Prehľad
Mobilná sieť

2G GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
3G UMTS: Pásma B1 (2100 MHz) / B2 (1900 MHz) / B4 (1700 MHz) / B5 (850 MHz) / B6 (850 MHz) / B8 (900 MHz) / B19 (800 MHz)
4G LTE: Pásma B1 (2100 MHz) / B2 (1900 MHz) / B3 (1800 MHz) / B4 (1700 MHz) / B5 (850 MHz) / B7 (2600 MHz) / B8 (900 MHz) / B12 (700 MHz) / B17 (700 MHz) / B18 (850 MHz) / B19 (850 MHz) / B20 (800 MHz) / B26 (850 MHz) / B28 (700 MHz) / B29 (700 MHz) / B38 (2600 MHz) / B39 (1900 MHz) / B40 (2300 MHz)

Rozmery a hmotnosť

145.3 x 69.3 x 7 mm, 145 g

Displej

5,1-palcová IPS-NEO obrazovka s rozlíšením 1980 x 1080 pixelov (FullHD) 432 ppi

Čipset

HiSilicon Kirin 960
Štyri jadrá 2.4 GHz Cortex-A73 & štyri jadrá 1.8 GHz Cortex-A53
GPU: Mali-G71 MP8

RAM

4 GB RAM

Operačný systém

Android 7.0 Nougat
Nadstavba EMUI 5.1

Pamäť

64 GB (pre používateľa dostupných 49 GB), podpora microSD kariet do 256 GB
Dostupný aj 32 GB variant

Fotoaparát

Zadný: Duálny 12 MPx + 20 MPx, clona f/2.2, Leica optika, PDAF zaostrovanie, optická stabilizácia obrazu, HDR, manuálny režim, panoráma, 4K video, slow-motion, časozberné snímanie, skrášlenie tváre, vodotlač, zvuková poznámka, sken dokumentu, nočná fotografia, širokouhlá clona
Predný: 8 MPx, clona f/1.9, Leica optika, skrášlenie & rozpoznávanie tváre, 1080p video

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, WiFi Direct, hotspot, Bluetooth 4.2, A2DP, LE, GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NFC, USB Type-C 2.0

Batéria

3200 mAh, nabitie z 15 % na 90 % za 55 minút

Ostatné

Minimalizácia aplikácií, akcelerometer, kompas, snímač odtlačkov prstov, Farebná LED dióda upozornení
Tieto špecifikácie platia pre nami testovaný model VTR-L09

Plusy

+ Skvelá konštrukcia
+ Výborný displej
+ Vysoký výkon
+ Svižný systém
+ Pridané funkcie fotoaparátu
+ Rýchle nabíjanie a solídna výdrž

Mínusy

- Lotéria s použitými pamäťami
- Na túto dobu veľké rámiky

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.5
8.2
Displej
9.5
8.2
Výkon
9.0
7.9
Operačný systém
9.5
8.1
Fotoaparát
9.0
8.7
Výdrž batérie
9.0
8.1
Zhodnotenie

Po veľkom úspechu minuloročnej vlajkovej lode spoločnosti Huawei má jej nástupca, Huawei P10, priam na ružiach ustlaté. Ten sa totiž dočkal viacerých významných vylepšení na tých správnych miestach a stal sa (takmer) dokonalým smartfónom.

9.3
Hodnotenie redakcie
8.2
Užívateľské hodnotenie
46 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Zo širokej škály čínskych výrobcov smartfónov sa na Slovensku najviac udomácnila spoločnosť s už všetkým dobre známym názvom Huawei. Tá sa dokázala len za pár rokov vyšvihnúť medzi svetovú elitu nielen v kvalite, ale aj predaji týchto multifunkčných zariadení, pričom jej v súčasnosti právom náleží tretie miesto na svetovom trhu.

Ako každý svetový výrobca, aj Huawei má vo svojom portfóliu zariadenia, ktoré sú síce o niečo drahšie ako tie ostatné, no na druhú stranu ponúkajú omnoho lepšiu výbavu. Takéto smartfóny zoskupuje vo svojich dvoch vlajkových modelových radách. Ako iste vieš, len zopár týždňov dozadu sa jedna z nich rozrástla o nového a poriadne lákavého člena. Jeho celý názov znie Huawei P10 a ja som mal tú česť si tento prístroj na viac ako dva týždne vyskúšať. Samozrejme, vďaka tomu, že sa dlhú dobu venujem novinkám z technologického sveta, som dopredu tušil, čo môžem od P10-ky očakávať. Pokojne ti však prezradím, že reálne skúsenosti tieto očakávania o veľký kusisko predčili. Ihneď na úvod mojej testovacej púte sa o to zaslúžilo bohaté predajné balenie, ktoré obsahuje nabíjací adaptér, USB Type-C kábel, návody, slúchadlá a tiež priehľadné puzdro.

Nový level dizajnu

zdroj fotografie: FonTech/Patrik Tarics

Okrem toho sa v ňom ale nachádza aj samotný smartfón s prvotriednou konštrukciou a do detailu prepracovaným dizajnom. Ten je doslova posunutý na vyšší level vďaka kombinácii perfektne spracovaného hliníka a skla. Pozitívne sú určite aj nevídané kompaktné rozmery, z ktorých najviac poteší nepochybne hrúbka 6,98 mm. Vďaka tomu a tiež príjemne zaobleným hranám sadne Huawei P10 do ruky ako uliaty. Ovláda sa jednoducho aj za pomoci jedinej ruky, čo osobne v dobe obrovských „lopát“ považujem za poriadne plus.

zdroj fotografie: FonTech/Patrik Tarics

zdroj fotografií: FonTech/Patrik Tarics

Za zmienku rozhodne stoja aj nevšedné a dobre vyzerajúce farebné varianty, medzi ktorými najviac vyniká modrá a čierna, ktorú som mal k dispozícií ja. Veľmi oceňujem aj presunutie skenera odtlačkov, ktorý sa po novom dostal na prednú stranu priamo pod displej. Jeho rýchlosť je ukážková a to isté platí aj o presnosti snímania.

Keď je prezeranie multimédií zážitkom

zdroj fotografie: FonTech/Patrik Tarics

Len ťažko by si na smartfóne hľadal niečo, čo je dôležitejšie ako zobrazovací panel. Ten je najdôležitejším nástrojom pri interakcii človeka s telefónom a taký Facebook by si bez jeho pomoci skrolovať nedokázal. V súčasnosti najvybavenejší model spoločnosti Huawei však zobrazovač samozrejme obsahuje, pričom sa vyznačuje vysokou kvalitou. Vďaka IPS technológii sú živé farby samozrejmosťou a oceniť musím aj skvelú minimálnu, či naopak maximálnu hodnotu jasu. Celkovo sa tento displej rozprestiera na 5,1-palcovej uhlopriečke, ktorá je vďaka FullHD rozlíšeniu celá posiata miniatúrnymi pixelmi. Tie vďaka skvelej výslednej jemnosti 432 ppi ľudské oko nedokáže voľne spozorovať. Toto všetko je navyše prekryté odolným sklom Gorilla Glass 5 so zaoblenými 2.5D hranami.

Výkon, ktorý je cítiť

zdroj fotografie: FonTech/Patrik Tarics

Väčšina svetových výrobcov smartfónov využíva vo svojich modeloch procesory od spoločností Qualcomm či MediaTek. Huawei na to ale išiel inou cestou a už je tomu pekných pár rokov, čo si tieto dôležité komponenty vyrába úplne sám. Najnovšia vlajková loď tohto výrobcu tak obsahuje čipset z jeho vlastnej dielne, ktorý nesie označenie HiSilicon Kirin 960. Ten ponúka 8 jadier rozdelených na výkonnú a menej výkonnú časť, pričom každá z nich je aktívna pri rôzne náročnom používaní. Procesor je doplnený o grafický akcelerátor Mali-G71 MP8 a dostalo sa aj na 4 GB pamäte RAM.

Interné úložisko mnou testovanej verzie dosahovalo 64 GB a túto hodnotu je ešte možné rozšíriť pomocou microSD karty. Táto viac ako schopná zostava zvláda bez námahy všetky úlohy a hry, pri ktorých je vysoký výkon nevyhnutný. Samozrejme to potvrdzujú aj výsledky z benchmarkových aplikácií. Nanešťastie, spoločnosť Huawei nevybavila všetky modely rovnakými typmi pamäťových čipov, a tak sa môže výkon v niektorých verziách líšiť. Ja som mal k dispozícii variant vybavený UFS 2.1 úložiskom a LPDDR4 RAM pamäťou.

Systém ako sa patrí

zdroj fotografie: FonTech/Patrik Tarics

Ako iste dobre vieš, spoločnosť Huawei nevyužíva vo svojich smartfónoch len vlastné čipsety, ale aj vlastnú nadstavbu operačného systému Android. Nazýva sa EMUI a Huawei P10 má v sebe obsiahnutú jej verziu 5.1. Tá je postavená na Androide 7.0 Nougat. Systém je dokonale prepracovaný až do najmenšieho detailu. Hoci je hodnotenie dizajnu používateľského prostredia subjektívne, som si istý, že drvivá väčšina používateľov na EMUI nedá dopustiť. Predstavuje totiž príjemné skĺbenie elegancie a komfortu z používania.

Samotný systém si je možné prispôsobiť vďaka aplikácii Motívy, ktorá zoskupuje nespočet zaujímavých tém. Podobne kvalitných aplikácií však P10-ka ponúka viac a rovnako bohaté sú aj nastavenia, ktoré skrývajú poriadne množstvo užitočných funkcií. Napríklad si tak môžeš nastaviť vytvorenie screenshotu „zaklopkaním“ na displej alebo môžeš aj vytočiť hovor či nájsť svoj telefón len za pomoci hlasu a základnej znalosti jedného z najpoužívanejších cudzích jazykov.

Jednoducho, práca s týmto smartfónom je pôžitkom a svižnosť operačného systému mojim slovám len a len dáva za pravdu. Žiadne záseky či spomalenia som počas používania nepostrehol, ba čo viac, P10-ka bola vďaka strojovému učeniu vždy o krok predo mnou. Huawei totiž upravil systém svojej najnovšej vlajkovej lode tak, aby dochádzalo k automatickému uvoľňovaniu operačnej pamäte ukončením chodu nepotrebných aplikácií. Smartfón sa teda sám naučil, ako často používam konkrétne aplikácie a podľa toho sa k nim následne aj správal.

Fotografie hodné tých najvyšších kritérií

zdroj fotografie: FonTech/Patrik Tarics

Zadná strana smartfónu Huawei P10 nesie pod skleneným prúžkom dva fotografické snímače, ktoré susedia s duálnym LED bleskom. Jeden zo spomínaných snímačov ponúka 20 MPx rozlíšenie, v ktorom sú zachytávané monochromatické farby. Druhý zase slúži na snímanie RGB farebnej palety, pričom ponúka rozlíšenie 12 MPx. Dostalo sa tiež na clonu f/2.2, optickú stabilizáciu obrazu, PDAF a laserové zaostrovanie a čerešničkou na torte je možnosť úpravy hĺbky ostrosti.

Originál vs Širokouhlá clona

[twenty20 img1=“72065″ img2=“72064″ offset=“0.5″]

Originál vs Nočný záber

[twenty20 img1=“72137″ img2=“72138″ offset=“0.5″]

Tieto priam výnimočné fotografické parametre sa starajú o nadštandardne kvalitné zábery a svoj nemalý podiel na nich nesie aj fakt, že sa o výrobu samotnej optiky postarala svetoznáma spoločnosť Leica. Tá tentoraz okrem zadného certifikovala aj predný fotoaparát smartfónu Huawei P10, ktorý dokáže vytvárať snímky s 8 MPx rozlíšením.

Originál vs HDR

[twenty20 img1=“72067″ img2=“72066″ offset=“0.5″]

[twenty20 img1=“72062″ img2=“72063″ offset=“0.5″]

Doslova plný potenciál všetkých troch snímačov je možné využiť vďaka nesmierne bohatej a prepracovanej aplikácii Fotoaparát. Tá skrýva veľké množstvo rôznych nastavení, fotografických režimov, filtrov a skúsenejší iste ocenia aj plne manuálny režim vytvárania snímok. Tie sú ostré, doslova prekypujú detailmi a jediným nedostatkom môže byť pre niekoho zvýšená saturácia farieb. V horších svetelných podmienkach platí to isté, akurát sa k fotografiám pridá troška šumu.

Rozsiahlu galériu fotografií vytvorených pomocou P10-ky si môžeš pozrieť na tejto stránke.

Videozáznam je kvalitou taktiež na vysokej úrovni. Zachytávať ho možno v jemnom 4K rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu. Osobne som o čosi viac zástancom plynulejšieho 60 fps videa, ktoré P10-ka zvláda nahrávať taktiež, avšak „len“ pri FullHD rozlíšení. Nakoniec sa nezabudlo ani na spomalené video, pričom ho možno nahrávať opäť vo FullHD rozlíšení a so snímkovou frekvenciou 120 fps.

30 minút nabíjania zaistí výdrž na celý deň

zdroj fotografie: FonTech/Patrik Tarics

Hliníková pokrievka slúži okrem iného aj na ochranu 3200 mAh batérie. Tú je možné dobíjať skrz reverzibilný konektor USB Type-C, pričom je k tomuto úkonu najvhodnejšie využiť pribalený kábel a nabíjací adaptér. Huawei P10 totiž podporuje takzvané Super nabíjanie, ktoré podľa údajov výrobcu dokáže dobiť tento smartfón na celodenné používanie už za 30 minút. Počas môjho testovania som si to otestoval na vlastnej koži a bez váhania môžem prehlásiť, že sa nejedná o žiaden marketingový ťah, ale o reálne dosiahnuteľné výsledky. Za polhodinový pobyt na nabíjačke totiž akumulátor P10-ky dokáže poňať až 51 % z jeho celkovej energie.

Táto hodnota pri striedmejšom používaní zase pohodlne vystačí na celý deň, avšak k jeho koncu sa už smartfón nabíjačke nevyhne. Naopak na plné nabitie vydrží Huawei P10 aj dva dni, no ak mu dáš zabrať a celý deň ho nepustíš z ruky, dokážeš ho vybiť aj rýchlejšie. Za všetko svedčia nižšie uložené screenshoty, ktoré ti dokonale priblížia samotnú výdrž. Smartfón vydržal na jediné nabitie odolávať môjmu používaniu až po dobu 32 hodín, pričom bol jeho displej zapnutý viac ako 6 hodín. Väčšinu z tohto času som prehliadal web a sociálne siete, cez ktoré som aj komunikoval so svojimi priateľmi a taktiež som hodnú chvíľu prezeral videá na YouTube a okrem iného som strávil vyše hodiny telefonovaním.

V cieli medzi najlepšími

zdroj fotografie: FonTech/Patrik Tarics

Zobraziť slovenskú cenu Huawei P10

Hoci je Huawei P10 označovaný len za akúsi evolúciou vydarenej P9-ky, moje dvojtýždňové skúsenosti dokázali, že tomu tak celkom nie je. Jedná sa totižto o po všetkých stránkach lepšie zariadenie, na ktorom je skutočne ťažké nájsť nejaké negatívum. Ponúka reprezentatívny dizajn, nádherný displej, výnimočné fotoaparáty, nekompromisný výkon a skvelo odladený operačný systém. Za jediné mínus považujem skutočnosť, že tento čínsky výrobca ešte úplne nenastúpil na vlak s bezrámikovým dizajnom. Vo všetkých ostatných smeroch sa ale Huawei P10 svojej konkurencii vyrovná a nebojím sa povedať, že ju aj v mnohých smeroch predčí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú