Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Okolo Zeme preletel nebezpečne veľký asteroid 2023 NT1, ktorý si vedci ani len nevšimli, informuje LiveScience. Nebezpečný objekt sa vedcom nepodarilo včas zaznamenať napriek tomu, že dosahuje priemer približne 60 metrov a preletel okolo nás vo vzdialenosti menšej, než 100 000 km. Na zlyhanie je však dobrý dôvod.

Skrylo ho Slnko

2023 NT1 preletel okolo našej planéty rýchlosťou až 86 000 km/h a vedcom sa ho podarilo zaznamenať až približne 2 dni po tom, čo bol k Zemi najbližšie. Dôvodom je, že tento asteroid letel zo smeru Slnka, ktorého žiara teleskopy pozorujúce tento smer oslepuje a znemožňuje im tak spoľahlivo monitorovať časť oblohy.

Aj keď preletel tento asteroid pomerne blízko k Zemi a je dostatočne veľký na to, aby v prípade nárazu spôsobil poriadnu katastrofu, podľa expertov nie je kategorizovaný ako potenciálny rizikový. Po vyhodnotení jeho budúcej trajektórie totiž prišli na to, že sa aspoň jedno desaťročie k Zemi nijak významnejšie nepriblíži.

Safety Neomir

Incident však odhaľuje zásadný nedostatok planetárnej obrany Zeme v oblasti včasnej detekcie. Pomocou špičkovej siete observatórií sa vedcom darí čoraz efektívnejšie objavovať blížiace sa asteroidy a to často aj v prípade, že mieria priamo na Zem. Slnko však pozorovania niektorých objektov komplikuje, avšak ako vysvetľuje Európska vesmírna agentúra, aj tento problém má riešenie.

Asteroidy zostrelíme katapultom

Použiteľných metód na elimináciu rizikových asteroidov je niekoľko, pričom väčšina z nich počíta s pozmenením ich trajektórie v správny moment. Len nedávno prišli vedci s nápadom, ktorý je však prekvapivo stredoveký.

Chcú totiž vytvoriť zmenšenú verziu katapultu spoločnosti Spinlaunch, ktorú následne pošlú k rizikovému asteroidu a budú z neho vysokou rýchlosťou odhadzovať hmotu, čím vznikne spätný ráz a zmena trajektórie. Systém sa následne môže oddeliť a presunúť sa k inému asteroidu.

Nájde aj skryté asteroidy

ESA totiž plánuje poslať do vesmíru misiu NEOMIR, ktorá dokáže identifikovať a monitorovať aj tie asteroidy, ktoré by boli inak skryté slnečnou žiarou. Ako nebezpečný príklad uvádza ESA meteor Čeľjabinsk, ktorý vybuchol v atmosfére nad Ruskom a napáchal nemalé škody.

Podľa nedávnej štúdie je Zem v bezpečí na najbližších 1 000 rokov, aspoň z hľadiska vymretia kvôli asteroidu. Aj keď sa experti ponáhľajú a chcú vyniesť družicu NEOMIR do kozmu čo najskôr, jej štartu sa zrejme nedočkáme skôr, ako v roku 2030. Poletieť má totiž na novej európskej rakete Ariane 6, ktorá zatiaľ neprešla ani prvým orbitálnym testom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú