Elon Musk len prednedávnom priblížil nové detaily o vesmírnych letoch, ktorých súčasťou má byť vesmírna loď Starship. Práve tá má vyniesť človeka opäť na Mesiac a podľa jeho slov raz aj na Mars. SpaceX však včera spustil ďalšie testovanie, ktoré malo overiť dizajn lode, no neskončilo podľa predstáv. Vesmírna loď Starship počas skúšky vybuchla a vymrštila do vzduchu časti konštrukcie a komponentov. SpaceX tak bude potrebovať nový prototyp, informuje The Verge. 

Testovanie prototypu tejto vesmírnej lode zachytili fanúšikovia počas živého vysielania. Náznaky očakávaného testovania sa objavili ešte včera, keď bol počas dňa pravidelne vypúšťaný plyn na testovacom mieste SpaceX v Boca Chica v Texase. Podľa vyjadrení spoločnosti pre The Verge malo ísť o tlakový test, pri ktorom sa všetky systémy natlakujú na maximum. SpaceX však potvrdil, že takýto výsledok nebol neočakávaný.

SpaceX je pripravený vyrobiť vylepšený prototyp vesmírnej lode Starship

Pri výbuchu prototypu Starship sa našťastie nikto nezranil. Nastavenie tlaku všetkých systémov na maximum tak spôsobilo explóziu, kvôli ktorej bude musieť SpaceX vyšetriť presné príčiny tejto nehody a zároveň postaviť nový prototyp tejto vesmírnej lode. Elon Musk sa krátko po tejto udalosti na Twitteri vyjadril, že spoločnosť môže nakoniec upustiť od tohto prototypu a navrhnúť vylepšenú verziu. Túto vesmíru loď Starship, známu pod označením Mark 1, ukázal Musk aj počas udalosti koncom septembra.

Nenechaj si ujsť
SpaceX napravilo aprílovú katastrofu. Crew Dragon má úspešne za sebou kritický test

Spoločnosť pritom chcela spustiť testovacie lety v najbližších mesiacoch, no plány jej teraz prekazil včerajší výbuch. Plány pritom zahŕňali testovací let do výšky zhruba 20 km a následné pristátie na základni, informuje CBS News. Orbitu Zeme pritom mal Starship dosiahnuť už do 6 mesiacov. Popri Mark 1 však SpaceX buduje ďalší prototyp lode Mark 2 v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride. Ďalší prototyp Mark 3 bude od tohto prvotného odlišný aj z hľadiska letu a má byť postavený na základni Boca Chica v Texase.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom