Nabíjanie elektromobilu pre obyvateľov panelákov môže byť problém. Ak navyše nemajú garáž či parkovacie miesto s možnosťou nainštalovať si nabíjací wallbox, jedinou možnosťou ostáva využitie verejných nabíjacích staníc či nabíjanie v práci. Audi ale prichádza s revolučným konceptom, ktorý má vyriešiť problémy s nabíjaním mestských zákazníkov, na tému upozornil portál Electrek.

Audi v nemeckom meste Norimberg už 23. decembra otvorí prvú luxusnú nabíjačku určenú do mestských husto obývaných oblastí. Nabíjací hub od Audi nie je iba zopár rýchlonabíjacích stojanov umiestnených na parkovisku.

Audi

Automobilka prináša skutočne prémiové riešenie, nabíjací hub obsahuje vlastný salónik s miestom na oddych či možnosťou objednávky jedla. Salónik bude otvorený denne od 10:00 do 19:00. O pohodlie zákazníkov sa postará zamestnanec a pre návštevníkov budú k dispozícii aj predvádzacie jazdy na modeloch e-tron.

Prémiové funkcie nabíjania

Nakoľko je toto riešenie určené do mestských oblastí, Audi sa snaží počas dňa obslúžiť čo najviac zákazníkov. Ak chce mať majiteľ elektromobilu istotu, že po príchode na nabíjačku bude mať voľný stojan, môže si ho jednoducho rezervovať na určitú hodinu.

NEPREHLIADNI
15 000 km zadarmo a 3 000 € bonus. Slováci majú prvýkrát na dosah prémiové elektrické SUV

Nabíjačky pritom disponujú výkonom až 320 kW, takže plné nabitie elektromobilu bude skutočne rýchle. Aby Audi zamedzilo preťažovaniu elektrickej siete, nabíjací hub disponuje vlastným úložiskom energie s kapacitou 2,45 MWh.

Audi

Solárna strecha poskytuje výkon 30 kW a vďaka tejto kombinácii nebude nabíjacia stanica „ťahať“ z elektrickej siete viac ako 200 kW. Šestica stojanov dokáže údajne počas dňa nabiť až 80 elektromobilov, píše Audi v tlačovej správe.

Ceny ako pri nabíjaní doma

Rýchlonabíjanie na verejných staniciach je spravidla drahé, no v prípade nabíjacieho hubu od Audi je všetko inak. Aj keď sa jedná o stojany s ultrarýchlym nabíjaním, cena za nabitie elektromobilu by sa mala vyrovnať cene domáceho nabíjania. V Nemecku je to zhruba 31 centov za 1 kWh energie.

Spustenie nabíjacieho procesu bude taktiež podobné tomu, ako by zákazník nabíjal doma z wallboxu. Autentifikácia neprebieha pomocou RFID karty, ale prebehne úplne automaticky po pripojení vozidla k nabíjačke. Takzvanou „Plug-and-Charge“ funkciou disponujú aj niektoré prémiové elektromobily na nabíjacích staniciach Ionity.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú