práce.

Neznáma firma porazila všetkých gigantov

Samotný výrobca popisuje tento kúsok ako „svetovo prvý komerčne dostupný ohybný smartfón“. Mnohí vkladali do tohto nového druhu smartfónu veľké nádeje a ten im teraz odhalil ako môže vyzerať budúcnosť. V skutočnosti je tento skladací model veľký ako menší tablet a disponuje 7,8″ AMOLED obrazovkou, ktorá sa po zložení konštrukcie zmenší na 4″ displej.

Zobrazovací panel pritom nepochádza od výrobcu tretej strany, ale vyrába ho priamo Royole FlexPai. Podľa tvrdení spoločnosti je možné tento prevratný smartfón roztvoriť a zložiť až počas 200 000 cyklov. Prvý skladací model navyše prichádza s najnovším Androidom 9.0 Pie, ktorý je doplnený o nadstavbu spoločnosti Water OS. Tá je prispôsobená smartfónu a jeho možnostiam. Rázom sa tak z režimu „tablet“ po zložení systém premení na ten klasický.

Prvý smartfón so Snapdragonom 855

Veľký dôraz na používateľský zážitok z unikátnej konštrukcie a upraveného systému dopĺňa aj jedinečný hardvér. Zdrojom výkonu tohto kúsku je totiž doteraz oficiálne nepredstavený procesor Snapdragon 8150, známy tiež ako Snapdragon 855.

S ním výrobca spároval aj veľkú 6 GB operačnú RAM pamäť, ktorá sa v najvyššej konfigurácii smartfónu nafúkla až na 8 GB. Rovnako skvelé možnosti nájde záujemca aj pri internom úložisku, ktoré už v základe prichádza s kapacitou 128 GB a vo vyšších verziách ponúka 256 GB, alebo maximálne 512 GB miesta.

Nenechaj si ujsť
Aj Huawei predstaví vlastný skladací smartfón. Plánuje nahradiť počítače

Ak by sa to niekomu málilo, môže si tento priestor rozšíriť pomocou microSD karty o ďalších 256 GB. Konštrukcii tohto smartfónu sa prispôsobila aj fotovýbava, ktorá obsahuje dva objektívy s rozlíšením 16 MPx pre hlavný snímač a 20 MPx pre sekundárny teleskopický fotoaparát. V zloženom režime môže byť táto dvojica využitá ako hlavný „zadný“ fotoaparát a pri otvorení smartfónu sa premení na duálny selfie foťák.

Zákazníkovi však bude imponovať aj zvyšok výbavy, ktorý nie je vôbec priemerný. Akumulátor má kapacitu slušných 3 800 mAh hodín a jeho energiu dopĺňa špeciálny adaptér s rýchlym nabíjaním Ro-Charge. Táto technológia ho nabije z 0 % na 80 % kapacity už za 30 minút. Ako sa však dalo čakať, aj z tejto ohybnej konštrukcie sa vytratil 3,5 mm audio jack, no miesto si tam samozrejme našiel zaužívaný USB-C štandard. Skutočne úchvatné vlastnosti ponúka prvý skladací smartfón Royole FlexPai za poriadnu cenu, ktorá hravo pokorila 4 cifry.

Inovácie nie sú vôbec lacné

Za základný model si v Číne výrobca vypýta 1 140 €, pričom vybavenejšia verzia vyjde na 1 268 € a najvyšší variant tejto skladacej novinky bude zákazníka stáť až 1 648 €. Prvé dodávky tohto unikátneho kúsku majú byť zákazníkom odosielané v priebehu decembra, no zatiaľ nie je isté či sa výrobca plánuje uplatniť aj mimo čínskeho trhu.

V každom prípade je skladací smartfón od Royole FlexPai triumfom, ktorým táto neznáma firma poráža aj tak veľkých gigantov ako Samsung či LG. Tí si modely s obdobnými vlastnosťami ešte len pripravujú a doteraz nie je známy presný dátum ich premiéry.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom