S odľahčenými, alebo inak povedané Lite verziami sa stretávame predovšetkým pri rôznych aplikáciách. Pri smartfónoch sú známe aplikácie ako Messenger Lite, ktoré šetria najmä mobilné dáta. Pri počítačových programoch odľahčené verzie využívajú len základné funkcie, sú menej náročné na výkon počítača a zaberajú menej miesta.

Najnovšie informácie hovoria o tom, že sa pravdepodobne môžeme tešiť na operačný systém Windows Lite. Microsoft s myšlienkou priniesť jednoduchší, respektíve menej náročný operačný systém pracuje už dlhšiu dobu. Po nie veľmi úspešných pokusoch pri systémoch ako Windows RT či Windows 10 S vraj spoločnosť vyvíja úsilie na nový Windows Lite.

Prečítajte si tiež!
Posledné zbohom pre prehliadač Edge. Microsoft pracuje na alternatíve, ktorá bude ako Google Chrome

Názov Lite sa prvýkrát objavil v kóde 18282 a na informácie o možnej verzii Lite upozornil aj Brad Sams vo svojom vyhlásení. Microsoft sa tak bude snažiť priniesť flexibilný operačný systém, ktorý by okrem počítačov mohol fungovať aj na iných zariadeniach, napríklad na smartfónoch a tabletoch.

Kľúčovú funkciu odľahčenej verzie má predstavovať ako inak rýchlosť a okamžitá dostupnosť k práci. Na druhej strane treba poznamenať, že nová verzia bude prijateľná skôr pre študentov či menej náročných používateľov. Nakoľko cieľovou skupinou nie je firemné prostredie, pravdepodobne sa neobjaví ani v obchode ako samotný produkt. S najväčšou pravdepodobnosť sa nedočkáme ani podpory programov pre prostredie Win32.

Ďalšou zaujímavosťou je, že Lite verzia dokonca nemusí niesť ani značku Windowsu. V tomto prípade je to ale logické, nakoľko sa Microsoft pravdepodobne poučil zo svojich chýb pri operačných systémoch Windows RT a Windows 10 S. V porovnaní s klasickým operačným systémom pobeží v obmedzenom režime, čoho dôkazom je aj spustenie len univerzálnych aplikácií z Microsoft Store. Na druhej strane sa však podpory dočkajú Progresívne webové aplikácie (PWA).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom