Najnovší prieskum spoločnosti Autolist odhalil, čo je najväčší problém pri kúpe elektromobilu v roku 2023. Oproti minulému roku sa situácia mierne zlepšila, no motoristi sa stále obávajú úplných zbytočností.

Aj keď je prechod na elektrické autá prakticky nezvratný, motoristi majú aj v roku 2023 obavy z vecí, ktoré ich pri moderných elektromobiloch vôbec nemusia trápiť. Ako ukázal prieskum, najväčším problémom je však aj naďalej cena elektrických áut.

Tie sú stále drahšie v porovnaní so spaľovákmi, najmä pri autách z nižšej kategórie. Pri luxusnejších modeloch sa ceny elektromobilov a spaľovákov vyrovnali. Respondenti mali v prieskume vybrať tri najväčšie prekážky, prečo si nekúpia elektrické auto.

Autolist

Cenu zvolilo až 42 % opýtaných, pričom v roku 2022 to bolo prekážkou pre 49 % respondentov. Na druhom mieste sa nachádza dojazd, ktorý do TOP 3 prekážok vybralo 39 % opýtaných. Dojazd moderných elektromobilov strednej triedy je však absolútne dostatočný a ak niekto nejazdí 500 km bez zastávky, ani nepostrehne, že jazdí v takomto elektromobile. Úzkosť z dojazdu však bola v roku 2022 vyššia, na úrovni až 44 %.

Obavy z nabíjania sú v istých prípadoch na mieste

Tretiu priečku obsadila obava z možnosti verejného nabíjania, za ktorú hlasovalo 33 % opýtaných. Nabíjacia infraštruktúra musí rásť ruka v ruke s pribúdajúcim počtom elektromobilov a aj keď v takej Bratislave zatiaľ nepozorujeme nedostatok nabíjacích staníc, vo väčších a rozvinutejších mestách z hľadiska elektromobility to už môže byť problém.

Freepik/FonTech

Dôležité je však to, aby developeri mysleli na budúcnosť a nabíjacie stanice integrovali priamo do podzemných parkovísk nových budov. Samozrejme, o nabíjačky sa budú musieť rozšíriť aj staršie parkoviská a parkovacie domy.

Veľa opýtaných sa bojí nezmyslov

Aj keď niektoré obavy motoristov sú ešte v roku 2023 na mieste, pre množstvo opýtaných sú prekážkou úplné nezmysly. Napríklad až 17 % zvolilo za prekážku pri kúpe elektromobilu spoľahlivosť elektromobilov. Elektromobil má ďaleko menej pohyblivých častí náchylných na poškodenie, takže je ďaleko spoľahlivejší ako auto so spaľovacím motorom.

KIA

9 % opýtaných označilo za prekážku nedostatok výkonu či chýbajúci zvukový prejav. Elektromobily sú však ďaleko výkonnejšie a dynamickejšie než spaľováky. 600-koňový elektromobil môžeš už dnes kúpiť za cenu hlboko pod 100 000 €, pričom ak by si chcel spaľovák s takýmto výkonom, musel by si si pripraviť pokojne aj 200 000 €. Zvukový prejav motora elektromobilom pochopiteľne chýba, no aj ten sa dá nahradiť zvukom z reproduktorov. Koniec koncov, niektoré automobilky to robia aj pri spaľovákoch.

Cena je prekážkou aj pre Slovákov, odhalil náš prieskum

To, že cena je najväčším problémom aj pre Slovákov, nie je žiadnym prekvapením. FonTech.sk v minulosti robil vlastný prieskum, v ktorom väčšina čitateľov označila, že na kúpu auta má rozpočet v priemere do 10 000 €.

Za túto sumu si však dnes Slovák nekúpi žiadne nové auto, nie to ešte elektromobil. Iba 15 % opýtaných má rozpočet 20 000 € – 40 000 €, pričom v tejto kategórii sa už dá kúpiť nový, prípadne o niečo lepší jazdený, no predovšetkým plnohodnotný elektromobil.

FonTech/Autobazar.eu (úprava redakcie)

Väčšine opýtaných pritom stačí dojazd do 500 km na jedno nabitie. Tie najlepšie a najluxusnejšie elektromobily to zvládnu už aj po diaľnici rýchlosťou 130 km/h. Je teda len otázkou času, kedy sa technológie posunú natoľko, že rovnakú vzdialenosť bez zastávky na nabíjanie prejdú aj elektromobily strednej triedy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú