Prototyp vesmírnej lode SpaceX, ktorá je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele, včera v skorých ranných hodinách zhodil silný vietor, ktorý úradoval na južnom cípe Texasu. Opravy tejto lode údajne zaberú niekoľko týždňov.

Informácie o tom, že vesmírna loď bola prevrátená vetrom a následne poškodená potvrdil už aj samotný Elon Musk. Spoločnosť SpaceX údajne rátala so silným vetrom, ktorý mal prísť od juhovýchodu. Od tejto strany pred raketou vytvorili veternú bariéru, no počas noci sa vietor otočil a začal prúdiť zo severovýchodu, čo už prototyp rakety nedokázal ustáť.

Neznámy obyvateľ z blízkeho okolia tvrdil, že silný vietor prišiel až medzi druhou a piatou hodinou rannou a  dosahoval rýchlosť viac ako 80 km/h. Na priloženom videu môžeš vidieť prevrátenú raketu a jej poškodenie. Tiež môžeš vidieť, že aj pri natáčaní tohto videa bol vietor stále veľmi silný.

Slowly swinging cone towards onion dome she'd to dissasemble.

Gepostet von Maria Pointer am Mittwoch, 23. Januar 2019

Táto nehoda samozrejme narušila celý vývoj a testovanie rakety z nehrdzavejúcej ocele. Musk na začiatok zdôrazňuje, že nehrdzavejúca oceľ je lacnejšia a dostupnejšia ako uhlíkové vlákna.

V priemysle sa tento materiál často používa a má vlastnosti, ktoré uhlík v žiadnom prípade nemá. Musk chce raketu z nehrdzavejúcej ocele vybaviť „chladiacim veterným štítom“, čo má pomáhať materiálu udržiavať si nižšiu teplotu a tak predĺžiť životnosť lode. Obal lode máju tvoriť dve vrstvy nehrdzavejúcej ocele, medzi ktorými sa nachádza kvapalina.

Tá má následne perforovať cez malé špáry na plášť rakety, čím ju má ochladzovať. Jedná sa o techniku, ktorú pred Elonom Muskom ešte nikto neskúsil a on sám si je toho vedomý. SpaceX sa už rozhodne zapísal do dejín svojimi raketami, technológiami a rýchlosťou, akou spoločnosť napreduje. No touto raketou môžu začať písať novú kapitolu, o ktorej sa možno budú učiť práve potomkovia prvých kolonizátorov Marsu, ktorých tam vesmírna loď SpaceX vynesie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom