banner-nubia-z11Presne 1. januára v tomto roku vyrazil z Číny nákladný vlak, ktorý vo svojich vozňoch prevážal tovar obrovskej hodnoty. Nejednalo sa o drahé autá alebo vzácne kovy, ale o spotrebný tovar ako ponožky, oblečenie, tašky či tkaniny. Vlaku trvalo presne 18 dní, kým dorazil do cieľovej destinácie, do Londýna, kde ho vítali novinári aj predstavitelia vlády. 

Svoju cestu začal v meste Yiwu, odkiaľ vyrazil presne pred 18-mi dňami a počas svojho „výletu“ po koľajniciach prešiel viac ako 12 000 km naprieč siedmimi krajinami. Jeho záverečnú trasu do Londýna tvoril aj prejazd cez Lamanšský tunel, ktorý spája Európu so Spojeným kráľovstvom. Okrem zástupcov vlády a novinárov ho pred jeho príchodom vítali aj ľudia v kostýmoch čínskych drakov. Prvý priamy vlak smerujúci z čínskeho mesta Yiwu do Londýna dorazil po dlhej a náročnej ceste do cieľa dnes, 19.1.2017 o 13:00.

china-uk-train1zdroj fotografie: Channel News Asia

Táto nová možnosť prepravy tovaru vlakom priamo z Číny je oveľa efektívnejšia a lacnejšia ako doprava loďou, ba dokonca je ešte o polovicu lacnejšia ako letecká doprava. Podľa kancelára Barkingu a Dagenhamu, Darrena Rodwella, je táto možnosť prepravy skvelou správou pre tieto štvrte Londýna, ktoré sa teraz stanú hlavným centrom prepravy z ďalekého východu. Hlavné mesto Spojeného kráľovstva sa príjazdom tohto vlaku stalo už 15. mestom v Európe, do ktorého prichádzajú zásielky tovaru vlakom až z Číny.

China- UK zdroj fotografie: The Sun

TIP: Týchto 10 čínskych spoločností patrí medzi najväčších exportérov elektroniky do celého sveta

Celý vlak sa skladal z až 34 vozňov. Tie boli naložené tovarom v hodnote viac ako 4,5 milióna eur a tovar pochádza priamo z továrne v Yiuwe, kde sa vyrába alebo predáva viac ako 50 % všetkých vianočných ozdôb. Niekomu sa môže zdať, že ide len o banálnu záležitosť, no máloktoré vlaky môžu prejsť cez niekoľko krajín, respektíve cez celý kontinent, pretože rozchod koľajníc je vo väčšine krajín rozdielny a preto sa tovar musí na mnohých miestach prekladať z jedného vlaku do druhého. Historický prvý vlak, ktorý z Číny dorazil až do Londýna bol pomenovaný podľa výroku známeho citátu revolučného vodcu, Mao Ce-tunga, ktorý znie: „Východný vietor bude prevažovať nad západným.“

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP