Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Umelá inteligencia začína prenikať do oblastí, v ktorých to len pred pár rokmi nik ani len nepredpokladal a to štýlom, ktorý je nesmierne rušivý a potenciálne nebezpečný z hľadiska ľudských práv. Viaceré krajiny sa rozhodli voči tejto revolučnej technológii v záujmu vlastných občanov a stability trhu zakročiť a to vrátane Európskej únie.

Tá predstavila súbor rôznych pravidiel a smerníc, ktoré majú pomôcť v regulovaní tejto technológie a udržaní úplne novej formy trhu na uzde bez toho, aby došlo k vážnym problémom či už pre zákazníkov alebo konkurenciu. Súčasťou týchto pravidiel je, ako informuje Európsky parlament prostredníctvom svojho webu, nielen niekoľko obmedzení, ale tiež stanovanie výšky pokút za ich porušenie či dokonca niekoľko priamych zákazov.

Súkromie ostáva kritickou prioritou

Azda najdôležitejšou súčasťou regulácií, ktoré EÚ predstavila, sú vyslovene zakázané využitia umelej inteligencie. Tá podľa nových pravidiel nemôže byť použitá napríklad na biometrickú kategorizáciu ľudí, ktorá obsahuje citlivé charakteristiky, ako je vierovyznanie, etnicita, sexuálna orientácia či filozofické presvedčenie.

AI nemôže byť použitá ani na zbieranie snímok ľudských tvárí zo záznamov bezpečnostných kamier či iných zdrojov na vytváranie databáz. Za podobné činnosti si už vyslúžili kritiku viaceré spoločnosti, pričom firmy po novom nebudú môcť použiť umelú inteligenciu ani na rozoznávanie emócií zamestnancov či dokonca študentov.

Z týchto regulácií je jasné, že sa EÚ zamerala predovšetkým na zachovávanie súkromia svojich občanov. Pridáva sa k nim aj zákaz sociálneho hodnotenia na základe spoločenského správania sa či osobnostných charakteristík, pričom v niektorých autokraciách je takýto proces bežný. Pochopiteľne EÚ zakazuje aj využitie AI na manipuláciu s ľuďmi proti ich vôli či zneužívanie ich zraniteľnosti.

Nájdu sa ale aj výnimky
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú