Aj keď sa väčšina pozornosti obracia na vlajkové lode výrobcov, je to hlavne stredná trieda, ktorá sa najviac predáva a prináša výrobcom nemalé zisky. Navyše sa za poslednú dobu ich výkon a funkcie posunuli natoľko, že plne postačujú väčšine používateľov.

Keď už je reč o výkone, dnes bol predstavený nový procesor od spoločnosti Qualcomm – Snapdragon 710, ktorý nahradí veľmi populárny Snapdragon 660. Ide o novú generáciu procesorov, ktorá získala lepší výrobný proces a niektoré funkcie zo Snapdragonu 845.

Zlepšenie v každom smere

Nový procesor je vyrobený najnovším 10 nm výrobným procesom a je vybavený ôsmymi Kryo jadrami. Dve jadrá Cortex-A75 sú taktované na 2,2 GHz a zvyšných šesť Cortex-A55 sú nastavené na 1,7 GHz. Grafickým čipom je Adreno 616, ktoré sľubuje navýšenie výkonu až o 35 %. Dvojnásobné zvýšenie výkonnosti zaznamenala aj AI jednotka procesora.

Od 845-ky si procesor vypožičal aj jednotku Hexagon Digital Signal 685 či modul Spectra 250 ISP, vďaka ktorému vznikajú lepšie fotografie za horšieho svetla, ponúka tiež rýchlejšie zaostrovanie, stabilizáciu obrazu či vytváranie softvérovo dotvorených fotografií s bokeh efektom. Maximálne rozlíšenie fotoaparátu poskočilo na 32 MPx v prípade samostatného snímača. V prípade duálneho fotoaparátu podporuje procesor dve snímače s maximálnym rozlíšením 20 MPx.

Nový kráľ strednej triedy

Telefóny vybavené týmto procesorom budú podporovať prehrávanie obsahu v 4K s HDR. Vďaka modemu X15 LTE je možné sťahovať rýchlosťou až 800 Mbps. Vylepšenie dostali aj samotné antény, ktoré sú po novom vybavené 4×4 MIMO, čím sa zvýšila rýchlosť prenosu až o 70 % aj v oblastiach, ktoré sú na mobilný signál chudobnejšie.

Medzi ďalšie funkcie patrí podpora Qualcomm Aqstic Audio, Bluetooth 5.0 či rýchle nabíjanie Quick Charge 4+. Celkovo je Snapdragon 710 oproti predchodcovi rýchlejší o vyše 20 % a úspornejší o viac než 30 %. Prvé smartfóny s týmto procesorom by sa mali objaviť už v druhom štvrťroku 2018. Vzhľadom na takéto nadupané špecifikácie sa máme na čo tešiť a stredná trieda tak bude ešte zas o čosi zaujímavejšia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom