Česká Prima podľa posledných informácií stráca dostatok finančných prostriedkov, ktoré potrebuje zohnať z iných zdrojov. Cez anténu si už diváci jej programy v HD kvalite zdarma neužijú, nakoľko sa televízia rozhodla toto vysielanie spoplatniť. 

Spoplatnenie HD programov

Riaditeľ českej Primy prezradil, že sa spoločnosť rozhodla spoplatniť vysielanie svojich HD programov cez anténu. Časť programov je dostupná aj u nás na Slovensku, no televízia už teraz vyberá poplatky od niektorých operátorov. Spoplatnenie by sa však nemuselo týkať iba vysielania cez anténu. Nové rozhodnutie totiž môže zasiahnuť aj video služby dostupné cez internet, akou je napríklad HbbTV.

Chceme monetizovať náš obsah, pretože ceny výroby idú hore a požiadavky divákov sú na stále viac vlastnej tvorby, takže náklady stúpajú. Pochopiteľne preto musíme zarobiť viac peňazí.“ – Martin Singer, riaditeľ TV Prima.

Nenechaj si ujsť
Prima oznámila svoje plány pre Slovensko. Chce zmeniť náš televízny trh skvelými filmami a produkciou

SD programy ostanú zadarmo

Vysielanie programov v SD kvalite by pritom malo ostať aj naďalej zadarmo. U našich českých susedov je dostupné už pre 78 % divákov. Poplatky by sa tak mali týkať iba nových staníc, pričom jednú z nich chce Prima spustiť aj u nás na Slovensku. Aj keď sú v Česku dostupné programy Českej televízie v HD kvalite zadarmo, skupina Prima sa k tomuto kroku neuchýli. Prišla by totiž o dôležité zdroje financií od operátorov.

HD programy zrejme bude Prima šíriť cez anténu v DVB-T2 v kódovanej podobe. Za túto službu si zákazník bude musieť priplatiť, no zatiaľ je televízia ešte len vo fáze prechodu z DVB-T na nový štandard. Do roku 2020 tak chce zladiť frekvencie v okolitých krajinách a prejsť na DVB-T2. Rozhodnutie Primy spoplatniť HD vysielanie je pochopiteľné. Mnohé slovenské televízie si však už teraz pýtajú poplatky aj za SD programy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú