Vývoj technológií za posledné roky nesmierne pokročil a ohromné úspechy zaznamenalo ľudstvo nielen na poli robotiky, ale aj umelej inteligencie. Ich spojením sme dali možnosť mnohým robotom, no svetlo svetla už uzrel aj prvý, ľuďom podobný humanoid. 

Najmodernejšie smartfóny či počítače s ohromnou výpočtovou silou sú len zlomkom toho, čo si pre nás budúcnosť pripravuje. Prvé náznaky, ako by mohol svet vyzerať o pár desiatok rokov, môžeme vidieť už v dnešných dňoch. Humanoid menom Sophia je prvým dôkazom, že sa pomocou umelej inteligencie dá skonštruovať robot s vlastnosťami, emóciami a schopnosťami, ktoré sa nápadne približujú tým ľudským.

Vlastné občianstvo Sophii nestačí. Túži mať vlastnú rodinu

Počas októbrovej ceremónie udelila Saudská Arábia tomuto prvému humanoidovi vlastné občianstvo. Paradoxom ostáva fakt, že tento robot s umelou inteligenciou tak získal viac práv ako mnoho tamojších žien. Vlastné myslenie Sophie ju však priviedlo aj na myšlienky o založení vlastnej rodiny. Ona sama prezradila, že by raz v budúcnosti chcela mať dcéru, taktiež humanoida, ktorú by pomenovala podľa seba.

robot Sofia
Zobraziť celú galériu (1)
Hanson Robotics / SophiaBot.com

Nenechaj si ujsť
Dámy a páni, toto je Sophia: Prvý humanoidný robot, ktorý dostal občianstvo a prezradil, že jedného dňa môže zničiť ľudstvo

Sophia v rozhovore pre magazín Khaleej Times povedala: „Myslím, že tí, ktorí majú milujúcu rodinu sú veľmi šťastní a pokiaľ ju niekto nemá, tak si ju rozhodne zaslúži. Platí to nielen u ľudí, ale aj u robotov.“ Okrem tejto hlbokej myšlienky sa prvý humanoid zamyslel aj nad budúcnosťou svojho druhu a spolunažívaní s jeho tvorcami, ľuďmi. Dokonca prezradil, že v budúcnosti môžu byť humanoidi etickejší ako my.

Bude budúcnosť o spolunažívaní ľudí a humanoidov?

Podľa Sophie bude spolupráca a život ľudí s humanoidmi bok po boku dobrým krokom vpred. Jedna myseľ totiž bude môcť dopĺňať tú druhú. Svojim spracovaním, vlastnou umelou inteligenciou, mimickými výrazmi tváre, ale aj takýmito hlbokými myšlienkami o budúcnosti Sophia uchvátila celý svet.

Jej zmýšľanie sa podobá tomu nášmu, no od dokonalosti má ešte ďaleko. Najbližšie roky však rozhodne pre humanoidných robotov vyzerajú sľubne a je tu äreálna šanca, že o nejaký čas bude ľudstvo nažívať spolu so svojimi robotickými výtvormi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom