Česká republika spustila prvú verejnú vodíkovú stanicu. Za deň však naplní len zopár áut
Už aj Česká republika sa od 29. júna môže pochváliť tým, že disponuje verejnou vodíkovou čerpacou stanicou.
Do prevádzky ju uviedla spoločnosť Vítkovice, a.s., pričom celkové investície do vybudovania plničky sa vyšplhali do výšky 15 miliónov českých korún (606 000 €). Na tému upozornila spoločnosť Vítkovice, a.s. na svojom webe.
Prvá vodíková stanica v ČR
Prvá verejná vodíková stanica v Českej republike stojí pri vjazde do areálu Clinders Holding v Ostrave a zaberá zhruba 90 m2. Na tomto projekte sa okrem spoločnosti Vítkovice, a.s. podieľala aj skupina Cylinders Holding, ktorá dodala vysokotlakové nádoby, ale tiež spoločnosti ATP a Vítkovice IT Solutions.
Vodíkovú stanicu naplnila spoločnosť Messer Technogas. Jej výstavba od vydania stavebného povolenie trvala dva mesiace.

Ako ďalej píše Clinders Holding na svojom webe, stanica je určená výhradne pre osobné automobily s plniacim tlakom 700 barov a denne má k dispozícií 40 kg vodíka, čo znamená, že za deň dokáže naplniť vodíkom 8 až 10 áut. Pri zvýšení kapacity vysokotlakového zásobníku je možné dennú kapacitu rozšíriť na 40 áut.
„Plnička je zaujímavá pre firemné flotily a jednotlivých majiteľov osobných vozidiel. Ako ďalší krok plánujeme vybudovať väčšiu, už mnohonásobnú výplňovú stanicu,“ uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Vítkovice Rodan Broskevič.
Samotná stanica sa skladá z troch hlavných prvkov: zásobníku s objemom 7,26 m3, kompresoru a výdajného stojanu. Čo sa týka technických parametrov, plnenie nádrže na 500 bar trvá zhruba 3 minúty, čo predstavuje 70 % nádrže. Zvyšných 30 %, respektíve kompresia na 700 bar trvá ďalších 50 minút.

Podľa spoločnosti však pri takýchto malých staniciach nie je rýchlosť plnenia ten najdôležitejší parameter. Za najpodstatnejšie považujú ekonomickosť prevádzky. Úspora energie totiž pri takomto pomalom plnení dosahuje až 70 %.
Plnička zatiaľ funguje v akomsi skúšobnom režime a „brány“ má otvorené v čase od 7:00 do 17:00. Bez ohľadu na veľkosť nádrže si majiteľ vodíkového auta môže na tejto plničke natankovať svojho „štvorkolesového miláčika“ za uvádzaciu cenu 100 € (2 500 českých korún). Plnička je tiež registrovaná v európskej sieti vodíkových staníc.
Vodíkové stanice na Slovensku
Na Slovensku sa prvú vodíkovú stanicu podarilo spustiť ešte vo februári tohto roku, pričom ju vybudovala súkromná spoločnosť za vlastné peniaze. Čerpacia stanica patriaca Messer Tatragas je prevádzkovaná v prenajatých priestoroch spoločnosti Slovnaft, ktorý má s výrobou vodíka dlhoročné skúsenosti.
Súkromná spoločnosť tak o pár dní predbehla aj ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý predstavil štátnu vodíkovú čerpaciu stanicu vybudovanú z eurofondov pre inovácie o pár dní neskôr. Tá štátna sa nachádza v Trnave disponuje plniacim tlakom 350 barov a prvé mesiace bude slúžiť výhradne na tankovanie dvojice prezentačných vodíkových elektromobilov.
Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Pod nohami Slovákov môže ležať prehliadané bohatstvo. Nejde len o zlato, ale aj o suroviny pre batérie

Elektrický Range Rover bude najlepší, no zaplatíš zaň majland. Cena prekoná magickú hranicu

Nové elektromobily len za 94 eur mesačne: Štát spúšťa program, ktorý Európa zúfalo potrebuje

Prísavka s výkonom 1 000 koní ide do výroby: Elektromobil, ktorý jazdí aj po strope, bude stáť obrovské peniaze

Keby toto fungovalo od začiatku, spaľováky už sú fuč. Čínsky kráľ batérií sa spája s BMW a Xiaomi
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Z extrému do extrému: Slovensko už dnes čakajú búrky, nárazy vetra, prívalový dážď a neskôr ochladenie (POČASIE)
PREMIUMMladí Slováci odchádzajú kvôli politike, starších trápi zdravotníctvo: Čo poháňa frustráciu naprieč generáciami (ANALÝZA)

Poplach na najrušnejšom slovenskom letisku. Lietadlo Wizz Air obkľúčili vozidlá viacerých záchranných zložiek

Slovensko zažije veľkú popovú premiéru. Lovestream potvrdil ďalšie obrie meno, spevák posiela fanúšikom jasný odkaz

Šediny a výpadky pamäti pred tridsiatkou? Vedci z Harvardu varujú, že tvoj mozog nestarne, len ho ničí skrytý nepriateľ
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Definitívny obrat? Známy ropný gigant na svojich čerpačkách prestáva predávať benzín a naftu
- Čína našla ďalší spôsob, ako zlacniť EV. S touto novou batériou by mohli padnúť pod 15 000 eur
- Subaru má nový hit. SUV s pohonom 4×4 kúpiš za cenu lepšej Octavie
- Nové elektromobily len za 94 eur mesačne: Štát spúšťa program, ktorý Európa zúfalo potrebuje
- Jazdené elektromobily čaká veľká zmena. EÚ ukončí zavádzanie ľudí bezprecedentným krokom
-
- Definitívny obrat? Známy ropný gigant na svojich čerpačkách prestáva predávať benzín a naftu
- Subaru má nový hit. SUV s pohonom 4×4 kúpiš za cenu lepšej Octavie
- Jazdené elektromobily čaká veľká zmena. EÚ ukončí zavádzanie ľudí bezprecedentným krokom
- Čína našla ďalší spôsob, ako zlacniť EV. S touto novou batériou by mohli padnúť pod 15 000 eur
- Nočná mora pre Teslu a Porsche: Nový Xiaomi SU7 mieri do Európy s výkonom 680 koní
-
- Definitívny obrat? Známy ropný gigant na svojich čerpačkách prestáva predávať benzín a naftu
- Číňania stvorili 140-tonové monštrum, obrovskú batériu vymenia za 4 minúty
- Slováci nechápu fyziku v elektromobiloch. Batérie s vysokým dojazdom sú paradoxnou nevýhodou
- Papierový „rodný list“ auta končí. Od júla čaká Slovákov zmena, bez ktorej auto nezaregistruješ
- Nestíhajú ju vyrábať. Nová elektrická Kia vyvolala celosvetový ošiaľ, musia ju limitovať
Ázijský tiger spúšťa veľkú investíciu. Do výroby čipov naleje viac než 500 miliárd dolárov
Holandsko úplne zmenilo svojich dodávateľov energií. Rusov nahradilo USA, dovoz prudko stúpol
Európa zrýchľuje budovanie obrovských batérií. Podporí projekty, ktoré majú stabilizovať elektrické siete
Poľsko masívne posilní dovoz plynu. Chystá niečo, čo pomôže celej strednej Európe
Slováci si rýchlo zvykli na nový spôsob platenia. Štátne platby prekonali 5 miliónov eur
Volkswagen chystá drastické škrty. Prácu môže stratiť až 100-tisíc ľudí
Európania začali stavať ľadoborec pre USA. Posilní ich vplyv v severskej oblasti
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Z extrému do extrému: Slovensko už dnes čakajú búrky, nárazy vetra, prívalový dážď a neskôr ochladenie (POČASIE)
PREMIUMMladí Slováci odchádzajú kvôli politike, starších trápi zdravotníctvo: Čo poháňa frustráciu naprieč generáciami (ANALÝZA)

Poplach na najrušnejšom slovenskom letisku. Lietadlo Wizz Air obkľúčili vozidlá viacerých záchranných zložiek

Slovensko zažije veľkú popovú premiéru. Lovestream potvrdil ďalšie obrie meno, spevák posiela fanúšikom jasný odkaz

