Mnoho výrobcov sa do sveta telefónov snaží priniesť tie najrôznejšie inovácie, aby zvýšili záujem zákazníkov o ich zariadenia. Za mnohé roky vývoja sme mohli v našich smartfónoch vidieť mnoho skvelých noviniek ako snímač odtlačkov prstov či duálny fotoaparát. Vedel si však, ktoré telefóny boli v tomto smere prvými priekopníkmi?

Predstav si svoj smartfón bez snímača odtlačkov prstov, selfie kamery, duálneho fotoaparátu, vodeodolnosti či dotykového displeja a získal by si klasický telefón, aký si na pultoch predajní často vídaval ešte pred pár rokmi. S vývojom technológií však boli tieto zariadenia neustále vylepšované a vďaka prvým inovatívnym modelom dnes môžeme využívať vyššie spomínané vymoženosti. Nasledujúce riadky ti odhalia telefóny, ktoré ako prvé priniesli do svojej kategórie dovtedy nevídané možnosti a funkcie.

Snímač odtlačkov prstov

zdroj fotografie: MIUI

Kalifornská spoločnosť Apple síce možno bola prvou, ktorá zákazníkov presvedčila o potenciáli snímača odtlačkov prstov, no prvý telefón s týmto hardvérom rozhodne nevyšiel z ich výrobnej linky. V roku 2004 ním bol totiž pre mnohých neznámy Pantech GI100, ktorý do výbavy dostal dnes bežne používaný snímač odtlačkov prstov. Tento výrobca tak učinil tento krok ešte o 3 roky skôr ako Apple vôbec stihlo vyrobiť prvý iPhone.

Prvý telefón bez 3,5 mm jacku

zdroj fotografie: MIUI

Nenechaj si ujsť
Najlepšie telefóny pred predstavením prvého iPhone. Vlastnil si niektorý z nich?

Medzi modernými smartfónmi čoraz častejšie nachádzame modely, ktorým vo výbave chýba mnohými milovaný 3,5 mm audio jack. Ten sa už dlhé desaťročia využíva na počúvanie hudby. Mnohí tvrdia, že prvou spoločnosťou, ktorá ho zo svojho telefónu odstránila, bolo LeEco, no pravda je niekde úplne inde. Informácie o tomto zariadení sú síce trocha zahmlené rúškom času. Prvým bez tohto hardvérového komponentu bol v roku 2003 telefón HTC O2 XDA II. Na počúvanie hudby majitelia tohto kúsku tak museli využiť miniUSB port, ktorý taktiež slúžil aj na nabíjanie batérie.

Vodeodolnosť

zdroj fotografie: MIUI

Poznáš tú situáciu, keď vyjdeš von do dažďa alebo na dovolenku a bojíš sa o svoj smartfón, ktorý nie je chránený proti vode? Tieto obavy však ešte v roku 2000 netrápili používateľov telefónu Ericsson R310s, ktorý bol vyrobený z tzv. GORE All-Weather materiálu. Ten sa dnes prevažne využíva pri výrobe nepremokavých vetroviek. Napriek tomu však neposkytoval vodotesnosť, teda vlastnosť, kedy do útrob s hardvérovou výbavou neprenikne ani kvapka vody. Prvým kúskom s touto inováciou bolo totiž v roku 2005 Casio Can 502S, ktoré dokázalo pod vodou vydržať aj 30 minút.

Fotoaparát s bokeh efektom

zdroj fotografie: MIUI

Dnes sa duálny fotoaparát berie ako jeden z najväčších trendov vo svete smartfónov, ktorý už nie je doménou iba prémiových modelov a svoje miesto si našiel aj v lacnejších kúskoch. S pomocou tohto hardvéru môžu používatelia vytvárať krásne fotky s bokeh efektom, ktorý dokáže jemne rozostriť pozadie za objektom. Pomyslel by si si, že prvým modelom, ktorý túto funkciu ponúkal, bola Nokia Lumia 925 ešte v roku 2013, a to dokonca iba s jedným fotoaparátom? Medzi modernými kúskami týmito možnosťami disponuje napríklad Xiaomi Mi6 či Huawei P10.

Selfie fotoaparát

zdroj fotografie: MIUI

Nenechaj si ujsť
Týchto 5 vlastností starých telefónov nám v moderných smartfónoch chýba najviac

V dnešných smartfónoch berú používatelia prítomnosť predného selfie fotoaparátu ako samozrejmosť, no pred 14 rokmi tomu tak nebolo. V tých časoch bol vzácnosťou už len obyčajný snímač fotoaparátu na zadnej strane. S myšlienkou priniesť tento snímač aj na prednú stranu telefónu prišla spoločnosť Siemens, ktorá touto inováciou vybavila svoj model U15. K nemu sa pridal aj známy Sony Ericsson Z1010.

Prvý masovo predávaný bezrámikový smartfón

samsungzdroj fotografie: Dávid Igaz/FonTech

Nie je to tak dávno, čo si mal aj ty možnosť stretnúť vo svete smartfónov jeden z prvých kúskov, ktorého displej nelemovali takmer žiadne rámiky. Možno už tušíš, že reč je o Xiaomi Mi MIX, ktorý ako prvý priniesol túto veľkú inováciu. Z nej sa neskôr stal trend, ktorý nasledujú mnohí výrobcovia do dnešných dní. Displej tohto revolučného modelu pokrýva až 91,3 % prednej steny, no vďaka minimálnym rámikom sa svojou veľkosťou vyrovná omnoho konkurentom s omnoho menšou obrazovkou. Naše dojmy z tohto úžasného modelu si môžeš pozrieť aj videu nižšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP