Pokrok nezastavíš. Napriek tomu by si tak urobiť v mnohých prípadoch zrejme chcel. Hoci sa technológie zlepšujú doslova každým dňom, neraz toto vylepšovanie neprinesie len osoh, ale aj veľké množstvo negatív. Najlepšie ti to dosvedčí päť nižšie rozpísaných vlastností, ktoré, buď na dnešných smartfónoch nenájdeš vôbec, alebo z nich pomaly, ale isto miznú.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

1. Vymeniteľné batérie

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Hneď na začiatok si povieme niečo o zrejme najdiskutovanejšej vlastnosti, ktorá sa postupne z našich inteligentných telefónov vytráca. Reč je, samozrejme, o používateľsky prístupnej batérií. Tá je dnes v drvivej väčšine telefónov zabudovaná napevno a jej výmena teda nie je vôbec jednoduchá. Väčšina výrobcov sa vyhovára na unibody konštrukcie, ktoré jednoducho výmenu batérie neumožňujú. LG nám však minulý rok so svojou G5-kou dokázalo, že sa v tomto smere nejedná o žiadnu prekážku. Nalejme si však čistého vína, reálny dôvod, ktorý stojí za vstavanými batériami, je prostý. Ich životnosť je totiž obmedzená a výrobcovia nás tým v podstate nútia kupovať stále nové smartfóny, z ktorých pekne profitujú.

Nenechaj si ujsť
Jedinečná vlastnosť Android smartfónov je definitívne mŕtva

2. 3,5 mm audio jack

zdroj fotografie: FonTech / Kristián Hrušovský

 

Mnohí si to možno nepriznajú, no Apple jednoducho udáva trendy. V drvivej väčšine prípadov sa americkým gigantom inšpiruje konkurencia, no občas by sme asi boli radšej, keby sa tak nedialo. Za všetko hovoria najnovšie iPhony 7. generácie, ktoré postrádajú klasický 3,5 mm audio jack. Namiesto toho využívajú na prenos hudby do slúchadiel svoj Lightning konektor, respektíve Bluetooth. Smutné však je, že sa týmito smartfónmi inšpirovali viacerí výrobcovia, medzi ktorých patrí HTC, LeEco, ale aj Xiaomi. Ktovie, možno sa raz audio jack zo smartfónov vytratí úplne.

3. Hardvérové klávesnice

zdroj fotografie: BlackBerry

Pri tomto bode zrejme niektorí ohrnú nosom a povedia si, že hardvérovú klávesnicu na smartfóne nepotrebujú a nikdy nepotrebovali. Nuž, v podstate majú aj pravdu. Ak si totižto nikdy nevlastnil smartfón s klasickou QWERTY hardvérovou klávesnicou, tak ti nemá prečo chýbať. Na druhú stranu, ak si telefón, ktorý ju obsahoval vlastnil, isto ti je dnes do plaču. Áno, stále tu je zopár modelov od BlackBerry, no tá už dávno nie je tým, čím bývala. Samsung síce taktiež ponúkol sofistikované riešenie vo forme krytu, ktorý QWERTY klávesnicu obsahuje, avšak ten je dostupný len na niektoré vlajkové modely a vôbec nie je lacný.

4. Vstavané hry

zdroj fotografie: YouTube / Max Patchs

Spomínaš si na časy, kedy si si kúpil prakticky hocijaký telefón a dopredu si vedel, že v ňom budú nejaké hry? Bohužiaľ, tieto časy sú už dávno minulosťou a predinštalovaného hadíka by si na smartfóne hľadal len márne. Dobre, opäť je tu zopár prípadov, kedy v zozname aplikácií nájdeš hneď po prvom spustení nejakú tú hru, no tú tam nedodáva samotný výrobca.

Nasilu ich tam totižto pchajú len niektorí operátori, ktorí však nedávajú do smartfónov plné hry, ale len ich demo verzie. Android Marshmallow však skrýval Easter egg, ktorý sa inšpiroval známym titulom Flappy Bird, no ten bol, nanešťastie, novšej verzií odstránený. Smutné…

5. Hardvérová spúšť fotoaparátu

zdroj fotografie: Sony

Nenechaj si ujsť
Sony ukončí výrobu populárnej smartfónovej triedy. Zameria sa výhrade na vlajkové lode a má premyslený plán, ako zaujať

Výrobcovia si to zrejme neuvedomujú, no hardvérová spúšť fotoaparátu dnes na smartfónoch skutočne chýba. Viaceré telefóny z minulosti ju pritom obsahovali a niektoré sa dokonca mohli chváliť hneď dvojpolohovou verziou. Tá po stlačení do prvej polohy zaostrila a po silnejšom stlačení zas vytvorila fotografiu. Opäť, v niektorých telefónoch je množné nastaviť ako spúšť tlačidlá na reguláciu hlasitosti, no to jednoducho nie je ono. Ak teda v dnešnej dobe môže mať dedikované tlačidlo inteligentný asistent, prečo by ho nemohol mať aj fotoaparát? Našťastie, aspoň Sony na túto „drobnosť“ myslí aj naďalej. Uvidíme však dokedy.

A ktorá vlastnosť zo starších telefónov / smartfónov chýba tebe? 

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
33%
Mám to
67%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Patrik Tarics
Pre technológie dýcham! Okrem toho ma však zaujímajú aj dobré filmy, seriály, hudba a šport každého druhu. Ak chceš so mnou prehodiť pár slov, môžeš ma kontaktovať na mail [email protected]
 • jano

  Aplle nebol prvý kto odstránil jack, a doby keď určoval trendy je bohužiaľ preč.

  • Patrik Tarics

   To s tým jackom je pravda a ja som tiež nikde nenapísal, že bol prvý. Ostatní výrobcovia sa však inšpirovali hlavne ním a keby ho Apple neodstráni, tak by ho dodnes možno všetci naďalej používali.

   • Ivan

    Ja som rád že jack už pomaly mizne z telefónov. BT už dávno nežerie batériu a mať bezdrôtové slúchadlá je omnoho vyšší komfort. Ale kto nevyskúšal, nevie. Ja používam už cca. rok bezdrôtové BT slúchadlá Marshall a musím povadať že nielen že mi to nechýba a neprekáža, už by som sa späť ku káblovým nevrátil. A to vlastním Mi5 ktorá jack má :) Ale to je len môj názor. 100 ľudí, 100 chutí.

    • peterpan

     hej a vecne dobijaj bateriu do nich.. uzasne riesenie.. a to nehovorim o ovela vyssej cene oproti beznym spuntom.. a ako ich pouzivas pri takom telefonovani?

     • Ivan

      No nakoľko batéria vydrží (konkrétne v Marshall slúchadlách) 30+ hodín, tak nabiť ich raz za pár dní, možno raz za týždeň nie je až taký problém. Samozrejme to závisí od toho koľko hodín denne užívateľ počúva hudbu. Ale aj keby počúval hudbu celý deň (24 hodín) tak stále nemusí nabíjať. Samozrejme sú trošku drahšie, ale to je uplne normálne, lebo za ten príplatok sa zbaví užívateľ káblov. A telefonujem úplne normále tak, že si ich jednoducho dám okolo krku, a priložím k uchu telefón :)

     • peterpan

      pri handsfree musis prikladat k uchu telefon..a vida sme doma..a to je to preco sa bluetooth sluchatkam okrem ineho vyhybam (ceny ci vydrze-v pripade tvojich marshall uznavam je to ok-ale ta cena iste uz taka ok nebude) ,ale presne ide o to ze mas mikrofon v kabli a nemusis prikladat fon k uchu a vyhybas sa kontaktu zo ziarenia fonu a presne o toto sa mi jedna aby som neprikladal k uchu fon.. a to sa da jedine dratovymi sluchatkami so zabudovanym mikrakom alebo potom v pripade bluetooth sluchadiel ostava moznost len prepnut na handsfree reprak ale toto je zas velkrat nepouzitelne..

     • Ivan

      No to máš pravdu, pokiaľ potrebuje niekto volať handsfree tak to nie je veľmi praktické. Ale ja som kupoval tie slúchadlá primárne na počúvanie hudby, a to moje očakávania naplnilo. Inak tie Marshall slúchadlá majú dokonca aj zabudovaný mikrofón v pravej mušli, ale nikdy som cez to neskúšal volať takže netuším ako je na tom kvalita :) Ale tá možnosť tam je.

     • jano

      Mám už dvoje bezdrátové sluchadlá, jedny v práci a druhé xiaomi doma a na bicykel. Bežne vydržia okolo 7 hodín čistého času, čo je dosť. Ja si už iné ani nekúpim.
      PS: telefonuje sa s nimi úplne normálne.

 • Smolinko

  Mne najviac chybaju videohovory cez 3G siet, bez potreby internetu….stacilo zavolat hovor ako videohovor a fungovalo to…