Vytúžený mestský stáť saudského korunného princa Mohammeda bin Salmana má problémy. Zdá sa, že jeho ambiciózny projekt v hodnote 500 miliárd dolárov sa utápa v problémoch, ku ktorým sa najnovšie pridal hromadný odchod zamestnancov. O téme informoval TheWallStreetJournal na svojom webe.

Mesto budúcnosti

Ako píše portál TheNationalNews, v súčasnosti by si len ťažko hľadal krajiny, ktoré disponujú tak ambicióznymi plánmi a projektami ako Saudská Arábia. Tá ma na najbližšie desiatky rokov rozpracovaných hneď niekoľko gigaprojektov, ktoré majú pretransformovať nielen celú krajinu, ale i každodenný život všetkých obyvateľov.

Jedným z týchto projektov je high-tech mestský štát Neom v hodnote 500 miliárd dolárov. Neom bol poprvýkrát predstavený korunným princom Mohammedom ešte v roku 2017 a podľa dostupných informácií by mal byť nosným projektom strategického rámca Saudi Vision 2030 na zníženie závislosti Saudskej Arábie od ropy. Projekt má pomôcť s diverzifikáciou ekonomiky, rozvojom verejných služieb, vzdelávania, zdravotníctva ale i cestovného ruchu.

NEPREHLIADNI
Saudský princ plánuje postaviť šialené sci-fi mesto s obyvateľmi s upravenými génmi a robotickými slúžkami

Neom má byť vybudovaný v severozápadnej časti Saudskej Arábie, na východ od Egypta a na juh od Izraela a Jordánska. Má ísť o futuristické mesto plné inteligentných technológii s minimom uhlíkovej stopy, ktoré zároveň poslúži aj ako turistická destinácia. Skrátka technologický, ale i ekologický raj.

Mestský štát bude tvorený zo štyroch hlavných častí – The Line, Neom Bay, NEOM Bay Airport a Aqaba. Hlavnou častou je projekt The Line, ktorý predstavuje 170 km dlhé lineárne mesto schopné pohltiť až milión obyvateľov.

Očakáva sa, že celá oblasť Neom bude v budúcnosti miestom s nulovou produkciou emisií. Energia sa plánuje získavať výhradne zo slnečného žiarenia, veternej energie a ostatných obnoviteľných zdrojov.

Zaujímavosťou je, že na povrchu mesta sa nebudú nachádzať žiadne cesty, všetka doprava sa totiž presunie pod povrch do dvoch vrstiev, kedy horná vrstva je určená pre nákladnú a spodná pre osobnú dopravu. Premávať tu budú osobné vozidlá riadené umelou inteligenciou, ako aj vozidlá hromadnej dopravy.

Napriek tomu, že mesto má byť dlhé až 170 km, všetky potrebné služby a obchody by nemali byť vzdialené viac ako 5 minút chôdze od každého bydliska. The Line totiž tvoria samostatné mestské časti, kedy každá z nich disponuje kompletným sociálnym vybavením. Tieto časti budú následne medzi sebou prepojené spomínanými podzemnými tunelmi. Viac informácii o The Line, ale i celom Neome nájdeš na tomto odkaze.

ScreenShot/Neo/YouTube

Idylické mesto sa potýka s množstvom problémov

Doposiaľ sa však Neomu veľmi nedarí. Sužujú ho rôzne problémy, ku ktorým sa najnovšie pridal aj hromadný odchod zamestnancov. Tí zrejme už nevládzu pracovať pod ťarchou princovej ambicióznej vízie.

Doteraz sa inžinieri potýkali s absurdnou požiadavkou ako vyhĺbiť takmer kilometer veľkú a 30 poschodí vysokú dieru na úpätí hory, ktorá má byť miestom plných hotelov, rezidenčných stavieb a desiatich palácov o veľkosti futbalového ihriska. Navyše, cena nehnuteľností tu bola stanovená pri najlepšom na 400 miliónov dolárov. Personálu tak nezostávalo nič iné ako oči pre plač.

Ako uvádza portál HeadTopics, na decembrovom zasadnutí správnej rady, princ Mohammed zahriakol projektantov, ktorí ponúkali oveľa jednoduchšie riešenia pre mesto bez emisií, plány totiž preňho neboli dosť odvážne. Na tomto zasadnutí podľa očitých svedkov vyriekol, že chce „postaviť svoje vlastné pyramídy“. Saudská Arábia celú situáciu odmieta komentovať.

Arabský princ si však veľmi dobre uvedomuje, že všetky plány nebude možné zrealizovať, pretože sám pripustil, že bude rád, ak sa mu podarí splniť aspoň polovicu z toho, čo si predsavzal.

Niektorí poprední predstavitelia a zamestnanci projektu neveria, že tieto plány je vôbec možné uskutočniť. Iní naopak pochybujú, že Saudská Arábia dokáže prijať množstvo nových zákonov, ktoré by prilákali cudzincov túžiacich obývať novodobý raj. Na vybudovanie prvotnej infraštruktúry, územných plánov a zamestnanecké mzdy sa stihla totiž minúť už viac ako 1 miliarda dolárov, čo niektorí poprední predstavitelia zrejme vnímajú ako plytvanie, pretože tieto peniaze mohli byť využité aj lepším spôsobom.

Za ušami má zrejme aj generálny riaditeľ spoločnosti Nadhami al-Nasr, počas jeho funkčného obdobia totiž odišlo mnoho skúsených zamestnancov, a to dokonca aj tí, ktorých ročná zmluva bola stanovená až na 1 milión dolárov. Za zmienku určite stojí odchod dvoch vedúcich pracovníkov z oddelenia informačných technológii, dvoch vedúcich marketingového oddelenia, hlavného dizajnéra horského strediska, pričom tento zoznam pokračuje ďalšími významnými predstaviteľmi.

Netreba však len kritizovať, Neom už určité úspechy zaznamenal. Projekt stihol prilákať popredné americké firmy, napríklad takú chemickú spoločnosť Air Products & Chemicals, ktorá má pomôcť vybudovať „najväčší závod na výrobu zeleného vodíka na svete“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom