Facebook nám za posledné roky dokázal, že už dávno nie je len jednoduchým nástrojom na komunikáciu s našimi priateľmi a blízkymi. Kvôli doterajším problémom a škandálom sa túto sieť rozhodlo dobrovoľne opustiť už mnoho používateľov. Ľudia bez profilu na Facebooku majú mať aj podľa novej štúdie viac času na socializáciu či aktivity a menej vnímajú dianie v politike. 

Kedysi bola táto najväčšia sociálna sieť vnímaná ako skvelým prostriedkom pre spájanie ľudí. Pravdou však ostáva, že prostredie tejto siete sa za posledné roky výrazne zmenilo a ovplyvnilo naše životy ešte viac. Citlivé údaje o ľuďoch zrazu začali dostávať cudzie spoločnosti a súkromie sa stalo jedným veľkým biznisom, ktorý prospieva nielen Facebooku, ale najmä marketingovým spoločnostiam.

Výsledky štúdie mnohých neprekvapia

Všetko pritom vyvrcholilo v minulom roku, keď sa celý škandál odhalil a zdalo sa, že spoločnosť doplatí na svoje konanie. Hoci sa predsa len niečo začalo diať, Facebook sa zo všetkého otriasol a fičí ďalej, pričom neprestal so sledovaním ľudí. Stále však má viac ako 1,5 miliardy aktívnych používateľov, no jeho prostredie sa predsa len rozhodli mnohí opustiť. Dopad takéhoto rozhodnutia na život ľudí pritom skúmala aj nová štúdia Univerzity v New Yorku a Standfordovej univerzity. Do prieskumu sa celkovo zapojilo 2844 ľudí. O štúdii sa mohli dozvedieť prostredníctvom reklám na Facebooku.

Nenechaj si ujsť
Facebook donútil posledným škandálom mnohých ľudí vymazať svoje účty. Takto to môžeš urobiť aj ty

Približne polovici zúčastnených bola ponúknutá aj odmena vo výške zhruba 102 dolárov. Kontrolná skupina odmenená nebola. Všetci účastníci však mali na pár týždňov deaktivovať svoj profil na tejto sociálnej sieti. Prieskum sa začal tesne pred novembrovými voľbami v USA a skončil krátko po nich. Výsledky štúdie odhalili pozitívny prínos na život ľudí, ktorí nepoužívajú Facebook. Každý deň mali aspoň o 1 hodinu času naviac. Voľno pritom venovali svojej rodine či priateľom, ale aj rôznym aktivitám a niektorí zasa dlhšie pozerali televíziu.

Každý si musí zvoliť vlastné priority

Kľúčovým zistením prieskumu však bolo, že ľudia bez profilu na tejto sociálnej sieti nie sú tak výrazne ovplyvňovaní politikou. Pri kontrolných testoch dokonca mali menej správnych odpovedí na otázky o aktuálnom dianí. Aj táto štúdia je tak dôkazom toho ako veľmi Facebook dokáže ovplyvniť náš život, naše rozhodovanie či názory. Ostáva však len na ľuďoch, aby si uvedomili či je pre nich dôležitejšia sociálna sieť, alebo rodina s priateľmi a ich aktivity.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú