Odľahčené, alebo jednoducho povedané Lite verzie sa dnes stávajú obľúbenou voľbou pre mnoho používateľov. Stretávame sa s nimi najmä pri aplikáciách, ale aj počítačových programoch, kde využívajú len základné funkcie, sú menej náročné na výkon a zaberajú menej úložného priestoru.

S myšlienkou priniesť jednoduchší, respektíve menej náročný operačný systém sa už dlhšiu dobu pohráva aj spoločnosť Microsoft.  Znova sa totiž objavili správy o tom, že spoločnosť usilovne pracuje na príprave odľahčenej verzie desktopového systému a k dispozícii sú aj ďalšie informácie o pripravovanej novinke.

V jednoduchosti je krása

Po viacerých neúspešných projektoch systémov Windows sa spoločnosť tentokrát rozhodla vsadiť na odľahčenú verziu, ktorá by mala byť určená primárne pre notebooky a tablety. Aj napriek zaužívanému označeniu Windows Lite v skutočnosti nemusí ísť o takýto názov, nakoľko sa odľahčená verzia môže predstaviť pod inou značkou než Windows.  Najnovšie informácie naznačujú aj to, že nový operačný systém by sa mal uplatniť na dvoch typoch zariadení a to Pegasus a Centaurus.

Čo sa týka zamerania, cieľom Lite verzie nie je nahradiť žiadnu z už existujúcich Windows verzií. Na rozdiel od Windows 10 má odľahčená verzia upútať najmä jednoduchších používateľov, ktorí nepotrebujú multitasking či poriadnu dávku produktivity. Pôjde teda o systém s čo najväčšou jednoduchosťou, ktorý poslúži na činnosti akými sú napríklad sledovanie filmov, prehliadanie internetu a svoje využitie by mohol nájsť aj pri rôznych vzdelávacích inštitúciách.

Prečítajte si tiež!
Xiaomi smartfóny dostanú vyznamnú novinku. Do MIUI 10 putuje dlho očakávaný prvok

Jednoduchosti sa dočká aj samotné užívateľské prostredie, ktoré prinesie hneď viacero zmien a hovorí sa napríklad o odstránení živých dlaždíc. Spoločnosť doposiaľ neoznámila žiadne oficiálne vyhlásenia či podrobnosti o predstaveni nového systému. Na druhej strane sa však očakáva predstavenie do konca roka a prísť by mohlo skrz nové zariadenia, ktorých predstavenia sú naplánované v roku 2019.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP