Zuckerberg ukázal, ako bude vyzerať budúcnosť virtuálnej komunikácie a internetu. Facebook prednedávnom odhalil svoje plány na vytvorenie vlastného metaverza, ktoré spôsobili vo svete veľký ošiaľ.

Jeho plánom sa chce inšpirovať Soul, ktorý chce do 2 rokov ukázať vlastný virtuálny svet, v ktorom by mali obyvatelia služby a komunikáciu na dosah z pohodlia domova. S ostatnými by sa mali stretávať cez svojich avatarov, informuje Bloomberg.

Metaverzum sa môže stať realitou budúcnosti

Myšlienka vytvorenia metaverza začala svetom rezonovať po odhalení plánov spoločnosti Meta, ktorá vedie Facebook, Instagram, WhatsApp či Oculus. Práve virtuálna realita má podľa tejto predstavy tvoriť budúcnosť komunikácie, nakupovania a rôznych služieb.

A po živote v pandémii môže nastať práve obrovský „boom“, ktorý prenesie veľkú časť reálneho života ľudí do sveta vo virtuálnej realite. Náznaky tejto zmeny možno pozorovať už v uplynulých rokoch, kedy sa online komunikácia, nakupovanie a vybavovanie služieb stali bežnou záležitosťou.

Umocniť to má však práve VR, ktorá pomocou headsetu prenesie človeka do sveta, kde sa bude s ostatnými stýkať len prostredníctvom svojho avatara. A hoci zatiaľ takýto plán vyzerá ako vytrhnutý zo sci-fi filmu, jedného dňa sa môže stať v niektorých oblastiach realitou.

Vlastnú predstavu o metaverze ukázal aj šéf Mety vo videu, ktoré dokonale demonštruje možnú budúcnosť virtuálneho sveta, v ktorom budú „žiť“ milióny avatarov skutočných ľudí. Takáto myšlienka zdá sa uchvátila aj hlavné mesto Južnej Kórey.

Soul chce vlastný virtuálny svet už do 2 rokov

Virtuálny ekosystém pre komunikáciu vo všetkých oblastiach služieb a administratívy má byť spôsobom, ako sa obyvatelia a turisti budú môcť presunúť z reálneho sveta do jeho virtuálneho ekvivalentu. V jednoduchosti by na začiatok Soul chcel priniesť v metaverze vybavenie administratívy, kedy by ľudia namiesto reálnych úradníkov komunikovali iba s ich avatarmi.

Do metaverza pod názvom Metaverse 120 Center by mala táto metropola vstúpiť už v roku 2023, teda v čase, kedy by mohla byť svetová pandémia koronavírusu na ústupe. Momentálne ale ťahá za kratší koniec, nakoľko metaverzum zatiaľ vôbec neexistuje. Mesto však do týchto plánov, ktoré sú súčasťou projektu Soul Vision 2030, investovalo už 2,8 miliardy eur, informuje Euronews.

Freepik

Keď sa teda takýto plán stane o pár rokov realitou, ľudia už nebudú musieť svoje požiadavky vybavovať na úradoch osobne. Bude stačiť, ak si v pohodlí domova nasadia VR okuliare a so svojim avatarom sa vyberú vybaviť potrebnú administratívu. Teda aspoň takto by to malo fungovať v ideálnom scenári Soulu.

NEPREHLIADNI
V Metaverse ťa obslúžia sluhovia s ľudskou tvárou. Svet desí, ako sa k nim budeme správať

Okrem úradných vecí by však metaverzum mesta malo prilákať aj turistov, ktorí by vo VR mohli navštevovať najpopulárnejšie turistické atrakcie vo „Virtuálnej turistickej zóne“. Vďaka virtuálnej realite by potom mohli byť znova vytvorené aj historické monumenty, ktoré boli v reálnom svete zničené. Návštevníci by v tomto meste mohli vidieť vo VR napríklad Donuimun Gate, jednu zo 4 hlavných brán mesta, ktorá bola zničená pred vyše 100 rokmi.

Snímka obrazovky/Oculus/YouTube

Vo virtuálnom svete by sa potom mohol uskutočniť aj Seoul Lantern Festival, udalosť, počas ktorej zdobia verejné priestory v oblasti Cheonggyecheon stovky lampiónov. Mimochodom, plány s vybudovaním metaverza má aj kórejská armáda, ktorá prednedávnom oznámila, že do roku 2030 plánuje vytvoriť špeciálne aplikácie pre trénovanie nových vojakov.

Čaká nás teda po živote v pandémii život vo virtuálnom svete? Myšlienka vybudovania metaverza nie je úplne nová, no až v poslednom čase sa čoraz viac dostáva do popredia a presadzuje ju čoraz viac spoločností. Aj keď dnes skutočné metaverzum zatiaľ neexistuje, do konca dekády sa to môže rýchlo zmeniť.

Do virtuálnej reality sa presunú aj hráči

Budovanie virtuálneho sveta a vytvárania aplikácií či služieb určených pre tento nehmatateľný svet cez virtuálnu realitu budú budovať milióny vývojárov po celom svete, ktorí k tomu už teraz využívajú aj kryptomeny a blockchain technológiu.

V uplynulom čase sme mohli pozorovať obrovský „hype“ aj v tomto sektore, kde sa čoraz viac dostávajú do popredia tokeny a projekty, ktoré sľubujú v metaverze najmä hranie hier či obchodovanie s NFT.

Hráči budú môcť potom svoj čas strávený v metaverze hraním taktiež speňažiť pomocou „play-to-earn“ modelu. Zdá sa tak, že budúcnosť reality sa prenesie do virtuálneho sveta, kde budú ľudia žiť  virtuálny život aj bez toho, aby opustili svoj domov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú