banner-redmi-4aZačiatkom tohto roka na technologickom veľtrhu CES v Las Vegas uzrelo svetlo elektrické auto od ambicióznej spoločnosti Faraday Future. Model s označením FF91 zožal poriadnu dávku pozornosti, pričom bol vyzdvihovaný do výšin najmä kvôli funkčnému autonómnemu systému a skvelej akcelerácií, nakoľko rýchlosť 100 km/h dosiahne už pod 2,4 sekundy.

Neskôr sa ale ukázalo, že nie všetko je okolo tohto výrobcu také ružové, ako sa zdá. Takmer ihneď po odhalení elektromobilu FF91 sa totižto internetom začali šíriť správy o nepriaznivej finančnej situácií. Podľa dostupných údajov je tento výrobca zadĺžený u mnohých svojich dodávateľov, ktorým do dnešného dňa stále nevyplatil sumu na úrovni 1,7 milióna eur. Akoby toho nebolo málo, finančné ťažkosti majú ovplyvniť aj megalomanský projekt továrne na výrobu elektromobilov, ktorá bude, nanešťastie, omnoho menšia ako sa pôvodne očakávalo. Spoločnosť sa totižto netajila tým, že plánuje vybudovať továreň o rozlohe cez 900 000 m2, z ktorých sa teraz upustilo len na 195 000 m2.

zdroj fotografie: TheVerge

Nenechajte si ujsť
TIP: O špičkový Faraday Future FF91 je vysoký záujem! Len za 36 hodín si ho objednalo približne 65 000 zákazníkov

Tento nešťastný krok radikálne ovplyvní aj samotnú výrobu elektromobilov. Pôvodné prognózy boli viac než priaznivé, a tak sa hovorilo o ročnej produkcii na úrovni 100 000 elektromobilov. Toto číslo sa však rapídne zníži a za jeden rok tak bude vyrobených len 10 000 inteligentných elektrických áut s logom Faraday Future. Tá v súčasnosti hľadá spoločnosť na výstavbu spomínanej továrne, no zatiaľ bezúspešne. Súčasnej situácii nenapomáhajú ani odchody vysoko postavených zamestnancov na čele s technickým riaditeľom pre konštrukciu vozidiel, Urmanom Asharfom. Ten so sebou stiahol viacero kolegov, pričom sa spoločne pripojili k spoločnosti Romeo Power, ktorá zabezpečuje vývoj batérií do elektromobilov.

zdroj fotografie: Business Insider

Nenechajte si ujsť
TIP: Finančná situácia LeEco je veľkou hrozbou, no najnovšia gigantická podpora má konečne pozitívny efekt

Zopár zamestnancov plánuje v dohľadnej dobe prestúpiť do Lucid Motors, čo je konkurenčný startup zaoberajúci sa výrobou elektromobilov. Pravdou je ale, že tieto dva startupy spája jeden z hlavných investorov, ktorým je spoločnosť LeEco na čele s Jia Yueting-om. Ak sleduješ dianie okolo elektromobilov pravidelne, tak ti určite neušiel ani koncept LeSee práve od tejto spoločnosti. Masové investície do vývoja troch rôznych elektromobilov súčasne zavarili aj tomuto čínskemu gigantovi, ktorého zachránila až finančná injekcia od jedného z investorov. Zásadnou otázkou však je, či plány spojené s osekaním výroby dokážu vyriešiť všetky spomínané problémy startupu Faraday Future. Vyriešenie týchto ťažkostí by s veľkou istotou potešilo viac ako 64 000 ľudí, ktorí si model FF91 stihli predobjednať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom