Spoločnosti AMD sa podarilo prekvapiť konkurenciu predstavením prvých procesorov z rady Ryzen 1000, ktoré zaskočili dovtedy neohrozený Intel. Už čoskoro však uvidíme absolútne novinky, v ktorých sa výrobca chystá prekvapiť všetkých zákazníkov. Procesory AMD Ryzen 3000 majú podporovať operačné pamäte DDR4 s vysokou pracovnou frekvenciou, akú zväčša vídame pri pretaktovacích súťažiach.

AMD doteraz predstavilo niekoľko procesorov s novou architektúrou Zen, ktorá sa dočkala niekoľkých verzií. Po prvých dvoch generáciách sa spoločnosť pripravuje na predstavenie tretej iterácie tejto architektúry, ktorá ponesie označenie „Zen 2“ a bude vyrábaná 7 nm výrobným procesom, informoval Tom’s Hardware.

Vysokú frekvenciu nevyužije každý

Jednou z vlastností, ktorá bude v nových procesoroch AMD vynikať, bude podpora pre vysokú pracovnú frekvenciu operačnej pamäte DDR4, informuje WCCFTech. Podľa týchto informácií sa máme dočkať podpory až pre 5 000 MHz frekvenciu, z čoho bude frekvencia pre radič pamäte na úrovni efektívnych 1 250 MHz. Je však dôležité poznamenať, že hoci budú nové procesory Ryzen 3000 schopné zniesť frekvenciu RAM-ky až 5 GHz, neznamená to, že ju budú podporovať všetky z nich.

Nenechaj si ujsť
AMD môže konečne predbehnúť Nvidiu. Nová grafická karta Radeon 7 je historicky prvá svojho druhu

Túto vlastnosť nových čipov môžu využiť fanúšikovia „overclockingu“ za pomoci tekutého dusíka, avšak z pohľadu bežného používateľa je dosiahnutie tak vysokej frekvencie nepravdepodobné. Hoci je podpora tejto frekvencie v nových Ryzen 3000 procesoroch lepšia ako v prípade doterajších čipov, najlepšie ju zvládne nová matičná doska AMD X570. Tá bude mať výhodu v porovnaní s doskami so staršími čipsetmi nielen v BIOS, ktorý povolí vyššiu frekvenciu RAM, ale aj taktiež bude disponovať režimom deliča, informoval techpowerup.

Pre bežného používateľa tak môže byť problém dosiahnuť tak vysokú pracovnú frekvenciu a k hodnote 5 000 MHz sa zrejme priblížia len tí skúsenejší. AMD sa teda znova chystá zaútočiť na Intel svojimi novinkami, ktoré vytvoria medzi týmito gigantmi veľmi zaujímavý súboj aj na poli procesorov. Viac informácií o pripravovaných produktoch spoločnosti sa však môžeme dozvedieť na konferencii Computex 2019, ktorá sa bude konať už 27. mája.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom