Meteorický roj Eta Aquaridy môžeme pozorovať už dnes, postupne však bude silnieť. Roj vyvrcholí vo štvrtok, 5. mája a pozorovať ho môžeme vo všetkých zemepisných šírkach, najintenzívnejší však bude v oblastiach rovníka, informuje EarthSky.

Zaplnia oblohu, pochádzajú zo známej kométy

Meteorický roj budeme môcť pozorovať prevažne nad ránom a počas svojho vrcholu vo štvrtok dosiahne intenzitu až 50 meteorov za hodinu. Keďže je však najsilnejší na južnej pologuli a v oblastiach rovníka, v našej zemepisnej šírke bude o niečo slabší a uvidíme približne 10 meteorov za hodinu.

Radiant je bod na oblohe, z ktorého meteority zdanlivo vyletujú. NASA

Radiant Eta Aquaridov, teda bod, z ktorého meteory zdanlivo vstupujú do atmosféry, sa nachádza medzi súhvezdiami Vodnár a Pegas. Tento bod je takmer totožný s pozíciou hviezdy Eta Aquarii, po ktorej dostal meteorický roj svoje pomenovanie. Eta Aquarii sa nachádza vo vzdialenosti 170 svetelných rokov, jej pozíciu však hľadať netreba.

Dôvodom je, že aj keď meteory vstupujú do atmosféry z tohto smeru, pozorovať ich môžeme prakticky na celej oblohe. Tieto meteory pochádzajú z chvosta Halleyho kométy – zanechala ich tu pred stovkami rokov a naposledy preletela cez Slnečnú sústavu v roku 1986, píše NASA. Opäť sa tak stane až v roku 2061.

Pozorovať ich možno aj večer, je ich menej, ale sú silnejšie

Aj keď je nad ránom ich množstvo najvyššie, pozorovať Aquaridy môžme aj neskoro večer ešte predtým, než sa radiant dostane nad horizont. Meteory v tomto čase zanechávajú oveľa dlhšiu stopu na oblohe a sú tak väčšou pastvou pre oči, než množstvo krátkych zábleskov nad ránom.

NASA

Zem prechádza bývalým chvostom Halleyho kométy pravidelne, každý rok medzi 19. aprílom a 20. májom, cez jeho najhustejšiu časť však práve okolo 5. a 6. mája. Tieto meteory zhoria v zemskej atmosfére približne vo výške 100 km a do atmosféry vstupujú rýchlosťou až 240 000 km/h.

Problémy s pozorovaním môže spôsobiť silné mestské osvetlenie a Mesiac, ktorý prejde približne touto oblasťou na oblohe. Nepôjde však o žiadne vážnejšie narušenie a pozorovanie bude možné vykonať voľným okom – odporúča sa však vyhradiť si na túto činnosť aspoň hodinu, keďže ľudským očiam trvá približne 20 minúť, než si na tmavú oblohu navyknú. Najmä si treba dať pozor na počasie, ktoré je ešte vždy pomerne premenlivé.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú