Taiwanská spoločnosť TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) uviedla správu o tom, že majú dokončený vývoj prvého 5 nm čipu pre mobilné zariadenia. Technológia je tak pripravená na hromadnú výrobu, pričom prvé zariadenia s takýmto procesorom by sa mali objaviť v budúcom roku.

Spoločnosť TSMC oznámila ukončenie vývoja nového procesoru, ktorý dokáže byť vyrobený 5 nm technológiou, informoval portál Anandtech. Podľa viacerých odhadov je práve 5 nm architektúra poslednou možnou (niektorí zas tvrdia že sa dá ísť až na úroveň 3 nm), nakoľko sa vzhľadom na vlastnosti použitých materiálov nedokáže výrobný proces ešte viac zefektívniť.

Už dlhšie pritom prestal platiť Moorov zákon, ktorý v roku 1965 sformuloval Gordon Moore, spoluzakladateľ spoločnosti Intel. Ten hovorí o tom, že zložitosť integrovaných obvodov sa zdvojnásobuje každých 24 mesiacov, pričom cena ostáva konštantná.

Uvidíme tento procesor v budúcoročných iPhonoch?

Daný procesor ponúka oproti prvej generácii 7nm procesorov až 1,8x vyššiu hustotu tranzistorov, pričom výkon sa zvýši približne o 15 %, prípadne pri rovnakej frekvencii je až o 20 % úspornejší. Čip je zároveň oveľa menší (až o 45 %) a v súčasnosti je jeho prevádzka plne stabilná. Procesor bude využívaný hlavne v mobilných zariadeniach, pričom spoločnosť TSMC je výhradných dodávateľom čipov práve pre kalifornskú spoločnosť Apple. Nakoľko tohtoročné zariadenia sú pravdepodobne už navrhnuté, tak by sme sa premiéry tohto čipu mohli dočkať v budúcom roku.

Taktiež možno očakávať, že v dohľadnej dobe podobný procesor predstavia aj ďalší hráči na trhu, kam patrí Samsung so svojím Exynosom, Huawei s Kirinom a Qualcomm so Snapdragonom. U všetkých týchto výrobcov čipov sa očakáva predstavenie vlastných 5 nm procesorov, ktoré budú poháňať budúcoročné vlajkové lode. Oveľa zaujímavejšie však bude sledovať, kam sa táto technológia posunie ďalej.

5 nm procesor

Pravdepodobne dôjde ešte k vylepšeniu 5 nm procesu, no následne sa bude treba obzerať po alternatíve, ktorá by výkon procesorov posunula ešte vyššie. Takmer s určitosťou možno povedať, že kremík, z ktorého sa v súčasnosti vyrábajú procesory bude nahradený iným materiálom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom